Jak se budou zvyšovat důchody od 1. 1. 2024? Nové podmínky pro předčasný důchod platí od října 2023

<span>Změnu zákona o důchodovém pojištění (nové podmínky pro valorizace důchodů a pro předčasné důchody), podepsal prezident až 1. září 2023. Změny začnou platit od 1. října 2023. Pro zvýšení důchodů od 1. 1. 2024, to ale nemá žádný význam. Důchody se budou zvyšovat o 360 Kč.</span> Změnu zákona o důchodovém pojištění (nové podmínky pro valorizace důchodů a pro předčasné důchody), podepsal prezident až 1. září 2023. Změny začnou platit od 1. října 2023. Pro zvýšení důchodů od 1. 1. 2024, to ale nemá žádný význam. Důchody se budou zvyšovat o 360 Kč.

Prvního září 2023, podepsal prezident Pavel změnu zákona o důchodovém pojištění, která přináší nové podmínky pro valorizace důchodů a pro předčasné důchody. V médiích to vypadalo jako „obrovské“ drama. Podepíše prezident, nebo ne? Stihne se podpis ještě v srpnu (aby mohl zákon platit už od začátku září) nebo ne? Ve výsledku, ale zase tak o moc nešlo.

Na tom, kolik dostanou důchodci přidáno od začátku ledna 2024, se vůbec nic nemění (je úplně jedno, jestli nové podmínky pro valorizace důchodů platí od začátku září nebo až od začátku října, od začátku roku 2024, se budou důchody zvyšovat o 360 Kč podle nových/i podle starých podmínek).

Rozdíl v tom, od kdy bude platit nový zákon (nyní to bude až od 1. října 2023), hraje roli u předčasných důchodů. Zde může být pár tisíc lidí (odhad je cca 10 tisíc), pro které to znamená nějaký praktický rozdíl. Rozhodně to ale nebudou nějaké „velké miliardy“, které bude stát platit „navíc“.

Valorizace (zvýšení) důchodů od 1. 1. 2024

Od začátku roku 2024, se budou zvyšovat všechny důchody (starobní, invalidní, vdovské a vdovecké, sirotčí). Pravidelná valorizace na začátku roku, je dána zákonem. A na tom nic nemění ani nové podmínky pro valorizace důchodů.

Od 1. 1. 2024 budou důchody o něco „málo“ vyšší:

 • Od 1. 1. 2024 by se měla zvýšit základní složka důchodů o 360 Kč
 • Zvýšení důchodů již potvrdilo i MPSV – viz zde, od 1. 1. 2024 se důchody zvyšují o 360 Kč, průměrný důchod bude 20 693 Kč
 • Základní složka by se měla zvýšit na 4 400 Kč (v roce 2023 je to 4040 Kč)
 • Procentní složka se od 1. 1. 2024 zvyšovat nebude
 • Všechny důchody se zvýší stejně (všichni důchodci dostanou přihnáno 360 Kč, pokud má někdo souběh více důchodů, např. starobní důchod a vdovský důchod, pak dostane 360 Kč jenom jednou)
 • Nové podmínky pro valorizace důchodů nehrají u zvýšení od 1. 1. 2024 žádnou roli

Kalkulačka: výpočet zvýšení důchodů od 1. 1. 2024

Pro výpočet, o kolik se vám zvýší důchod od začátku roku 2024, stačí zadat, kolik je vás důchod v roce 2023. Výpočet zvýšení je velmi jednoduchý. Aktuální důchod plus 360 Kč. Nic složitého.

Kalkulačka zvýšení důchodů od 1. 1. 2024
Jaký je/byl váš důchod před zvýšením

Výpočet

Nové podmínky pro valorizace důchodů – co se mění, a jaký to má dopad v roce 2024?

Nové podmínky pro výpočet zvýšení důchodů, u lednové valorizace v roce 2024, nehrají v podstatě žádnou roli.

Za běžné situace, se v lednu navyšuje základní složka důchodů (ta je nyní 4040 Kč a od 1. 1. 2024 by se měla zvýšit na 4400 Kč). A současně se obvykle zvyšuje i procentní složka důchodů (individuální část důchodu).

Zvýšení důchodů, se odvíjí od inflace (za předchozí období) a od toho, jak se zvýšila průměrná mzda. Přesný mechanismus výpočtu valorizace je složitější.

Posuzuje se jak klasická „běžná“ inflace, tak i specifická inflace „pro důchodce“ (domácnosti důchodců, mají odlišný „spotřební“ koš, a inflace se u nich může projevit odlišným způsobem). Pro výpočet valorizace se doposud zohledňovala ta inflace, která byla vyšší.

Roli současně hraje i růst průměrné mzdy. Doposud (od roku 2018), se pro výpočet valorizace zohlednila jedna polovina růstu průměrné mzdy. Nově, to bude jenom jedna třetina (stejně, jako před rokem 2018).

V budoucnu, se tedy důchody budou zvyšovat o něco málo méně, než jak tomu bylo doposud (změna se reálně projeví až v roce 2025, nebo dokonce až v roce 2026).

Od ledna 2024 se bude zvyšovat pouze základní složka důchodů

V současném znění zákona (nové podmínky to nijak nemění), je ale jedno specifické ustanovení – viz paragraf 67, odstavec 8 (zákon 155/1995 Sb.):

(7) Základní výměry vyplácených důchodů se zvyšují tak, aby výše základní výměry důchodu činila 10 % průměrné mzdy s tím, že výše základní výměry se zaokrouhluje na celé desetikoruny nahoru.

(8) Procentní výměry vyplácených důchodů se při zvýšení důchodů v pravidelném termínu zvýší o tolik procent zaokrouhlených s přesností na jedno platné desetinné místo nahoru, aby u průměrného starobního důchodu úhrn částky zvýšení základní výměry důchodu a částky zvýšení procentní výměry důchodu odpovídal zvýšení průměrného starobního důchodu stanoveného ve výši součtu růstu cen podle odstavce 6 a jedné poloviny růstu reálné mzdy zaokrouhlené s přesností na jedno platné desetinné místo. Procentní výměry vyplácených důchodů se však nezvýší, pokud se v důsledku zvýšení základní výměry důchodu podle odstavce 7 zvýší výše průměrného starobního důchodu alespoň o tolik procent, kolik činí procento zvýšení stanovené ve větě první.

Vzhledem k tomu, že podle aktuálních údajů MPSV, se od 1. 1. 2024 bude základní složka důchodů zvyšovat o 360 Kč (finální údaj, který již potvrdilo Ministerstvo práce a sociálních věcí), tak se od 1. 1. 2024 nebude zvyšovat procentní část důchodu. Růst základní složky je natolik vysoký, že je naplněno výšeuvedené omezení.

Takže jak podle starých podmínek, tak i podle těch nových podmínek, se od 1. 1. 2024, budou důchody zvyšovat „jenom“ o 360 Kč. Zvýšení bude stejné pro všechny důchodce.

To, kdy prezident podepsal změnu zákona, a že tato změna nebude platit od začátku září, ale až od začátku října, nehraje vůbec žádnou roli. Na zvýšení důchodů, to nemá vůbec žádný praktický dopad.

Kdy se projeví nové podmínky pro valorizace důchodů?

Nové podmínky pro valorizace důchodů, se projeví až v roce 2024 a dále (pokud by byla vysoká inflace, tak již nebude mimořádná valorizace v průběhu roku, ale od června bude nárok na příplatek k důchodu).

A podle toho, jak se bude vyvíjet inflace, a jak se bude zvyšovat průměrná mzda, se nové podmínky mohou projevit u valorizace důchodů od 1. 1. 2025 (spíše se ale očekává, že reálný dopad nových podmínek, bude až u valorizace v roce 2026).

Nové podmínky pro předčasné důchody v roce 2023 a 2024

U nových podmínek pro předčasné důchody, je ale situace jiná. Tam opravdu hraje velkou roli, kdy prezident změnu zákona podepsal, a od kdy bude tato změna platit. Ale i zde je to trochu složitější.

Změn u předčasných důchodů je více:

1) První změnou je to, že na předčasný důchod bude nárok maximálně 3 roky, před dosažením žádného termínu. Tato změna, mohla původně platit už od začátku září. Nově tedy bude platit až od října 2023.

2) Druhou změnou je to, že pro předčasný důchod, bude nutné odpracovat minimálně 40 roků. Tato změna, ale začne platit až se zpožděním. Bude platit až v roce 2024 (až na podzim 2024). I zde se změna o měsíc „odkládá“.

3) Další změny podmínek, mezi které patří i jiný výpočet předčasného důchodu (předčasný důchod bude nižší, za každých 90 dní se bude krátit o 1,5%), a další změny, by měly platit také od října 2023.

Je otázkou, jak velký je počet lidí, kterých se tato změna dotkne. Reálně se bude jednat jen o několik tisíc lidí (údajně by to mělo být cca 10 000 lidí).

Stát prý bude muset platit miliardy korun navíc (kvůli pozdějšímu schválení změny u předčasných důchodů)

Tvrzení, že stát bude muset platit „navíc“ miliardy korun ze státního rozpočtu (kvůli pozdějšímu schválení změny), je ale silně zavádějící. Údajně bude stát ten jeden den zpoždění u prezidenta až 4 miliardy korun v roce 2024.

Když se sestavoval rozpočet na rok 2023, tak o této změně zatím nikdo nevěděl. Stejně tak vláda nemohla dopředu počítat s tím, od kdy přesně začne změna platit. Pokud bylo opravdu tak důležité, aby změna platila už od začátku září, pak je to jedině chyba vláda, že to nezačala řešit s dostatečným předstihem.

Jediné správné tvrzení je, že stát díky pozdějšímu schválení, ušetří o pár miliard korun méně. Rozhodně ale nebude platit nic navíc.

A 4 miliardy korun (i kdyby to byla pravda), nejsou v kontextu stovek miliard vydaných na různé dotace, nic „velkého“.  Navíc tyto peníze dostanou běžní lidé, kteří celý život pracovali (minimálně 35 roků). Nejedná se o nějaké peníze „vyhozené“ z okna. V různých pochybných projektech mizí každý rok, podstatně vyšší sumy.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Okamžitá online půjčka před výplatou – peníze do 10 minut. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Krátkodobá půjčka před výplatou, peníze do 10 minut. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Jak se budou zvyšovat důchody od 1. 1. 2024? Nové podmínky pro předčasný důchod platí od října 2023

Diskuse: 2
 • Custom avatar olinjanak@seznam.cz

  vše se zdražuje a my máme vyjít z 20000 to je scifi

 • Custom avatar dehner.zdenek@seznam.cz

  Zloději na hradě i pod nim.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...