Jak dlouho se platí ošetřovné?

Nová kalkulačka pro výpočet ošetřovného – výpočet zvýšeného ošetřovného 70% během podzimní epidemie koronaviru. Na ošetřovné je nárok u dětí do 10 roků, po celou dobu, co budou zavřené školy, s výjimkou podzimních prázdnin.
Vláda 16. 10. 2020 schválila obnovení ošetřovného pro OSVČ. Ti si budou moci v říjnu nebo i v listopadu požádat o ošetřovné (podobně, jako na jaře). Budou mít nárok na 400 Kč za jeden den. Nárok ale bude jen u dětí mladších než 10 roků.
8. 10. 2020 schválila vláda prodloužení doby ošetřovného na dítě (do 10 roků), po dobu kdy budou zavřené školy/školky. Ošetřovné se zvýší na 70%. Na ošetřovné budou mít nárok i OSVČ nebo ti, kdo pracují na DPP nebo DPČ.
Srovnání půjček a úvěrů
Od středy 15. Července 2020, si mohou OSVČ požádat o ošetřovné na dítě za červen 2020. Za červen je možné požadovat částku 15000 Kč. Ale jen za dny, kdy dítě nechodilo do školy. Pozor také na vysvědčení nebo ředitelské volno na konci školního roku. Za tyto dny není nárok na ošetřovné.
Pokud se rodiče rozhodnou dítě do školy neposlat (z nějakého oprávněného důvodu), pak budou mít nárok na ošetřovné i v době, kdy jsou již školy otevřené – maximálně do 30. 6. 2020.
Vláda nyní navrhuje, aby zaměstnanci dostávali ošetřovné ve výši 80%, a to se zpětnou platností od 1. 4. 2020. Pokud bude návrh zákona schválen, tak v květnu dostanou zaměstnanci na ošetřovném více peněz.
24. 3. 2020 schválil parlament několik změn, které se týkají OSVČ v době epidemie koronaviru. Jedná se hlavně o ošetřovné pro OSVČ, odpuštění záloh na sociálním a zdravotním pojištění, změny EET.
Jednou z věcí, kterou vláda v době epidemie koronaviru (COVID-19) řeší, je i ošetřovné. Ošetřovné bude prodlouženo na celou dobu epidemie a bude se vztahovat i na děti do 13 roků. Bude i dávka pro OSVČ.
Poradna a diskuze
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Zákon je zde poměrně jednoznačný: § 3 Subjekt kompenzačního bonusu v přípa...
  • Lenka: Dobrý den, prosím o radu pro firmu provozující pohostinství, která splňuje v...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Ano, nárok na kompenzační bonus máte v období, kdy se vás přímo vztahovalo n...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Ano můžete. K překryvu ošetřovného a kompenzačního bonusu nesmí dojít v jed...
  • Libuš: Děkuji za odpověď, ještě se zeptám,jak je to s kompenzačním bonusem od 5.10....