Kalkulačka výživné (alimenty) na dítě 2022

<span>Stanovení výše výživného je plně závislé, na rozhodnutí konkrétního soudce. Ten by měl přihlížet k sociálním a majetkovým poměrům obou rodičů dítěte. </span> Stanovení výše výživného je plně závislé, na rozhodnutí konkrétního soudce. Ten by měl přihlížet k sociálním a majetkovým poměrům obou rodičů dítěte.

Zajímalo by vás, kdy máte nárok na výživné? V jaké výši by mělo být výživné na dítě v roce 2022? Nebo do kdy máte povinnost platit výživné? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v následujícím textu. Najdete zde i kalkulačkou pro výpočet výše výživného v roce 2022.

Kdo má povinnost platit výživné / alimenty?

Vyživovací povinnost je stanovena příslušným zákonem. Konkrétně se jedná o zákon číslo 89/2012 Sb., Občanský zákoník. Ten stanovuje různé typy vyživovací povinnosti. Platí, že je vzájemná vyživovací povinnost mezi předky a potomky. To zahrnuje jak placení výživného na dítě (platí rodiče), tak ale i výživného pro rodiče (platí děti, pokud by to bylo potřeba – např. u starých rodičů).

Platí také vyživovací povinnost otce dítěte vůči neprovdané matce (až do 2 let po porodu). Nebo i vyživovací povinnost mezi vzdálenějšími příbuznými. V tomto článku se ale zaměříme především na vyživovací povinnost rodičů vůči dětem.

Kalkulačka – doporučená výše alimenty 2022

Kalkulačka výživné (alimenty) 2022
Čistá mzda povinné osoby (*)

Jaký je věk dítěte
Výpočet
(*) Pro výpočet se zadává průměrný čistý měsíční výdělek povinné osoby. V případě že povinná osoba nedoloží svoje příjmy, počítá se jako průměrný čistý měsíční příjem částka, která odpovídá 25 násobku životního minima jednotlivce (tj. od 1. 7. 2022, je to 25 x 4620 = 115 500 Kč).

Jak se určuje výše výživného?

Na úvod je nutné říci, že v současných zákonech není nikde stanovena nějaká konkrétní výše alimentů. Není stanoven ani nějaký přesný vzorec pro výpočet výše výživného. Existují sice určité tabulky, doporučené výše výživného (viz dále), ale ty nejsou právně závazné.

Stanovení výše výživného je tedy plně závislé, na rozhodnutí konkrétního soudce. Ten by měl přihlížet k sociálním a majetkovým poměrům obou rodičů dítěte. Obecně platí, že dítě má mít nárok na srovnatelnou životní úroveň, jako jeho rodiče. Soud tedy přihlíží i k tomu, jaké byly majetkové poměry před rozvodem, a jakou životní úroveň dítě mělo.

Tabulka – doporučená výše pro výživné 2022

Níže uvedená tabulka doporučené výše výživného vychází z doporučení Ministerstva spravedlnosti. Je sice většinou soudů respektována, ale není právně závazná. V individuálních případech, se tak soudce může od tohoto doporučení odchýlit. A to jak jedním, tak i druhým směrem.

Kategorie Věk dítěte Procentuální rozmezí
1. 0 – 5 let 11 – 15 %
2. 6 – 9 let 13 – 17 %
3. 10 – 14 let 15 – 19 %
4. 15 – 17 let 16 – 22 %
5. 18 a více let 19 – 25 %

Tabulka také příliš nereflektuje případný počet dětí. Pokud by měl rozvedený rodič 3 děti ve věku 10 – 14 roků, tak by podle této tabulky měl platit skoro až 60% svého příjmu. Čistě podle této tabulky by tak při více dětech mohla výše výživného představovat skoro až neúměrnou zátěž pro rozvedeného rodiče (i proto je zde stanovena dolní hranice, a je zde možnost soudu přihlédnout k individuální sociální/majetkové situaci povinného rodiče).

Do kolika let se platí alimenty?

Povinnost platit výživné/alimenty není nijak striktně omezena věkem. Rozhodně neplatí, že když dítě dovrší 18 rok, tak to automaticky znamená konec placení alimentů. Rozhodující tedy není věk dítěte, ale to zda se dítě již dokáže samo uživit.

Může tak nastat i situace, kdy nezletilé dítě (před dovršením 18 roku), ukončí studium, a začne pracovat. Pokud má dostatečně vysoký příjem, pak vyživovací povinnost může skončit ještě před 18 rokem.

Naopak, pokud dítě i po dosažení 18 roků dále studuje, nebo třeba i pokud je po ukončení studia nezaměstnané (a nemá třeba nárok na podporu v nezaměstnanosti), pak vyživovací povinnost pokračuje dále.

Pokud je vyživovací povinnost stanovena soudem, pak o jejím ukončení rozhoduje také soud.

Výživné na zletilé dítě

Jak již bylo uvedeno výše, může vznikat řada situací, kdy je povinnost platit výživné i na zletilé dítě. Nejčastěji se jedná o případy, kdy dítě je sice již zletilé, ale není schopné se zatím samo uživit

  • Zletilé dítě studuje na střední, vyšší odborné, vysoké škole (nebo obecněji vykonává soustavnou přípravu na budoucí povolání) = vyživovací povinnosti i nadále trvá až do ukončení studia
  • Zletilé dítě ukončilo studium (soustavnou přípravu na budoucí povolání), ale je nezaměstnané a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti = vyživovací povinnost i nadále trvá

V obou výše uvedených případech ale mohou být i výjimky. Například pokud zletilé dítě bude opakovaně zahajovat studium na nějaké škole (a po krátké době jej zase ukončovat/přerušovat), pak je možné se obrátit na soud a požadovat ukončení vyživovací povinnosti. A to s poukázáním, že studium dítěte je v tomto případě jen účelové jednání, pro udržení nároku na alimenty.

Podobně, pokud by dítě po končení studia bylo dlouhodobě nezaměstnané a neprojevovalo žádnou snahu o nalezení zaměstnání (a odpovídajícího příjmu), je možné žádat o ukončení vyživovací povinnosti.

Výživné na dítě a dálkové studium

Pokud dítě studuje vyšší odbornou nebo vysokou školu, jako dálkové studium (nebo kombinovanou formou), pak bude záležet na tom, zda dítě současně pracuje. Samotné studium nezakládá nárok na výživné. Podstatným faktorem, je schopnost dítěte, se uživit. Pokud dítě bude současně s dálkovým studiem chodit do zaměstnání, a mít tak příjem, vyživovací povinnost končí.

Jak vymáhat výživné (nezaplacené alimenty)

Neplacení výživného může být i trestným činem (pokud jsou alimenty nezaplaceny 4 měsíce a déle, můžete podat trestní oznámení). Vymáhání výživného je možné prostřednictvím jakéhokoliv exekutora – podstatné je abyste měli rozhodnutí soudu o povinnost platit výživné.

Při exekučním vymáhání výživného, je zde několik odlišností, od vymáhání jiných pohledávek. U alimentů nemusíte předem platit zálohu za služby exekutora. Výživné také patří mezi přednostní pohledávky. Má tedy „absolutní“ přednost před všemi ostatnímu dluhy povinného. Resp. je to tak, že na prvním místě je nezaplacené výživné za aktuální měsíc, pak následuje neuhrazené výživné za předchozí měsíce, a pak teprve další přednostní pohledávky, a po nich pak nepřednostní pohledávky.

Pokud tedy rodič, který má povinnost platit alimenty, má alespoň nějaký příjem, je u vymáhání výživného vysoká šance, alespoň něco dostat.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka od soukromníka pro nezaměstnané. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka v Praze v hotovosti do hodiny. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka výživné (alimenty) na dítě 2022

Diskuse: 1
  • Custom avatar Juraj

    Dobrý deň. Chcel by som poprosiť o radu ohladne výživného ktoré platím na svoju dcéru. Platím poctivo 3000 Kč mesačne ktoré mám stanovené plus 500 Kč mesačne ktoré posielam dobrovolne navyše.Momentálne žijem a pracujem v nemecku ako pracovník v sklade. Zarábam niečo málo viac ako je v nemecku minimálna mzda, ale v prepočte na české koruny a v porovnaní z platmi v ČR má moja bývalá partnerka pocit, že zarábam vela peňazí a mal by som preto platit viac na výživné. Neuvedomuje si však že životné náklady v Nemecku sú proti ČR takisto vyššie, rovnako ako tie platy.Možte mi prosím poradiť ako sa v takejto situácii počíta výška výživného a čo všetko sa berie ako moje životné náklady ( napr. nájom, poistenie atd. … ) Ďakujem za všetky rady a informácie.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Zuzka: Navýšeni důchodu o 360 kč to je pouze výsměch všem důchodcum, ale že jste si...
  • Marie: Pěkný den, pobírala jsem letos podporu 2 měsíce (od 5-7/2023) a následně jsem ...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Vzhledem k tomu, že pracovní poměr bude v době ukončení trvat již déle než d...
  • Iveta: Dobrý den. Prosím o radu. Zaměstnanec dostane výpověď pro nadbytečnost 10.11....
  • Vlasta: Byl mi přiznán příspěvek ve výši 880,,-Kč a to nezvládnu vaření,úklid,ko...