Výpočet srážek a nezabavitelné částky při oddlužení fyzické osoby je stejný, jako při exekuci (z důvodu přednostní pohledávky).
Soudní oddlužení (nebo také osobní bankrot či insolvence) je proces, během kterého je možné vyřešit i velké, nesplatitelné dluhy. Není to určitě ale jednoduchý a „bezpracný“ proces. Je sice možnost, že se za nějakou dobu zbavíte všech svých současných dluhů a exekucí, ale není to až tak snadné.
Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet oddlužení. Dozvíte se, jak probíhá oddlužení splátkovým kalendářem u soudu, kolik peněz vám bude zůstávat, a jestli pro vás vůbec má smysl žádat o oddlužení.
Pokud má někdo vysoké dluhy nebo exekuce, které reálně není schopen uhradit, může se obrátit na soud a vyhlásit osobní bankrot. Soud to ale povolí jen za splnění určitých podmínek. U fyzických osob jsou v zásadě jen dvě možnosti jak řešit oddlužení:
Dále se budeme zabývat pouze druhou možností – oddlužení splátkovým kalendářem. To soud povolí pouze v případě, že existuje reálný předpoklad, že během následujících 3 nebo 5 roků budete schopni splácet alespoň minimální částku (tedy náklady na insolvenci a minimální splátku dluhů).
Funguje to tak, že soud ustanoví insolvenčního správce, který na vás bude dohlížet. Vám pak ze mzdy (a všech dalších příjmů) bude po dobu 3 nebo 5 roků zůstávat jen určitá nezabavitelná částka (viz dále). Insolvenční správce pak tyto peníze rozděluje mezi jednotlivé věřitele.
Pokud za 3 roky uhradíte 60% dluhů, nebo pokud 5 roků budete splácet alespoň minimální splátku, pak soud rozhodne o tom, že vám bude zbytek dluhů odpuštěn. Kromě toho je ještě „speciální“ forma oddlužení pro důchodce, která je jen na 3 roky, kdy je také nutné splácet alespoň nějaké minimum.
Další kalkulačky:
Výpočet srážek a nezabavitelné částky při oddlužení fyzické osoby je stejný, jako při exekuci (z důvodu přednostní pohledávky). I zde vám zůstává nezabavitelná částka a určitá část mzdy.
Základní nezabavitelné minimum je od 1. 1. 2024 ve výši:
Příklad: Pan Novák je v insolvenci, má manželku a 3 děti. V tomto případě by základní nezabavitelná částka byla – 12 704,67 Kč (p. Novák) + 3176,17 Kč (manželka) + 3 x 3176,17 Kč (3 děti) – celkem tedy 25 410 Kč.
Podívejte se na další užitečné informace:
To, kolik přesně by vám zůstalo, závisí především na tom, jak vysoká je vaše výplata. Vychází se z čisté mzdy. Od ní je odečtena nezabavitelná částka (viz předchozí část). Zbytek mzdy se pak rozdělí na třetiny. Pokud by náhodnou byl zbytek mzdy vyšší než 28 586 Kč, pak se na třetiny rozděluje jen 28 586 Kč. A vše co je nad tuto hranici již dostane insolvenční správce.
První dvě třetiny ze zbytku mzdy (po odečtení nezabavitelného minima) nebo z částky 28 586 Kč dostává insolvenční správce. Jedna třetina mzdy zůstane vám. Při oddlužení fyzické osoby splátkovým kalendářem vám tedy bude zůstávat nezabavitelná částka + jedna třetina ze zbytku mzdy.
Příklad: Pan Novák je v insolvenci, má manželku, 3 děti a průměrnou čistou mzdu 35 000 Kč:
S oddlužením fyzické osoby jsou ale spojeny i určité náklady. Nejprve je to poplatek za vypracování žádosti o oddlužení. Žádost o oddlužení je oprávněn k soudu podávat advokát, notář, soudní exekutor nebo insolvenční správce. Nebo také akreditovaná osoba (například nějaká nezisková dluhová poradna)
Aktuálně je přímo zákonem stanovena maximální částka, která může být účtována:
Kromě této „úvodní“ částky, si pak insolvenční správce (po celou dobu trvání oddlužení) účtuje poplatky. Konkrétně je to 750 Kč, jako odměna insolvenčního správce (1125 Kč, pokud by se jednalo o společné oddlužení manželů). A 150 Kč, jako náhrada hotových výdajů (225 Kč u manželů). Dohromady tedy 900 Kč bez DPH měsíčně (někteří exekutoři jsou totiž plátci DPH).
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.