Formulář: Žádost o ošetřovné pro OSVČ – 15000 Kč za duben

<span>Od 11. května 2020 zveřejnilo ministerstvo nový formulář, jehož prostřednictvím je možné požádat o vyplacení ošetřovného pro OSVČ za duben 2020 ve výši až 15 tisíc korun.</span> Od 11. května 2020 zveřejnilo ministerstvo nový formulář, jehož prostřednictvím je možné požádat o vyplacení ošetřovného pro OSVČ za duben 2020 ve výši až 15 tisíc korun.

Od 11. května 2020 zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu nový formulář, jehož prostřednictvím je možné požádat o vyplacení ošetřovného pro OSVČ za duben 2020. OSVČ si tak mohou požádat o částku až 15 tisíc korun.

Aktuální žádost o ošetřovné pro OSVČ za květen 2020

Aktuálně (od 12.6.2020), je možné podat žádost o ošetřovné za květen 2020 (za období od 1.5.2020 do 31.5.2020). Více informací: Žádost o ošetřovné pro OSVČ za květen 2020.

Ošetřovné pro OSVČ v květnu 2020

Podobně, jako během měsíce dubna, je možné i v květnu požádat o vyplacení ošetřovného za předchozí měsíc. OSVČ, který splňuje příslušné podmínky, si tak může požádat o vyplacení částky za předchozí měsíc:

 • Nárok je na 500 Kč za jeden kalendářní den (tedy včetně víkendů)
 • Celková částka je 15 000 Kč za celý duben 2020

Kdy je možné požádat o ošetřovné za duben?

O ošetřovné pro OSVČ je možné žádat od 11. května 2020 (od 11 hodin). Poslední možnost, pro podání žádosti je 7. červen 2020.

Formulář: Žádost o ošetřovné pro OSVČ za duben 2020

Interaktivní formulář pro podání žádosti je možné najít zde

Jak vyplnit žádost o ošetřovné pro OSVČ za duben 2020

Nejjednodušším způsobem je vyplnění interaktivního formuláře na webu MPO. V samotném formuláři je pouze několik málo základních údajů:

 • IČO
 • Osobní údaje (jméno, příjmení, datum narození)
 • DIČ – většinou se jedná o CZ + rodné číslo bez lomítka (např. CZ9001011234)
 • Adresa – sídlo
 • Kontaktní údaje (datová schránka, email, mobilní telefon
 • Bankovní účet, kam má být ošetřovné vyplaceno

Dále je nutné uvést, o jakou částku žádáte. Je možnost požádat jen o konkrétní dny, nebo o celé období.

Dále je nutné uvést údaje o dětech (osobách), na základě kterých je o ošetřovné žádáno). Jsou požadovány jen základní údaje:

 • Jméno a příjmení
 • Datum narození

Po vyplnění těchto údajů se vytvoří PDF soubor, který si uložíte do počítače

Žádost o ošetřovné pro OSVČ: Potvrzení o uzavření školy

Velmi důležité je nezapomenout k žádosti o ošetřovné přiložit potvrzení o uzavření školy. Měl by to být ideálně stejný formulář, který škola vystavuje rodičům, zaměstnancům, kteří žádají o OČR. Je na to konkrétní formulář od ČSSZ. Na formuláři musí být jasně uvedeno od kdy, do kdy je škola uzavřena, razítko a podpis.

Obvykle by mělo stačit napsat email do školy a vysvětlit jim, jaké potřebujete potvrzení. Školy již těchto potvrzení vystavily stovky, takže asi budou vědět, co a jak.

Nebudou uznány:

 • např. fotografie dveří s informací, že škola je uzavřená,
 • potvrzení bez uvedení data od kdy je škola uzavřená,
 • printscreen z webu,
 • obecné nařízení města/obce/zřizovatele,
 • mimořádná opatření vlády a Ministerstva zdravotnictví.

Jak poslat žádost o ošetřovné pro OSVČ za duben

U ošetřovného pro OSVČ, jsou (na rozdíl od kompenzačního bonusu) pouze dvě možnosti, jak poslat žádost:

 • přes datovou schránku
 • Poštou

Poslání žádosti přes datovou schránku

Žádost o ošetřovné je možné poslat přes datovou schránku (asi nejjednodušší způsob podání žádosti):

 • ID datové schránky: wnswemb
 • Předmět: fpdub

Do zprávy v datové schránce musíte vložit minimálně dvě přílohy – samotnou žádost a potvrzení ze školy

Poslání žádosti o ošetřovné poštou

Druhou možností, jak poslat žádost o ošetřovné, je poslat ji poštou:

Poštovní adresa:

„fpdub“
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Na Františku 32

110 15 Praha 1

Kdy bude vyplaceno ošetřovné pro OSVČ za duben

Konkrétní čas, kdy budou vyplaceny peníze (až 15 tisíc korun) závisí na tom, kdy žádost podáte a na tom, jak rychle ji ministerstvo zpracuje. Při podání žádosti v první polovině května 2020 se dá očekávat, že peníze dorazí na účet do konce května 2020 (nebo popř. na začátku června 2020).

Kdo má nárok na ošetřovné pro OSVČ

Podmínky pro ošetřovné pro OSVČ jsou stejné, jako u ošetřovného za březen. O ošetřovné mohou žádat OSVČ, kteří se starají alespoň o jedno dítě do 13 roků (a nemohou proto vykonávat podnikatelskou činnost). Pokud mají doma alespoň jedno dítě, které nemohlo v dubnu chodit do školy/školky, pak mají nárok na tuto dotaci. Nárok je i při péči o starší osobu (než 13 roků), pokud se jedná o osobu s I. stupněm závislosti na pomoci jiné osoby (lehká závislost).

Další užitečné informace a kalkulačky

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – První půjčka do výplaty zdarma. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá půjčka pro každého bez poplatku 1 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Formulář: Žádost o ošetřovné pro OSVČ – 15000 Kč za duben

Diskuse: 4
 • Custom avatar Jaroslav Weber

  Dobrý den, žádal jsem si o ošetřovné za měsíc duben jako osvč a zatím jsem nedostal žádnou odpověd a ani peníze. Děkuji za odpověd. Weber.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Záleží asi i na tom, kdy jste žádost podal. Pokud to bylo někdy koncem května, pak to ještě může trvat. Od několika lidí vím, že vyřízení trvalo obvykle cca 3 týdny, pokud je to delší dobu, tak bych zkusila kontaktovat MPO

 • Custom avatar Anna

  Dobrý den, nemohu nikde najít formulář žádosti o ošteřovné pro OSVC za duben, na webu MPO je stále jen za březen, mohli byste mě prosím navigovat, kde jej stáhnout? Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...