Kalkulačka mateřská (PPM) u OSVČ v roce 2023

<span>Podnikáte jako OSVČ, a zajímalo by vás, zda budete mít v roce 2023 nárok na „mateřskou“ (tedy peněžitou pomoc v mateřství). A kolik peněz byste mohli dostat? Tato kalkulačka, pro výpočet výše PPM v roce 2023, vám to „spočítá“.</span> Podnikáte jako OSVČ, a zajímalo by vás, zda budete mít v roce 2023 nárok na „mateřskou“ (tedy peněžitou pomoc v mateřství). A kolik peněz byste mohli dostat? Tato kalkulačka, pro výpočet výše PPM v roce 2023, vám to „spočítá“.

Pracujete jako OSVČ, a zajímalo by vás, zda budete mít v roce 2023 nárok na „mateřskou“ (tedy peněžitou pomoc v mateřství). A kolik peněz byste mohli dostat? Tato kalkulačka, pro výpočet mateřské (PPM) v roce 2023, vám to umožní spočítat. V doprovodném textu také najdete všechny užitečné informace, které se týkají nároku na „mateřskou“ u OSVČ.

Výpočet peněžité pomoci v mateřství (PPM) u OSVČ 2023

Mateřská pro OSVČ, se vypočítá podobně, jako u zaměstnanců. Výpočet vychází z vyměřovacího základu, který se během výpočtu případně redukuje, a výsledná mateřská je 70%.

Vyměřovací základ, se ale u OSVČ určuje jinak, než u zaměstnanců. Dá se jednoduše odvodit z toho, kolik je platba nemocenského pojištění (nemocenské pojištění je 2,1% z vyměřovacího základu).

Minimální nemocenské pojištění, se od 1. 1. 2023 zvýšilo na 168 Kč (minulý rok to bylo 147 Kč).

Minimální platba odpovídá vyměřovacím základu 8 000 Kč. Mateřská pro OSVČ pak vychází stejně, jako u zaměstnance, který by měl hrubou měsíční mzdu 8000 Kč.

Kalkulačka mateřská pro OSVČ v roce 2023
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Peněžitá pomoc v mateřství u OSVČ

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka vyplácená především ženám (nárok má ale i otec dítěte), v souvislosti s porodem, a péčí o dítě po porodu. Tato dávka se hradí na základě nemocenského pojištění. Při narození jednoho dítěte je PPM v délce 28t týdnů. Při narození dvou a více dítě (třeba na dvojčata), je PPM v délce 37 týdnů.

Pokud by o PPM žádal otec dítěte, pak má nárok na PPM v délce 22 týdnů. Otec dítěte ale může o „mateřskou“ požádat až po skončení šestého týdne po porodu. Těhotná žena si o PPM může požádat již 6 – 8 týdnů před porodem (konkrétní termín si volí sama po konzultaci se svým lékařem – stanovení termínu porodu).

Kdy má nárok na mateřskou OSVČ?

Samostatně výdělečná osoba může mít nárok na „mateřskou“ při splnění podobných podmínek, jako zaměstnanci. Nárok na PPM má OSVČ, pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění po dobu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech. A současně pokud si nemocenské pojištění platí nejméně 180 dní v posledním roce.

Nemocenské pojištění OSVČ v roce 2023

Zatímco zdravotní a sociální pojištění si OSVČ musí platit povinně, to nemocenské je dobrovolné. Záleží tedy na rozhodnutí konkrétní osoby, zda si nemocenské platit bude nebo ne. Minimální nemocenské pojištění se v roce 2023 zvýšilo 168 Kč (stejně tak, se od začátku roku zvýšilo i minimální  sociální a zdravotní pojištění).

Platí, že nemocenské pojištění je 2,1% z vyměřovacího základu (ten vyhází z příjmů z podnikání). OSVČ si ale nemůže hradit nemocenské v „libovolné“ výši. Maximální výše nemocenského pojištění, jaké si OSVČ může platit, je navázána na přehled o příjmech a výdajích OSVČ.

Podnikání na mateřské u OSVČ

V souvislosti s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství, pak pro OSVČ platí i omezení možnosti podnikat i během „mateřské“. V době, kdy OSVČ čerpá PPM, nesmí osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Tedy podobně, jako zaměstnankyně na mateřské dovolené, nesmí vykonávat dané zaměstnání.

Podnikání ale není potřeba přerušovat. Pracovat mohou zaměstnanci (spolupracující osoba). OSVČ může i během mateřské vystavovat faktury ap.

Rodičovský příspěvek pro OSVČ

Pokud samostatně výdělečná osoba (OSVČ) nemá nárok na PPM (nebo po jejím skončení), má nárok na rodičovský příspěvek. U něj pak již nehraje roli, zda si podnikatel platí nemocenské (nebo jiné) pojištění. Nehraje zde roli ani výše příjmu (jako je tomu u jiných sociálních dávek).

Rodičovský příspěvek je v roce 2023 ve výši  300 000 Kč na jedno dítě. Na dvojčata (nebo více dětí), je to 450 000 Kč. Pokud OSVČ neměla nárok na mateřskou (PPM), a pokud není v žádosti o rodičovský příspěvek, doložen dostatečně vysoký příjem druhého rodiče dítěte, pak je možné dostávat rodičovskou do 13 000 Kč měsíčně. Tedy minimálně cca 23 měsíců.

Kratší rodičovskou je možné mít, jen pokud byl nárok na PPM (nebo pokud je doložen příjem druhého rodiče). Pak je maximální výše rodičovského příspěvku stejná, jako 30ti násobek PPM na jeden den. V roce 2023, to může být maximálně 49 440 Kč měsíčně.

Zvýšení rodičovské a další změny v roce 2023

Rodičovská, by se ale mohla během roku 2023 změnit. O možné zvýšení rodičovského příspěvku se mluvilo  i v minulém roce. Zvýšení ale nebylo schváleno. Měnila se pouze maximální měsíční částka (na 13 000 Kč).

V roce 2023, by ale vláda ráda prosadila zvýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun.

Informaci o možné zvýšení prezentoval ministr práce a sociálních věcí. Podle jeho slov, by ke zvýšení rodičovské mělo dojít ještě během roku 2023, nebo nejpozději od začátku roku 2024.

Další změnou, která se letos bude projednávat, je nový pohled na OSVČ na „rodičovské“.

  • Nyní to funguje tak, že v době, kdy OSVČ čerpá rodičovský příspěvek, je automaticky brána jako OSVČ vedlejší (nižší povinné zálohy, apod.).
  • Nově by se to nemělo vázat na rodičovský příspěvek, ale na věk dítěte – podnikatelky by mohly mít podnikání jako vedlejší činnost, až do 4 roků dítěte

Změna se aktuálně projednává, a platit by mohla od poloviny roku 2023 (nebo o začátku 2024).

Podnikání během rodičovské dovolené – zálohy na zdravotní a sociální pojištění

Během doby, kdy je OSVČ na „rodičovské dovolené“ (i když u živnostníků se nejedná o rodičovskou dovolenou v pravém slova smyslu), za ženu platí základní zdravotní pojištění stát. Podnikatelka se tak po dobu čerpání rodičovského příspěvku, stává OSVČ vedlejší (viz výše – mohlo by se lehce změnit)

Tuto změnu je nutné nahlásit  na zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. V závislosti na příjmech z podnikání, tak po dobu rodičovské nemusí být placeno zdravotní pojištění. V případě nízkého příjmu z podnikání ani to sociální.

Nebo je možné podnikání na dobu rodičovské přerušit. Přerušení podnikání je nutné nahlásit na Finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a ČSSZ.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka 10000 ihned. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčky bez doložení příjmu. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka mateřská (PPM) u OSVČ v roce 2023

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
  • David Kocabek: Dobrý den,rád bych se zeptal na priplatky za víkendy noční,svátky odpracovane n...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Nezapočítá se to nijak = u nezabavitelné částky, se zohlední pouze manžel/man...
  • Marek Havlíček: Dobrý den,chtěl sem se zeptat,pokud žiji s přítelkyní se dvěmi dětmi,a přisp...
  • Silent Hill: Dobrý den, obávám se, že se to bude týkat jen insolvencí zahájených po 1.1.20...
  • Zdeňka: Dobrý den, od 4.5.2023 mám zažádáno o předčasný důchod bez výplaty, bude k ...