Kalkulačka nemocenská OSVČ 2021

<span>Aby měl podnikatel (OSVČ), nárok na nemocenské dávky, pak si nejprve musí platit nemocenské pojištění. To se od 1.1.2021 zvýšilo na 147 Kč měsíčně.</span> Aby měl podnikatel (OSVČ), nárok na nemocenské dávky, pak si nejprve musí platit nemocenské pojištění. To se od 1.1.2021 zvýšilo na 147 Kč měsíčně.

Podnikáte jako živnostník (OSVČ), a zajímalo by vás, kdy a za jakých podmínek, máte nárok na placenou nemocenskou v roce 2021? Čím se liší nemocenské dávky pro OSVČ a pro zaměstnance? Kolik peněz může dostat OSVČ, když bude na „neschopence“. Jaké je minimální nemocenské pojištění pro OSVČ v roce 2021 a vyplatí se? Na tyto a další otázky, se vám pokusíme odpovědět v tomto článku. Kromě toho zde najdete aktuální verzi kalkulačky, pro výpočet výše nemocenské pro OSVČ v roce 2021.

Výpočet výše nemocenských dávek pro OSVČ v roce 2021

Kalkulačka nemocenská pro OSVČ 2021
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Délka pracovní neschopnosti
(celkem kalendářních dní)

Výpočet

Kdy má OSVČ nárok na nemocenskou v roce 2021?

Zatímco většina zaměstnanců, má v době pracovní neschopnosti nárok na nemocenské dávky (resp., zaměstnancům za prvních 14 dní, jejich zaměstnavatel platí náhradu mzdy, a od 15 dne mají nárok na nemocenské dávky), u OSVČ tak tomu není.

Aby i podnikatel (OSVČ), měl nárok na nemocenské dávky, pokud bude v pracovní neschopnosti z důvodu nějakého úrazu nebo nemoci, pak si nejprve musí platit nemocenské pojištění.

Osoby samostatně výdělečně činné mají zákonem danou povinnost hradit zdravotní a sociální pojištění (buď alespoň v minimální výši, nebo podle toho, jaké udávají příjmy v Přehledu o příjmech, který se předkládá každý rok).

Nemocenské pojištění OSVČ v roce 2021

Nemocenské pojištění ale není povinné. Platba nemocenského pojištění je dobrovolná. Pokud si OSVČ nemocenské pojištění neplatí, nemá pak ani nárok na nemocenské dávky.

A nejsou to jenom nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti. Pokud si OSVČ neplatí nemocenské dávky, pak nemá nárok ani na „mateřskou“ (přesněji na PPM, peněžitou pomoc v mateřství).

Dobrovolné nemocenské pojištění si OSVČ může platit buď v minimální výši, nebo ve výši, která se odvíjí od toho, jaké má OSVČ příjmy. Minimální výše nemocenského pojištění je v roce 2021 částka 147 Kč měsíčně (zvyšuje se od 1.1.2021, v roce 2020 to bylo jen 126 Kč).

To vypadá jako poměrně „zanedbatelná částka“. Je ale nutné si uvědomit, že pokud si OSVČ platí jen minimální nemocenské pojištění, pak i nemocenské dávky v pracovní neschopnosti jsou jen minimální.

Kolik je minimální nemocenská pro OSVČ v roce 2021

Pokud by si živnostník platil jen minimální nemocenské pojištění 147 Kč v roce 2021, pak toho během neschopenky moc nedostane. Při minimálním nemocenském pojištění by v roce 2021  OSVČ dostal:

 • V  době 15 – 30 den je nemocenská za 1 kalendářní den = 125 Kč
 • V  době 31 – 60 den je nemocenská za 1 kalendářní den = 138 Kč
 • V  době od 61 dne a dále, je nemocenská za 1 kalendářní den = 150Kč
 • První měsíc v pracovní neschopnosti = 2013 Kč (nemocenské dávky se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti, prvních 14 dní tedy OSVČ nedostává nic)
 • Druhý na neschopence  = 4152 Kč
 • Třetí a další měsíce = 4500 Kč
 • Nemocenské pojištění zaplacené celkem za celý rok = 1 764 Kč

Kolik jsou nemocenské dávky pro OSVČ v roce 2021?

Aby tedy měl OSVČ nějakou alespoň trochu „rozumně“ vysokou nemocenskou, musel by si platit vyšší nemocenské pojištění. Jen pro orientační představu:

Nemocenské pojištění 2021 (měsíčně) Nemocenská 15 – 30 den (za 1 den) Nemocenská 31 – 60 den (za 1 den) Nemocenská od 61 dne (za 1 den)
147 Kč 125 Kč 138 Kč 150 Kč
180 Kč 153 Kč 168 Kč 183 Kč
200 Kč 170 Kč 187 Kč 204 Kč
250 Kč 212 Kč 233 Kč 255 Kč
300 Kč 254 Kč 280 Kč 305 Kč
400 Kč 339 Kč 373 Kč 407 Kč
500 Kč 423 Kč 466 Kč 508 Kč
750 Kč 635 Kč 698 Kč 762 Kč
1 000 Kč 777 Kč 855 Kč 932 Kč

Jaké jsou podmínky pro nárok na nemocenskou u OSVČ?

Kromě toho co již bylo rozebráno výše, tedy že OSVČ si musí platit nemocenské pojištění, jsou zde i další doplňující podmínky.

Mezi ně patří především to, že OSVČ má nárok na nemocenské dávky až poté, co si platí nemocenské pojištění alespoň 3 měsíce. A tyto 3 měsíce musí bezprostředně předcházet dni vzniku pracovní neschopnosti (nebo dni kdy je nařízena karanténa).

Dalším omezením pro OSVČ je i to, že na rozdíl od zaměstnanců, během prvních 14 dní pracovní neschopnosti nedostávají vůbec nic (zaměstnanci mají za 4 až 14 dne v pracovní neschopnosti nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele).

Přihláška k účasti na dobrovolném nemocenském pojištění OSVČ

K účasti na nemocenském pojištění se může OSVČ přihlásit „kdykoliv“. Buď při zahájení samostatně výdělečné činnosti. Nebo když podává každoroční přehled o příjmech, tak v daném formuláři je přímo možnost zaškrtnou kolonku pro nemocenské pojištění. Nebo je možné i kdykoliv v průběhu roku vyplnit příslušný formulář „Přihláška k účasti na dobrovolném nemocenském pojištění OSVČ“, a ten pak podat u příslušné OSSZ (okresní správy sociálního zabezpečení) nebo třeba elektronicky na webu ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení).

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka bez účtu. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka bez příjmu a bez registru. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka nemocenská OSVČ 2021

Diskuse: 1
 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně záloh na důchodové pojištění v případě, že je OSVČ práce neschopná. Nemocenské pojištění si neplatí, tudíž nic nedostane, ale musí platit měsíční zálohy, přestože je na neschopence?Mohou jí chodit následné provize z činnosti, kterou vykonala před nástupem na neschopnost případně z činnosti, kterou za ní vykoná někdo jiný?

  Děkuji
  Jana

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Marie: Dobrý den, zaměstnanec pracující na 37,5hod týdně/7,5hod denně/ žádá o zkr...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Základní výměra dovolené jsou 4 týdny (můžete mít ale se zaměstnavatele doh...
 • Jana: Dobrý den, prosím mám dotaz, pracuji na 12-ti hodinových směnách tzv. krátký ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Zohledňuje se jen manžel/manželka nebo dítě, vůči kterému máte vyživovací ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Musíte mít odpracovány alespoň 4 týdny aby vám vznikl nárok na dovolenou za ty...