Kurzovní kalkulačka – převodník měn, aktuální kurzovní lístek

<span>Pro výpočet v kalkulačce se používá aktuálně platný devizový kurz. Tento kurz se používá při bezhotovostním mezibankovním styku. V případě, že si budete potřebovat v bance nebo směnárně vyměnit hotové peníze, pak se pro tuto transakci použije valutový kurz.</span> Pro výpočet v kalkulačce se používá aktuálně platný devizový kurz. Tento kurz se používá při bezhotovostním mezibankovním styku. V případě, že si budete potřebovat v bance nebo směnárně vyměnit hotové peníze, pak se pro tuto transakci použije valutový kurz.

Následující kalkulačka, vám umožní spočítat si, kolik zadaná částka představuje v jiné měně. Pokud se chystáte na dovolenou v zahraničí, a chcete získat představu o tom, kolik je aktuální kurz vámi zvolené měny, pak se můžete podívat i na kompletní kurzovní lístek (tabulka níže).  Snadno a rychle si spočítáte výsledek převodu měn pro českou korunu, dolar, euro, anglickou libru a mnohé další.

Online převodník měn – kurzovní kalkulačka

Kalkulačka kurzy měn - 21. září 2021
Zvolte jaké měny převést
Zadejte částku

Zvolte výslednou měnu
Výpočet

Výše uvedená kalkulačka používá pro převod měn aktuální data platná pro tento konkrétní den. Pokud by vás zajímala historie vývoje kurzu dané měny, podívejte se na stránky České národní banky – viz cnb.cz, si můžete zobrazit grafy historického vývoje jednotlivých měn.

Aktuální kurzovní lístek

Kurzovní lístek 21. září 2021 - aktuální kurzy měn
Země Měna Množství kód Kurz
Austrálie dolar 1 AUD 15.68 Kč
Brazílie real 1 BRL 4.11 Kč
Bulharsko lev 1 BGN 12.99 Kč
Čína renminbi 1 CNY 3.35 Kč
Dánsko koruna 1 DKK 3.42 Kč
EMU euro 1 EUR 25.41 Kč
Filipíny peso 100 PHP 43.19 Kč
Hongkong dolar 1 HKD 2.78 Kč
Chorvatsko kuna 1 HRK 3.39 Kč
Indie rupie 100 INR 29.38 Kč
Indonesie rupie 1000 IDR 1.52 Kč
Izrael šekel 1 ILS 6.76 Kč
Japonsko jen 100 JPY 19.84 Kč
Jihoafrická rep. rand 1 ZAR 1.46 Kč
Jižní Korea won 100 KRW 1.83 Kč
Kanada dolar 1 CAD 16.92 Kč
Maďarsko forint 100 HUF 7.21 Kč
Malajsie ringgit 1 MYR 5.18 Kč
Mexiko peso 1 MXN 1.08 Kč
MMF SDR 1 XDR 30.81 Kč
Norsko koruna 1 NOK 2.50 Kč
Nový Zéland dolar 1 NZD 15.19 Kč
Polsko zlotý 1 PLN 5.50 Kč
Rumunsko nové leu 1 RON 5.13 Kč
Rusko rubl 100 RUB 29.69 Kč
Singapur dolar 1 SGD 16.02 Kč
Švédsko koruna 1 SEK 2.50 Kč
Švýcarsko frank 1 CHF 23.47 Kč
Thajsko baht 100 THB 64.94 Kč
Turecko lira 1 TRY 2.51 Kč
USA dolar 1 USD 21.67 Kč
Velká Británie libra 1 GBP 29.61 Kč

Devizový kurz vs. valutový kurz

Pro výpočet v kalkulačce se používá aktuálně platný devizový kurz. Tento kurz se používá při bezhotovostním mezibankovním styku. V případě, že si budete potřebovat v bance nebo směnárně vyměnit hotové peníze, pak se pro tuto transakci použije valutový kurz. Ten se od toho devizového obvykle liší.

Pokud je například devizový kurz Eura 27,420 Kč, pak valutový kurz pro nákup může být např. 27,883 Kč (tedy o cca 0,46 Kč více a valutový kurz pro prodej může být 26,897 (tedy cca o 0,55 méně). Výše valutového kurzu záleží na konkrétní bance nebo směnárně. (uvedené kurzy pro nákup/prodej jsou jenom orientační, příklad vycházel z kurzovního lístku České spořitelny)

Valutový kurz může být také odstupňován podle výše směňované částky. Pro menší sumy může být stanoven méně výhodný valutový kurz než pro vyšší částky. Některé směnárny nabízí velmi výhodné valutové kurzy, zvláště pokud si měníte částku v řádu tisíců Euro nebo Dolarů.

Dále také musíte počítat s tím, že některé banky nebo směnárny se při výměně hotovosti počítají ještě jednorázový poplatek (obvykle v řádu desetikorun).

Kurzovní lístek při platbě kartou nebo výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí

Jiná situace je v případě, kdy v zahraničí platíte klasickou platební (debetní) nebo kreditní kartou. V takovém případě máte účet zpravidla vedený v české měně (i když některé banky nabízí i možnost mít bankovní účet vedený i v jiných měnách – například Euro nebo Dolar). V takovém případě pak záleží na podmínkách konkrétní karty (jejího vydavatele). Některé banky používají pro převod kurzovní lístek ČNB (Česká národní banka) nebo ECB (Evropská centrální banka) nebo i jiné kurzovní lístky.  Zpravidla ale platí, že placení kartou v zahraničí není dražší než placení v hotovosti. U placení v hotovosti musíte započítat valutový kurz + poplatek za výměnu peněz, u bezhotovostního placení kartou zase babky často účtují poplatek za konverzi měny. Nejdražší je pak výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí.

Jak používat kurzovní kalkulačku?

Převod měny podle aktuálního kurzu je v naší kalkulačce velmi snadný. Stačí si vybrat, jakou měnu budete chtít „prodat“ (výchozí hodnota je česká koruna), a jakou měnu budete chtít nakoupit (výchozí hodnota je Euro), a zadat sumu (musí se jednat o celé číslo). Po kliknutí na tlačítko „spočítat“ se vám zobrazí výsledek. Pozor na to, co jsme zmiňovali již výše, jedná se o devizový kurz. Při nákupu hotovosti bude výsledný kurz jiný (valutový kurz).

Aktuální kurz Eura

Pokud se chystáte cestovat po Evropě, pak by vás měl zajímat především kurz Eura. Euro se používá k placení ve většině zemí Evropy.

Kde platí euro?

Konkrétně se Eurem platí v těchto zemích: Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko

Kde neplatí Euro

Některé země, které jsou členy Evropské Unie (EU) euro zatím nepoužívají a mají svoji národní měnu. To je případ i České republiky (čeká koruna). Jedná se o tyto země: Velká Británie (Anglická libra), Bulharsko (Bulharský lev), Dánsko (dánská koruna), Chorvatsko (chorvatská kuna), Litva (litevský litas), Maďarsko (maďarský forint), Polsko (polský zlotý), Rumunsko (rumunské nové leu).

Další země Evropy, kde se neplatí eurem, jsou ty, které zatím nejsou členy Evropské Unie. Jedná se o tyto země: Švýcarsko (švýcarský frank), Norsko (norská koruna), Švédsko (švédská koruna).

Na druhou stranu se ale ve většině zemí Evropy, i když používají národní měnu, není problém ve velkých obchodech nebo třeba na benzinových pumpách zaplatit eurem. Euro běžně přijímají i některé obchody v ČR (třeba Albert, nebo i jiné obchodní řetězce)

Diskuse: Kurzovní kalkulačka – převodník měn, aktuální kurzovní lístek

Diskuse: 3
 • Custom avatar JIří

  Dobrý den,
  ve skupině jedeme do Rumunska, tak bych se chtěl zeptat, kde v Praze směnit větší obnos peněz?

  Děkuji
  Jiří Majer

 • Custom avatar Roman.Alena@seznam.cz

  mam prozbu prosim mam bulharskou měnu 1000 lev a nejsem si jist zda se da jeste proměnit v bance rok vidani je 1994 dekuji za odpoved po připade prosim jak vipada bulharska 1000

 • Ivana

  Dobrý den, nevíte jestli se v Německu dají vyměnit koruny za eura? Jsou tam směnárny nebo jen někde v bance?A jaký je kurz?
  Děkuji
  Iva

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Marie: Dobrý den, zaměstnanec pracující na 37,5hod týdně/7,5hod denně/ žádá o zkr...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Základní výměra dovolené jsou 4 týdny (můžete mít ale se zaměstnavatele doh...
 • Jana: Dobrý den, prosím mám dotaz, pracuji na 12-ti hodinových směnách tzv. krátký ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Zohledňuje se jen manžel/manželka nebo dítě, vůči kterému máte vyživovací ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Musíte mít odpracovány alespoň 4 týdny aby vám vznikl nárok na dovolenou za ty...