Kalkulačka: Kolik je porodné v roce 2023 a kdo má nárok?

<span>Na porodné mají nárok pouze ty rodiny (resp. ženy samoživitelky), jejichž příjem ve sledovaném období nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.</span> Na porodné mají nárok pouze ty rodiny (resp. ženy samoživitelky), jejichž příjem ve sledovaném období nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.

Očekáváte narození potomka, a zajímalo by vás, jestli budete mít nárok na sociální dávku porodné? Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet výše porodného. Dozvídáte se, za jakých podmínek je nárok na porodné, a v jaké výši je vypláceno. Níže na stránce pak najdete podrobné vysvětlení všeho, co se týká nároku na porodné.

Zvýšení životního minima od 1. 1. 2023

V minulém roce, i na začátku letošního roku, je velmi vysoká inflace (přes 15%). Zdražilo téměř vše – energie (elektřina, plyn), pohonné hmoty, nájmy, potraviny, atd. I to je jedním z důvodů, proč se vláda rozhodla pro zvýšení částek životního a existenčního minima.

S platností od 1. ledna 2023, se všechny částky zvyšují o 5,2%. Životní minimum pro jednotlivce, je nově o 240 Kč vyšší – od 1. 1. 2023, je to 4860 Kč. Zvyšují se i jednotlivé částky, pro další osoby ve společné domácnosti. Díky zvýšení životního minima, může mít v roce 2023, nárok na porodné více maminek.

Kalkulačka: Výpočet nároku na porodné v roce 2023

Kalkulačka porodné 2023
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Jak používat kalkulačku pro výpočet porodného?

Pro výpočet nároku a výše porodného je nutné do kalkulačky zadat všechny požadované informace a následně kliknout na tlačítko „výpočet“. Mezi nejdůležitější vstupní informace patří především údaj o vašem příjmu (zohledňuje se příjem všech společně posuzovaných osob). Neméně důležitá je pak informace, zda se jedná o první nebo druhé dítě. Nezapomeňte také uvést, kolik dospělých osob žije společně (může to být buď matka samoživitelka, nebo muž a žena), a jestli již mátě nějaké jiné děti.

Kdo má nárok na sociální dávku porodné roce 2023?

Mezi základní podmínky pro nárok na porodné patří především to, že se jedná o první nebo druhé dítě. A rozhodující je i to, zda se jedná o první nebo druhé dítě, které porodila žena. Pokud má například otec očekávaného dítěte již jiné děti z předchozího manželství, pak to pro určení nároku na porodné nehraje roli.

Je nárok na porodné i při narození dvojčat?

Pokud se mají narodit dvojčata, pak na porodné může být nárok. A to v případě, že se opět jedná o první a druhé dítě. Pokud by již žena porodila jedno dítě před narozením dvojčat, pak se bude porodné vztahovat pouze na první narození dítě z dvojčat (tedy stejný případ jako by se jí narodilo druhé dítě).

Porodné na třetí nebo čtvrté dítě?

Pokud se vám má narodit již třetí nebo dokonce čtvrté dítě, pak bohužel nebudete mít nárok na tuto sociální dávku. Ta je aktuálně (v roce 2023) vyplácena pouze v případě, že se jedná buď o první, nebo druhé narozené dítě ženy.

Kolik je porodné v roce 2023?

Výše porodného se již delší dobu nezaměnila. Platí tedy již několik roků stejná výše této sociální dávky. A to tato:

  • Jedná-li se o první narození dítě, pak je porodné 13000 Kč
  • Jedná-li se o druhé narozené dítě, pak je porodné 10000 Kč

Jaký příjem ovlivňuje nárok na porodné

Na porodné mají nárok pouze ty rodiny (resp. ženy samoživitelky), jejichž příjem ve sledovaném období nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.

U sociální dávky porodné se sleduje období předchozího kalendářního čtvrtletí. Takže pokud se vám má dítě narodit třeba v červnu 2023, pak se budou posuzovat příjmy za leden 2023 až březen 2023 (do kalkulačky se zadává průměrná čistá měsíční mzda (resp. Souhrn všech příjmů). Pokud by se ale dítě mělo narodit až v červenci 2023, pak se již bude posuzovat období duben 2023 až červen 2023.

Mezi příjmy, které se posuzují pro nárok na porodné, se započítává především čistá mzda, nebo případně podpora v nezaměstnanosti či nemocenské dávky. Započítávají se ale i některé další příjmy – třeba z podnikání, nebo i další.

Příklad výpočtu nároku na porodné a jeho výše (po zvýšení od 1. 1. 2023)

V následujících příkladech uvádíme tři nejčastější modelové situace, jakou hranici nesmí, přesáhnou průměrný čistý měsíční příjem, aby ještě byl nárok na porodné:

  • Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je od 1. 1. 2023 ve výši 10 990 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 29 673 Kč
  • Rodina, které se narodí druhé dítě = životní minimum je od 1. 1. 2023 ve výši 13 470 Kč, hranice nároku na porodné je 36 369 Kč (*)
  • Matka samoživitelka, které se narodí první dítě = životní minimum je od 1. 1. 2023 ve výši 6 950 Kč, hranice nároku je 18 765 Kč

(*) Pozn.: v daném případě uvažujeme, že první narození dítě má věk do šesti roků, pokud by bylo starší, životní minimum bude o něco málo vyšší, životní minimum pro dítě se totiž liší podle jeho věku

Kde a kdy se vyřizuje porodné?

Podobně jako i další sociální dávky, i porodné se vyřizuje na Úřadu práce. K vyřízení žádosti o porodné je nutné vyplnit příslušný formulář. Ten je možné získat buď v elektronické podobně, nebo i v papírové na příslušném Úřadu práce.

Kromě samotné žádosti je pak nutné doložit i osobní doklady obou (jednoho) rodičů a dále ještě rodný list dítěte.

Z toho důvodu má smysl vyřizovat žádost i porodné až po narození dítěte (kdy již máte vystavený rodný list). A nemusíte mít obavy z toho, že byste něco promeškali. Nárok na porodné je možné uplatit až do 1 roku od narození dítěte. Tedy i zpětně po jeho narození. Po uplynutí jednoho roku ale pak už nárok na porodné zaniká.

A nakonec také budete potřebovat doložit příjmy (resp. příjem se dokládá za všechny osoby, které jsou v žádosti uvedeny – tedy jak příjme otce, tak i matky dítěte).

Kdy se vyplácí porodné?

Pokud si podáte žádost o porodné, a splňujete všechny podmínky pro přiznání nároku na porodné, pak by vám výsledná částka měla být vyplacena přibližně do jednoho měsíce. Úřad má na vyřízení vaší žádosti standardní lhůtu 30 dní. A konkrétní termín, kdy vám přijdou peníze na účet, se odvíjí od toho, jak ten který úřad odesílá peníze (různé Úřady mají jinak určené termín pro výplaty dávek).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka hned na ruku 10. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 100.000 Kč bez ručitele a bez osobní schůzky. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka: Kolik je porodné v roce 2023 a kdo má nárok?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Petr Zvířecí: Dobrý den, moc nerozumím, jak to bude od 1.1.2024 se stravenkovým paušálem? Mů...
  • Zuzka: Navýšeni důchodu o 360 kč to je pouze výsměch všem důchodcum, ale že jste si...
  • Marie: Pěkný den, pobírala jsem letos podporu 2 měsíce (od 5-7/2023) a následně jsem ...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Vzhledem k tomu, že pracovní poměr bude v době ukončení trvat již déle než d...
  • Iveta: Dobrý den. Prosím o radu. Zaměstnanec dostane výpověď pro nadbytečnost 10.11....