Výplatní termín sociálních dávek – zpoždění výplaty (nepřišly peníze na účet, na poštu)

<span>Sociální dávky od Úřadu práce, jsou obvykle vypláceny ve stejný den v daném měsíci. Tento výplatní termín se ale může lišit podle konkrétního Úřadu práce. Někdy také může dojít ke zpoždění výplaty sociálních dávek. Aktuálně je opožděná výplata dávek za listopad 2020, kvůli epidemii koronaviru COVID.</span> Sociální dávky od Úřadu práce, jsou obvykle vypláceny ve stejný den v daném měsíci. Tento výplatní termín se ale může lišit podle konkrétního Úřadu práce. Někdy také může dojít ke zpoždění výplaty sociálních dávek. Aktuálně je opožděná výplata dávek za listopad 2020, kvůli epidemii koronaviru COVID.

Úřad práce v listopadu informoval, že může dojít k opoždění výplaty sociálních dávek. Sociální dávky, jako je například rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, příspěvek na péči nebo i další sociální dávky, mohou mít v listopadu 2020 jiný výplatní termín, než obvykle.

Kdy se vyplácí sociální dávky?

Všechny sociální dávky (jako je právě příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, rodičovský příspěvek, příspěvek na péči, dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení, nebo i další nepojistné sociální dávky), se řeší na Úřadu práce.

Úřad práce je pak také zodpovědný za výplatu jednotlivých sociálních dávek. Celé je to nastaveno tak, že dávky, které jsou vypláceny opakovaně každý měsíc, by měly chodit na účet (nebo složenkou na poštu), vždy ve stejný výplatní termín (stejný den v daném měsíci).

Výplatní termín pro výplatu sociálních dávek se liší podle Úřadu práce

Každý Úřad práce (těch je v ČR několik desítek, liší se podle konkrétních krajů a okresů), má přitom nastaveny odlišné výplatní termíny.

  • U některých Úřadů práce je to tak, že všechny sociální dávky jsou vypláceny v jeden den (jeden výplatní termín), například každý 15 den v měsíci.
  • U jiných Úřadů práce je výplatních termínů v průběhu měsíce i několik. Třeba i 3 výplatní termíny v průběhu měsíce (například 3, 13 a 20 den v měsíci).

Závisí to zpravidla na počtu obyvatel v dané lokalitě. Přece jen, výplata i několika desítek tisíc různých dávek, zabere nějaký čas (ani hromadná výplata prostřednictvím počítačů nemusí zabrat jen pár minut).

Kdy chodí sociální dávky na účet

U nepojistných sociálních dávek, které jsou vypláceny pravidelně každý měsíc (přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, příspěvek na živobytí apod.), to funguje tak, že jsou vyplaceny vždy ve stejný den (stejný výplatní termín) v daném měsíci.

Řekněme například, že to bude 15 den v měsíci. Pokud by tento den v daném kalendářním měsíci připadal na víkend, nebo státní svátek, pak by sociální dávky měly být vyplaceny nejbližší předchozí pracovní den.

U výplaty sociálních dávek na bankovní účet, by měly peníze dorazit prakticky ihned. V současné době, je už u většiny bank obvyklé, že mezibankovní převody jsou prováděny ještě v ten stejný (pracovní) den, kdy byly zadány. Převod peněz z jedné banky do druhé, trvá obvykle maximálně 24 hodin.

Výplata sociálních dávek složenkou na poštu

Něco jiného je, pokud si u sociálních dávek zvolíte výplatu formou poštovní poukázky. Tam jsou sice také peníze odeslány ve stejný výplatní termín, jako u výplaty na účet v bance. Nejde to ale tak rychle.

Výplata sociálních dávek složenkou na poštu ale může trvat i několik dní. V takovém případě vám peníze mohou přijít o 2 – 5 dní později, než kdybyste si je nechali posílat na účet v bance.

Výplata jednorázových sociálních dávek

Kromě opakovaných sociálních dávek, které chodí na účet pravidelně každý měsíc, jsou zde i sociální dávky, které jsou vypláceny pouze jednorázově. Typicky se může jednat například o porodné, na které je nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Tam není stanovený žádný pravidelný výplatní termín.

Tyto jednorázově vyplácené sociální dávky, by měly být vyplaceny (na účet nebo složenkou na poštu), do 30 dní od podání/schválení žádosti.

Nepřišly mi peníze na účet – opožděná výplata sociálních dávek

Čas od času může dojít k tomu, že se výplata sociálních dávek opozdí, oproti běžným výplatním termínům.

To je i aktuální situace v listopadu 2020. Opožděná výplata sociálních dávek obvykle souvisí s nějakou změnou IT systémů na Úřadu práce (systémy pro výplatu sociálních dávek se čas od času mění).

Opožděná výplata sociálních dávek také může být někdy spojena i s legislativními změnami. Kdy se třeba na poslední chvíli schválí nějaká změna, ovlivňující výpočet výše sociálních dávek nebo způsob jejich výplaty či zpracování dané agendy. A na Úřadu práce nějakou dobu trvá, než tuto změnu stihnou správně zapracovat.

Zpoždění výplaty sociálních dávek v listopadu 2020

To je i záležitost aktuální opožděné výplaty sociálních dávek v listopadu 2020. Vzhledem k epidemii koronaviru (COVID), se mění podmínky pro výplatu sociálních dávek.

Aby se omezilo chození lidí na Úřad práce (u většiny sociálních dávek je nutné minimálně jednou za 3 měsíce zajít na Úřad práce a doložit příjmy, nebo jiné doklady, jako například náklady na bydlení apod.), tak se po dobu epidemie změnily podmínky.

Pro zjednodušení administrativy nebude nutné dokládat aktuální příjmy nebo náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Dávky budou vypočítány a vyplaceny na základě údajů za předchozí období.

Tato změna (zjednodušení výplaty sociálních dávek), ale znamená nutnou úpravu v systémech pro výplatu sociálních dávek. A to je právě důvodem, pro zpoždění v listopadu 2020.

Kdy se vyplácí podpora v nezaměstnanosti?

Kromě nepojistných sociálních dávek, jsou zde i dávky vyplácené na základě pojištění.

Je to například podpora v nezaměstnanosti, na kterou je nárok na základě účasti na důchodovém pojištění. U zaměstnanců nebo OSVČ to znamená minimálně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění (placení sociálního pojištění) za poslední dva roky.

I když je podpora v nezaměstnanosti také vyplácena Úřadem práce, nejedná se o sociální dávku v pravém slova smyslu. Systém pro výplatu podpory v nezaměstnanosti je jiný, než u sociálních dávek.

I výplatní termín podpory v nezaměstnanosti, tak může být jiný, než výplatní termín pro sociální dávky.

Kdy se vyplácí nemocenská nebo mateřská?

Mimo dávek vyplácených Úřadem práce (sociální dávky, dávky hmotné nouze, podpora v nezaměstnanosti), jsou zde i dávky vyplácené Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ, resp. místně příslušnou OSSZ).

Ty jsou vypláceny na základě nemocenského pojištění (zaměstnanců nebo OSVČ). Jedná se především o nemocenské dávky, mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), ošetřovné, otcovskou nebo i další dávky.

Nebo se jedná o dávky vyplácené na základě důchodového pojištění – tedy starobní důchody, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody.

Kdy chodí ošetřovné na účet?

Dávky vyplácené na základě nemocenského pojištění by měly být vyplaceny do 30 dnů od dodání všech potřebných podkladů. To se týká hlavně ošetřovného.

Kdy chodí mateřská na účet?

U opakovaných dávek (jako je například mateřská nebo nemocenské dávky), je pak podobně, jako u sociálních dávek, jeden pravidelný výplatní termín v průběhu měsíce.

Kdy se vyplácí důchody na účet (nebo složenkou na poštu)?

U důchodů to zase funguje tak, že každý důchodce má stanovený nějaký konkrétní výplatní termín.

Ten se stanovuje zpravidla při vyřizování žádosti o důchod a následně zůstává stejný, po celou dobu vyplácení důchodu.

Důchody by tak měly chodit na účet (nebo složenkou na poštu), vždy ve stejný den v měsíci. Tento den se ale u každého důchodce může lišit. Někdo dostane důchod už na začátku měsíce, někdo uprostřed měsíce a někdo zase třeba až na konci měsíce.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčky do 10000 Kč bez potvrzení o příjmu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 20000 bez doložení příjmu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Výplatní termín sociálních dávek – zpoždění výplaty (nepřišly peníze na účet, na poštu)

Diskuse: 5
  • Custom avatar Pinc Michal

    Dobrý den 16.02.2021.jsem dostal sociální hmotnou nouzi a dnes je 22.03.2021 a stále jsem nic nedostal nevím jak dlouho mám čekat děkuji z pozdravem pinc

  • Custom avatar Hana cechova

    Příspěvek na bydleni?za této vlády.zpozdeni až 3 měsíce nikam se nedovolate na e maily nikdo neodpovídá .Majitelé bytu vyhrožují výpovědi při nedostatku bytu čekají desítky zájemců na každý byt máte tedy na vybranou bydlet nebo jist ,zaplatit energie léky a pod.pokud je člověk starý a nemocný těžko si někde najde brigádu na přivýdělek. Tak takhle funguje záchrany deštník

  • Custom avatar Jiří Zacheus

    Dobrý den,minulý měsíc tj.březen 2023 mi došla hmotná nouze z Jihlavského ÚP 15 den v měsíci,předtím to bylo s max.rozdílem jednoho dne stejné.Dnes je 19.dubna a stále nic.Takže nezbývá než čekat a držet nucenou hladovku než se šlechta z ÚP Jihlava uráčí poslat Příspěvek na živobytí.

  • Custom avatar Luboš

    Na účtu mám zobrazen příjem dávky PNB za měsíce 02 a 03/2023, dne 11.4.2023. Další dávka za měsíc duben měla být tedy podle logiky metodiky připsána 11.5.2023, k dnešnímu dni (14.5.2023) nepřišla. Navíc jsem zjistil, že v metodice MPSV ČR mají zřejmě logickou chybu, protože v rozhodnutí stanovují dávku od konkrétního dne a je takto vyplácena, přičemž příspěvek na bydlení se vyplácí do posledního dne měsíce následujícího, a dávka hmotné nouze v příslušném měsíci. Již tedy i u poukazované dávky (i přijaté) se jedná o skluz a stát dluží. Navíc ještě jednu dávku neposlal v termínu, ve kterém by měl.
    Je mi vcelku jedno, co vyvádějí ti pánové nahoře, ale na vojně platila zásada, že to, co voják má dostat, musí dostat, děj se co děj. Pokud pánové vládní „spoří“ a pozastavují výplaty sociálních dávek, je to špatně a ukazovalo by to neblahý stav, jak si váží svých občanů a voličů. U občanů je to podobně, prostě mandatorní je mandatorní.
    Takže v době digitální se opět půjdu v pondělí rozčilovat na ÚPČR.
    Již se těším, jak na příslušném kontaktním pracovišti uslyším, že oni nic, že za to může krajské pracoviště, a opět jim připomenu, že jsem chtěl posílit jejich řady úřednické, když v tom mají takový skluz.
    Nemohu jinak, ale v posledních letech musím hodnotit přínos ÚP jako záporný. VŠ, 55+, t.č nezaměstnaný, s drobnou vadou chůze a hlavou v pořádku. Nějaký brizantní materiál z bývalé práce mám, a v kanystru je benzín též, opravdu to tak ti pánové manageři chtějí? (to je řečnická otázka).

  • Custom avatar Jana Plánková

    Moje dcera je samoživitelka čtyřletého chlapce už dvakrát žádala o příspěvek na bydlení.Chodí se ptát na úřad vždy jí řeknou že peníze pošlou ale stále nic nepřichází.Už nevím jak jí pomoc je z toho psychicky na dně na nájmu má dluh 80000kč
    ..

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Martin Hanus: Dobrý den, moje pracovní smlouva skončí posledního září a už nebude obnoven...
  • Lenka: Díky za kalkulačku, aby si člověk mohl zkontrolovat výplatní pásku. U položky...
  • Urban: PROSÍM O ZDĚLENÍ KDYŽ ČLOVĚK NIKDY NEPRACOVAL A JE ZDRÁV JAKOU BERE PODPORU OD...
  • mihulova.osojbrno@seznam.cz: Ukončila jsem studium a zatím nemám práci. Jaká bude moje podpora v nezaměstnan...
  • Dana: Dobrý den, syn ukončil studium VŠ po prvním ročníku, respektive již studovat...