Zákoník práce a pitný režim

<span>Povinnosti zaměstnavatele poskytovat tzv. ochranné nápoje (co jsou to ochranné nápoje, viz níže) jsou odstupňovány podle typu vykonávané práce. </span> Povinnosti zaměstnavatele poskytovat tzv. ochranné nápoje (co jsou to ochranné nápoje, viz níže) jsou odstupňovány podle typu vykonávané práce.

S nástupem horkých letních měsíců začíná být aktuální téma povinnosti zaměstnavatele poskytovat svým zaměstnancům tzv. ochranné nápoje. Zaměstnavatel je totiž v určitých, přesně definovaných případech, povinen svým zaměstnancům poskytovat nápoje. Tato povinnost je zakotvena přímo v zákoníku práce, a dále je upravena příslušným nařízením vlády. Na co tedy, jako zaměstnanci, máte v letních vedrech nárok?

Povinnosti zaměstnavatele a pitný režim

Povinnosti zaměstnavatele poskytovat tzv. ochranné nápoje (co jsou to ochranné nápoje, viz níže) jsou odstupňovány podle typu vykonávané práce. Zatímco například dělníci v ocelárnách, soustružníci, svářeči, obecně pracovníci v tzv. „horkých“ provozech mají nárok na ochranné nápoje již při překročení teploty 26 stupňů, u nenáročné práce (typicky práce v kanceláři), má zaměstnavatel povinnost vydávat nápoje, až když teplota vzduchu překročí 34 stupňů.

Povinnosti zaměstnavatele jsou upraveny především těmito právními předpisy:

 • Zákoník práce, hlava pátá, paragraf 133a, odstavec 3:

Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům mycí, čisticí a dezinfekční prostředky na základě zhodnocení rozsahu znečištění zaměstnanců při práci nebo jejich ohrožení dráždícími látkami a na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami, v rozsahu a za podmínek stanovených zvláštním právním předpisem, též ochranné nápoje

 • nařízení vlády č. 361/2007 Sb., díl 3, paragraf 8:

(1) K ochraně zdraví před účinky zátěže teplem nebo chladem se poskytuje zaměstnanci ochranný nápoj. Ochranný nápoj musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více než 6,5 hmotnostních procent cukru, může však obsahovat látky zvyšující odolnost organizmu. Množství alkoholu v něm nesmí překročit 1 hmotnostní procento; ochranný nápoj pro mladistvého zaměstnance však nesmí obsahovat alkohol. Ochranný nápoj chránící před zátěží teplem se poskytuje v množství odpovídajícím nejméně 70 % ztráty tekutin a minerálních látek potem a dýcháním za osmihodinovou směnu. Ochranný nápoj chránící před zátěží chladem se poskytuje teplý, v množství alespoň půl litru za osmihodinovou směnu.

(2) V případě, že jde o práci zařazenou podle přílohy č. 1 k tomuto nařízení, části A, tabulky č. 1, do třídy I až III a, se jako ochranný nápoj poskytuje přírodní minerální voda slabě mineralizovaná, pramenitá voda nebo voda splňující obdobné mikrobiologické, fyzikální a chemické požadavky jako u jmenovaných vod.

(3) U práce zařazené podle přílohy č. 1 k tomuto nařízení, části A, tabulky č. 1, do třídy III b až V se jako ochranný nápoj poskytuje přírodní minerální voda středně mineralizovaná nebo voda s obdobnou celkovou mineralizací. Množství tohoto ochranného nápoje se omezuje na polovinu ze 70 % náhrady ztráty tekutin, druhou polovinou ochranného nápoje je ochranný nápoj podle odstavce 2.

(4) Ochranný nápoj chránící před zátěží teplem se dále poskytuje při trvalé práci v zátěži teplem zařazené podle zákona o ochraně veřejného zdraví do kategorie čtvrté.

(5) Ochranný nápoj chránící před zátěží chladem se poskytuje při práci na a) nevenkovním pracovišti, na němž musí být udržována operativní nebo výsledná teplota jako technologický požadavek nižší než 4 °C, b) venkovním pracovišti, na němž je korigovaná teplota vzduchu nižší než 4 °C.

Co jsou to ochranné nápoje

Mezi ochranné nápoje se řadí především běžná stolní/pramenitá voda, nebo různé minerální vody, patří sem ale i pitná voda z kohoutku, pokud splňuje všechny požadované hygienické parametry. Příslušná vyhláška přímo definuje parametry ochranného nápoje, který by neměl obsahovat více než 6,5 procenta cukru nebo více než 1% alkoholu. Zároveň by tento ochranný nápoj měl mít vhodnou teplotu – v létě 10 – 16 stupňů, v zimě pak 20 – 25 stupňů.

Co dělat když zaměstnavatel odmítá poskytnout ochranné nápoje?

Pokud váš zaměstnavatel odmítá poskytovat tyto ochranné nápoje, pak je možné obracet se na místně příslušné hygienické stanice, nebo na inspektorát práce. Zaměstnavateli hrozí případně pokuta až 2 milióny korun.

Pozor jen na to, že u kancelářských profesí zpravidla postačuje, pokud zaměstnavatel poskytne zaměstnancům pitnou vodu z kohoutku. Ta totiž svými parametry splňuje požadavky nařízení vlády č. 361/2007 Sb.

U dělnických profesí ale pitná voda z kohoutku určitě nedostačuje. Hygienickým limitem se v tomto případě rozumí ztráta tekutin z organismu potem a dýcháním, která přesahuje 1,25 litru (70 % tekutin) za osmihodinovou pracovní směnu.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – SMS půjčka 5000 Kč. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka 20 000 Kč – ověřené půjčky na směnku. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Diskuse: Zákoník práce a pitný režim

Diskuse: 9
 • Custom avatar Alča

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s povinností zaměstnavatele v poskytování „pitného režimu“ v zařízeních jako je domov pro seniory, nemocnice,domovy s pečovatelskou službou. Pracuji jako pečovatelka v DS v nepřetržitém provozu 12-ti hodinové směny. Nejprve nám zaměstnavatel poskytoval pitnou minerální vodu,2l na osobu na směnu, poslední 2 roky argumentují, že máme pitnou vodu z kohoutku. Ano,voda splňuje předpisy,ale díky namáhavé práci tělo vypotí,ztrácí minerální látky. Do jaké kategorie tedy spadám, lze nějak nárokovat minerální vodu nebo má zamestnavatel pravdu a pitná voda je dostačující. Předem díky za odpověď.

 • Custom avatar Pavla

  Chtěla jsem se zeptat.Pracuji na vrátnici kde mám 12 hodinovou směnu.Ranní ale i noční.Na vrátnici máme klimatizavci.Mám nárok na pitný režim.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den,
  prosím o radu a nějaké paragrafy, jak udolat našeho zaměstnavatele. Jsem pracovníkem v ovocném sadu, vykonávám sice administrativní , ale i manuální práci v sadu. Pracovní doba je od 6:00 – 18:30
  Dnes jsme v buňce, které náš zaměstnavatel říká kancelář, měli v odpoledních hodinách 33,5 stupňě bez možnosti proudění vzduchu ( nelze otevřít okna a pak následně zavřít – blíží se zima). Již několikrát v letošním roce jsme zavedli se zaměstnavatelem řeč na téma pitný režim – odpovědí nám bylo, že vodu dostává každý, který si v naší závodní kuchyni objedná oběd. Po požití těchto obědů jsem měla většinou střevní potíže, takže obědy si v zachování svého zdravého zažívání neobjednávám. Tím pádem nemám podle mého šéfa nárok na vodu. Ještě jedna drobná informace – v sadu nám neteče voda ani pitná a ani užitková a vodu na umytí dovážíme z vrtu, na pití si vozím vodu z domova.
  díky za odpověď Jana

 • Custom avatar Petra

  Naprosto souhlasím 🙂 Taky jeden máme v práci a v jednom kuse piju !:) Přemýšlím i o tom, že si ho koupím domů 🙂

 • Custom avatar eva

  Dobrý den, chci se zeptat, pracuji ve firmě vyrábějící plastové výrobky do aut, na hale jsme měli pití běžně na stole daleko od strojů tedkom si tam jeden vymyslel že pití musíme mít nad umyvadlem na poličce kvůli tomu že by se mi do pet lahve mohl dostal olej, sice nevím jak když ho mám na stole,a navíc když ho budu mít se všema na poličce nevím kdo mi z pet lahve může pít a to si myslím je víc nehygienické. Kdyby se radši staral aby nám práci ulehčoval tak vymýšlí cipoviny. Otázka: můžu mít pití u sebe?

 • Custom avatar Bonifác

  Zdravím,pracuji jako zahradník údržbář. Když je člověk celí den na sluníčku,ale i ve stínu stromů seká křovinořezem nebo řeže motorovou pilou , či dělá jiné podobně fyzicky těžké práce,má pracovník nárok na balenou vodu ? Šéfová argumentuje tím, že přístup k pitné vodě z kohoutku mají všichni a že na balenou vodu tím pádem nárok nemáme. Každý si tedy má natočit láhev ráno před prací a tím to hasne.Abych jí úplně nekřivdil , před měsícem přinesla z domova SODASTREAM asi se jí doma nehodil.
  Stačí to ?

 • Custom avatar Vladimir

  Jsem řidič a zaměstnavatel mi tvrdí že nemáme nárok na jemně perlivou vodu dle zákoníku,tak mě zajímá jestli je i určená na jakou vodu či jiný nápoj nám určuje zákoník z hole vody mi pálí žáha a vodovodní řad na firmě nemáme. Vodu nam dodává fontana a ta není dobrá .

 • Custom avatar Radulín

  Dobrý den. Chci se zeptat, zda máme nárok na pitný režim. Pracuji v prodejně částečně v kanceláři, částečně ve skladě, kde přijímám a vydávám zboží. Teplota vzduchu 30 stupňů, v kanceláři bez klimatizace, ve skladě běží ventilátory. Zaměstnavatel tvrdí, že staří voda z kohoutku. Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar ANDREA

  DOBRÝ DEN,CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT JAK JE TO S PITNÝ REŽIMEM U POŠTOVNÍCH DORUČOVATELEK,DĚKUJI

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...