Daňová reforma 2024 (úsporný balíček) – co vše se bude měnit?

<span>Ve čtvrtek 11. května 2023, představila vláda parametry důchodové reformy, daňové reformy, a sadu úsporných opatření. Bude se zvyšovat DPH, daň z nemovitostí, odvody pro OSVČ, daně pro firmy. Budou se zdražovat dálniční známky, alkohol nebo cigarety. Levnější budou jenom knihy.</span> Ve čtvrtek 11. května 2023, představila vláda parametry důchodové reformy, daňové reformy, a sadu úsporných opatření. Bude se zvyšovat DPH, daň z nemovitostí, odvody pro OSVČ, daně pro firmy. Budou se zdražovat dálniční známky, alkohol nebo cigarety. Levnější budou jenom knihy.

Ve čtvrtek 11. května 2023, představila vláda slibovanou důchodovou reformu, a reformu daní – úsporný balíček. Cílem navrhovaných změn, je stabilizace důchodového systému a snížení schodku státního rozpočtu.

Jako všechna úsporná opatření, ale navrhované změny nepřináší nic moc „pozitivního“ (resp. pozitivní je snaha řešit velký schodek státního rozpočtu, ale nebudou to populární opatření).

Změny jsou nutné (na tom se shodují všichni – od odborníků, přes politiky, po část veřejnosti). Pro mnoho lidí (nebo i firem a podnikatelů), ale nebudou nic moc příjemného.

V následujícím textu, přinášíme souhrn navrhovaných změn, tak jak je představila vláda. Je nutné upozornit, že zatím se jedná pouze o vládní návrhy. Proběhne o nich ještě další debata (v Parlamentu a Senátu).

Jednotlivé změny, také nezačnou platit všechny ihned. Jen několik málo změn, se projeví již v roce 2023. Další přijdou v následujícím roce (2024) a část je rozplánována na delší dobu (některé budou nabíhat postupně až do roku 2035).

Důchodová reforma 2024 – nižší důchody, zvýšení důchodového věku, delší odpracovaná doba

Důchodovou reformu, slibovala vláda již delší dobu. O některých dílčích změnách, již byly informace zveřejněny. Bylo tedy jasné, že se budou měnit podmínky pro výpočet valorizace důchodů, budou se měnit výplatní termíny pro důchody, nebo je v plánu zvýšení odvodů pro OSVČ.

Další změny byly představeny na podzim 2023 (podrobný přehled změn, které přináší důchodová reforma 2024, najdete zde):

 • Budou nové podmínky pro výpočet valorizace důchodů, v budoucnu se budou důchody zvyšovat pomaleji (změna zřejmě až od roku 2025)
 • Zvýší se minimální odpracovaná doba pro nárok na důchod na 40 roků (nyní je 30, resp. 35 roků)
 • Zvýší se věk odchodu do důchodu (nyní je 65 roků, v budoucnu může být více – bude navázáno na průměrnou dobu dožití, tak aby se důchody vyplácely v průměru po dobu 21,5 roku)
 • Zvýší se odvody na sociální (důchodové) pojištění pro OSVČ (zvyšovat se bude postupně po dobu 3 roků)
 • Více na sociální (důchodové) pojištění budou platit i lidé s dohodou DPP a DPČ (dohody se budou nově evidovat a sčítat; limit pro neplacení pojištění, již nebude vztažen k jednomu zaměstnavateli, ale bude se počítat jako souhrn pro všechny dohody)
 • Změní se výpočet důchodů – v budoucnu budou důchody nižší (výpočet důchodů bude od 150 – 200 Kč nižší, postupný náběh do roku 2035)
 • Změní se podmínky pro předčasné důchody (nárok bude maximálně 3 roky před řádným termínem; předčasné důchody budou nižší než nyní)

A jsou i další změny. Je otázkou, zda se ale opravdu jedná o slibovanou důchodovou reformu. I po všech těchto změnách, stejně i nadále nebude důchodový systém dlouhodobě stabilní, a v budoucnu budou nutné další změny.

Nové podmínky pro valorizace a předčasné důchody platí od 1. října 2023

Od začátku října 2023, začínají platit nové podmínky pro výpočet valorizace důchodů (u lednové valorizace v roce 2024, se ale změna zatím neprojeví).

Od 1. ledna 2024, se budou důchody zvyšovat o cca 400 Kč (zvýšení bude stejné pro všechny důchodce a pro všechny druhy důchodů).

Od 1. října 2024 začínají platit i nové podmínky pro nárok na předčasný důchod. Podle starých podmínek, je možné žádat o předčasný důchod jen do konce září 2023.

Daňová reforma 2024 – zvýšení daní, rušení daňových slev a výjimek

Dalším velkým balíčkem změn jsou ty, které se týkají daní. Daně se budou zvyšovat jak firmám (firemní daň) tak i běžným lidem (zvýšení DPH). Budou se rušit některé daňové slevy a výjimky (ruší se až 22 různých daňových slev a výjimek).

Kromě změn u daní a daňových slev (či výjimek), jsou i další úsporná opatření (zdražení dálničních známek, zdražení alkoholu a cigaret, omezení podpory pro stavební spoření, atd.).

Zvýšení daní pro firmy 2024

Vláda se nakonec rozhodla neměnit daně pro zaměstnance (daň z výplaty je 15%, resp. 23%), budou se rušit pouze některé daňové slevy. Vyšší daně ale budou platit firmy a OSVČ (zvýšení odvodů). Pro firmy se daně zvýší o 2%:

 • Pro firmy by se měla zvýšit daň na 21% (nyní je 19%)

Změny a zvýšení DPH 2024

Velké změny jsou připraveny u DPH. Dojde ke sjednocení sazeb – nově budou jenom dvě sazby 12% a 15% (namísto současných 3 sazeb – 10%, 15% a 21%):

 • Změní se DPH – nově budou jen dvě sazby (12% a 21%)
 • Pro některé výrobky/služby se DPH zvýší na 12% (vodné, stočné, topení, léky, potraviny pro malé děti)
 • Pro některé výrobky/služby se daň sníží na 12% (ze současných 15%, týká se například potravin, léky či stavební práce, dětské autosedačky nebo ubytovací a pohřební služby)
 • Pro některé výrobky/služby se DPH zvýší na 21% (ze současných 10% nebo 15%, jedná se například o kadeřnické a holičské služby, točené pivo, služby autorů a umělců, sběr, přepravu a skládkování komunálního odpadu, opravy obuvi, kožených výrobků a kol, úklidové práce, palivové dřevo, noviny)
 • Pro knihy bude nově 0% DPH

Zdraží se alkohol a cigarety

Nemalou část úsporného balíčku mají zaplatit ti, kdo holdují cigaretám a alkoholu:

 • Zvýší se daň z alkoholu nebo cigaret (jedinou „výjimku“ bude mít tiché víno, zdražovat se bude točené pivo i ostatní alkohol, především lihoviny), stát tím chce získat cca 11 miliard korun

Zvýší se daň z nemovitosti 2024

V plánu je zvýšení daně z nemovitostí, což může mimo jiné zdražit i nájmy (které jsou už nyní velmi vysoké):

 • Daň z nemovitostí by se měla zvýšit až na dvojnásobek (průměrné zvýšení bude o 80% na 1,8 násobek, v některých obcích to ale může být i více, výjimečně se může daň i snížit – záleží na místních koeficientech)
 • Pro daň z nemovitostí by se zavedla automatická valorizace podle inflace

Snížení státní podpory pro stavební spoření

Původně se zvažovalo úplné zrušení státní podpory pro stavební spoření. Nakonec ale bylo schváleno pouze snížení o polovinu:

 • Státní podpora pro stavební spoření se sníží na 1 000 Kč ročně (nyní je až 2 000 Kč ročně)

Zdraží se dálniční známky – od března 2024

Ceny dálničních známek, se již cca 10 roků neměnily. Zvýšení ceny dálničních známek, se tedy celkem dá pochopit:

 • Roční dálniční známka se zdraží na 2300 Kč (nyní je 1500 Kč)
 • Pro dálniční známky by měla být zavedena automatická valorizace podle inflace

Zdraží se elektřina od ledna 2024

Vláda navrhuje omezení neinvestičních dotací. To je jistě chvályhodné, protože nemalá část dotací se pouze zbytečně vyplýtvá.

Jednou z  rušených dotací, je ale cca 18 miliard korun, kterými nyní stát dotuje poplatek za obnovitelné zdroje. Tato dotace by se měla zrušit již během roku 2023, což povede k mírnému zvýšení ceny energií.

Zruší se některé daňové slevy a daňové výjimky od ledna 2024

Vláda hovoří o celkem až 22 různých daňových výjimek a daňových slev, které by se měly zrušit nebo omezit.

 • Jednou z rušených daňových slev, má být školkovné (daňová sleva až 17 300 Kč ročně za umístění dítěte ve školce).
 • Další rušenou slevou bude daňová sleva na studenta (daňová sleva 4 020 Kč za rok/335 Kč měsíčně)
 • Měla by se změnit i daňová sleva na manželku (aktuálně až 24 840 Kč za rok, pokud má manželka/manžel příjem do 68 tisíc korun za rok).

Zvýšení odvodů pro OSVČ od ledna 2024

Podnikatelé (živnostníci) by nově měli platit vyšší sociální pojištění. Vláda chce zvýšit minimální vyměřovací základ.

Pro OSVČ to může znamenat zvýšení minimální platby i o několik tisíc korun (minimální sociální pojištění v roce 2024 je 3852 Kč, podle nových podmínek by to mohlo být až 5,5 tisíc korun – změna vy měla nabíhat postupně během 3 roků (2024 – 2027))

Zvýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun

Trochu stranou všech výše uvedených „negativních“ (úsporných) změn, je jedna pozitivní novinka, která potěší rodiny s dětmi.

Do konce května 2023, by vláda chtěla schválit zvýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun.

Rodičovský příspěvek je aktuálně 300 000 Kč (může být čerpán do 4 roků dítěte, maximálně 13 000 Kč měsíčně – resp. může být i vyšší).

Nejpozději od začátku příštího roku (od 1. 1. 2024), by se měl rodičovský příspěvek zvýšit na 350 00 Kč (525 000 Kč na dvojčata nebo vícerčata). Současně by se ale měla zkrátit maximální délka rodičovské jen do 3 roků dítěte (nyní je až do 4 roků dítěte).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka do 30 000 Kč i bez ručitele a bez zástavy. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka do 10000 Kč zdarma i bez potvrzení o příjmu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Daňová reforma 2024 (úsporný balíček) – co vše se bude měnit?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...
 • milka58@seznam.cz: Manžel je odkázán na plnou péči zdravotníků v LDN.Má myotonickou disfunkci sv...
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...