Novela insolvenčního zákona 2023 – zkrácení oddlužení pro všechny dlužníky (od 1. 1. 2024)

<span>Vláda bude schvalovat novelu insolvenčního zákona 2023. Hlavní změnou je zkrácení oddlužení (insolvence) na 3 roky. Zkrácená doba oddlužení, by mohla platit už od 1. ledna 2024. Změna by se týkala všech dlužníků (platila by pro důchodce, pro zaměstnance, pro živnostníky, …, pro všechny fyzické osoby).</span> Vláda bude schvalovat novelu insolvenčního zákona 2023. Hlavní změnou je zkrácení oddlužení (insolvence) na 3 roky. Zkrácená doba oddlužení, by mohla platit už od 1. ledna 2024. Změna by se týkala všech dlužníků (platila by pro důchodce, pro zaměstnance, pro živnostníky, …, pro všechny fyzické osoby).

Ještě před začátkem letních prázdnin (ve středu 21. 6. 2023), bude vláda projednávat novelu insolvenčního zákona 2023.

Návrh na změnu insolvenčního zákona, předložilo na konci minulého roku Ministerstvo spravedlnosti. Klíčovým prvkem této novely, je zkrácení oddlužení (insolvence) na 3 roky pro všechny dlužníky.

Podle aktuálních podmínek (platí od cca poloviny roku 2019), mají na zkrácené oddlužení nárok důchodci (invalidní nebo starobní).

Případně je oddlužení na 3 roky i pro osoby, jejichž dluhy vznikly před 18 rokem (alespoň 2/3 dluhů). Nebo může insolvence končit po 3 letech, pokud je zaplaceno 60% dluhů.

Ve všech ostatních případech, je oddlužení na 5 roků (pochopitelně s výjimkou situace, kdy dlužník zaplatí 100% dluhů).

Pokud bude novela insolvenčního zákona v roce 2023 schválena, pak by od 1. ledna 2024, mohli mít oddlužení zkráceno na 3 roky, všichni dlužníci (tj. jak důchodci, tak i živnostníci, nebo i všechny další fyzické osoby). Změna se ale netýká firem (právnických osob).

Vláda bude schvalovat novelu insolvenčního zákona

Zkrácení oddlužení na 3 roky, není „výmysl“ současné vlády premiéra Fialy. Podobnou změnu zákona, se snažila prosadit už vláda premiéra Babiše (v roce 2021 se to ale nestihlo schválit). V obou případech, je snaha o změnu (zkrácení), motivována požadavky EU.

Evropská směrnice totiž ukládá České republice povinnost, aby sjednotila dobu oddlužení s tím, jak to mají i jiné země v EU. Tato povinnost, se týká především oddlužení (insolvence) u podnikajících fyzických osob (živnostníci, OSVČ). U nich je zkrácení oddlužení v podstatě „povinné“.

Zkrácení oddlužení pro všechny dlužníky (tj. i pro nepodnikající fyzické osoby), je doporučené. Plánuje to i současná vláda (stejně jako to předtím plánoval i Babiš).

Fakticky se jedná o to, že by bylo příliš obtížné řešit, které dluhy vznikly z podnikání, a mají se řešit ve zkráceném oddlužení, a u kterých by mohla být delší doba. Jednodušší je zkrátit insolvenci všem, bez ohledu na to, jestli se jedná o podnikatele nebo ne.

Zkrácení oddlužení na 3 roky = méně peněz pro věřitele?

Proti návrhu novely insolvenčního zákona, se ale postavila řada odborníků. Především zástupcům věřitelů vadí, že během zkrácené doby (3 roky), budou dlužníci schopni splatit ještě menší část ze svých dluhů.

Nyní je během insolvence, zaplaceno asi 56% z původních dluhů (průměrná částka). Pokud dojde ke zkrácení oddlužení na 3 roky, pak to logicky bude podstatně méně. Některé odhady mluví o snížení celkové splacené částky jen na 35% – 40% původního dluhu.

Zjednodušeně se tedy říci, že nyní dlužníci zaplatí polovinu svých dluhů, po zkrácení doby oddlužení, budou platit jen třetinu. A to je dost podstatný rozdíl.

Na zkrácení oddlužení vydělají především dlužníci a stát

Pro stát ale může být zkrácená doba oddlužení výhodná. Čím dříve budou lidé schopni vyřešit své dluhy, tím dříve se budou moci zapojit do normálního života.

Hodně lidí v exekucích pracuje na černo, nebo se pohybuje v šedé zóně. Neplatí sociální a zdravotní pojištění a daně. A naopak často pobírají různé sociální dávky.

Zkrácením oddlužení, může stát ušetřit i nemalé množství peněz (za sociální dávky, nebo za různé negativní jevy, spojené s životem v dluhové pasti).

Zkrácená doba oddlužení, může být pochopitelně lákavá i pro mnoho lidí, co se nachází v dluhové pasti. Samotný proces oddlužení je poměrně náročný. Během insolvence lidem zůstává méně peněz, než při exekuci.

Nemálo dlužníků, je tak smířeno s nekonečnou exekucí (pracují načerno, peníze dostanou na ruku, nemají účet v bance, není to žádný „zázrak“, ale nějak se přežít dá). Zkrácená doba oddlužení je může motivovat, aby podstoupili oddlužení.

Od kdy bude platit zkrácená doba oddlužení na 3 roky?

Účinnost aktuální novely insolvenčního zákona, se plánuje od začátku příštího roku – tj. od 1. 1. 2024. Zákon ale musí nejprve schválit vláda (zřejmě už 21. 6. 2023) a následně poputuje do schvalovacího procesu v Parlamentu a v Senátu. Během schvalování ještě může dojít k různým změnám, nebo odkladům.

Kdo bude mít nárok na zkrácenou dobu insolvence v roce 2024

Pokud bude změna zákona schválena, a začne platit od 1. ledna 2024, pak by se týkala všech dlužníků, kteří si požádají o oddlužení u soudu. Kratší doba insolvence, by se týkala jak důchodců (invalidních nebo starobních), tak i zaměstnanců či podnikatelů (živnostníků).

Kratší doba insolvence, by se současně vztahovala především na nové případy oddlužení. U těch, které byly zahájeny před účinnosti aktuální novely zákona, by se postupovala podle podmínek, které platily v době zahájení insolvence.

Některé insolvence, ještě stále probíhají podle podmínek, které platily před poslední velkou změnou (v polovině 2019), další se řídí novějšími podmínkami (od poloviny 2019).

Další změny u insolvence v roce 2023

Od začátku roku 2023, se zvýšilo nezabavitelné minimum, které se týká i výpočtu insolvence. Během oddlužení, se musí splácet dluhy z příjmů (z výplaty, z důchodu, nebo i z dalších pravidelných příjmů). Kromě toho, dostává insolvenční správce, i všechny mimořádné příjmy (dary, dědictví, výhry, …).

Nezabavitelná částka, pro výpočet srážek ze mzdy (nebo i srážek z důchodu) se od 1. 1. 2023 zvýšila na 13 638 Kč (o 2534 Kč více). Změnila se i částka, která se připočítává za další osoby (za manželku/manžela, nebo i za dítě) na 3 409,50 Kč.

Od začátku roku 2023, tak lidem v insolvenci může zůstávat o něco více peněz. Viz aktuální kalkulačka pro výpočet insolvenčních srážek a nezabavitelné částky v roce 2023.

Minimální splátka dluhů během oddlužení

Vysoká nezabavitelná částka, ale současně může ohrožovat i plnění podmínek oddlužení. Během insolvence, musí být placena alespoň minimální splátka:

 • Minimální splátka při oddlužení je stanovena na 2 178 Kč (resp. 1 800 Kč bez DPH).

Pokud by dlužník nesplácel ani toto minimum, tak mu soud oddlužení vůbec nepovolí. U probíhající insolvence by hrozilo, že soud oddlužení zase zruší (pokud by nebyla minimální splátka placena více než 3 měsíce).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka do 100000 Kč bez registru a bez ručitele. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 10000 Kč do výplaty zdarma (bez poplatků a bez úroků). Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Novela insolvenčního zákona 2023 – zkrácení oddlužení pro všechny dlužníky (od 1. 1. 2024)

Diskuse: 2
 • Custom avatar ROBERT LAKATOS

  DOBRY DEN,CHTEL BYCH SE ZEPTAT JESTLI SE MNE TYKA NOVA MOMENTALNE NOVELA O SKRACENI INSOLVENCI NA 3 LET. MOMENTALNE TO MAM NA 5 LET . A UZ PLATIM 2,5 ROKU.DEKUJU

  • Custom avatar Silent Hill

   Dobrý den, obávám se, že se to bude týkat jen insolvencí zahájených po 1.1.2024. Mám ji také, dotazoval jsem se advokáta a ten mi sdělil, že se u tohodle návrhu počítá až s nověji zahájenými insolvencemi. Těch stávajících se to týkat nebude a bude platit původní varianta na 5 let.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Nezapočítá se to nijak = u nezabavitelné částky, se zohlední pouze manžel/man...
 • Marek Havlíček: Dobrý den,chtěl sem se zeptat,pokud žiji s přítelkyní se dvěmi dětmi,a přisp...
 • Silent Hill: Dobrý den, obávám se, že se to bude týkat jen insolvencí zahájených po 1.1.20...
 • Zdeňka: Dobrý den, od 4.5.2023 mám zažádáno o předčasný důchod bez výplaty, bude k ...
 • ROBERT LAKATOS: DOBRY DEN,CHTEL BYCH SE ZEPTAT JESTLI SE MNE TYKA NOVA MOMENTALNE NOVELA O SKRACENI...