Jak se zbavit exekuce? Milostivé léto začíná od 28. října 2021 (až do ledna 2022)

<span>Milostivé léto je biblický termín, pro odpuštění dluhů. Během 3 měsíců od 28. října 2021 do 28. ledna 2021, je možné zaplatit pouze původní dluh (jistina exekuce) a poplatek za ukončení (908 Kč) a zbytek dluhu (příslušenství exekuce), vám bude odpuštěn. Takto je možné ukončit až 1,2 miliónu exekucí.</span> Milostivé léto je biblický termín, pro odpuštění dluhů. Během 3 měsíců od 28. října 2021 do 28. ledna 2021, je možné zaplatit pouze původní dluh (jistina exekuce) a poplatek za ukončení (908 Kč) a zbytek dluhu (příslušenství exekuce), vám bude odpuštěn. Takto je možné ukončit až 1,2 miliónu exekucí.

Lidem, kteří jsou v exekuci, se od 28. října 2021, nabízí unikátní možnost, jak se zbavit exekuce. V rámci novely exekučního zákona, bylo v průběhu léta 2021, schváleno mimořádné „odpuštění“ dluhů.

Lidé, kteří jsou v exekuci, mají jedinečnou možnost, kdy zaplatí pouze původní dluhy a poplatek za ukončení exekuce (908 Kč). A tím bude jejich exekuce ukončena.

Nebudou muset platit zbytek dluhu – tj. úroky a všechny další náklady spojené s vymáháním exekuce.

Podle odhadů, je takto možné ukončit cca 1,2 miliónu exekucí (pokud lidé zaplatí původní dluh). Týkat by se to mohlo cca 300 tisíc lidí (mnoho lidí má více, než jednu exekuci).

Milostivé léto 2024 – dluhy na zdravotním pojištění

Podle aktuálních informací, se připravuje i další Milostivé léto (už čtvrté), které by probíhalo v roce 2024.

Zatím se jedná pouze o návrh zákona, který ještě nebyl schválen. Pokud dojde ke schválení, tak by v roce 2024, bylo možné řešit dluhy na zdravotním pojištění (exekuce podle daňového řádu).

V roce 2024, by se odpuštění dluhů (penále, úroky a další poplatky související s exekucí/vymáháním dluhu), týkalo živnostníků (OSVČ), a osob bez zdanitelných příjmů (OBZP) – těch kdo si musí platit zdravotní pojištění sami.

Milostivé léto by mohlo začít od 1. července 2024, a končilo by na konci listopadu 2024.

U dluhů nad 5 000 Kč, by byl možný i splátkový kalendář na 12 nebo 36 měsíců.

Viz: Milostivé léto 2024 – dluhy na zdravotním pojištění (OBZP, OSVČ)

Jaký je princip milostivého léta od 28. října 2021

U exekucí je poměrně běžné (nebo alespoň donedávna bylo), že se během několika roků, z malého dluhu, stává velká částka.

Například za pokutu v MHD, byste na místě zaplatili pár stovek. Pokud ale nezaplatíte, a dluh se dostane do exekuce, tak je to rázem dluh i deset tisíc korun, nebo i více.

Jsou známy případy, kdy se dluhu pod 10 tisíc korun, stala exekuce na 300 tisíc korun. A nejsou to až tak ojedinělé výjimky.

Během milostivého léta, je možné zaplatit jenom ten původní dluh (u pokuty to bude jenom pár stovek) a poplatek za ukončení exekuce (908 Kč). Pokud tak učiníte v období od 28. 10. 2021 do 28. 1. 2022, tak se exekuce ukončí.

exekutor i bez souhlasu oprávněného a bez návrhu exekuci zastaví, pokud

1. uhradí povinný do tří měsíců ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona nezaplacenou nebo jinak nezaniklou jistinu vymáhanou v exekučním řízení a na nákladech exekuce částku 750 Kč zvýšenou o daň z přidané hodnoty, je-li exekutor plátcem daně z přidané hodnoty, nebo

2. byla ke dni nabytí účinnosti tohoto zákona v exekučním řízení vymožena nejméně celá vymáhaná jistina a 750 Kč zvýšených o daň z přidané hodnoty, je-li exekutor plátcem daně z přidané hodnoty, a takto vymožené plnění není dotčeno právy třetích osob.

Úroky a další náklady (příslušenství), vám budou odpuštěny. Není to tedy úplně „zadarmo“. Ale vzhledem k tomu, že původní dluh, tvoří jen malou část toho, co vymáhá exekutor, tak je to velmi výhodné.

Kdy je milostivé léto?

Milostivé léto, začíná státním svátkem 28. října 2021, a končí za 3 měsíce, tj. 28. ledna 2022.

Pokud se divíte tomu, proč je to „léto“, tak to není označení pro roční období, ale jedná se o termín, který pochází z bible, a znamená odpuštění dluhů.

Koho se týká milostivé léto?

Milostivé léto mohou využít jenom lidé s exekucí. Pozor na to, že se to opravdu týká jen exekucí. Pokud máte nějaké dluhy, ale zatím je neřeší exekutor, pak se vás milostivé léto netýká. Milostivé léto se také nijak netýká těch, kdo jsou v insolvenci.

Milostivé léto, se také bohužel netýká úplně všech exekucí. Mělo by se vztahovat jen na cca 1,2 miliónu exekucí (celkem jich je cca 4,3 miliónu).

Milostivé léto se vztahuje, je na ty exekuce, kde dlužíte státu, nebo nějakému subjektu (firmě, společnosti, instituci), kde je stát převažujícím vlastníkem.

Přesný výčet toho, o které dluhy se může jednat (vůči komu), je obsažen v příslušném zákonu (zákon číslo 286/2021 Sb.):

(1) Řízení zahájená přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, ve kterých je povinným fyzická osoba a oprávněným je 

a) Česká republika,

b) územní samosprávný celek, včetně městské části nebo městského obvodu územně členěného statutárního města nebo městské části hlavního města Prahy,

c) státní příspěvková organizace,

d) státní fond,

e) veřejná výzkumná instituce nebo veřejná vysoká škola,

f) dobrovolný svazek obcí,

g) regionální rada regionu soudržnosti,

h) příspěvková organizace územního samosprávného celku,

i) ústav založený státem nebo územním samosprávným celkem,

j) obecně prospěšná společnost založená státem nebo územním samosprávným celkem,

k) státní podnik nebo národní podnik,

l) zdravotní pojišťovna,

m) Český rozhlas nebo Česká televize, nebo

Jaké dluhy (exekuce) je možné ukončit během milostivého léta,

Během milostivého léta, je možné ukončení exekuce, pokud dlužíte za elektřinu nebo plyn u ČEZ (který stát z větší části vlastní). Není to už ale možné u dalších distributorů plynu a elektřiny.

Během milostivého léta, je možné vyřešit pokuty v MHD (dopravní podniky zpravidla vlastní obce). Nebo pokuty za parkování, dluhy za odvoz odpadu, nebo za televizní a rozhlasový poplatek. Je možné vyřešit duh na sociálním nebo zdravotním pojištění. Nebo dluh na nájemném, za městský/obecní byt.

Není už ale možné vyřešit dluhy vůči finančnímu úřadu. Ten si totiž vymáhá dluhy sám, a nepředává je exekutorům.

Není možné řešit ani různé dluhy u bank, nebo jiných finančních institucí, či u mobilních operátorů atp.

Kolik stojí ukončení exekuce během milostivého léta?

K ukončení exekuce, může dojít, pokud je zaplacen původní dluh (jistina exekuce) a k tomu poplatek za ukončení exekuce:

 • Poplatek za ukončení exekuce = 908 Kč (750 Kč bez DPH)

Jak požádat o ukončení exekuce během milostivého léta?

Původní dluhy (jistinu exekuce) je nutné uhradit v období od 28. 10. 2021 do 28. 1. 2022. Kromě samotné jistiny exekuce (původní dlužná částka), je nutné uhradit příslušný poplatek (908 Kč).

Pokud nevíte, kolik byl původní dluh, pak se můžete obrátit na exekutora, a požádat ho o vyčíslení jistiny exekuce.

Pozor na to, že exekutor vám to nemusí chtít sdělit po telefonu (s ohledem na ochranu osobních údajů to není jeho povinnost).

Měli byste se na exekutora tedy obrátit písemně. A vzhledem k tomu, jaká bývá komunikace s exekutory, tak i nějakou doložitelnou formou – například doporučeně, nebo přes datovou schránku apod.

Kromě toho, že zaplatíte původní dluh (jistinu exekuce) a příslušný poplatek, je ale nutné exekutora informovat, že jste provedli úhradu v souladu s ustanovením zákona 286/2021 Sb., s článkem IV, bod 25.

Pokud byste exekutorovi neoznámili, o co je jedná, mohl by vaši platbu považovat za běžnou splátku exekuce. Informaci je nutné exekutorovi zaslat prokazatelným způsobem (doporučeně, datovou schránkou apod.).

Kdy bude ukončena exekuce?

Následně by exekuce měla být ukončena „bez zbytečného odkladu“. Vzhledem k množství exekucí, kterých se může týkat milostivé léto, to ale může nějakou dobu trvat. Nemělo by to ale být více než 1 – 2 měsíce.

Kde se poradit o milostivém létu?

Pokud si nejste jistí, zda se na vaše dluhy vztahuje milostivé léto, nebo nevíte jak postupovat pro ukončení exekuce, můžete se obrátit například na dluhovou poradní linku organizace Člověk v tísni – na telefonním čísle 770 600 800. Nebo i na další neziskové organizace, které provozují bezplatné dluhové poradny.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka zdarma bez poplatků ihned. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nebankovní americká hypotéka online. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Jak se zbavit exekuce? Milostivé léto začíná od 28. října 2021 (až do ledna 2022)

Diskuse: 2
 • Custom avatar Frantisek Kovarik

  dobry den chci se zeptat…mam exekuce ktere mi strhavaji z platu momentalne sem na nemocenske ze ktere mi jde taky exekuce plati i pro me
  milostive leto??? dekuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Ano, pokud máte exekuci, u které doplatíte základní částku (jistinu) + poplatek za ukončení exekuce 908 Kč, tak se exekuce ukončí

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...