Kalkulačka mateřská (PPM) u OSVČ v roce 2022

<span>OSVČ má nárok na PPM (mateřskou), jen pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění po dobu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech a 180 dní v posledním roce. Minimální nemocenské pojištění, je v roce 2022 ve výši 147 Kč. Pokud není placeno nemocenské pojištění, pak není nárok na PPM a po porodu je nárok na rodičovský příspěvek.</span> OSVČ má nárok na PPM (mateřskou), jen pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění po dobu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech a 180 dní v posledním roce. Minimální nemocenské pojištění, je v roce 2022 ve výši 147 Kč. Pokud není placeno nemocenské pojištění, pak není nárok na PPM a po porodu je nárok na rodičovský příspěvek.

Pracujete jako OSVČ, a zajímalo by vás, zda budete mít v roce 2022 nárok na „mateřskou“ (tedy peněžitou pomoc v mateřství). A kolik peněz byste mohli dostat? Tato kalkulačka, pro výpočet výše PPM v roce 2022, vám to umožní spočítat. V doprovodném textu také najdete všechny užitečné informace, které se týkají nároku na „mateřskou“ u OSVČ.

Výpočet výše PMM u OSVČ 2022

Kalkulačka mateřská pro OSVČ v roce 2022
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Peněžitá pomoc v mateřství u OSVČ

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka vyplácená především ženám (nárok má ale i otec dítěte), v souvislosti s porodem, a péčí o dítě po porodu. Tato dávka se hradí na základě nemocenského pojištění. Při narození jednoho dítěte je PPM v délce 28t týdnů. Při narození dvou a více dítě (třeba na dvojčata), je PPM v délce 37 týdnů.

Pokud by o PPM žádal otec dítěte, pak má nárok na PPM v délce 22 týdnů. Otec dítěte ale může o „mateřskou“ požádat až po skončení šestého týdne po porodu. Těhotná žena si o PPM může požádat již 6 – 8 týdnů před porodem (konkrétní termín si volí sama po konzultaci se svým lékařem – stanovení termínu porodu).

Kdy má nárok na mateřskou OSVČ?

Samostatně výdělečná osoba může mít nárok na „mateřskou“ při splnění podobných podmínek, jako zaměstnanci. Nárok na PPM má OSVČ, pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění po dobu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech. A současně pokud si nemocenské pojištění platí nejméně 180 dní v posledním roce.

Nemocenské pojištění OSVČ v roce 2022

Zatímco zdravotní a sociální pojištění si OSVČ musí platit povinně, to nemocenské je dobrovolné. Záleží tedy na rozhodnutí konkrétní osoby, zda si nemocenské platit bude nebo ne. Minimální nemocenské pojištění je v roce 2022 ve výši 147 Kč (na rozdíl od sociálního a zdravotního pojištění, se nemocenské od začátku roku nezvyšuje).

Platí, že nemocenské pojištění je 2,1% z vyměřovacího základu (ten vyhází z příjmů z podnikání). OSVČ si ale nemůže hradit nemocenské v „libovolné“ výši. Maximální výše nemocenského pojištění, jaké si OSVČ může platit, je navázána na přehled o příjmech a výdajích OSVČ.

Podnikání na mateřské u OSVČ

V souvislosti s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství, pak pro OSVČ platí i omezení možnosti podnikat i během „mateřské“. V době, kdy OSVČ čerpá PPM, nesmí osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Tedy podobně, jako zaměstnankyně na mateřské dovolené, nesmí vykonávat dané zaměstnání. Podnikání ale není potřeba přerušovat. Pracovat mohou zaměstnanci (spolupracující osoba). OSVČ může i během mateřské vystavovat faktury ap.

Rodičovský příspěvek pro OSVČ

Pokud samostatně výdělečná osoba (OSVČ) nemá nárok na PPM (nebo po jejím skončení), má nárok na rodičovský příspěvek. U něj pak již nehraje roli, zda si podnikatel platí nemocenské (nebo jiné) pojištění. Nehraje zde roli ani výše příjmu (jako je tomu u jiných sociálních dávek).

Rodičovský příspěvek je v roce 2022 ve výši  300 000 Kč na jedno dítě. Na dvojčata (nebo více dětí), je to 450 000 Kč. Pokud OSVČ neměla nárok na mateřskou (PPM), a pokud není v žádosti o rodičovský příspěvek, doložen dostatečně vysoký příjem druhého rodiče dítěte, pak je možné dostávat rodičovskou do 10 000 Kč měsíčně. Tedy minimálně 30 měsíců.

Kratší rodičovskou je možné mít, jen pokud byl nárok na PPM (nebo pokud je doložen příjem druhého rodiče). Pak je maximální výše rodičovského příspěvku stejná, jako 30ti násobek PPM na jeden den. V roce 2022, to může být maximálně 47 700 Kč měsíčně.

Rodičovská, by se ale mohla během roku 2022 změnit. Vláda navrhuje zvýšení rodičovské na 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat by to mohlo být 19 500 Kč měsíčně). Mohlo by dojít i ke zvýšení celkové částky rodičovského příspěvku o 15%. Tím by nově rodičovská byla 345 000 Kč na jedno dítě nebo 517 500 Kč na dvojčata. Tyto změny ale zatím nejsou schváleny.

Podnikání během rodičovské dovolené – zálohy na zdravotní a sociální pojištění

Během doby, kdy je OSVČ na „rodičovské dovolené“ (i když u živnostníků se nejedná o rodičovskou dovolenou v pravém slova smyslu), za ženu platí základní zdravotní pojištění stát. Podnikatelka se tak po dobu čerpání rodičovského příspěvku, stává OSVČ vedlejší. Tuto změnu je nutné nahlásit  na zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. V závislosti na příjmech z podnikání, tak po dobu rodičovské nemusí být placeno zdravotní pojištění. V případě nízkého příjmu z podnikání ani to sociální.

Nebo je možné podnikání na dobu rodičovské přerušit. Přerušení podnikání je nutné nahlásit na Finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a ČSSZ.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka 10000 ihned. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčky bez doložení příjmu. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka mateřská (PPM) u OSVČ v roce 2022

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
  • Michaela: Dobrý den, prosím o pomoc s výpočtem nároku na řádnou dovolenou čerpanou bezp...
  • Petr: Jsem invalida III. stupně 90% práce neschopný s poznámkou zákaz jakékoliv prác...
  • vlasta suchý: Zapojit do diskuse je sice dobré, ale když nikdo neodpoví je celá diskuse k hovnu...
  • Lenka: Nezdá se mi rozhodnutí vlády rozumné. Přece ten, kdo bydlí společně s Ukrajin...
  • Václav Staněk: Moc Vám děkuji za sdělení.Václav Staněk...