Kalkulačka: Kolik je porodné v roce 2024 a kdo má nárok?

<span>Na porodné mají nárok pouze ty rodiny (resp. ženy samoživitelky), jejichž příjem ve sledovaném období nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.</span> Na porodné mají nárok pouze ty rodiny (resp. ženy samoživitelky), jejichž příjem ve sledovaném období nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.

Očekáváte narození potomka, a zajímalo by vás, jestli budete mít nárok na sociální dávku porodné? Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet výše porodného. Dozvídáte se, za jakých podmínek je nárok na porodné, a v jaké výši je vypláceno. Níže na stránce pak najdete podrobné vysvětlení všeho, co se týká nároku na porodné.

Kolik je životní minimum v roce 2024?

Velmi důležitým údajem, pro výpočet nároku na porodné, je aktuální životní minimum. To se naposledy zvýšilo od 1. 1. 2023, a od té doby zatím neproběhla žádná změna. Zatím se další zvýšení neplánuje ani pro rok 2024.

Kolik je  životní minimum, si můžete spočítat v této kalkulačce: kalkulačka životního minima v roce 2024.

Kalkulačka: Výpočet nároku na porodné v roce 2024

Kalkulačka porodné 2024
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Jak používat kalkulačku pro výpočet porodného?

Pro výpočet nároku a výše porodného je nutné do kalkulačky zadat všechny požadované informace a následně kliknout na tlačítko „výpočet“. Mezi nejdůležitější vstupní informace patří především údaj o vašem příjmu (zohledňuje se příjem všech společně posuzovaných osob).

Neméně důležitá je pak informace, zda se jedná o první nebo druhé dítě. Nezapomeňte také uvést, kolik dospělých osob žije společně (může to být buď matka samoživitelka, nebo muž a žena), a jestli již mátě nějaké jiné děti.

Kdo má nárok na sociální dávku porodné roce 2024?

Mezi základní podmínky pro nárok na porodné patří především to, že se jedná o první nebo druhé dítě. A rozhodující je i to, zda se jedná o první nebo druhé dítě, které porodila žena. Pokud má například otec očekávaného dítěte již jiné děti z předchozího manželství, pak to pro určení nároku na porodné nehraje roli.

Je nárok na porodné i při narození dvojčat?

Pokud se mají narodit dvojčata, pak na porodné může být nárok. A to v případě, že se opět jedná o první a druhé dítě. Pokud by již žena porodila jedno dítě před narozením dvojčat, pak se bude porodné vztahovat pouze na první narození dítě z dvojčat (tedy stejný případ jako by se jí narodilo druhé dítě).

Porodné na třetí nebo čtvrté dítě?

Pokud se vám má narodit již třetí nebo dokonce čtvrté dítě, pak bohužel nebudete mít nárok na tuto sociální dávku. Ta je aktuálně (v roce 2024) vyplácena pouze v případě, že se jedná buď o první, nebo druhé narozené dítě ženy.

Kolik je porodné v roce 2024?

Výše porodného se již delší dobu nezaměnila. Platí tedy již několik roků stejná výše této sociální dávky. A to tato:

  • Jedná-li se o první narození dítě, pak je porodné 13000 Kč
  • Jedná-li se o druhé narozené dítě, pak je porodné 10000 Kč

Jaký příjem ovlivňuje nárok na porodné

Na porodné mají nárok pouze ty rodiny (resp. ženy samoživitelky), jejichž příjem ve sledovaném období nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.

U sociální dávky porodné se sleduje období předchozího kalendářního čtvrtletí. Takže pokud se vám má dítě narodit třeba v červnu 2024, pak se budou posuzovat příjmy za leden 2024 až březen 2024 (do kalkulačky se zadává průměrná čistá měsíční mzda (resp. Souhrn všech příjmů). Pokud by se ale dítě mělo narodit až v červenci 2024, pak se již bude posuzovat období duben 2024 až červen 2024.

Mezi příjmy, které se posuzují pro nárok na porodné, se započítává především čistá mzda, nebo případně podpora v nezaměstnanosti či nemocenské dávky. Započítávají se ale i některé další příjmy – třeba z podnikání, nebo i další.

Příklad výpočtu nároku na porodné a jeho výše v roce 2024

V následujících příkladech uvádíme tři nejčastější modelové situace, jakou hranici nesmí, přesáhnou průměrný čistý měsíční příjem, aby ještě byl nárok na porodné:

  • Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je od 1. 1. 2024 ve výši 10 990 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 29 673 Kč
  • Rodina, které se narodí druhé dítě = životní minimum je od 1. 1. 2024 ve výši 13 470 Kč, hranice nároku na porodné je 36 369 Kč (*)
  • Matka samoživitelka, které se narodí první dítě = životní minimum je od 1. 1. 2024 ve výši 6 950 Kč, hranice nároku je 18 765 Kč

(*) Pozn.: v daném případě uvažujeme, že první narození dítě má věk do šesti roků, pokud by bylo starší, životní minimum bude o něco málo vyšší, životní minimum pro dítě se totiž liší podle jeho věku

Kde a kdy se vyřizuje porodné?

Podobně jako i další sociální dávky, i porodné se vyřizuje na Úřadu práce. K vyřízení žádosti o porodné je nutné vyplnit příslušný formulář. Ten je možné získat buď v elektronické podobně, nebo i v papírové na příslušném Úřadu práce.

Kromě samotné žádosti je pak nutné doložit i osobní doklady obou (jednoho) rodičů a dále ještě rodný list dítěte.

Z toho důvodu má smysl vyřizovat žádost i porodné až po narození dítěte (kdy již máte vystavený rodný list). A nemusíte mít obavy z toho, že byste něco promeškali. Nárok na porodné je možné uplatit až do 1 roku od narození dítěte. Tedy i zpětně po jeho narození. Po uplynutí jednoho roku ale pak už nárok na porodné zaniká.

A nakonec také budete potřebovat doložit příjmy (resp. příjem se dokládá za všechny osoby, které jsou v žádosti uvedeny – tedy jak příjme otce, tak i matky dítěte).

Kdy se vyplácí porodné?

Pokud si podáte žádost o porodné, a splňujete všechny podmínky pro přiznání nároku na porodné, pak by vám výsledná částka měla být vyplacena přibližně do jednoho měsíce. Úřad má na vyřízení vaší žádosti standardní lhůtu 30 dní. A konkrétní termín, kdy vám přijdou peníze na účet, se odvíjí od toho, jak ten který úřad odesílá peníze (různé Úřady mají jinak určené termín pro výplaty dávek).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka hned na ruku 10. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 100.000 Kč bez ručitele a bez osobní schůzky. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka: Kolik je porodné v roce 2024 a kdo má nárok?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
  • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
  • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
  • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
  • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...