Ošetřovné pro OSVČ za říjen – podmínky, žádost, formuláře

<span>Vláda 16. 10. 2020 schválila obnovení ošetřovného pro OSVČ. Ti si budou moci v říjnu nebo i v listopadu požádat o ošetřovné (podobně, jako na jaře). Budou mít nárok na 400 Kč za jeden den. Nárok ale bude jen u dětí mladších než 10 roků.</span> Vláda 16. 10. 2020 schválila obnovení ošetřovného pro OSVČ. Ti si budou moci v říjnu nebo i v listopadu požádat o ošetřovné (podobně, jako na jaře). Budou mít nárok na 400 Kč za jeden den. Nárok ale bude jen u dětí mladších než 10 roků.

V pátek 16. 10. 2020 vláda avizovala, že se rozhodla obnovit program „ošetřovné pro OSVČ“. Tedy podobně jako na jaře, kdy mohli OSVČ dostat 500 Kč za den, pokud nemohli podnikat kvůli péči o dítě (které mělo zavřené školu nebo školku).

Na ošetřovné by měl být nárok po celou dobu platnosti mimořádných opatření během podzimu 2020. Podmínky ale budou trochu jiné než na jaře. OSVČ také budou mít nárok na nižší částku, „jenom“ na 400 Kč za den.

Kdo bude mít nárok na ošetřovné na podzim 2020?

Zatímco na jaře měli na ošetřovné nárok všichni živnostníci (OSVČ), kteří doma pečovali alespoň o jedno dítě do 13 roků, na podzim jsou podmínky trochu jiné:

 • OSVČ bude mít nárok na ošetřovné, pokud se bude starat alespoň o 1 dítě mladší než 10 roků (pokud má dítě v době zavřené školy již 10 a více roků, pak nárok na ošetřovné není)
 • Nárok bude i u starších dětí, pokud chodí do školy a mají zdravotní hendikep (alespoň I. stupeň závislosti na péči)
 • Nárok bude i u starších osob (nad 10 roků), které využívají služby denních nebo týdenních stacionářů a podobných zařízení
 • Nárok na ošetřovné bude u dětí, které se nemohou účastnit výuk kvůli karanténě v rodině

Je pravděpodobné, že i na podzim budou platit další podmínky, jako na jaře. OSVČ by neměl mít nedoplatek na sociálním nebo zdravotním pojištění, na daních, nebo nějaké další pohledávky vůči státu.

Díky odlišným podmínkám si tak o ošetřovné může na podzim požádat méně OSVČ.

Kolik bude ošetřovné pro OSVČ během podzimu 2020?

Zatímco na jaře bylo ošetřovné pro OSVČ nejprve ve výši 424 Kč na den a od dubna 2020 pak ve výši 500 Kč na den, na podzim to bude o něco méně. Během října nebo případně i listopadu bude moci OSVČ dostat 400 Kč za jeden kalendářní den.

Ošetřovné je možné žádat za kalendářní dny, kdy dítě nemohlo chodit do školy (plošné uzavření škol je od 14. 10. 2020), nebo pokud byla v rodině nařízena karanténa.

Kdy a kde je možné požádat o ošetřovné pro OSVČ?

Stejně jako na jaře, i na podzim by mělo být ošetřovné pro OSVČ poskytováno, jako zvláštní dotace od Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Pokud bude vše probíhat stejně jako na jaře, tak by ministerstvo mělo na konci října 2020 (nebo na začátku listopadu 2020), zveřejnit příslušný formulář (online webovou aplikaci), ve které se zadají všechny potřebné údaje (osobní údaje OSVČ, dítěte/dětí, informace o navštěvované škole/školce a také uvedení rozsahu požadovaného ošetřovného – konkrétní dny nebo celé období).

U žádosti o ošetřovné za říjen, by nemělo být potřeba dokládat potvrzení ze školy. Mělo by stačit pouze čestné prohlášení o tom, že dítě nemohlo chodit do školy z důvodu jejího uzavření, nebo z důvodu karantény v rodině.

Bude ošetřovné i za podzimní prázdniny?

Poslední týden v říjnu (od 29. 10. 2020 do 30. 10. 2020) budou podzimní prázdniny. Za tyto dny nevzniká nárok na ošetřovné.

Pokud budou podmínky pro ošetřovné pro OSVČ nastaveny stejně, jako během jarní části epidemie, pak by nemělo být možné požadovat ošetřovné za dny, kdy mělo dítě prázdniny (nebo kdy má ve škole například ředitelské volno).

Na ošetřovné by měl být nárok od 14.10.2020 do 28.10.2020 a následně za 31.10.2020 (tj. 16 kalendářních dní, což by bylo 6 400 Kč za říjen 2020).

Formulář – žádost o ošetřovné pro OSVČ za říjen 2020

O ošetřovné pro OSVČ by mělo být možné požádat na začátku listopadu (po skončení října). Žádost se bude podávat stejně, jako během jarních měsíců.

 • Online žádost o ošetřovné bude na webu Ministerstva průmyslu a obchodu zde  (aktuálně je zde ale ještě stará žádost za červen)
 • Doporučený způsob podání vyplněné žádosti je elektronicky (datovou schránkou nebo emailem s elektronickým podpisem)
 • Žádost je případně možné poslat i poštou, nebo doručit osobně na podatelnu MPO, pak je ale vyřízení pomalejší
 • Výplata ošetřovné probíhá zpravidla do 2 – 4 týdnů od podání žádosti, na účet, který je uveden v žádosti

Kde najít aktuální informace o ošetřovném pro OSVČ?

Tento článek vychází z informací z páteční tiskové konference vlády (pátek 16. 10. 2020). Je možné, že podmínky pro ošetřovné za říjen se ještě změní nebo upřesní.

Aktuální informace by měly být k dispozici na webu Ministerstva průmyslu a obchodu viz např. zde.

Aktuální informace o ošetřovném pro zaměstnance

Informace o ošetřovném pro zaměstnance nebo ty kdo pracují na DPP či DPČ, je pak možné najít na webu Ministerstva práce a sociálních věci – viz Krizové ošetřovné zde.

3 kompenzační bonus pro živnostníky (podzim 2020)

Vláda také 16. 10. 2020 avizovala, že bude spuštěn i 3 kompenzační bonus pro OSVČ, kterých se dotkly aktuální opatření (uzavírání provozoven).

OSVČ by měli mít možnost získat (stejně jako na jaře) částku 500 Kč na den. A to v v období, kdy platí nouzový stav, tedy od 5. 10. 2020 do 3. 11. 2020 (tj. 30 dní). Pak by si OSVČ mohl požádat o 15 000 Kč.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka 20000 Kč i hotově na ruku už do 20 minut. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá půjčka před výplatou v hotovosti až 150 000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Ošetřovné pro OSVČ za říjen – podmínky, žádost, formuláře

Diskuse: 6
 • Custom avatar Lenka

  Dobrý den, chci se zeptat, zdali je možné současně pro jednoho člověka žádat za měsíc říjen o kompenzační bonus i ošetřovné za dítě do 10 let? Děkuji.

 • Custom avatar Jitka Němečková

  Dobrý den

  Jsem matka 9ti letého dítěte a k tomu OSVČ. Je možné žádat od 5.10. do 21.11. nejprve kompenzační bonus pro OSVČ a pokud budou i po skončení nouzového stavu uzavřené školy, žádat od 22. 11. 2020 ošetřovné pro OSVČ?

  Děkuji za odpověď.
  Jitka Němečková

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dle aktuálně dostupných informací není možné v daném kalendářním dni kombinovat jednotlivé vládní programy pomoci, jako jsou kompenzační bonus, ošetřovné pro OSVČ. Tj. dle mého názoru, pokud nebude docházet k překryvu obou programů, tak by mělo být možné postupně využít oba (za předpokladu, že jsou splněny i další podmínky)

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den, domnívám se, že ošetřovné pro OSVČ není dobře nastavené, a to v případě, kdy je limit dítěte jen do10 roků. Navíc by na něj měli mít nárok i samoživitelé s dětmi staršími než 10 let. Znám případ, kdy se otec OSVČ stará sám o 3 děti (11, 13 a 15 let) a nárok na ošetřovné nemá. Bohužel se nedočkal ani pomoci ze strany ÚP, marně čeká již třetí týden na vyjádření k žádosti o pomoc v hmotné nouzi. Musí zvládat veškeré zabezpečení chodu domácnosti včetně distanční výuky s dětmi. Svoji práci, která by měla uživit celou rodinu, má ztíženou nejen kvůli koronaviru, ale i kvůli každodenní péči o děti. Doufám, že mu schválí alespoň žádost o bonus pro OSVČ za říjen a listopad. Děkuji

  • Custom avatar Petr

   Dobrý den Evo,
   tohle je naprosto vzorový příklad toho jak stát (vláda) funguje. Je to smutné a pokud by byl tenhle dotaz zaslán vládě, tak bych vsadil vše na to, že se odpovědi nedočkáte. Nemyslím tím vyhýbavou odpověd‘, těch oni mají plnou pusu, ale konstruktivní rady, či nastavení na podobné situace.
   Čert aby je vzal! všechny!!

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...
 • Simča: Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně nastoupila na nemocenskou 12.6.2023, nas...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Obávám se, že nikoho nenapadlo, že Úřad práce bude mít více pravomocí zkoum...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Tam kde budete uplatňovat daňové slevy (je možné jenom u jedné firmy v jednom m...