Kalkulačka ošetřovné na dítě – kolik je za OČR?

<span>Na ošetřovné na dítě mají nárok především zaměstnanci. Ošetřovné je 60% z redukovaného vyměřovacího základu a dostáváte ho 9 (nebo 16) dní.</span> Na ošetřovné na dítě mají nárok především zaměstnanci. Ošetřovné je 60% z redukovaného vyměřovacího základu a dostáváte ho 9 (nebo 16) dní.

Ošetřovné na dítě je jednou z nemocenských dávek vyplácených na základě nemocenského pojištění zaměstnanců. V případě, že vám onemocní dítě, a vy s ním musíte zůstat doma, pak máte nárok na náhradu mzdy touto formou. Na ošetřovné na dítě mají nárok především zaměstnanci. OSVČ na tuto dávku nárok nemají.

Výpočet OČR – podmínky pro ošetřovné 2023

V roce 2023, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky (všechny výjimky, které platily během epidemie COVID již skončily):

 • Na OČR je nárok 9 nebo 16 dní
 • Ošetřovné je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu)
 • Na ošetřovné je nárok jen u zaměstnanců (pracovní nebo služební poměr)
 • Nárok na OČR není u DPP, DPČ a OSVČ

Aktuální informace, kdo má nárok na ošetřovné a kolik je za OČR, najdete zde: Kalkulačka OČR – výpočet ošetřovné v roce 2023.

Kalkulačka: Kolik je ošetřovné v roce 2020

V této kalkulačce pro výpočet výše ošetřovného v roce 2020, si můžete spočítat, kolik peněz máte dostat, pokud musíte zůstat doma s nemocným dítětem (nebo jiným členem rodiny).

Pro výpočet výše ošetřovného je rozhodující vaše průměrná čistá mzda v zaměstnání za posledních 12 měsíců (přesnější postup výpočet je popsán níže) a doba, po kterou zůstanete doma

Kalkulačka ošetřovné 2020
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní v pracovní neschopnosti při ošetřování člena rodiny.
Na ošetřovné je nárok maximálně za 9 dní, pro samoživitelku/samoživitele pak maximálně 16 kalendářních dní.
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. prměrná hrubá mzda za poslednáích 12 měsíců)
Výpočet

Kdo má nárok na ošetřovné v roce 2020

Nárok na ošetřovné mají především zaměstnanci. Na ošetřovné je nárok v případě že:

 • Onemocnělo vám dítě nebo jiný člen domácnosti, který vyžaduje nezbytnou péči jiné osoby
 • Musíte pečovat o zdravé dítě do 10 roků v případě, že došlo k uzavření školy nebo školky z důvodu havárie, epidemie nebo jiné podobné události
 • Pečujete o ženu, která porodila a jejíž stav vyžaduje nezbytnou péči jiné osoby

Kdo nemá nárok na ošetřovné

Na ošetřovné nemají nárok především OSVČ (a to i v situaci, kdy si platí nemocenské pojištění). Nárok nemají ani nezaměstnaní. Nárok nemají ani zaměstnanci, kteří pracují jen na základě dohody o provedení práce)

Jak dlouho se vyplácí ošetřovné?

Ošetřovné je vypláceno jen po poměrně krátkou dobu:

 • Po dobu 9 kalendářních dní (péče o nemocné dítě nebo jiného člena domácnosti, péče zdravé dítě do 10 roků)
 • Podobu 16 kalendářních dní (v případě že se jedno o samoživitele nebo samoživitelku, který má alespoň jedno dítě do 16roků)

Ošetřovné se podobně jako i jiné nemocenské dávky vyplácí za každý kalendářní den, tedy včetně sobot a nedělí.

Kolik je ošetřovné v roce 2020?

Ošetřovné se vyplácí ve výši 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu (podobně jako i jiné nemocenské dávky). V případě zaměstnanců se zpravidla vychází z jejich příjmu za posledních 12 kalendářních měsíců.

Výpočet výše ošetřovného se provádí na základě příjmu z posledního zaměstnání. Pokud poslední zaměstnání trvá kratší dobu, než 12 kalendářních měsíců, pak se ošetřovné počítá z této kratší doby.

Výpočet výše ošetřovného v roce 2020

Pro výpočet se vychází z rozhodného období, kterým je zpravidla posledních 12 kalendářních měsíců. Vyměřovací základ pro výpočet výše nemocenských dávek (kam spadá i ošetřovné) se následně vypočítá jako souhrn všech příjmů v daném období (hrubá mzda), který se vydělí počet započitatelných dní (kalendářní dny, pokud by v rozhodném období byly nějaké vyloučené dny jako nemocenská, tak se nezapočítají)

Velmi zjednodušeně se denní vyměřovací základ dá spočítat, jako vaše hrubá mzda za posledních 12 měsíců, vydělená číslem 365 (počet dní). Informaci o vyměřovacím základu pro nemocenské dávky můžete najít třeba na výplatní pásce nebo vám ji sdělí vaše účetní.

Redukční hranice u nemocenských dávek v roce 2020:

Pro další výpočet výše nemocenských dávek do hry vstupují redukční hranice. Jejich účel je ten, aby lidé s velmi vysokou výplatou nedostávali vysoké nemocenské dávky, resp. aby nebyla přímá úměra mezi výší příjmu a výší dávek.

Redukční hranice od 1. 1. 2020:

 • Do 1 162 Kč se započítává ve výši 90 %
 • nad 1 162 Kč do 1 742 Kč redukce na 60 %
 • nad 1 742 Kč do 3 484 Kč redukce na 30 %
 • nad 3 484 Kč se nezohledňuje

Příklad výpočtu: Paní Nováková má průměrnou hrubou měsíční mzdu ve výši 42 500 Kč:

 • denní vyměřovací základ = (42500 * 12)/365 = 1397,26 Kč
 • do 1 162 Kč se započítává ve výši 90 % = 1045,8 Kč
 • z částky nad 1162 Kč se započítá 60% = tedy 60% z 235,26 = 141,156
 • celkový redukovaný vyměřovací základ bude 1186,956

Ošetřovné se vyplácí ve výši 60% z redukovaného základu. V našem případě by to tedy ošetřovné bylo 712 Kč za jeden kalendářní den. Za 9 dní, tedy za dobu, po kterou by p. Nováková byla doma s dítětem, by dostala 6408 Kč.

Dlouhodobé ošetřovné

V případě nemoci člena rodiny nebo jiné podobné osoby, kdy je doba nemoci a s ní související potřeba ošetřování delší, je možné využít jinou dávku. A to konkrétně dlouhodobé ošetřovné. U této dávky je možné dostávat podporu až po dobu 90 dnů. Platí zde ale trochu jiné podmínky, než u běžného ošetřovného.

Ošetřovné pro OSVČ

Za běžných podmínek nemají OSVČ nárok na ošetřovné. A to ani v případě, že si platí nemocenské pojištění a měli by tak nárok na nemocenské dávky, pokud by oni sami byli nemocní.

Ošetřovné pro nezaměstnané

Ani nezaměstnaní (vedení na úřadu práce) nebo lidé, kteří pracují jen na DPP (dohoda o provedení práce) nemají nárok na ošetřovné. Zatímco nemocenské dávky při nemoci je možné za určitých podmínek získat i po skončení zaměstnání (ochranná doba 7 dní od skončení posledního zaměstnání, kde byla účast na nemocenském pojištění), pro ošetřovné nic podobného není.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlé půjčky do 20000 Kč v hotovosti. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčky bez doložení příjmu ihned. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka ošetřovné na dítě – kolik je za OČR?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: V aktuálním návrhu na změny u předčasných důchodů a změny valorizací (...
 • David Foltyn: Dobrý den, v navrhované důchodové reformě bude povinna odpracovana doba, povinn...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Na základě dostupných informací mohu říci pouze to, že aktuálně se mluví po...
 • habova.byty@seznam.cz: Dobrý den, mám dotaz, jsem ročník 1966, OSVČ, chtěla bych využít předduchod....
 • Luboš: Na účtu mám zobrazen příjem dávky PNB za měsíce 02 a 03/2023, dne 11.4.2023. ...