Kalkulačka – výpočet srážek a nezabavitelné částky při společném oddlužení manželů

<span>Každý z manželů pak má nárok na základní nezabavitelné minimum 6154,67 Kč, které se dále zvyšuje o 1538,67 Kč za manžela/manželku. Další zvýšení je pak možné za každé dítě také o 1538,67 Kč.</span> Každý z manželů pak má nárok na základní nezabavitelné minimum 6154,67 Kč, které se dále zvyšuje o 1538,67 Kč za manžela/manželku. Další zvýšení je pak možné za každé dítě také o 1538,67 Kč.

Soudní oddlužení (osobní bankrot nebo také insolvence), je určitý způsob, kterým je možné řešit vysoké dluhy, pokud je dlužník nezvládá splácet. Nejedná se ale o nijak snadný způsob řešení druhů. Režim oddlužení formou splátkového kalendáře je velmi přísný.

Dlužníkovi (nebo oběma manželům, pokud se jedná o společné oddlužení manželů) během insolvence zůstává jen určitá, nezabavitelná část platu (nebo jiného příjmu). A to po dobu 5 roků. Takže po tuto dobu osobě v insolvenci nebo manželům zůstává jen minimální částka (nezabavitelné minimum).

Insolvenční kalkulačka – výpočet srážek a nezabavitelného minima při insolvenci 2017

V této kalkulačce je možné spočítat výši srážek a nezabavitelných částek při společném oddlužení manželů. Do kalkulačky zadávejte čistou mzdu (nebo jiný obdobný příjem, jako například nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti, důchod apod.), za oba manžele. A také celkovou výši všech dluhů, které budou řešeny v insolvenčním řízení.

Kalkulačka splátek při oddlužení

Manžel

Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných dětí
Nezabavitelná částka za manželku

Manželka

Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných dětí
Nezabavitelná částka za manžela

Manželé společně

Celkové dluhy

Výpočet

Co je to osobní bankrot nebo insolvence

Soudní oddlužení (nebo také osobní bankrot či insolvence), je proces, během kterého se dlužník může „zbavit“ dluhů. O povolení oddlužení se žádá u osudu, podáním insolvenčního návrhu.

Ve chvíli kdy je návrh podán, a zveřejněn v insolvenčním rejstříku, se dočasně pozastaví všechny exekuce. Resp. exekutor může zahájit exekuci, ale nemůže ji vykonat. Pokud jsou například prováděny srážky ze mzdy, tak jsou i po zahájení insolvence prováděny dále. Ale stržené finanční prostředky nejsou používány na úhradu dluhů, ale čeká se na rozhodnutí soudu. Stejně tak, pokud by byl zablokován účet v bance, banka nemůže provést vyplacení zablokované částky exekutorovi.

Pokud soud návrh na oddlužení schválí, pak exekutor nemůže ani zahájit další exekuci. Svou pohledávku musí přihlásit do insolvenčního řízení.

Společné oddlužení manželů

Podmínky pro společné oddlužení manželů jsou upraveny Insolvenčním zákonem (zákon číslo 182/2006 Sb.), paragraf 394:

Společný návrh manželů na povolení oddlužení

(1) Manželé, z nichž každý samostatně je osobou oprávněnou podat návrh na povolení oddlužení, mohou tento návrh podat společně. Pro posouzení, zda jde o osoby oprávněné podat společný návrh manželů na povolení oddlužení, je rozhodné, zda jde o manžele ke dni, kdy takový návrh dojde insolvenčnímu soudu.

(2) Společný návrh manželů na povolení oddlužení musí obsahovat výslovné prohlášení obou manželů, že souhlasí s tím, aby všechen jejich majetek byl pro účely schválení oddlužení zpeněžením majetkové podstaty považován za majetek ve společném jmění manželů; podpisy obou manželů u tohoto prohlášení musí být úředně ověřeny.

(3) Manželé, kteří podali společný návrh na povolení oddlužení, mají po dobu trvání insolvenčního řízení o tomto návrhu a po dobu trvání účinků oddlužení postavení nerozlučných společníků a považují se za jednoho dlužníka.

Kdy se žádá o společné oddlužení manželů

Pokud mají oba manželé nějaké dluhy – zvláště pokud se jedná o společné dluhy (spadající do společného majetku manželů, za které oba manželé ručí), pak by mělo být řešeno společné oddlužení. A to hned z několika důvodů.

Pokud by žádal každý z manželů o osobní bankrot samostatně, byly by jim některé dluhy (ty společné) započítány každému zvlášť, samostatně, v plné výši. Při společném oddlužení se dluh započítá jen jednou.

Při oddlužení si část peněz „bere“ insolvenční správce. Jednotlivec platí 900 Kč bez DPH měsíčně (za 2 manžele při samostatném oddlužení by to bylo 1800 Kč). Při společném oddlužení si ale insolvenční správce bere „jen“ 1350 Kč.

Při společném oddlužení manželů jsou manželé po dobu insolvenčního řízení považování za „jednoho dlužníka“ – což může mít vliv i na schválení (povolení) oddlužení. Pokud by při samostatném oddlužení jeden z manželů nesplňoval podmínky (třeba kvůli nízkému příjmu), soud by mu oddlužení nepovolil. Při společném oddlužení je již ale větší šance na schválení oddlužení pro oba manžele současně.

Nezabavitelné minimum při společném oddlužení manželů

Postup pro výpočet nezabavitelné částky při společném oddlužení je stejný, jako při insolvenci jednotlivce. Z příjmu (z výplaty, mzdy, či jiných příjmů) jsou prováděny srážky. Ty jsou ve stejné výši, jako při exekuci na mzdu/plat, z důvodu přednostní pohledávky.

Každý z manželů pak má nárok na základní nezabavitelné minimum 6154,67 Kč, které se dále zvyšuje o 1538,67 Kč za manžela/manželku. Další zvýšení je pak možné, za každé dítě, vůči kterému má jeden nebo oba manželé vyživovací povinnost (zvyšuje se u každého z manželů).

To, kolik tedy ve fiále zůstane z platu při insolvenci, pak ještě závisí na výši čisté mzdy. Od ní se odečte základní nezabavitelná částka (v případě manželů se dvěma dětmi se takto každému odečte 10771 Kč). Pokud je čistá mzda vyšší, pak se zbytek rozdělí na třetiny. A jednu třetinu ze „své“ mzdy dostane každý z manželů (maximálně ale 3077 Kč).

Pro konkrétní výpočet toho, kolik přesně peněz vám zůstane při společném oddlužení, a jaká bude výše srážek, můžete použít naši kalkulačku.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka pro invalidní důchodce. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka na směnku ihned bez poplatku. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka – výpočet srážek a nezabavitelné částky při společném oddlužení manželů

Diskuse: 1
  • Custom avatar lepeska

    jaka je nezabavitelna castka pro rok 2018 pro insolvenci stejna nebo bude jina insolvece je solecna manzelu

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Pokud vyplňujete klasický papírový formulář, pak se jedná opravdu o 3 samostat...
  • Dagmar Zbránková: Prosím o radu. Jsem kosmetička OSVČ, svůj salon jsem musela 22.10. dle nařízen...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Hledat logiku ve vládních opatřeních proti epidemii je poměrně zbytečně vynal...
  • Dagmara: Jsem kadeřnice OSVČ na hlavní činnost. Služby provádím doma nebo u zákazníka...
  • Jana: Jak je možné, že lidé v insolvenci nemají nárok na výplatu kompenzač. přísp...