Kalkulačka nemocenská OSVČ 2017

<span>Aby měl podnikatel (OSVČ), nárok na nemocenské dávky, pak si nejprve musí platit nemocenské pojištění. </span> Aby měl podnikatel (OSVČ), nárok na nemocenské dávky, pak si nejprve musí platit nemocenské pojištění.

Podnikáte jako živnostník (OSVČ), a zajímalo by vás, kdy a za jakých podmínek, máte nárok na placenou nemocenskou? Čím se liší nemocenské dávky pro OSVČ a pro zaměstnance? Kolik peněz může dostat OSVČ, když bude na „neschopence“. Jaké je minimální nemocenské pojištění pro OSVČ v roce 2017 a vyplatí se? Na tyto a další otázky, se vám pokusíme odpovědět v tomto článku. Kromě toho zde najdete aktuální verzi kalkulačky, pro výpočet výše nemocenské pro OSVČ v roce 2017.

Výpočet výše nemocenských dávek pro OSVČ v roce 2017

Kalkulačka nemocenská pro OSVČ 2017
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Délka pracovní neschopnosti
(celkem kalendářních dní)

Výpočet

Kdy má OSVČ nárok na nemocenskou?

Zatímco většina zaměstnanců má v době pracovní neschopnosti nárok na nemocenské dávky (resp., zaměstnanci první 3 dny nedostávají nic, za 4 – 14 den jim zaměstnavatel platí náhradu mzdy a od 15 dne mají nárok na nemocenské dávky), u OSVČ tak tomu není.

Aby i podnikatel (OSVČ), měl nárok na nemocenské dávky, pokud bude v pracovní neschopnosti z důvodu nějakého úrazu nebo nemoci, pak si nejprve musí platit nemocenské pojištění. Osoby samostatně výdělečně činné mají zákonem danou povinnost hradit zdravotní a sociální pojištění (buď alespoň v minimální výši, nebo podle toho, jaké udávají příjmy v Přehledu o příjmech, který se předkládá každý rok).

Nemocenské pojištění OSVČ v roce 2017

Nemocenské pojištění ale není povinné. Platba nemocenského pojištění je dobrovolná. Pokud si OSVČ nemocenské pojištění neplatí, nemá pak ani nárok na nemocenské dávky. A nejsou to jenom nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti. Pokud si OSVČ neplatí nemocenské dávky, pak nemá nárok ani na „mateřskou“ (přesněji na PPM, peněžitou pomoc v mateřství).

Dobrovolné nemocenské pojištění si OSVČ může platit buď v minimální výši, nebo ve výši, která se odvíjí od toho, jaké má OSVČ příjmy. Minimální výše nemocenského pojištění je v roce 2017 částka 115 Kč měsíčně.

To vypadá jako poměrně „zanedbatelná částka“. Je ale nutné si uvědomit, že pokud si OSVČ platí jen minimální nemocenské pojištění, pak i nemocenské dávky v pracovní neschopnosti jsou jen minimální.

Při minimálním nemocenském pojištění by tak OSVČ dostal:

 • Výše nemocenské za 1 kalendářní den = 89 Kč
 • První měsíc v pracovní neschopnosti = 1424 Kč (nemocenské dávky se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti, prvních 14 dní tedy OSVČ nedostává nic)
 • Druhý a další měsíc PN = 2670 Kč
 • Nemocenské pojištění zaplacené celkem za celý rok = 1380 Kč

Kolik jsou nemocenské dávky pro OSVČ v roce 2017?

Aby tedy měl OSVČ nějakou alespoň trochu „rozumně“ vysokou nemocenskou, musel by si platit vyšší nemocenské pojištění. Jen pro orientační představu:

Měsíční platba NP Nemocenská 1 den Nemocenská 30 dní
115 Kč 89 Kč 2 670 Kč
150 Kč 116 Kč 3 480 Kč
250 Kč 194 Kč 5 820 Kč
350 Kč 271 Kč 8 130 Kč
500 Kč 387 Kč 11 610 Kč
1 000 Kč 682 Kč 20 460 Kč
1 500 Kč 810 Kč 24 300 Kč
2 000 Kč 933 Kč 27 990 Kč
2 485 Kč (*) 933 Kč 27 990 Kč

(*) Maximální vyměřovací základ pro nemocenské dávky v roce 2017 je stanoven na částku 1 296 288 Kč. Z toho pak vyplývá i maximální možná platba na NP ve výši 2485 Kč.

Jaké jsou podmínky pro nárok na nemocenskou u OSVČ?

Kromě toho co již bylo rozebráno výše, tedy že OSVČ si musí platit nemocenské pojištění, jsou zde i další doplňující podmínky.

Mezi ně patří především to, že OSVČ má nárok na nemocenské dávky až poté, co si platí nemocenské pojištění alespoň 3 měsíce. A tyto 3 měsíce musí bezprostředně předcházet dni vzniku pracovní neschopnosti (nebo dni kdy je nařízena karanténa).

Dalším omezením pro OSVČ je i to, že na rozdíl od zaměstnanců, během prvních 14 dní pracovní neschopnosti nedostávají vůbec nic (zaměstnanci mají za 4 až 14 dne v pracovní neschopnosti nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele).

Přihláška k účasti na dobrovolném nemocenském pojištění OSVČ

K účasti na nemocenském pojištění se může OSVČ přihlásit „kdykoliv“. Buď při zahájení samostatně výdělečné činnosti. Nebo když podává každoroční přehled o příjmech, tak v daném formuláři je přímo možnost zaškrtnou kolonku pro nemocenské pojištění. Nebo je možné i kdykoliv v průběhu roku vyplnit příslušný formulář „Přihláška k účasti na dobrovolném nemocenském pojištění OSVČ“, a ten pak podat u příslušné OSSZ (okresní správy sociálního zabezpečení) nebo třeba elektronicky na webu ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení).

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Pujcka bez uctu. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Pujcka bez prijmu a bez registru. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka nemocenská OSVČ 2017

Diskuse: 1
 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně záloh na důchodové pojištění v případě, že je OSVČ práce neschopná. Nemocenské pojištění si neplatí, tudíž nic nedostane, ale musí platit měsíční zálohy, přestože je na neschopence?Mohou jí chodit následné provize z činnosti, kterou vykonala před nástupem na neschopnost případně z činnosti, kterou za ní vykoná někdo jiný?

  Děkuji
  Jana

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Karolína: Mám syna ve věku 11 let a pracuji v prádelně,které uzavřené nebudou.Ráda bych...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Pokud máte dluh pouze 230 tisíc korun, pak insolvence skončí ve chvíli, kdy bude...
 • Rudolf Laurov: Dobrý den,zažádal jsem o insolvenci a soud mi vyhověl,co jsem vyčetl ze spisu t...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Doporučuji směřovat na premier@vlada.cz...
 • Petra: Dobrý den, předpokládám, že nejsem jediná matka, které zůstává rozum stát ...