Kalkulačka porodné 2022 – kdo má nárok a podmínky?

<span>V roce 2022 je porodné na první dítě 13 000 Kč. Na druhé dítě je to 10 000 Kč. Nárok na porodné je v případě, že průměrný měsíční příjem před porodem, nepřesahuje 2,7 násobek životního minima. Životní minimum se zvýšilo od 1. 4. 2022 o 10%. Nárok na porodné může mít více rodin.</span> V roce 2022 je porodné na první dítě 13 000 Kč. Na druhé dítě je to 10 000 Kč. Nárok na porodné je v případě, že průměrný měsíční příjem před porodem, nepřesahuje 2,7 násobek životního minima. Životní minimum se zvýšilo od 1. 4. 2022 o 10%. Nárok na porodné může mít více rodin.

Jste těhotná, a v roce 2022 vás očekává radostná událost, v podobě narození miminka? Pak by vás možná zajímalo, jestli budete mít nárok na porodné. Na této stránce najdete aktualizovanou kalkulačku, pro výpočet nároku na porodné v roce 2022.

Zvýšení životního minima od 1. 4. 2022 – kdo má nárok na porodné

Od začátku dubna 2022, dochází ke zvýšení životního a existenčního minima. Vláda rozhodla, že se splatností od 1. 4. 2022, zvýší životní minimum o cca 10% (více informací zde).

Díky zvýšení životního minima, může mít nárok na porodné, podstatně více žadatelek. A netýká se to jenom sociální dávky porodné, ale i dalších sociálních dávek.

Výše životního minima, může rozhodovat o nároku na přídavky na dítě, na dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc), na dávky pěstounské péče, nebo i další sociální podporu.

Druhé zvýšení životního minima od 1. 7. 2022

Kvůli mimořádně vysoké inflaci (aktuálně až 17%), rozhodla vláda o dalším, mimořádném zvýšení životního a existenčního minima. A to jen 3 měsíce poté, co se už letos jednou zvyšovalo. S platností od 1. července 2022, dochází k dalšímu zvýšení o 8,8%.

I toto druhé zvýšení, může mít pozitivní vliv, pro nárok na porodné (na tuto sociální dávku, bude od července nárok i při vyšším příjmu).

Viz aktuální kalkulačka – Výpočet: Budu mít nárok na porodné od 1. 7. 2022?

Kalkulačka: Budu mít nárok na porodné v roce 2022?

V této kalkulačce, si můžete spočítat, zda máte nárok na porodné v roce 2022. Ve výpočtu je zahrnuto zvýšení životního minima, platné od 1. 4. 2022. Pro výpočet je nutné zadat, zda se jedná o první nebo druhé dítě.

A dále to, kolik je průměrná výše čistého měsíčního příjmu v rodině (nebo u samoživitelky), v kalendářním čtvrtletí, před narozením dítěte. Pokud se dítě narodí například v červnu, pak se zadává průměr za měsíce leden – březen. Pokud by se dítě narodilo v červenci, pak je to průměr za měsíce duben až červen (vždy ukončené předchozí kalendářní čtvrtletí).

Kalkulačka porodné od 1. 4. 2022
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Co je to porodné?

Porodné je jednou ze sociálních dávek poskytovaných v rámci státní sociální podpory (viz zákon o státní sociální podpoře, Zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 44 až 46).

Tato sociální dávka je vyplácena při narození prvního nebo druhého dítěte (nebo při převzetí dítěte do péče, pokud má toto dítě méně než 1 rok).

Na porodné pak mají nárok především rodiny (nebo samotné matky, či otcové), pokud mají spíše nižší příjmy. Abyste měli nárok na porodné, pak váš příjem (průměrný měsíční příjem za oba rodiče v rozhodném období), nesmí překročit 2,7 násobek životního minima.

Kolik je porodné v roce 2022

Porodné se již několik roků nezvyšovalo. Pouze v roce 2022 (od 1.4.2022), dochází ke zvýšení životního minima, takže nárok by mohlo mít více rodin/samoživitelek. V roce 2022, platí tato výše porodného:

 • 13 000 Kč při narození prvního dítěte
 • 10 000 Kč při narození druhého dítěte
 • Pokud se narodí dvojčata (a je to současně první a druhé dítě), pak dostanete 23 000 Kč

Jak se počítají příjmy pro nárok na porodné

Na porodné budete mít nárok, pokud vaše příjmy v rozhodném období (viz dále) nepřekročí 2,7 násobek životního minima.

Rozhodné období (tedy to, za kdy se dokládají příjmy) je u porodného předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud by se dítě narodilo například v lednu 2022, pak se dokládají příjmy za říjen, listopad a prosinec 2021. Pokud by s dítě narodilo v dubnu 2022, pak se dokládají příjmy za období leden, únor a březen 2022.

Dokládají se téměř všechny příjmy (otce i matky) dítěte. Typicky se tedy jedná třeba o výplatu ze zaměstnání, příjmy z podnikání, peněžitá pomoc v mateřství, nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti, příjmy z pronájmů a jiné.

Je také rozdíl v tom, jak se jednotlivé příjmy počítají. Některé příjmy se počítají v tom měsíc, kdy je skutečně dostanete na účet (třeba „mateřská“), jiné pak v měsíci, kdy byly zaúčtovány (třeba výplata). U OSVČ se pak zase jako příjem započítá minimálně 50% z průměrné mzdy (a to především v případě, kdy nemají žádné doložitelné příjmy, jinak se vychází z reálných příjmů v DP). V roce 2022 je to zatím 17 800 Kč. U OSVČ, kteří zahájili podnikání nedávno je to 25% z průměrné mzdy, tj. 8900 Kč.

Porodné a životní minimum v roce 2022

Nárok na porodné se odvíjí od toho, jaké je životní minimum. Životní minimum se zvýšilo od 1. 4. 2022:

 • Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je od 1. 4. 2022 ve výši 9 610 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 25 947 Kč
 • Rodina, které se narodí druhé dítě = životní minimum je od 1. 4. 2022 ve výši 11 780 Kč, hranice nároku na porodné je 31 806 Kč (*)
 • Matka samoživitelka, které se narodí první dítě = životní minimum je od 1. 4. 2022 ve výši 6 080 Kč, hranice nároku je 16 416 Kč
 • Matka samoživitelka, které se narodí druhé dítě = životní minimum je od 1. 4. 2022 ve výši 8 250 Kč, hranice nároku je 22 275 Kč (*)

(*) Pozn.: v daném případě uvažujeme, že první narození dítě má věk do šesti roků, pokud by bylo starší, životní minimum bude o něco málo vyšší, životní minimum pro dítě se totiž liší podle jeho věku

Žádost o porodné – kde se vyřizuje

Porodné, podobně jako i jiné sociální dávky, se vyřizuje na místním úřadu práce (podle místa trvalého bydliště matky dítěte). Žádost se podává na předepsaném formuláři. Mimo osobních dokladů obou rodičů, se pak dokládá i rodný list dítěte, a také potvrzení o příjmech za příslušné kalendářní čtvrtletí (potvrzení od zaměstnavatele, daňové přiznání, čestné prohlášení apod.).

Nárok na porodné zpětně?

Na porodné máte nárok až do doby, než má dítě 1 rok. Nemá smysl o něj žádat již před narozením dítěte – to proto, že k žádosti se přikládá i rodný list nově narozeného miminka. Jinak je ale možné o porodné požádat i zpětně. Tedy po narození dítěte, a to až do doby jedno roku dítěte. Vždy se ale dokládají příjmy za kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Porodné když je otec neznámý

Standardně se u porodného posuzuje společně otec a matka dítěte, a to i když nejsou manželé, nebo i když nežijí ve společné domácnosti. Pokud je ale otec dítěte neznámý, pak je pro účely nároku na porodné posuzován pouze příjem ženy.

Porodné na třetí dítě

Aktuálně (tedy v roce 2022), je porodné vypláceno pouze při narození prvního nebo druhého dítěte. Platí také, že porodné je určeno primárně pro matku dítěte, která ho porodila. Otec dítěte má nárok na porodné pouze v případě, že matka dítěte zemře.

To jestli se jedná o první nebo druhé dítěte se tedy odvíjí od počtu dětí dané ženy. To, že otec dítěte má již jiné děti (třeba z předchozího manželství), zde nehraje roli.

O porodném na třetí dítě se čas od času spekuluje, ale zatím to nebylo schváleno.

Za jak dlouho přijde porodné?

O porodné si můžete požádat ihned po narození dítěte. Resp. nejprve je nutné zajít na příslušnou matriku a nechat si vystavit rodný list dítěte. Na vyřízení vaší žádosti mají na Úřadu práce standardně 30 dní. Pokud jsou tedy dodány všechny potřebné dokumenty a údaje, pak byste měli dostat porodné ještě v tom daném měsíci, nebo maximálně v následujícím (záleží také na tom, kdy přesně byla žádost podána a kdy je nejbližší výplatní termín dávek u daného úřadu).

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka zástava majetku. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčím peníze na ruku. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka porodné 2022 – kdo má nárok a podmínky?

Diskuse: 2
 • Custom avatar Michaela Klečková

  já mám pocit, že na porodné nemá nárok nikdo, pokud otec dítěte je znám a pracuje. tak proč se o porodném všude píše? Je to jen další sociální dávka pro ty, kdo nikdy nebudou pracovat.

 • Iva

  Babo rad… porodila jsem v lednu druhe dite, jsem samozivitelka. Do kalkulacky pro zjisteni naroku na porodne uvadim pravdive, ze mam jedno dite, ve veku 25 let. Kalkulacka vypocita, ze narok mam, ale automaticky pocita, ze prvni syn se mnou zije a je spolecne posuzovana osoba… se synem narok mam, bez syna jsem korunu pres limit a narok nemam. Myslim si, ze nemam narok, ale dite mam druhe….

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Veronika: Dobrý den,máme 2 děti a jedno uplatňuje manžel a jedno já. V daňovém přizná...
 • stanickova.sona@seznam.cz: Letos mi byl přiznán příspěvek na bydlení 2239,-kč.Při dosazení nákladu na ...
 • Solc: Zdravím Vás: dotaz na odpisy "stravného" do nákladů OSVČ: mohu jako OSVČ př...
 • Eva Šťastná: Známý pobírá existečni minimum a to čast ve stravenkach. Platí si nocleh 1200 ...
 • jarda: měl jsem mozkovou přihodu v praci marodim přičiněno vadou na srdci jak je to s o...