Kalkulačka: krevní skupina dítěte

<span>Gen, který určuje krevní skupinu, je na dlouhém rameni 9 chromozomu jedná se o gen 9q34. </span> Gen, který určuje krevní skupinu, je na dlouhém rameni 9 chromozomu jedná se o gen 9q34.

Mnoho nastávajících rodičů, nebo těhotných žen, se zajímá, jakou krevní skupinu by mohlo mít jejich dítě. Na této stránce najdete kalkulačku, která vám umožní spočítat, jakou krevní skupinu by mohlo mít vaše dítě. V některých případech může mít dítě pouze jednu konkrétní skupinu. V jiných je možné, aby mělo dvě nebo i více krevních skupin, přičemž pravděpodobnost je pro všechny stejná. Také se podíváme na to, jak se dědí krevní skupina.

Kalkulačka pro výpočet krevní skupiny dítěte

Krevní skupina dítěte
Krevní skupina matky
Krevní skupina otce
Výpočet

Jak se dědí krevní skupina

Asi víte, že všechny vlastnosti lidského organismu určují geny. Každý člověk má 21 párů chromozomů (nyní pomíjíme abnormality, kdy je některý z chromozomů zdvojen nebo dokonce ztrojen apod.). Dítě pak dostává jednu polovinu chromozomů od otce a druhou pak od matky dítěte. Tedy 21 chromozomů od otce a 21 od matky.

Gen, který určuje krevní skupinu, je na dlouhém rameni 9 chromozomu jedná se o gen 9q34. Tento gen může mít tři různé podoby (alely):

 • Alela IA = odpovídá krevní skupině A
 • Alela IB = odpovídá krevní skupině B
 • Alela i = odpovídá krevní skupině 0

Od každého z rodičů pak dítě získává jednu alelu, a záleží na tom, jaká je jejich kombinace

 • Pokud má dítě od obou rodičů stejný typ genu, tedy od obou buď 2x A, nebo 2x B nebo 2x 0, pak má krevní skupinu buď jen A nebo jen B nebo jen 0
 • Pokud od jednoho rodiče dostává variantu genu pro A nebo B a od druhého pro 0 = pak může mít krevní skupinu pouze A nebo pouze B (A i B jsou dominantní, vliv druhé varianty genu pro 0 je tedy zcela potlačen)
 • Pokud od jednoho rodiče dostává gen pro A a od druhého pro B = pak může mít krevní skupinu pouze AB (A i B jsou stejně „silné“ geny, projeví se tedy oba)
 • Krevní skupinu 0 může dítě mít jen pokud od obou rodičů dostává gen pro 0, jinak se gen 0 neprojeví (v případech kdy je v kombinaci s A nebo B)

Jaké geny ale dítěti mohou rodiče poskytnout?

Rodič poskytuje dítěti pouze jednu polovinu genů. Takže i když rodič má dva geny pro krevní skupinu (které pak určuj krevní skupinu rodiče) dítěti předává jen jednu polovinu. Takže je pak možné, že i když má otec krevní skupinu A a matka krevní skupina B, dítě může mít krevní skupinu 0 (nebo i A, nebo B nebo AB – v tomto případě záleží, jakou kombinaci genů mají rodiče, a které z nich pak poskytnou dítěti).

 • Rodič s krevní skupinou A = může poskytnout buď pouze A, nebo A či 0
 • Rodič s krevní skupinou B = může poskytnout buď B nebo B či 0
 • Rodič s krevní skupinu 0 = může poskytnout pouze 0
 • Rodič s krevní skupinou AB = poskytuje buď pouze A nebo B

Jak se určuje otcovství pomocí krevních testů

V případech, kdy otec dítěte své otcovství popírá, je možné provést jednoduchý test, kdy se porovná krevní skupina otce, matky a dítěte. Vyloučit otcovství na základě krevního testu je ale možné jen v malé části případů. Tedy v těch, kdy je jednoznačně jasné jakou krevní skupinu dítě mít nemůže.

Jak ale již bylo zmíněno výše, jsou případy, kdy dítě může od rodičů získat libovolnou krevní skupinu – typicky se jedná o situaci kdy matka má krevní skupinu A (a je nositelkou genu pro A i pro 0) a otec má krevní skupinu B (a je nositelem genu pro krevní skupinu B i 0), pak dítě může mít se stejnou pravděpodobností jak všechny 4 krevní skupiny (0, A, B, AB).

V takovém případě je pak pro určení otcovství nutné provést jedině podrobnější genetické vyšetření. Tyto genetické testy jsou pak podobné, jaké se v současné době používají třeba i v kriminalistice k určování pachatelů trestných činů. K provedení genetického vyšetření je ale nutný souhlas dané osoby (otce dítěte) a také obou rodičů (testuje se i dítě).

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Rychlá půjčka online do 24 hodin. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka bez ručení nemovitostí. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka: krevní skupina dítěte

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • repka@vesna.cz: Dobrý den, ptám se za řidiče, zda mají nárok od zaměstnavatele na zajištění...
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...