Kalkulačka nemocenská: Výpočet výše nemocenské v roce 2023

<span>Při výpočtu nemocenské se vychází z vyměřovacího základu. To je zjednodušeně řečeno průměrný příjem za posledních 12 měsíců. Vyměřovací základ se počítá na základě hrubé mzdy od posledního zaměstnavatele. </span> Při výpočtu nemocenské se vychází z vyměřovacího základu. To je zjednodušeně řečeno průměrný příjem za posledních 12 měsíců. Vyměřovací základ se počítá na základě hrubé mzdy od posledního zaměstnavatele.

Spočítejte si, kolik by byla vaše nemocenská, při pracovní neschopnosti v roce 2023. Připravili jsme pro vás online kalkulačku pro výpočet výše nemocenských dávek. Snadno a rychle si tak můžete spočítat, kolik by byla vaše nemocenská během prvních 14 dní (náhrada mzdy od zaměstnavatele) a kolik byste dostávali od 15 dne.

Podíváme se i na změny v oblasti nároku a výše nemocenských dávek, které platí od 1. 1. 2023.

Výpočet nemocenské dávky 2023

Kalkulačka nemocenská 2023
Měsíční hrubá mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Měsíční hrubá mzda
(průměr za předchozí čtvrtletí)

Výpočet

U nemocenských dávek se v naší kalkulačce používá zjednodušený výpočet. Ten vychází pouze z průměrné měsíční hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud celkový příjem za posledních 12 měsíců byl jiný, může být skutečně vyplacená nemocenská odlišná.

U náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti je v naší kalkulačce použitý zjednodušený výpočet. Skutečná výše náhrady mzdy se odvíjí od průměrného hrubého měsíčního výdělku, za předchozí kalendářní čtvrtletí a od počtu pracovních hodin, za které náleží náhrada mzdy při pracovní neschopnosti.

Kolik je nemocenská od 1. 1. 2023?

Od 1.1.2023 se jako skoro každý rok mění redukční hranice pro výpočet výše náhrady mzdy za prvních 14 dní a také nemocenských dávek od 15 dne pracovní neschopnosti. Díky tomu dochází od začátku roku k mírnému zvýšení nemocenských dávek (v závislosti na výši vašeho příjmu).

Jak se platí nemocenská v roce 2023?

 • Prvních 14 dní  platí zaměstnavatel náhradu mzdy (60% z redukovaného hodinového výdělku, platí se za neodpracované hodiny (směny))
 • Od 15 dne PN se platí nemocenské dávky 60% z redukovaného vyměřovacího základu (platí se za každý kalendářní den
 • Od 31 dne PN se zvyšují nemocenské dávky o 6% – 66% z redukovaného vyměřovacího základu
 • Od 61 dne PN se zvyšují nemocenské dávky o 6% – 72% z redukovaného vyměřovacího základu

Takže i když je výsledná nemocenská podstatně nižší než vaše výplata ze zaměstnání (výraznější rozdíl je to pak především u lidí z vyšší výplatou), při dlouhodobé pracovní neschopnosti se to, kolik budete na neschopence dostávat, zvyšuje.

Výpočet výše nemocenské v roce 2023

Při výpočtu nemocenské se vychází z vyměřovacího základu. To je zjednodušeně řečeno průměrný příjem za posledních 12 měsíců. Vyměřovací základ se počítá na základě hrubé mzdy od posledního zaměstnavatele. Pokud v posledním zaměstnání pracujete kratší dobu, než 12 měsíců, pak se vychází z této kratší doby. V některých případech (velmi krátká doba zaměstnání), se pak nevychází z průměrného příjmu, ale z pravděpodobného příjmu).

Takto zjištěný denní vyměřovací základ se následně redukuje – započítá se jen určitá poměrná část příjmu:

 • 1 redukční hranice = vyměřovací základ od 0 – 1345 Kč = započítá se 90%
 • 2 redukční hranice = od 1345 Kč do 2017 Kč = započítá se 60%
 • 3 redukční hranice = od 2017 Kč do 4033 Kč = započítá se 30%
 • Nad 4033 Kč se již nezapočítává nic

Výsledkem redukce je redukovaný vyměřovací základ. Z něj se pak odvíjí výše nemocenských dávek, což je od 15 dne pracovní neschopnosti 60% a při dlouhodobé pracovní neschopnosti se pak zvyšuje na 66% (od 31 dne PN) a na 72% (od 61 dne PN)

Nemocenská od zaměstnavatele za prvních 14 dní 2023

Během prvních 14 dní pracovní neschopnosti vám vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel. Náhrada mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 dní, je trochu něco jiného, než nemocenské dávky, které dostáváte od 15 dne pracovní neschopnosti.

Výpočet náhrady mzdy je podobný jako výpočet nemocenských dávek. Rozdíl je především v tom, že na rozdíl od nemocenských dávek od 15 dne, které jsou placeny za každý kalendářní den, se náhrada mzdy platí jen za skutečně neodpracované hodiny (směny). Takže při standardním rozložení pracovní doby, máte během prvních 14 dní 80 neodpracovaných hodin.

Náhrada mzdy se pak vypočítává na základě průměrného hodinového výdělku (hrubá mzda) za poslední 3 měsíce (resp. poslední kalendářní čtvrtletí). Podobně jako u nemocenských dávek, i zde se počítá redukovaný hodinový výdělek a z něj je pak náhrada mzdy ve výši 60%.

Nemocenská a vycházky – kdy chodí kontrola?

Co se týká vycházek v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, tak ty vám stanovuje ošetřující lékař. Zákon připouští vycházky na neschopence pouze na maximálně 6 hodin denně. A to v časovém rozmezí od 7:00 ráno do 19:00 odpoledne. V rámci tohoto časového rozmezí vám lékař může povolit vycházky. Vycházky mohou být i kratší než maximální (méně než 6 hodin). Kromě výjimečných případů ale váš lékař nemůže povolit vycházky delší nebo neomezené.

Během pracovní neschopnosti může téměř kdykoliv přijít kontrola. V prvních 14 dnech je to kontrola od zaměstnavatele. Po celou dobu pracovní neschopnosti pak také kontroly provádí Česká správa sociálního zabezpečení. Pokud vás kontrola nezastihne doma, nebo zjistí porušení léčebného režimu či režimu vycházek, hrozí za to postih, včetně ukončení výplaty nemocenských dávek.

Kolik je nemocenská v těhotenství?

Poněkud specifickým případem je pracovní neschopnost u těhotné ženy, která je sice zdravá, ale z různých důvodů je její těhotenství klasifikováno jako rizikové. V takovém případě je poměrně běžné, že těhotná žena stráví celou dobu do porodu v pracovní neschopnosti na tzv. „rizikovém těhotenství“. V takovém případě jí vzniká nárok na nemocenské dávky, které jsou stejné jako u jakékoliv jiné pracovní neschopnosti. Současně se ale na ni vztahují i všechna omezení pro práce neschopné – tedy především vycházky, které má i těhotná žena omezeny na maximálně 6 hodin denně.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka bez registru a doložení příjmu hned. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka v hotovosti a bez potvrzení o příjmu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka nemocenská: Výpočet výše nemocenské v roce 2023

Diskuse: 2
 • D.Klvana

  Dobry den,delam na 4 smeny jak se mi pocitji první 3 neplacene dny.Napr.po az ct.mam volno,kdyz v tudo dobu omarodim pocitaji se mi ty první 3dny hned nebo az mi zacne harmonogram to je patek

 • Custom avatar jana

  dobry den nastoupila jsem do práce 1.6.2018 ale od 13.6 marodím jak se vypočítá dan dekuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: V aktuálním návrhu na změny u předčasných důchodů a změny valorizací (...
 • David Foltyn: Dobrý den, v navrhované důchodové reformě bude povinna odpracovana doba, povinn...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Na základě dostupných informací mohu říci pouze to, že aktuálně se mluví po...
 • habova.byty@seznam.cz: Dobrý den, mám dotaz, jsem ročník 1966, OSVČ, chtěla bych využít předduchod....
 • Luboš: Na účtu mám zobrazen příjem dávky PNB za měsíce 02 a 03/2023, dne 11.4.2023. ...