Kalkulačka: Kolik je vdovský důchod v roce 2017?

<span>Nárok na vdovský důchod může vznikat pouze v případě, že zemře manžel Pokud se jedná pouze o druha/družku nebo o registrované partnerství, pak nárok na tento důchod nevzniká.</span> Nárok na vdovský důchod může vznikat pouze v případě, že zemře manžel Pokud se jedná pouze o druha/družku nebo o registrované partnerství, pak nárok na tento důchod nevzniká.

V případě smrti manžela nebo manželky, může mít pozůstalý nárok na vdovský nebo vdovecký důchod. Kolik je vdovský důchod v roce 2017? Z čeho se počítá? Kdo na něj má nárok, a na jak dlouho? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Připravili jsme pro vás i aktualizovanou online kalkulačku pro výpočet výše vdovského důchodu, podle pravidel platných v roce 2017. Sami si tak můžete spočítat, na jakou částku máte případně nárok.

Výpočet výše vdovského důchodu v roce 2017

Pro výpočet výše vdovského důchodu je rozhodující to, v jaké výši dostával zesnulý manžel důchod (invalidní nebo starobní) v době své smrti. V případě, že v době úmrtí nebyl příjemcem důchodu, pak je nejprve nutné určit, na jak vysoký důchod (starobní či invalidní), by případně měl nárok v době smrti.

Pro správný výpočet výše vdovského důchodu je dále nutné zadat výši starobního nebo invalidního důchodu, který případně dostává pozůstalá žena (vdova).

Kalkulačka vdovský a vdovecký důchod
Výše důchodu zemřelého

Výše důchodu vdovy/vdovce

Výši důchodu vdovy nebo vdovce zadávejte pouze v případě, že v současnosti pobíráte starobní nebo invalidní důchod.
Výpočet

Kdo má nárok na vdovský důchod

Nárok na vdovský důchod může vznikat pouze v případě, že zemře manžel (nebo analogicky na vdovecký důchod je nárok při smrti manželky). Pokud se jedná pouze o druha/družku nebo o registrované partnerství, pak nárok na tento důchod nevzniká.

Dále je také nutné mít na paměti, že nárok na vdovský důchod nevzniká automaticky. Je o něj nutné požádat a doložit všechny potřebné dokumenty.

Nárok na vdovský důchod je pak v případě, že zesnulý manžel:

 • Dostával starobní nebo invalidní důchod
 • Ke dni smrti splňoval podmínku minimální doby pojištění pro nárok na starobní nebo invalidní důchod
 • Zemřel na následky pracovního úrazu

Na jak dlouho je vdovský důchod?

Vdovský důchod je standardně vyplácen pouze po dobu jednoho roku. Pokud vdova během této doby uzavře nové manželství, je výplata vdovského důchodu ukončena.

V některých případech ale může být vdovský důchod vyplácen i delší dobu než jeden rok. A to konkrétně pokud:

 • pokud se pozůstalý manžel/ka stará o nezaopatřené dítě,
 • pečuje o dítě, o svého rodiče nebo o rodiče zemřelého manžela/ky (tchána, tchyni), kteří jsou závislí na jeho/její pomoci ve stupni II, III, IV,
 • pokud je sám/sama invalidní ve třetím stupni závislosti,
 • pokud dosáhl/a zákonem stanoveného věku. Důchod pak vdova/vdovec pobírá, dokud splňuje stanovené podmínky.

Kolik je vdovský důchod v roce 2017

Vdovský důchodu se podobně, jako i jiné důchodové dávky (tedy sirotčí důchod, invalidní důchod, starobní důchod, nebo třeba vdovecký důchod), skládá ze dvou částí. Ta první část – tedy základní výměra důchodu je společná pro všechny důchody, a od 1. 1. 2017 je ve výši 2550 Kč.

Druhou částí vdovského důchodu je procentní výměra. Její výše se odvíjí od toho, jaká byla procentní výměra starobního nebo invalidního důchodu zesnulého manžela. Vdova pak má nárok na 50% z procentní výměry důchodu manžela.

Kde žádat o vdovský důchod

Starobní důchod, se stejně jako i ostatní důchody, vyřizuje na České správě sociálního zabezpečení, tedy na místní OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení, podle místa trvalého bydliště žadatelky)

Souběh vdovského a starobního důchodu

V případě, kdy vdova sama zatím nepobírá starobní či invalidní důchod, se její vdovský důchod skládá ze základní výměry a procentní složky ve výši 50% z procentní složky důchodu manžela.

Pokud ale žena dostává svůj vlastní starobní důchod, pak jí základní výměra z manželova důchodu nenáleží (tu již dostává v rámci svého vlastního důchodu)

Příklad 1: Paní Nováková je zatím stále zaměstnána (nemá zatím důchod). Její manžel, který zemřel, byl již ve starobním důchodu a jeho důchod byl ve výši 15500 Kč.

 • Důchod manžela = 2550 Kč (základní složka) + 12950 Kč (procentní složka)
 • Procentní složka vdovského důchodu = 50% z 12950 Kč = 6475 Kč
 • Vdovský důchod = 9025 Kč (tj. 2550 + 6475)

Příklad 2: Paní Dvořáková je v důchodu a její penze je ve výši 10 800 Kč. Její manžel, který zemřel, byl již ve starobním důchodu a jeho důchod byl ve výši 15500 Kč.

 • Důchod manžela = 2550 Kč (základní složka) + 12950 Kč (procentní složka)
 • Procentní složka vdovského důchodu = 50% z 12950 Kč = 6475 Kč
 • Nová výše důchodu (součet vdovský + starobní důchod) = 17 275 Kč (10 800 (původní důchod) + 6475 Kč z důchodu manžela)

Vdovský důchod a svatba

Tím, že vdova uzavře nový sňatek, přichází o nárok na vdovský důchod.

Vdovský důchod a mateřská nebo rodičovská?

Jak je to s nárokem na vdovský důchod, pokud je žena těhotná, na mateřské nebo rodičovské dovolené? Je nějaký rozdíl, jestli by se jednalo o dítě po zesnulém manželovi, nebo pokud by žena čekala/měla dítě s jiným mužem?

Pokud je žena těhotná a pobírá PPM (peněžitou pomoc v mateřství) nebo je na rodičovské dovolené a dostává rodičovský příspěvek, pak to na případný nárok na vdovský důchod nemá žádný vliv. A to, i kdyby žena čekala/měla dítě s jiným mužem.

U vdovského důchodu je pouze jediný důvod pro to, aby bylo jeho vyplácení předčasně ukončeno, a tím je svatba. Pokud se žena vdá, nárok na vdovský důchod zaniká. Pokud je ale neprovdána, pak i když bude mít nového partnera, a bude s ním mít dítě nebo žít ve společné domácnosti, ani tak nárok na vdovský důchod nezaniká.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Auto na splatky bez prijmu. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Pujcky 50000. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka: Kolik je vdovský důchod v roce 2017?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Za práci přes čas, máte nárok na náhradní volno nebo na příplatek ve výši ...
 • Irena: Dobrý den, pracuji na úvazek 40hod/týd.a dovolenou za rok 20dnů. Za měsíc má...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Podobně, jako i u předchozího KB, by měla mít nárok i spolupracující osoba, p...
 • Jan Boháč: Je možné žádat o kompenzační bonus i za osobu spolupracující ? Děkuji Jan B...
 • Martina: ne nemate protoze vam to skončilo pred schvalenim...