Ošetřovné se během podzimu opět prodlouží (při uzavření školy)

<span>8. 10. 2020 schválila vláda prodloužení doby ošetřovného na dítě (do 10 roků), po dobu kdy budou zavřené školy/školky. Ošetřovné se zvýší na 70%. Na ošetřovné budou mít nárok i OSVČ nebo ti, kdo pracují na DPP nebo DPČ.</span> 8. 10. 2020 schválila vláda prodloužení doby ošetřovného na dítě (do 10 roků), po dobu kdy budou zavřené školy/školky. Ošetřovné se zvýší na 70%. Na ošetřovné budou mít nárok i OSVČ nebo ti, kdo pracují na DPP nebo DPČ.

Podobně jako na jaře 2020, kdy byli kvůli koronaviru plošně uzavřené všechny školy, se i na podzim změní podmínky pro nárok na ošetřovné na dítě. Na rozdíl od podmínek na jaře 2020, se ale ošetřovné bude týkat jen dětí do 10 roků (ne do 13 roků jako na jaře). Změní se i výše ošetřovného na 70% z redukovaného vyměřovacího základu (ne 80% jako na jaře).

Ošetřovné by mělo být prodlouženo po celou dobu, kdy budou uzavřené školy. Ošetřovné by mělo být 70% ale současně minimálně 400 Kč za den. Tyto změny musí schválit parlament, který by o nich měl jednat 21. října 2020.

Výpočet OČR – podmínky pro ošetřovné 2024

V roce 2024, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky (všechny výjimky, které platily během epidemie COVID již skončily):

 • Na OČR je nárok 9 nebo 16 dní
 • Ošetřovné je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu)
 • Na ošetřovné je nárok jen u zaměstnanců (pracovní nebo služební poměr)
 • Nárok na OČR není u DPP, DPČ a OSVČ (plánuje se od 1. 1. 2025)

Aktuální informace, kdo má nárok na ošetřovné a kolik je za OČR, najdete zde:

Aktualizace 13.10.2020: Vláda rozhodla, že od 14.10.2020, od 0:00 dojde ke zpřísnění opatření. Mimo jiné i k zavření skoro všech škol, včetně prvního stupně. Žáci by se do škol měli vrátit 2. listopadu 2020. Od 26.10.2020 budou mít týden podzimní prázdniny.

Aktualizace 21.10.2020: Ošetřovné by se mělo během podzimní epidemie koronaviru, zvýšit na 70%, s minimální částkou 400 Kč na den

Kalkulačka – výpočet ošetřovného 70% během podzimu 2020

Aktuální výši ošetřovného si můžete spočítat v této kalkulačce. U zaměstnanců se dá vycházet z hrubé mzdy (konkrétní výpočet je na základě denního vyměřovacího základu, který se počítá z hrubé mzdy). V kalkulačce si můžete zadat počet kalendářních dní, které jste/budete doma s dítětem a zobrazí se vám celková částka:

Kalkulačka ošetřovné 70% - podzim 2020
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní epidemie, během kterých jste se starali o dítě (obvykle je možné maximálně 9 nebo 16 dní)
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. prměrná hrubá mzda za posledních 12 měsíců)
Výpočet

Prodloužení ošetřovného během podzimu 2020

V souvislosti s narůstajícím počtem případů COVID a s tím, jak je nutné postupně omezovat výuku na středních, nebo i na základních školách (aktuálně se omezuje výuka na druhém stupni základních škol), vláda schválila změny u ošetřovného na dítě.

Ošetřovné se v průběhu roku 2020 již několikrát měnilo. Na jaře bylo možné ošetřovné čerpat i na dítě do 13 roků, po celou dobu uzavřených škol (tedy skoro 4 měsíce). A navíc bylo ošetřovné zvýšeno na 80% (od 1.4.2020 do 30.6.2020). Tyto změny ale přestaly platit 30. 6. 2020.

Od září 2020 začal stoupat počet pozitivních případů s koronavirem. Začalo také docházet k uzavírání celých tříd nebo i celých škol.

V září 2020 a na začátku října, je ale možné čerpat ošetřovné pouze podle základních podmínek:

 • U zdravého/nemocného dítěte pouze do 10 roků
 • U staršího dítěte (nebo jiného člena rodiny nad 10 roků) pouze v případě, že vyžaduje péči jiné osoby
 • Ošetřovné je pouze na 9 kalendářních dní (nebo 16 dní pro samoživitele/samoživitelky)
 • Ošetřovné je ve výši 60%

Jak se změní ošetřovné během podzimu 2020?

Vláda 8. 10. 2020 schválila prodloužení ošetřovného. Tuto změnu ještě musí odsouhlasit parlament a senát, takže reálně může začít platit nejdříve za cca 14 dní (pokud bude změna schválena stejně rychle, jako tomu bylo u změn na jaře).

Aktuálně by mělo dojít pouze k prodloužení doby ošetřovného. Ze současných 9 dní (nebo 16 dní u samoživitelů/samoživitelek), na celou dobu, co budou uzavřené školy (pod dobu platnosti proti epidemiologických opatření).

Nemění se to, že ošetřovné je jen na děti do 10 roků (resp. u starších jen za specifických podmínek). Změní se výše ošetřovného  na 70% ( za běžných podmínek je to jen 60%)

Ošetřovné pro OSVČ během podzimu 2020?

Vláda řeší i ošetřovné pro OSVČ. Na jaře měli možnost OSVČ, kteří se starali o dítě do 13 roků, čerpat ošetřovné (od Ministerstva průmyslu a obchodu) ve výši 500 Kč za jeden den.

Během podzimu by měli mít OSVČ nárok na ošetřovné za podobných podmínek jako na jaře. Nárok bude na ošetřovné 400 Kč na den, také jen u dětí do 10 roků (u starších jen při nějakém zdravotním hendikepu).

Ošetřovné pro OSVČ bude opět vyplácet Ministerstvo průmyslu a obchodu. O ošetřovné za říjen tak bude možné požádat na začátku listopadu.

Budou i další změny v souvislosti s ošetřovným?

To, zda budou i nějaké další změny u ošetřovného v průběhu podzimu 2020 se nedá říci. Na jaře těchto změn postupně proběhlo několik. Vláda ale už několikrát prohlásila, že nehodlá uzavírat první stupeň základních škol (což zatím dodržuje) a že nehodlá omezovat ekonomiku tak výrazně, jako na jaře (což zatím také +/- dodržuje).

Vzhledem k tomu, že vývoj epidemie se ale nedá předpovídat (asi nikdo nečekal, že na začátku října budeme mít 4 – 5 tisíc nových případů každý den), tak se nedá ani odhadnout, jak se případně budou vyvíjet vládní opatření. Zatím můžeme „v přímém přenosu“ sledovat postupné „přitvrzování“. Zda to nakonec bude stejné, jako na jaře, asi nikdo neví …

Diskuse: Ošetřovné se během podzimu opět prodlouží (při uzavření školy)

Diskuse: 5
 • Custom avatar Petra

  Dobrý den, předpokládám, že nejsem jediná matka, které zůstává rozum stát nad rozhodnutími ohledně omezeného ošetřovného pouze do věku 10 let.. Jak může někdo uvažovat o tom, že uzavře škola – respektive 1. stupeň a matky budou v práci a děti se o sebe postarají samy? Samy zvládnou online výuku, samy si zvládnou uvařit oběd, jednoduše se o sebe postarat. A ještě uvažovat o tom, že pokud něco vláda schválí, tak nárok budou mít jen matky zaměstnankyně, matky samoživitelky, OSVČ nikoli. Matky s manželem, partnerem mají asi otce doma na to, aby uvařil dětem, když jsou školy zavřené a matky v práci.

 • Custom avatar Karolína

  Mám syna ve věku 11 let a pracuji v prádelně,které uzavřené nebudou.Ráda bych věděla,jak to mám udělat,když do práce chodit musím,a syn je sám doma? Sice ho každou hodinu kontroluji přes mobil,ale i tak,proč nemáme nárok na ošetřovné do 13 let,jak to bylo na jaře? Mj.-jsem samoživitelka,babičku nemáme a pokud by se v mé nepřítomnosti synovi něco stalo,ještě budu mít problémy se sociálkou… 🙁

 • Custom avatar PAVLÍNA

  cHTĚLA JSEM SE ZEPTAT KDY BUDE FORMULÁŘ NA OŠETŘOVNÉ PRO OSVČ NA ŘIJEN DĚKUJI

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Maximální částka, která je v roce 2024 osvobozena je 116,20 Kč. Pokud by vám z...
 • eEvas: Dobrý den, prosím, jak to vypadá v praxi. Od zaměstnavatele dostanu stravenku ...
 • Tereza: Paní Králová, děkuji za Vaši odpověď. Zaskočila mne však informace ohledně...
 • Pavlína: Dobrý den, prosím o radu při výpočtu nároku na dovolenou. Zaměstnankyně pr...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Rozhodné období pro výpočet podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifika...