Kalkulačka: Přepočet kilojoulů (kJ) na kalorie (kcal)

<span>Zjednodušeně si tedy stačí zapamatovat, že jedna kilo kalorie (kcal) jsou zhruba 4 kJ (kilojouly) a jeden kilo joule je asi 1/4 kilo kalorie (kcal). </span> Zjednodušeně si tedy stačí zapamatovat, že jedna kilo kalorie (kcal) jsou zhruba 4 kJ (kilojouly) a jeden kilo joule je asi 1/4 kilo kalorie (kcal).

Kalorie i kilojouly jsou fyzikální jednotky, pomocí kterých se vyjadřuje množství tepla – resp. množství energie. Kalorie je poměrně stará jednotka, která se dnes již běžně ve fyzice nepoužívá. U potravin se ale stále energetická hodnota udává právě v kaloriích (resp. běžněji v kilokaloriích). Naše kalkulačka vám umožní jednoduše převádět tyto dvě jednotky – tedy přepočítat kalorie na kilojouly nebo naopak kilojouly na kalorie.

Kalkulačka – převod jednotek kalorie a kilojouly

Pro převod jednotek v této kalkulačce stačí zadat množství a zvolit vstupní jednotku. Na výběr máme přepočet z kalorií, kilo kalorií, joulů a kilojoulů na odpovídající jednotky. Pro provedení výpočtu zadejte množství a klikněte na tlačítko spočítat.

Kalkulačka převody jednotek - kalorie (kcal) a kilojouly (kJ)
Jednotka
Zadejte množsvtí

joule (J)
1 kilokalorie = 4 185 joulů
kilojoule (kJ)
1 kilokalorie = 4,185 kilojoulů
kalorie (cal)
1 kilokalorie = 1 000 kalorií
Výpočet

Jak přepočítat kalorie na kilojouly?

Převádět kalorie na kilojouly a zpět není až tak složité. Platí tyto poměry:

Kalorie na jouly:

 • 1 kcal (kilokalorie) = 1000 cal (kalorií) = 4185 J (joule) = 4,185 kJ (kilojoule)
 • 1 cal (kalorie) = 4,185 J (joule)
 • 1 kcal (kilokalorie) = 4,185 kJ (kilojoule)

Jouly na kalorie:

 • 1 J (joule) = 0,239 cal (kalorie)
 • 1 KJ (joule) = 1000 J (joule) = 239 cal (kalorií) = 0,239 kcal (kilo kalorií)

cNení to matematicky zcela přesné, ale pro rychlý orientační přepočet při nákupu někde v obchodě to bohatě stačí.

Kalorie nebo kilo kalorie?

Snad ve všech textech o hubnutí nebo o dietách se mluví o kaloriích. Zpravidla jsou tím ale myšleny kilo kalorie. Jedna kalorie je poměrně hodně malá jednotka. Běžný denní příjem kalorií u dospělého člověka by tak byl cca 2.500.000 kalorií. Což odpovídá hodnotě 2.500 kcal (kilo kalorií).

Takže až si někde přečtete, že porce zeleninového salátu má jen 250 kalorií, tak si uvědomte, že je tím pravděpodobně myšleno 250 kcal (kilokalorií), tj., cca 10% běžného denního příjmu energie.

Kalorické tabulky

Pokud vás zajímá, kolik kalorií najdete v masu, mléčných výrobcích, v pečivu, zelenině nebo ovoci. Nebo kolik kalorií spálíte při různých typech cvičení, pak se můžete podívat na tyto kalorické tabulky s podrobnějším přehledem množství kalorií a kilojoulů:

Co přesně je kalorie?

Pokud byste se chtěli někde „vytáhnout“ před kamarády, tak jedna kalorie odpovídá množství tepla, které je potřebné k tomu, aby se jeden gram vody ohřál o jeden stupeň celsia. Analogicky je tedy kilokalorie množství tepla, které je nutné k tomu, aby se jeden kilogram vody ohřál o 1 stupeň celsia.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčka bez nahlížení do registru. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka ihned na bankovní účet. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Diskuse: Kalkulačka: Přepočet kilojoulů (kJ) na kalorie (kcal)

Diskuse: 1
 • Custom avatar Kamil Břenek

  Jako u všeho i u tepla se s vaničkou vylilo i dítě. Na wikipedii nenajdete že kilokalorie je množstvi tepla potřebné k ohřátí 1 kG (litru vody. Ale u nové jednotky Joule se také nedozvíte kolik je to vlastně energie. Zkuste to prosím někdo povolaný doplnit. Naše děti nebudou ani vědět, že teplo je vlastně množství energie a teplota je vyjádření tepelného stavu. Předem díky Kamil

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...
 • Simča: Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně nastoupila na nemocenskou 12.6.2023, nas...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Obávám se, že nikoho nenapadlo, že Úřad práce bude mít více pravomocí zkoum...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Tam kde budete uplatňovat daňové slevy (je možné jenom u jedné firmy v jednom m...