Kalkulačka – výpočet RPSN

<span>Kalkulačka pro výpočet RPSN online: Spočítejte si, jaké jsou skutečné náklady u vaší půjčky, úvěru nebo hypotéky.</span> Kalkulačka pro výpočet RPSN online: Spočítejte si, jaké jsou skutečné náklady u vaší půjčky, úvěru nebo hypotéky.

RPSN je zkratka „Roční procentní sazba nákladů“. Je to číslo (vyjádřené v procentech), které zahrnuje všechny náklady a výdaje spojené s půjčkou, hypotékou, úvěrem nebo jinými finančními produkty. Díky RPSN je pak možné jednoduše porovnat, která půjčka nebo úvěr je skutečně „levnější“. Následující kalkulačka vám umožní spočítat, jaké je konkrétní RPSN na základě vámi zadaných údajů

Kalkulačka pro výpočet RPSN

Kalkulačka pro výpočet RPSN online
Celková výše půjčky nebo úvěru

Počet měsíčních splátek

Jaká je měsíční splátka

Poplatek za uzavření smlouvy:

Jiné pravidelné měsíční poplatky
nebo náklady spojené s úvěrem

Výpočet

K čemu je dobré RPSN?

RPSN umožňuje všem lidem, i bez hlubší znalosti všech detailních podmínek půjčky nebo úvěru, jednoduše porovnat, jaká je skutečná cena (náklady) za půjčení peněz. Velmi jednoduchý příklad:

 • V bance si půjčíte 100 tisíc korun na 5 roků a platíte měsíční splátku 2250 Kč = to vypadá jako hodně peněz, skutečné RPSN je ale 14,362 % (ročně tedy zaplatíte jen 14,4% z toho kolik jste si půjčili)
 • U nebankovní společnosti si půjčíte 5000 Kč na 1 měsíc a na konci této doby musíte vrátit 6000 Kč – RPSN této půjčky je 791% = takže i když vás tato půjčka na první pohled stojí méně, skutečné náklady jsou extrémně vyšší (ročně byste tedy zaplatili téměř 8x tolik než jste si půjčili)

RPSN ale není jenom orientační údaj. Naopak – je to informace, kterou musí finanční instituce povinně uvádět u nabídek půjček a úvěrů. Pokud by vám tento údaj nesdělili před uzavřením smlouvy, pak máte možnost odmítnout platit jimi požadované úroky. V případě, že poskytovatel půjčky nebo úvěru neuvede RPSN, máte nárok na to, aby se půjčka úročila podle diskontní sazby, kterou vyhlašuje Česká národní banka. Tato diskontní sazba bude (především u nebankovních půjček) vždy mnohonásobně výhodnější než skutečně požadované úroky.

Platí pouze výjimky pro malé půjčky do 5000 Kč, a také pro vyšší úvěry nad 1,88 miliónu korun. Ve všech ostatních případech je RPSN zákonem požadovaný údaj.

Jak se počítá RPSN

Vstupní údaje pro výpočet roční procentní sazby nákladů u půjčky, hypotéky nebo úvěru jsou následující:

 • Celková výše půjčky nebo úvěru = zde udáváte sjednanou výši půjčky (pozor na to, že skutečně vyplacená částka, bývá někdy nižší, protože si banka automaticky strhne různé poplatky)
 • Jak často platíte splátky – měsíčně, ročně, jednorázově apod.
 • Celkový počet splátek
 • Kolik je pravidelná splátka
 • Další poplatky = někdy (třeba u hypotéky) musíte mít u banky zřízený i běžný účet, za který pak platíte poplatky za vedení účtu, nebo platíte čtvrtletní poplatek za výpis nebo něco jiného, co není přímo splátka, ale přitom souvisí s půjčkou nebo úvěrem
 • Poplatek za uzavření smlouvy = pokud si banka nebo jiná finanční instituce účtovala poplatek za sjednání smlouvy

Konkrétní vzorec pro výpočet RPSN je uveden v příloze zákona 321/2001 Sb.:

Vzorec pro výpočet RPSN

Význam písmen a symbolů ve vzorci pro výpočet

 • K – je pořadové číslo půjčky téže osoby
 • K´ – je číslo splátky
 • AK – je výše půjčky číslo K
 • A´K´ – je výše splátky číslo K´
 • ∑ – značí celkový souhrn
 • m – je číslo poslední půjčky
 • m´ – je číslo poslední splátky
 • tK – je interval, vyjádřený v počtu roků a ve zlomcích roku, ode dne půjčky č. 1 do dnů následných půjček č. 2 až m
 • tK‘ – je interval, vyjádřený v počtu roků a ve zlomcích roku, ode dne půjčky č. 1 do dnů splátek nebo úhrad poplatků č. 1 až m´
 • i – je hledaná roční procentní sazba nákladů na spotřebitelský úvěr, kterou je možno vypočítat (buď algebraicky, nebo numericky opakovanými aproximacemi na počítači), jestliže jsou hodnoty ostatních veličin rovnice známy buď ze smlouvy, nebo odjinud.

 

Doplňují informace k RPSN

 • RPSN se udává vždy v procentech a mělo by být uváděno s přesností minimálně na jedno desetinné místo
 • Neexistuje žádné maximální RPSN = zákon č. 321/2001 Sb., ani jiné právní předpisy nijak neomezují maximální možnou výši RPSN, pouze zavádí povinnost tuto informaci uvádět
 • Pokud poskytovatel půjčky nebo úvěru RPSN neuvede – ať už na svém webu, v reklamě, ve smlouvě – hrozí mu pokuta od České obchodní inspekce až 1 milión korun (při opakované pokutě to pak může být i sankční částka až 2 milióny korun)
 • Pro povinnost uvádět RPSN platí několik výjimek – nemusí být u půjček do 5000 Kč a nad 1 880 000 Kč. Dále se pak RPSN nemusí udávat u spotřebitelských úvěrů, které mají splatnost do 3 měsíců, nebo pokud je půjčka splatná prostřednictvím maximálně 4 postupných půjček v době maximálně 12 měsíců
 • Kontrolou dodržování povinnosti uvádět RPSN je pověřena Česká obchodní inspekce, tam je také případně možné nahlásit, pokud máte pochybnosti o správnosti uvedeného údaje u vámi sjednávané půjčky.

Pokud máte nějaké další dotazy nebo nejasnosti ohledně RPSN, jeho výpočtu nebo cokoliv jiného – napište nám nebo se zeptejte v diskusi pod tímto článkem.

Potřebujete rychle získat peníze? Pak neváhejte a podívejte se, co vám nabízí Půjčka na dluhy a exekuce. Snadno a rychle, za výhodných podmínek, bez placení poplatků předem a bez rizika si i vy můžete půjčit peníze. Umožní vám to i tato Půjčka v hotovosti bez zprostředkovatelů. Stačí jedno kliknutí a peníze už mohou bý tna cestě k vám.

Diskuse: Kalkulačka – výpočet RPSN

Diskuse: 9
 • Custom avatar Petra Pokorná

  Dobrý den. Manžel uzavřel smlouvu o úvěru se spol. ESSOX s.r.o., a to na koupi motorového vozidla. Ve smlouvě je uvedeno:
  výše úvěru (včetně poplatku za sjednání smlouvy ve výši 22597 Kč): 222 576 Kč
  počet splátek: 84, měsíční splátka: 4030 Kč, RPSN: 13,61 %.

  Když si údaje dávám do kalkulačky a dám cenu úvěru 222 576 Kč a poplatek za uzavření 0 Kč, vyjde mi RPSN 13,63%. Ale když výši úvěru ponížím o poplatek, tj. 199 979 Kč) a poplatek 22 597 Kč uvedu do kolonky poplatek, vyjde mi RPSN přes 22 %.

  Nevím teda, co je správně. Zda si ESSOX nedal chytře výši úvěru vč.poplatku nebo to má špatně, když jsem v TV slyšela, že právě tato společnost dostala pokutu.

  Moc Vám děkuji za odpověď, Petra Pokorná

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, je to tak, jak to popisujete. RPSN 13,63 (resp. je to 13,625%) odpovídá výši úvěru s nulovým poplatkem. Můžete se tedy obrátit na danou firmu a požádat je o vrácení poplatků. Pokud by vám firma nevyhověla, budete nutné vše řešit přes soud nebo finančního arbitra.

 • Jiřina Tvrdíková

  Dobrý den
  Mám úvěr na auto ve výši 123000. Kč Měsíční splátka je 3010,50 na 72 měsíců. RPSN je ve smlouvě 22,98. Pojištění ze zákona je 291,00Kč a havarijní 351,00 Kč. Kalkulačka mi spočítala,že splátka bez pojštění je RPSN 23,01 to je mimo toleranci ze zákona. A po informacích od pojišťoven je možno získat pojištění levněji. Jak mám postupovat při jednání s leasingovou společností.
  Děkuji jiřina Tvrdíková

 • Irena Procházková

  Dobrý den
  Máme auto od ESSOXU pořizovací cena je 143465 Kč počet splátek je 72 měsíční splátka je 3837 kč RPSN je 27,63% Kalkulačka mi nejde spustit .Je toto RPSN správné?Havarijní není uvedeno ani za uzavření smlouvy. Děkuji Jiřinka

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, na základě vámi udávaných údajů mi vychází RPSN 27,68% (tj. mám za to, že to je správné, ten rozdíl 0.05 může být dán jinou metodikou zaokrouhlování)

 • Custom avatar Vlada

  Dobry den,

  nevim jak spravne vyuzit kalkulacku, protoze tech cisel k zadani je ve smlouve vice, proto prosim o kontrolni vypocet:
  Smlouva s HC , konecna cena Predmetu financovani 674900Kc
  Administrativni poplatek 0,-
  Akontace 67490,-
  Náklady spojené s poskytnutím úvěru 94209,-
  Celková výše úvěru: 701619,-Kc
  Splatka 17855,- (ale tato je vcetne povinneho ruceni a havarijniho pojistenii)
  pocet splatek 72
  RPSN ve smlouve 23,11%…

  Jake RPSN Vam vychazi?

  Diky

  V.

 • Milena Prokoipová

  Dobrý den. U firmy Essox jsme si vzali celkem 2 smlouvy na koupi auta.
  První smlouva – celková splatná částka, 326920,- Kč, počet splátek 84, měsíční částka 3880,00 Kč.přímá platba 85000,00 Kč, výše úvěru 209840,00. Poplatek za uzavření by měl být 54351,00 Kč.
  Ve smlouvě je uvedeno RPSN 13,68 %. Mne při výúpočtu vyšlo 27,43%. Nevím ale, jestli jsem počítala správně, jestlli jsem použila správná čísla. Celá půjčka je už splacena.
  Druhá půjčka – celková splatná částka 351000,- 00 Kč, přímá platba 50000,00 Kč,, počet splátek 84, měsíční částka 4179,00 Kč, výše úvěru 222080,00 Kč,poplatek za.uzavření smlouvy 57571,00 Kč.RPSN uvedeno 15,09%, mne při výpočtu vyšlo 28,26 %., Tato smlouva je taky splacena, vzali jsme si půjčku, abychom u Essoxu skončili.,
  Děkuji.

 • Custom avatar Halyna Chribikova

  Dobry den,mam auto u GE MONEY ,nejde mi vypocitat RPSN,cena vozidla 82087,00 .,cena zaplacena mnou 8209,00., cast kupni ceny zapl. uverem 73878,00., poplatek 13954,79. RPSN mam 32,5., predem dekuji za odpoved.

 • Custom avatar Lenka Křivánková

  Mám pučku od essoxu na auto,složila jsem akontaci 70000 kc,domlouvali jsme se v AAA auto,že mi dají výhodné financování místo na 5 let tak na 4 roky,výše splátky 4 376 kc,výše úvěru 146449kc,RPSN je tam psáno 34,05 %-nesouhlasí mi to,přišel mi dopis ne na 4 roky ,ale na 6 let.RPSN mi vyšlo 34,o7 procent.Jsem OSVČ -plátce DPH,Prosím o radu,nevím co s tím,nechci se nechat okrást .Při mém výši uvěru 146449 kč mám celkově splatit 315 072 kc,přiipomínám ,že jsem plátce DPH,je to správně?velice prosím o radu.Děkuji.L.Křivánková

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...