Kalkulačka oddlužení fyzické osoby – nezabavitelná částka při insolvenci 2022

<span>Výpočet srážek a nezabavitelné částky při oddlužení fyzické osoby je stejný, jako při exekuci (z důvodu přednostní pohledávky). </span> Výpočet srážek a nezabavitelné částky při oddlužení fyzické osoby je stejný, jako při exekuci (z důvodu přednostní pohledávky).

Soudní oddlužení (nebo také osobní bankrot či insolvence) je proces, během kterého je možné vyřešit i velké, nesplatitelné dluhy. Není to určitě ale jednoduchý a „bezpracný“ proces. Je sice možnost, že se za nějakou dobu zbavíte všech svých současných dluhů a exekucí, ale není to až tak snadné.

Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet oddlužení. Dozvíte se, jak probíhá oddlužení splátkovým kalendářem u soudu, kolik peněz vám bude zůstávat, a jestli pro vás vůbec má smysl žádat o oddlužení.

Nejvyšší soud rozhodl, kolik má být nezabavitelné minimum v roce 2022

Aktualizace 12. 6. 2022

Nejvyšší soud, rozhodl 8. června 2022, kolik má být nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci.

V roce 2022, byla ohledně výpočtu nezabavitelné částky nejasnosti – na konci ledna 2022 bylo schváleno mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení. Exekutoři a některé soudy, toto zvýšení ale nechtěli zohlednit při výpočtu exekuce a insolvence.

Nejvyšší soud ale rozhodl, že nezabavitelné minimum má být vyšší. Aktuálně (od 1. 4. 2022) by to mělo být 9138,75 Kč pro dlužníka, a 3046,25 Kč pro manželku, manžela nebo dítě.

Podrobnější informace o rozhodnutí Nejvyššího soudu k výpočtu nezabavitelné částky, najdete zde.

Jak funguje oddlužení fyzické osoby

Pokud má někdo vysoké dluhy nebo exekuce, které reálně není schopen uhradit, může se obrátit na soud a vyhlásit osobní bankrot. Soud to ale povolí jen za splnění určitých podmínek. U fyzických osob jsou v zásadě jen dvě možnosti jak řešit oddlužení:

 • Oddlužení rozprodejem majetku
 • Oddlužení splátkovým kalendářem (při kterém dochází i k prodeji majetku)

Dále se budeme zabývat pouze druhou možností – oddlužení splátkovým kalendářem. To soud povolí pouze v případě, že existuje reálný předpoklad, že během následujících 3 nebo 5 roků budete schopni splácet alespoň minimální částku (tedy náklady na insolvenci a minimální splátku dluhů).

Funguje to tak, že soud ustanoví insolvenčního správce, který na vás bude dohlížet. Vám pak ze mzdy (a všech dalších příjmů) bude po dobu 3 nebo 5 roků zůstávat jen určitá nezabavitelná částka (viz dále). Insolvenční správce pak tyto peníze rozděluje mezi jednotlivé věřitele. Pokud za 3 roky uhradíte 60% dluhů, nebo pokud 5 roků budete splácet alespoň minimální splátku, pak soud rozhodne o tom, že vám bude zbytek dluhů odpuštěn. Kromě toho je ještě „speciální“ forma oddlužení pro důchodce, která je jen na 3 roky, kdy je také nutné splácet alespoň nějaké minimum.

Insolvenční kalkulačka 2022

Kalkulačka splátek při oddlužení od 1. 4. 2022
Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost.
Nejvyšší soud rozhodl 8. 6. 2022, že pro výpočet nezabavitelné částky, má být použito i mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení, které bylo schváleno na konci ledna 2022. Nezabavitelná částka, aktuálně vychází z životního minima 4250 Kč (platí od 1. 4. 2022) a z normativních nákladů na bydlení ve výši 7935 Kč. Nezabavitelné minimum dlužníka je 9 138,75 Kč, za manžela, manželku nebo dítě je to 3 046,25 Kč.
Výpočet

Další kalkulačky:

Nezabavitelná částka při insolvenci 2022

Výpočet srážek a nezabavitelné částky při oddlužení fyzické osoby je stejný, jako při exekuci (z důvodu přednostní pohledávky). I zde vám zůstává nezabavitelná částka a určitá část mzdy.

Základní nezabavitelné minimum je od 1.4.2022 ve výši:

 • Nezabavitelná částka za jednotlivce v roce 2022 = 9138,75 Kč
 • Zvýšení nezabavitelné částky za manžela/manželku = 3046,25 Kč
 • Zvýšení nezabavitelné částky za každé vyživované dítě = 3046,25 Kč

Příklad: Pan Novák je v insolvenci, má manželku a 3 děti. V tomto případě by základní nezabavitelná částka byla – 9138,75 Kč (p. Novák) + 3046,25 Kč (manželka) + 3 x 3046,25 Kč (3 děti) – celkem tedy 21 324 Kč.

Kolik peněz mi zůstane při insolvenci 2022

To, kolik přesně by vám zůstalo, závisí především na tom, jak vysoká je vaše výplata. Vychází se z čisté mzdy. Od ní je odečtena nezabavitelná částka (viz předchozí část). Zbytek mzdy se pak rozdělí na třetiny. Pokud by náhodnou byl zbytek mzdy vyšší než 24 370 Kč, pak se na třetiny rozděluje jen 24 370 Kč. A vše co je nad tuto hranici již dostane insolvenční správce.

První dvě třetiny ze zbytku mzdy (po odečtení nezabavitelného minima) nebo z částky 24 370 Kč dostává insolvenční správce. Jedna třetina mzdy zůstane vám. Při oddlužení fyzické osoby splátkovým kalendářem vám tedy bude zůstávat nezabavitelná částka + jedna třetina ze zbytku mzdy.

Příklad: Pan Novák je v insolvenci, má manželku, 3 děti a průměrnou čistou mzdu 35000 Kč:

 • Základní nezabavitelná částka je 21 324 Kč (viz předchozí příklad)
 • Zbytek mzdy po odečtení nezabavitelné částky je 13 676 Kč
 • Zbytek (13 676 Kč) se rozdělí na třetiny a dvě třetiny dostává insolvenční správce a jednu třetinu p. Novák
 • Srážky na insolvenci celkem 2 x 4558 = 9 166 Kč
 • Zbytek mzdy po srážkách = 25 884 Kč

Kolik stojí insolvence?

S oddlužením fyzické osoby jsou ale spojeny i určité náklady. Nejprve je to poplatek za vypracování žádosti o oddlužení. Žádost o oddlužení je oprávněn k soudu podávat advokát, notář, soudní exekutor nebo insolvenční správce. Nebo také akreditovaná osoba (například nějaká nezisková dluhová poradna)

Od 1. 7. 2017 je přímo zákonem stanovena maximální částka, která může být účtována:

 • 4000 Kč bez DPH pokud o oddlužení žádá jednotlivec
 • 6000 Kč bez DPH, pokud o oddlužení žádají oba manželé společně

Kromě této „úvodní“ částky, si pak insolvenční správce (po celou dobu trvání oddlužení) účtuje poplatky. Konkrétně je to 750 Kč, jako odměna insolvenčního správce (1125 Kč, pokud by se jednalo o společné oddlužení manželů). A 150 Kč, jako náhrada hotových výdajů (225 Kč u manželů). Dohromady tedy 900 Kč bez DPH měsíčně (někteří exekutoři jsou totiž plátci DPH).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčky bez registru a bez dokazování příjmů. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčky bez registru a bez zástavy majetku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka oddlužení fyzické osoby – nezabavitelná částka při insolvenci 2022

Diskuse: 2
 • Custom avatar Rudolf Laurov

  Dobrý den,zažádal jsem o insolvenci a soud mi vyhověl,co jsem vyčetl ze spisu tak to mám na pět let.Mám cca 230000tisíc dluh a podle vaší kalkulačky mi strhávají cca 9000tisíc,zůstává mi cca12tis,podut je to vše dobře,ale když to vykalkuluji na pět let,tak je to cca500tis.,na tři roky je to cca 300tis.Mám pocit,že je to moc k poměru mého dluhu,já totiž za prací dojíždím,platím ubytování(3900.-),jízdné a můsím taky z něčeho žít.Dájí se snížit měsíční poplatky???Děkuji za odpověd,R.Laurov

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Pokud máte dluh pouze 230 tisíc korun, pak insolvence skončí ve chvíli, kdy bude uhrazeno 100% dluhu, případně pokud byste během 3 roků uhradil 60%, tak je také možné žádat ukončení insolvence. Pozor na to, že cca 1000 Kč měsíčně z toho, co vám sráží jde na úhradu nákladů na insolvence (poplatky pro insolvenčního správce). O snížení myslím nemá smysl žádat – výše srážek je dána zákonem

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Veronika: Dobrý den,máme 2 děti a jedno uplatňuje manžel a jedno já. V daňovém přizná...
 • stanickova.sona@seznam.cz: Letos mi byl přiznán příspěvek na bydlení 2239,-kč.Při dosazení nákladu na ...
 • Solc: Zdravím Vás: dotaz na odpisy "stravného" do nákladů OSVČ: mohu jako OSVČ př...
 • Eva Šťastná: Známý pobírá existečni minimum a to čast ve stravenkach. Platí si nocleh 1200 ...
 • jarda: měl jsem mozkovou přihodu v praci marodim přičiněno vadou na srdci jak je to s o...