Kalkulačka insolvence: Výpočet srážek a nezabavitelné částky při oddlužení 2023

<span>Od začátku roku 2023, se zvyšuje nezabavitelná částka pro lidi v insolvenci. Při srážkách z výplaty (ze mzdy, z platu nebo z jiných příjmů), by lidem s insolvencí mělo zůstat více peněz. V roce 2023, se také bude znovu projednávat zkrácení insolvence jen na 3 roky pro všechny dlužníky.</span> Od začátku roku 2023, se zvyšuje nezabavitelná částka pro lidi v insolvenci. Při srážkách z výplaty (ze mzdy, z platu nebo z jiných příjmů), by lidem s insolvencí mělo zůstat více peněz. V roce 2023, se také bude znovu projednávat zkrácení insolvence jen na 3 roky pro všechny dlužníky.

Při oddlužení (během insolvence), jsou prováděny srážky ze mzdy (nebo i z jiných příjmů), po dobu až 5 roků. Insolvence může být i zkrácená (jen na 3 roky, nebo i méně).

Při insolvenci, mají lidé nárok na nezabavitelnou částku (od 1. 1. 2023 se zvyšuje na 13 638 Kč) a dále i na jednu třetinu z výplaty.

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik je nezabavitelná částka pro lidi v insolvenci v roce 2023, a kolik by vám mělo zůstat z výplaty během oddlužení.

Podíváme se i na to, co je nového a jaké se plánují změny v roce 2023 (opět se mluví o zkrácení doby insolvence jen na 3 roky pro všechny dlužníky – nyní je kratší doba jen pro některé dlužníky).

Insolvenční kalkulačka: Výpočet srážek z výplaty během oddlužení v roce 2023

Pro výpočet insolvenčních srážek z výplaty (ze mzdy, z platu, nebo i dalších příjmů), zadávejte svoji čistou mzdu.

Výše nezabavitelné částky, se odvíjí i od počtu vyživovaných osob. Za manželku, manžela nebo za vyživované dítě, se nezabavitelné minimum zvyšuje o 1/4 základní nezabavitelné částky.

Insolvenční srážky, se mohou týkat nejenom výplaty (ze zaměstnání nebo i odměny za práci na dohodu DPP nebo DPČ). Srážky jsou možné i z důchodu, z nemocenské, z mateřské, rodičovské, z podpory v nezaměstnanosti.

Během insolvence, zůstává z výplaty jen nezabavitelná částka a jedna třetina. Kromě toho, má insolvenční správce nárok i na všechny mimořádné příjmy (výhry, dědictví, dary, mimořádné odměny, apod.).

Kalkulačka splátek při oddlužení 1. 1. 2023
Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost.
Výpočet

Zvýšení nezabavitelné částky při insolvenci v roce 2023

Od začátku roku 2023, se zvyšuje nezabavitelná částka (pro výpočet exekuce a insolvence). Došlo ale ke změně vzorce pro výpočet nezabavitelné částky (mění se od 1. 1. 2023), a tak je zvýšení nezabavitelné částky menší, než jak by tomu bylo, podle původních podmínek.

Od 1. 1. 2023, se zvyšuje životní minimum (na 4 860 Kč) a mění se i normativní náklady na bydlení (na 15 597 Kč).

Nezabavitelná částka je v roce 2023 stanovena takto:

 • Dlužník v insolvenci má nárok na 2/3 ze součtu životního minima a normativu na bydlení
 • Základní nezabavitelné minimum při insolvenci je v roce 2023 = 13 638 Kč (v roce 2022 to bylo 11 103,75 Kč, resp. měnilo se 3x během roku)
 • Za dítě, manželku, manžela se připočítává 1/4 nezabavitelné částky dlužníka
 • Nezabavitelná částka za další vyživované osoby je v roce 2023 = 3 409,50 Kč (v roce 2022 to bylo 3701,25 Kč)

Pro dlužníka v insolvenci, který má manželku a vyživovací povinnost na dvě děti, to znamená zvýšení celkové nezabavitelné částky o 1659 Kč (v roce 2022 bylo nezabavitelné minimum 22 208 Kč, v roce 2023 bude nezabavitelná částka pro tohoto dlužníka ve výši 23 867 Kč).

Jaké jsou podmínky pro insolvenci (oddlužení) v roce 2023?

Základní podmínky pro možnost oddlužení u soudu (insolvence, osobní bankrot), se v roce 2023 zatím nemění:

 • Insolvence je možná, pokud má dlužník více dluhů po splatnosti, které nezvládá splácet
 • Insolvence je možná, pokud není sledován nějaký nepoctivý záměr
 • Dlužník nesmí mít jinou ukončenou insolvenci v posledních 10 letech
 • Dlužník nesmí mít v posledních 5 letech jinou zrušenou/zamítnutou insolvenci
 • Dlužník musí být schopen splácet alespoň minimální částku (minimální splátka insolvence je 2178 Kč)
 • Soudu je nutné doložit všechny dluhy (pohledávky), přehled minulých příjmů i očekávané příjmy během oddlužení
 • Oddlužení je možné prodejem majetku (pokud existuje majetek, z jehož prodeje by bylo možné uspokojit všechny pohledávky)
 • Oddlužení je možné i prodejem majetku a splátkovým kalendářem (srážky ze mzdy nebo jiných příjmů po dobu 3 až 5 roků)
 • Základní doba insolvence je na 5 roků (zkrácená doba na 3 roky se týká např. starobních nebo invalidních důchodců)
 • Dlužník by se měl snažit splatit alespoň 30% dluhů

Kdy končí insolvence – jak dlouho trvá oddlužení v roce 2023?

Základní doba, po kterou je nutné splácet dluhy, je zatím stále 5 roků. Oddlužení ale může trvat i kratší dobu:

 • Insolvence končí po zaplacení všech dluhů (tedy klidně i za 1 rok)
 • Insolvence končí po 3 letech (platí pro starobní nebo invalidní důchodce, nebo pro lidi, kterým většina dluhů vznikla před 18 rokem)
 • Insolvence končí po 3 letech, pokud bylo zaplaceno 60% dluhů (60% nezajištěných pohledávek)
 • Insolvence končí po 5 letech (předpokladem je splacení 30% dluhů, resp. dlužník musí vynaložit veškeré úsilí na splácení dluhů)

Kolik je minimální splátka při insolvenci v roce 2023?

Pokud jsou prováděny srážky ze mzdy (nebo z jiných příjmů), pak dlužníci platí to, co jim určuje zákon (výpočet srážek a nezabavitelné částky je stejný, jako při výpočtu exekuce z důvodu přednostní pohledávky).

Po celou dobu oddlužení (během insolvence), by měl být dlužník schopen splácet alespoň minimální měsíční splátku.

Minimální splátka insolvence, je stanovena jako dvojnásobek odměny insolvenčního správce. V roce 2023 je to stále částka 2178 Kč.

Pokud by dlužník déle než 3 měsíce, neplatil ani tuto minimální splátku, pak soud může rozhodnout o zrušení oddlužení.

Záleží na konkrétních důvodech, proč není placena ani minimální splátka. O všech změnách (ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc, začátek mateřské, apod.), je nutné vždy informovat insolvenčního správce a dohodnout se na nějakém řešení.

Přerušení a prodloužení insolvence (oddlužení)

V oprávněných případech (např. dlouhodobá nemoc), je možné požádat soud o přerušení splácení dluhů (přerušení oddlužení).

Přerušení insolvence je možné až na 1 rok (může být ale kratší, např. jen 6 měsíců). O přerušení je ale možné požádat jen jednou během celé doby oddlužení.

Doba přerušení, se ale následně nezapočítává do celkové doby oddlužení (3 nebo 5 roků) a tak se tím celá insolvence prodlužuje.

Zkrácení insolvence (doby oddlužení) jen na 3 roky v roce 2023?

V roce 2023, se začalo znovu projednávat možné zkrácení insolvencí jen na 3 roky. O podobné změně, se mluvilo již v roce 2021, tehdy se ale změna nestihla včas projednat a schválit.

O změně insolvenčního zákona a možném zkrácení doby oddlužení jen na 3 roky (36 měsíců) by letos měla jednat vláda, a následně i Parlament.

Pokud by bylo schváleno zkrácení insolvencí jen na 3 roky, pak by se to ale zřejmě týkalo jen nových případů oddlužení (zahájených až po začátku platnosti novelizace zákona).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Hotovostní půjčka i pro lidi s exekucí. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 10000 ihned na účet. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka insolvence: Výpočet srážek a nezabavitelné částky při oddlužení 2023

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Elen: Vzhledem k těmto okolnostem se domnívám, že by poslanci také měli myslet na zá...
 • Kamil: Nemělo by se mluvit jen o výši poplatku, ale hlavně o délce řízení a měl by ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Asi nevím, na co přesně se ptáte? Pokud je v zaměstnání odpracován celý rok,...
 • Radana: Dobrý den, jaký je nárok na dovolenou při dlouhém a krátkém týdnu. Zaměs...
 • Petr Zvířecí: Dobrý den, moc nerozumím, jak to bude od 1.1.2024 se stravenkovým paušálem? Mů...