Kalkulačka: Nemocenská od zaměstnavatele (za prvních 14 dní) v roce 2022

<span>Náhrada mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 dní, se na rozdíl od nemocenských dávek od 15 dne, vyplácí za neodpracované směny (nemocenské dávky od 15 dne se pak platí za kalendářní dny).</span> Náhrada mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 dní, se na rozdíl od nemocenských dávek od 15 dne, vyplácí za neodpracované směny (nemocenské dávky od 15 dne se pak platí za kalendářní dny).

Pokud v roce 2022 onemocníte, nebo se vám stane nějaký úraz (ať už pracovní nebo jiný), pak by vás mohlo zajímat, kolik peněz byste měli dostávat po dobu, kdy budete v pracovní neschopnosti (na neschopence). Na této stránce najdete aktuální kalkulačku pro výpočet „nemocenské“ (náhrady mzdy), kterou vám bude platit zaměstnavatel za prvních 14 pracovní neschopnosti.

Nemocenská COVID 2022 – prvních 14 dní

Na začátku roku 2022 (do 28. 2. 2022), byl stejně jako v loňském roce, nárok na zvýšenou nemocenskou (příplatek „izolačka“), při karanténě nebo izolaci. Při „COVID neschopence“, tak mohl být nárok na příplatek až 370 Kč za jeden den (pouze prvních 14 dní na neschopence). Maximálně ale 90% průměrného výdělku.

Od března 2022, je při neschopence nárok už jen na „běžnou nemocenskou“ (náhrada mzdy od zaměstnavatele ve výši 60% z průměrného redukovaného hrubého hodinového výdělku). Je možné, že při další vlně epidemie (například na podzim 2022), bude příplatek „izolačka“ obnoven.

Výpočet výše nemocenské od zaměstnavatele 2022

Kalkulačka náhrada mzdy 2022
Průměrná hodinová mzda

Počet hodin hodin pracovní neschopnosti
pro náhradu mzdy od 1 dne (*)

Výpočet

(*) Náhrada mzdy se poskytuje v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti za pracovní dny a za placené svátky. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel od 1 dne pracovní neschopnosti, resp. od 1 neodpracované hodiny (směny).

Jak se vyplácí nemocenská v roce 2022?

Nárok na placenou nemocenskou (nemocenské dávky během pracovní neschopnosti) vzniká především zaměstnancům (za které nemocenské pojištění platí zaměstnavatel) nebo i podnikatelům (OSVČ), kteří si nemocenské pojištění platí sami. Nezaměstnaní, ženy na mateřské nebo rodičovské, studenti nebo důchodci (s výjimkou pracujících důchodců), nárok na nemocenské dávky nemají.

Pokud onemocníte v roce 2022, budete dostávat:

 • Pracovní neschopnost je placena již od prvního dne (od první neodpracované směny)
 • Za prvních 14 dní (resp. od 1 do 14 dne) pracovní neschopnosti = vyplácí se náhrada mzdy, kterou vám dává zaměstnavatel
 • Od 15 dne pracovní neschopnosti = dostáváte nemocenské dávky

Kolik je nemocenská za prvních 14 dní PN?

Náhrada mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 dní, se na rozdíl od nemocenských dávek od 15 dne, vyplácí za neodpracované směny (nemocenské dávky od 15 dne se pak platí za kalendářní dny). To, kolik je nemocenská od zaměstnavatele se odvíjí od toho, váš průměrný hodinový výdělek.

Z tohoto průměrného hodinového výdělku se stanoví vyměřovací základ. Tento vyměřovací základ se následně redukuje. Redukční hranice platní od 1. 1. 2022 jsou tyto:

 • Do 227,15 Kč/hodina se započítá 90%
 • Do 340,55 Kč/hodina se započítá 60%
 • Do 681,10 Kč/hodina se započítá 30%
 • Vše nad 681,10 Kč se již nijak dále neprojeví

Jakmile je spočítán redukovaný hodinový výdělek, je možné určit náhradu mzdy, což je 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Výsledná výše náhrady mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 dní pak dále závisí na počtu neodpracovaných směn (resp. hodin).

Z čeho se počítá náhrada mzdy od zaměstnavatele?

Náhrada mzdy vychází z toho, jaký je váš průměrný hodinový výdělek. Ve zjednodušené formě je možné říci, že průměrný hodinový výdělek se počítá na základě vašeho hrubého příjmu. Průměrný hodinový výdělek se zpravidla počítá z posledních 3 měsíců (resp. přesněji z předchozího kalendářního období). V případě, že zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dní, pak se počítá s tzv. „pravděpodobným výdělkem“, tedy s tím „kolik by si zaměstnanec býval byl vydělal, pokud by po celé příslušné období pracoval“.

Průměrný hodinový výdělek a z něj stanovený vyměřovací základ se liší od vyměřovacího základu, ze kterého se počítají nemocenské dávky (vyplácené od 15 dne), i když rozdíl není příliš velký.

Příklad výpočtu nemocenské od zaměstnavatele v roce 2022

Pan Novák onemocní a bude nemocný 14 dní, v tomto období je právě 10 pracovních dní, během kterých měl odpracovat 80 hodin. Průměrná hrubá mzda pana Nováka je 35000 Kč.

 • Průměrná hrubá mzda = 35000 Kč
 • Průměrná hodinová mzda = 218,75 (jedná se o zjednodušený výpočet ((3*35000) / (3*160)), v reálné situaci by se zohledňoval skutečný počet pracovních dní v jednotlivých měsících atd.
 • Do částky 227,15 Kč se započítá 90% =196,875 Kč
 • Redukovaný průměrný hodinový výdělek = 196,875 Kč
 • Náhrada mzdy za 1 hodinu (60% z PHV) = 118,125 Kč
 • Náhrada mzdy za prvních 14 dní (80 hodin) = 9 450 Kč

Chodí kontrola od zaměstnavatele i během prvních 14 dní?

Během pracovní neschopnosti jsou prováděny kontroly dodržování vycházek a léčebného režimu. Je to tak, že během prvních 14 dní pracovní neschopnosti pracovní neschopnosti, provádí kontroly především zaměstnavatel (nebo jím najatí kontroloři). ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení) pak provádí kontroly spíše až od 15 dne. Na základě podnětu ale může ČSSZ provést kontrolu i během prvních 14 dní. Zákon jí tuto možnost dává.

Pro kontroly od zaměstnavatele na nemocenské během prvních 14 dní platí obdobná pravidla a podmínky, jako u kontrol ze strany ČSSZ. Pokud vás kontrolor nezastihne, měl by vám ve schránce ponechat zprávu. Vy, jako práce neschopný, pak máte povinnost zdražovat se na místě, které je uvedeno na neschopence, a dodržovat léčebný režim. Mimo domov pak můžete být pouze v době, kdy máte povoleny vycházky.

Obecně platí, že kontrola může být provedena i o víkendu nebo v pozdních večerních hodinách. I kontroloři by ale měli respektovat určitý režim „nočního“ klidu, byť toto není v zákoně nijak explicitně ošetřeno.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka pro začínající podnikatele bez dokazování příjmu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Podnikatelská půjčka bez zajištění a registru. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka: Nemocenská od zaměstnavatele (za prvních 14 dní) v roce 2022

Diskuse: 1
 • Josef Vlk

  Dobrý den.Jsem na nemocenské od 9.5.2018 a dodnes tj.26.6.2018 jsem od sociálky nedostal ani korunu.Mám vůbec na nějakou dávku nárok? Děkuji za odpověd.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Michaela: Dobrý den, prosím o pomoc s výpočtem nároku na řádnou dovolenou čerpanou bezp...
 • Petr: Jsem invalida III. stupně 90% práce neschopný s poznámkou zákaz jakékoliv prác...
 • vlasta suchý: Zapojit do diskuse je sice dobré, ale když nikdo neodpoví je celá diskuse k hovnu...
 • Lenka: Nezdá se mi rozhodnutí vlády rozumné. Přece ten, kdo bydlí společně s Ukrajin...
 • Václav Staněk: Moc Vám děkuji za sdělení.Václav Staněk...