Důchodová reforma 2024: Změna výplatních termínů pro důchody, nově i vyřízení důchodu online (přes internet)

<span>V roce 2024 (nebo od poloviny roku 2025), by se měly změnit výplatní termíny pro důchody. Nově se budou důchody vyplácet na kalendářní měsíc, během jednoho týdne (budou jen 4 výplatní termíny, namísto současných cca 13 termínů). Nově bude možné důchod vyřídit i jen online (přes internet), bez chození na úřad.</span> V roce 2024 (nebo od poloviny roku 2025), by se měly změnit výplatní termíny pro důchody. Nově se budou důchody vyplácet na kalendářní měsíc, během jednoho týdne (budou jen 4 výplatní termíny, namísto současných cca 13 termínů). Nově bude možné důchod vyřídit i jen online (přes internet), bez chození na úřad.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, připravilo novelu zákona (viz zde), která by mimo jiné změnila výplatní termíny pro důchody.

Namísto současných cca 13 termínů, rozložených do celého kalendářního měsíce, by se důchody nově vyplácely během 4 a 5 termínů, během jednoho týdne. Všichni důchodci v ČR, by tak dostávali důchod v +/- stejný den (stejný týden v měsíci).

Novela zákona by současně změnila i to, za jaké období je důchod vyplácen. Nově by se důchody platili všem, vždy na aktuální kalendářní měsíc (nyní má většina důchodců tzv. „klouzavý měsíc“).

Novela zákona, by také měla přinést možnost, aby se dal důchod vyřídit kompletně online, i bez osobní návštěvy na úřadu. A také i bez vyplňování papírových formulářů (podobně, jako to už nyní funguje u některých sociálních dávek, jako jsou přídavky na bydlení, příspěvek na dítě nebo rodičovský příspěvek).

Nové podmínky pro valorizace a předčasné důchody platí od 1. října 2023

Od začátku října 2023, začínají platit nové podmínky pro výpočet valorizace důchodů (u lednové valorizace v roce 2024, se ale změna zatím neprojeví).

Od 1. ledna 2024, se budou důchody zvyšovat o 360 Kč (zvýšení bude stejné pro všechny důchodce a pro všechny druhy důchodů).

Od 1. října 2024 začínají platit i nové podmínky pro nárok na předčasný důchod. Podle starých podmínek, je možné žádat o předčasný důchod jen do konce září 2023.

Řádná valorizace důchodů v roce 2024 – zvýšení od ledna 2024

Od ledna 2024, proběhne řádná valorizace důchodů. Jako obvykle se budou zvyšovat všechny důchody – starobní, invalidní, vdovské, vdovecké i sirotčí.

Od ledna se bude zvyšovat pouze základní složka důchodu – zvýšení se o 360 Kč na 4400 Kč (díky tomu se zvýší i minimální důchod na 5170 Kč).

Procentní složka důchodu, se při lednové valorizaci nemění. Průměrný důchod by se měl zvýšit o 360 Kč (od června bude průměrný důchod v ČR ve výši cca 20 700 Kč.

Předchozí valorizace v roce 2023:

Vláda současně prosadila změny pro výpočet valorizace důchodů do budoucna – nově by se důchody měly zvyšovat jenom jednou za rok (při vysoké inflaci bude nárok už jen na mimořádný „inflační“ příplatek k důchodu – více informací viz zde.

Kalkulačka zvýšení důchodů od 1. 1. 2024
Jaký je/byl váš důchod před zvýšením

Výpočet

Důchody se nově budou vyplácet všem stejně (změna v roce 2024 nebo od poloviny 2025)

První změnou, je omezení výplatních termínů pro důchody. Nyní jsou důchody (které vyplácí ČSSZ), vypláceny během cca 13 různých výplatních termínů, rozložených do celého měsíce (od 6 do 24 dne v měsíci, vždy v sudé dny).

Nově by se měly důchody vyplácet jen během čtyř nebo pěti termínů, které by všechny byly během jednoho týdne. Tj. všichni důchodci v ČR, by pak mohli dostat důchod například v období od 6 do 12 dne v měsíci.

Poznámka: Historickým důvodem, pro tolik výplatních termínů pro důchody bylo, aby je Česká pošta stíhala vyplácet (dříve si lidé pro důchody chodili většinou na postu, kde je dostávali v hotovosti). Nyní už má většina důchodců bezhotovostní převod na účet v bance, a už tak není žádný zásadní důvod, proč by měly být výplatní termíny rozloženy do celého měsíce.

Změna období, za které se vyplácí důchody – již se nebude vyplácet předem

Nyní má velká většina důchodců nastavenu výplatu důchodu na tzv. „klouzavý měsíc“. Týká se především důchodů, které vyplácí ČSSZ. Důchody placené ministerstvem vnitra nebo obrany, jsou již nyní vypláceny na kalendářní měsíc.

V praxi to znamená, že pokud má důchodce stanoven výplatní termín důchodu například na 20 den v měsíci, pak 20. června, dostává důchod na období od 20. června do 19. července.

Nově by se už ale důchod vyplácel jen podle aktuálního měsíce. Tj. v měsíci červnu by chodil důchod za měsíc červen, v červenci by chodil důchod za měsíc červenec, atd.

To by pak mělo zjednodušit výpočet valorizací důchodů, a nebylo by nutné řešit nějaké doplatky k důchodu.

Vyřízení důchodu i online, přes internet – bez návštěvy na úřadu

Novela zákona, by současně měla přinést možnost, aby se daly důchody vyřizovat i jenom přes internet.

Tedy obdobně, jako už je nyní možné vyřídit některé sociální dávky (přídavky na dítě, příspěvek na bydlení nebo rodičovský příspěvek), by se i důchody dali vyřídit bez chození na úřady.

Podle tvrzení ministerstva, bude nová aplikace pro důchody „interaktivní, intuitivní, proklientská a hlavně provázaná s databází ČSSZ“ (poznámka: všichni asi víme, jak to velmi často nakonec dopadá s tou „intuitivností“, když se toho chopí státní správa …)

Zvýhodnění pro pracující důchodce – odpuštění placení sociálního pojištění

Původně chtěla vláda jako součást této novely, prosadit i zvýhodnění pro pracující důchodce. Zvažuje se, že lidé, kteří budou v důchodu dále pracovat, by již nemuseli platit sociální pojištění.

Takže by se jim ve výsledku o cca 6,5% navýšila čistá výplata (měli by nižší srážky z hrubé mzdy, než ostatní zaměstnanci).

Tato změna ale nakonec nebyla zahrnuta do aktuální novely zákona. Snížení nebo odpuštění odvodů na sociální pojištění, pro pracující důchodce, by se mělo stát až součástí připravované důchodové reformy.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka v hotovosti i o víkendu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka i pro ženy na mateřské. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Důchodová reforma 2024: Změna výplatních termínů pro důchody, nově i vyřízení důchodu online (přes internet)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
  • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
  • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
  • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
  • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...