Kalkulačka placená nemocenská OSVČ 2024

<span>Minimální nemocenské pojištění v roce 2024 je 216 Kč. Za to OSVČ dostane jen velmi nízkou nemocenskou. Za první měsíc na neschopence, to vychází na 2288 Kč (následující měsíce je to o trochu více).</span> Minimální nemocenské pojištění v roce 2024 je 216 Kč. Za to OSVČ dostane jen velmi nízkou nemocenskou. Za první měsíc na neschopence, to vychází na 2288 Kč (následující měsíce je to o trochu více).

Pracujete jako OSVČ (nebo se snad chystáte začít)? A chtěli byste vědět, co s vámi bude v případě nějakého úrazu nebo nemoci? V tomto článku se podíváme na to, jak je to s placenou nemocenskou u OSVČ v roce 2024. V naší kalkulačce si také můžete rovnou spočítat, kolik peněz byste dostali při nemoci nebo úrazu.

Výpočet nemocenských dávek OSVČ v roce 2024

Kalkulačka nemocenská pro OSVČ 2024
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Délka pracovní neschopnosti
(celkem kalendářních dní)

Výpočet

Nemocenská zaměstnanec vs. OSVČ

OSVČ je sice „svým pánem“ a nikdo mu neříká co má nebo nemá dělat. Nikdo mu neurčuje pevnou pracovní dobu, ani ho „neotravuje“ nějaký protivný nadřízený. Tato svoboda je ale i něčím vykoupena. A patří sem i méně výhodné podmínky, co se týká nároku na placenou nemocenskou.

Zatímco zaměstnanec v pracovní neschopnosti dostává peníze již od 1 dne, OSVČ může peníze dostávat až od 15 dne. Za 1 až 14 den nedostane nic (zaměstnanci mají náhradu mzdy od zaměstnavatele, OSVČ mzdu jako takovou nedostává a ani nemá zaměstnavatele).

Zaměstnanec také může nastoupit do nové práce, tam být jen pár dní, a už má nárok na placenou nemocenskou. OSVČ si musí minimálně 3 měsíce platit nemocenské pojištění a teprve až pak má nárok na placenou nemocenskou.

Zaměstnanec může dostat placené volno v popřípadě ošetřování nemocného člena rodiny nebo dítěte. OSVČ má smůlu.

Nemocenské pojištění OSVČ 2024

Zatímco placení záloh na sociální a zdravotní pojištění je povinné ze zákona, to nemocenské pojištění je dobrovolné. Je to tedy plně na rozhodnutí konkrétní OSVČ, zda si nemocenské pojištění platit bude nebo ne.

Minimální nemocenské pojištění v roce 2024 je 216 Kč. To není nijak velká částka (ve srovnání třeba s tím jaké je minimální zdravotní nebo sociální pojištění). Za toto minimální nemocenské pojištění toho ale v případě nemoci nebo úrazu OSVČ také moc nedostane.

Minimální nemocenské pojištění odpovídá vyměřovacímu základu 8000 Kč. Tedy v takovém případě má OSVČ nemocenskou stejnou, jako zaměstnanec s hrubou mzdou 8000 Kč (což mimochodem není ani polovina minimální mzdy, je tedy jasné se z toho nic moc nebude).

Placená nemocenská by v tomto případě vycházela na 143 Kč na den, tedy 2288 Kč za první měsíc (první měsíc je nárok na nemocenskou jen 16 kalendářních dní – až od 15 dne na neschopence dále). Ani při delší neschopence, to není „žádná sláva“.

Nemocenská, se sice postupně zvyšuje – od 15 do 30 dne je to 60%, od 31 do 60 dne je to 66% a od 61 dne je to 72%, ale pořád je to hodně málo. Za dalších 30 dní, by OSVČ dostal 4710 Kč (157 Kč za jeden kalendářní den). A za dalších 30 dní, by to bylo 5130 Kč (171 Kč za jeden kalendářní den).

Jaká je maximální nemocenská u OSVČ?

Maximální nemocenské pojištění, jaké si OSVČ může platit (aby nemocenská nebo jiné nemocenské dávky nebyly jen takto zanedbatelně nízké), je navázáno na výši příjmů – resp. na vyměřovací základ, který se určuje na základě podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ.

Velmi zjednodušeně to je 55% z příjmů ze samostatně výdělečné činnosti. Pokud má tedy někdo příjem (po odečtení nákladů) třeba 500 000 CZK, pak je vyměřovací základ 275 000 Kč (roční) a měsíční pak 22 917 Kč. Nemocenské pojištění pak může být maximálně 2,7%, tj. 619 Kč měsíčně.

Pokud tedy OSVČ „přiznává“ jen nízký příjem (nebo vykazuje vysoké náklady – kdo by také chtěl platit daně, že?), pak nemůže mít ani vysokou nemocenskou.

Na jaké nemocenské dávky má nárok OSVČ

OSVČ z také nemá nárok na všechny nemocenské dávky. Z těch, které se týkají i OSVČ jsou to:

Jiné nemocenské dávky, tedy především ošetřovné (péče nemocné dítě do 10 roků nebo o jiného nemocného člena domácnosti) nebo vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství (doplatek k platu pro těhotnou ženu, u které se kvůli těhotenství snížil příjem) se už OSVČ netýkají.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka 20000 Kč do hodiny. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka do 50000 Kč. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka placená nemocenská OSVČ 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
  • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
  • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
  • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
  • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...