Kalkulačka porodné 2021 – kdo má nárok a podmínky?

<span>V roce 2021 je porodné na první dítě 13 000 Kč. Na druhé dítě je to 10 000 Kč. Nárok na porodné je v případě, že průměrný měsíční příjem před porodem, nepřesahuje 2,7 násobek životního minima. Životní minimum se zvýšilo od 1.4.2020. V roce 2021 se neplánuje další změna.</span> V roce 2021 je porodné na první dítě 13 000 Kč. Na druhé dítě je to 10 000 Kč. Nárok na porodné je v případě, že průměrný měsíční příjem před porodem, nepřesahuje 2,7 násobek životního minima. Životní minimum se zvýšilo od 1.4.2020. V roce 2021 se neplánuje další změna.

Jste těhotná, a v roce 2021 vás očekává radostná událost, v podobě narození miminka? Pak by vás možná zajímalo, jestli budete mít nárok na porodné. Na této stránce najdete aktualizovanou kalkulačku, pro výpočet nároku na porodné v roce 2021.

Budu mít nárok na porodné v roce 2021?

Kalkulačka porodné v roce 2021
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Co je to porodné?

Porodné je jednou ze sociálních dávek poskytovaných v rámci státní sociální podpory (viz zákon o státní sociální podpoře, Zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 44 až 46).

Tato sociální dávka je vyplácena při narození prvního nebo druhého dítěte (nebo při převzetí dítěte do péče, pokud má toto dítě méně než 1 rok).

Na porodné pak mají nárok především rodiny (nebo samotné matky, či otcové), pokud mají spíše nižší příjmy. Abyste měli nárok na porodné, pak váš příjem (průměrný měsíční příjem za oba rodiče v rozhodném období), nesmí překročit 2,7 násobek životního minima.

Kolik je porodné v roce 2021

Porodné se již několik roků nezvyšovalo. Pouze v roce 2020 (od 1.4.2020), došlo ke zvýšení životního minima. Pro rok 2021, aktuálně nejsou plánovány žádné změny. Od 1.1.2021 tedy platí tyto částky porodného:

 • 13 000 Kč při narození prvního dítěte
 • 10 000 Kč při narození druhého dítěte
 • Pokud se narodí dvojčata (a je to současně první a druhé dítě), pak dostanete 23 000 Kč

Jak se počítají příjmy pro nárok na porodné

Na porodné budete mít nárok, pokud vaše příjmy v rozhodném období (viz dále) nepřekročí 2,7 násobek životního minima.

Rozhodné období (tedy to, za kdy se dokládají příjmy) je u porodného předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud by se dítě narodilo například v lednu 2021, pak se dokládají příjmy za říjen, listopad a prosinec 2020. Pokud by s dítě narodilo v dubnu 2021, pak se dokládají příjmy za období leden, únor a březen 2021.

Dokládají se téměř všechny příjmy (otce i matky) dítěte. Typicky se tedy jedná třeba o výplatu ze zaměstnání, příjmy z podnikání, peněžitá pomoc v mateřství, nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti, příjmy z pronájmů a jiné.

Je také rozdíl v tom, jak se jednotlivé příjmy počítají. Některé příjmy se počítají v tom měsíc, kdy je skutečně dostanete na účet (třeba „mateřská“), jiné pak v měsíci, kdy byly zaúčtovány (třeba výplata). U OSVČ se pak zase jako příjem započítá vždy minimálně 50% z průměrné mzdy (a to především v případě, kdy nemají žádné doložitelné příjmy). V roce 2021 je to zatím 17 000 Kč. U OSVČ, kteří zahájili podnikání nedávno je to 25% z průměrné mzdy, tj. 8500 Kč.

Porodné a životní minimum v roce 2021

Nárok na porodné se odvíjí od toho, jaké je životní minimum. Životní minimum se zvýšilo od 1. 4. 2020:

 • Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 8 720 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 23 544 Kč
 • Rodina, které se narodí druhé dítě = životní minimum je 10 690 Kč, hranice nároku na porodné je 28 863 Kč (*)
 • Matka samoživitelka, které se narodí první dítě = životní minimum je 5 520 Kč, hranice nároku je 14 904 Kč

(*) Pozn.: v daném případě uvažujeme, že první narození dítě má věk do šesti roků, pokud by bylo starší, životní minimum bude o něco málo vyšší, životní minimum pro dítě se totiž liší podle jeho věku

Žádost o porodné – kde se vyřizuje

Porodné, podobně jako i jiné sociální dávky, se vyřizuje na místním úřadu práce (podle místa trvalého bydliště matky dítěte). Žádost se podává na předepsaném formuláři. Mimo osobních dokladů obou rodičů, se pak dokládá i rodný list dítěte, a také potvrzení o příjmech za příslušné kalendářní čtvrtletí (potvrzení od zaměstnavatele, daňové přiznání, čestné prohlášení apod.).

Nárok na porodné zpětně?

Na porodné máte nárok až do doby, než má dítě 1 rok. Nemá smysl o něj žádat již před narozením dítěte – to proto, že k žádosti se přikládá i rodný list nově narozeného miminka. Jinak je ale možné o porodné požádat i zpětně. Tedy po narození dítěte, a to až do doby jedno roku dítěte. Vždy se ale dokládají příjmy za kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Porodné když je otec neznámý

Standardně se u porodného posuzuje společně otec a matka dítěte, a to i když nejsou manželé, nebo i když nežijí ve společné domácnosti. Pokud je ale otec dítěte neznámý, pak je pro účely nároku na porodné posuzován pouze příjem ženy.

Porodné na třetí dítě

Aktuálně (tedy v roce 2021), je porodné vypláceno pouze při narození prvního nebo druhého dítěte. Platí také, že porodné je určeno primárně pro matku dítěte, která ho porodila. Otec dítěte má nárok na porodné pouze v případě, že matka dítěte zemře.

To jestli se jedná o první nebo druhé dítěte se tedy odvíjí od počtu dětí dané ženy. To, že otec dítěte má již jiné děti (třeba z předchozího manželství), zde nehraje roli.

O porodném na třetí dítě se čas od času spekuluje, ale zatím to nebylo schváleno.

Za jak dlouho přijde porodné?

O porodné si můžete požádat ihned po narození dítěte. Resp. nejprve je nutné zajít na příslušnou matriku a nechat si vystavit rodný list dítěte. Na vyřízení vaší žádosti mají na Úřadu práce standardně 30 dní. Pokud jsou tedy dodány všechny potřebné dokumenty a údaje, pak byste měli dostat porodné ještě v tom daném měsíci, nebo maximálně v následujícím (záleží také na tom, kdy přesně byla žádost podána a kdy je nejbližší výplatní termín dávek u daného úřadu).

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka zástava majetku. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčím peníze na ruku. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka porodné 2021 – kdo má nárok a podmínky?

Diskuse: 2
 • Custom avatar Michaela Klečková

  já mám pocit, že na porodné nemá nárok nikdo, pokud otec dítěte je znám a pracuje. tak proč se o porodném všude píše? Je to jen další sociální dávka pro ty, kdo nikdy nebudou pracovat.

 • Iva

  Babo rad… porodila jsem v lednu druhe dite, jsem samozivitelka. Do kalkulacky pro zjisteni naroku na porodne uvadim pravdive, ze mam jedno dite, ve veku 25 let. Kalkulacka vypocita, ze narok mam, ale automaticky pocita, ze prvni syn se mnou zije a je spolecne posuzovana osoba… se synem narok mam, bez syna jsem korunu pres limit a narok nemam. Myslim si, ze nemam narok, ale dite mam druhe….

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Marie: Jak je to prosím v případě, kdy mi do srovnávacího období tří měsíců (v 0...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Za práci přes čas, máte nárok na náhradní volno nebo na příplatek ve výši ...
 • Irena: Dobrý den, pracuji na úvazek 40hod/týd.a dovolenou za rok 20dnů. Za měsíc má...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Podobně, jako i u předchozího KB, by měla mít nárok i spolupracující osoba, p...
 • Jan Boháč: Je možné žádat o kompenzační bonus i za osobu spolupracující ? Děkuji Jan B...