Žádost o Ošetřovné pro OSVČ za únor 2021 – až 11 200 Kč

<span>OSVČ (živnostníci) si mohou začít žádat o Ošetřovné za únor 2021. Za únor je možné dostat až 11 200 Kč (8400 Kč pokud byly jarní prázdniny). Základní podmínky a způsob podání žádosti o Ošetřovné pro OSVČ se nemění. Pozor na to, že Ošetřovné není možné kombinovat s novým kompenzačním bonusem 2021.</span> OSVČ (živnostníci) si mohou začít žádat o Ošetřovné za únor 2021. Za únor je možné dostat až 11 200 Kč (8400 Kč pokud byly jarní prázdniny). Základní podmínky a způsob podání žádosti o Ošetřovné pro OSVČ se nemění. Pozor na to, že Ošetřovné není možné kombinovat s novým kompenzačním bonusem 2021.

Ministerstvo průmyslu a obchodu začíná od 19. března 2021, přijímat žádosti o Ošetřovné pro OSVČ za měsíc únor 2021. Za únor si mohou OSVČ požádat až o 11 200 Kč (28 dní).

Pozor ale na to, že Ošetřovné již není možné kombinovat s novým kompenzačním bonusem 1000 Kč. Ten, kdo si již požádal o nový kompenzační bonus za únor 2021, už nemůže uplatnit žádost o Ošetřovné. Stejné to bude i v dalších měsících.

Ošetřovné pro OSVČ za měsíc únor 2021 – až 11 200 Kč

Podobně, jako i v předchozích měsících od podzimu 2020, i za únor 2021 mohou OSVČ získat 400 Kč za jeden kalendářní den, kdy museli pečovat o dítě, a nemohli se tak naplno věnovat svému podnikání.

Pozor ale na to, že v únoru 2021, probíhaly na řadě míst jarní prázdniny. A za jarní prázdniny není nárok na Ošetřovné:

 • Ošetřovné pro OSVČ za únor 2021 = 400 Kč za jeden den
 • Maximální částka za únor 2021 = 11 200 Kč (28 dní)
 • Pokud se vás týkaly jarní prázdniny = 8 400 Kč (21 dní)

Vláda nyní plánuje zvýšení ošetřovného (OČR) pro zaměstnance na 80% (od podzimu je krizové ošetřovné pro zaměstnance ve výši 70%). Pokud bude návrh schválen, tak by měli zaměstnanci zpětně nárok na zvýšené ošetřovné od 1. 3. 2021. Zda se zvýšení bude týkat i částky, kterou dostávají OSVČ, zatím není jisté. Nyní si mohou OSVČ žádat o ošetřovné za únor. Případné zvýšení by se týkalo až ošetřovného za březen, které se bude vyřizovat až v dubnu 2021.

Žádost o Ošetřovné pro OSVČ za únor 2021 spuštěna od 19. 3. 2021

Žádost o Ošetřovné pro OSVČ, může být podána od 19. března 2021 stejným způsobem, jako v předchozích měsících. Na podání žádosti je opět 30 dní:

 • Žádost o Ošetřovné pro OSVČ je spuštěna od 19. 3. 2021 od 9:00
 • Žádost musí být podána nejpozději do 19. dubna 2021 do 23:59

Žádost se podává stejně, jako v předchozích měsících, prostřednictvím online aplikace na webu Ministerstva průmyslu a obchodu:

 • Online formulář – žádost o Ošetřovné pro OSVČ za únor 2021

Jaké jsou podmínky pro Ošetřovné pro OSVČ za únor 2021

Základní podmínky pro nárok na Ošetřovné pro živnostníky, se nijak neliší od předchozích měsíců:

 • Nárok na Ošetřovné je u dětí mladších než 10 roků (nebo případně u starších dětí až do 26 roků, či jiných osob, které jsou závislé na pomoci jiné osoby)
 • Nárok na Ošetřovné je při uzavřené škole (omezení prezenční školní výuky v souvislosti s epidemií COVID-19, nebo v souvislosti s karanténou či izolací)
 • Nárok na Ošetřovné u předškolních dětí, je pouze v souvislosti s karanténou nebo izolací (v únoru byly ještě mateřské školy v provozu, omezení školek je až od začátku března)
 • Nárok na ošetřovné není za dobu jarních prázdnin (termíny se liší v jednotlivých okresech/částech Prahy)
 • Ošetřovné pro OSVČ není možné kombinovat s novým kompenzačním bonusem 2021 (s tím starým, který byl do 15. února 2021 ještě ano)

Ošetřovné pro OSVČ a jarní prázdniny 2021

Pokud se v únoru týkaly OSVČ jarní prázdniny (resp. pokud se týkaly školy, kterou dítě běžně navštěvuje), pak za příslušný týden není nárok na Ošetřovné.

Ošetřovné za únor 2021 by pak bylo nižší, jenom 8400 Kč (za 21 kalendářních dní).

Souběh Ošetřovného a Kompenzačního bonusu 2021

Nový kompenzační bonus za únor a březen 2021, není možné kombinovat s dotací Ošetřovné (nový kompenzační bonus je možné kombinovat jen s programem COVID Nájemné, Antivirus nebo s jejich náhradami).

Pokud si tedy OSVČ požádal o nový kompenzační bonus (až 1000 Kč za den), tak už nyní nemůže podávat žádost o Ošetřovné pro živnostníky. Souběh těchto dvou podpor není možný.

Pokud si ale někdo žádat ještě o „starý“ kompenzační bonus (podle zákona 461/2020 Sb.), kde 6 kompenzační období bylo až do 15. 2. 2021, tak to ničemu nevadí. U původního kompenzačního bonusu byl ještě možný souběh s Ošetřovným.

Jak vyplnit a odeslat žádost o Ošetřovné pro OSVČ za únor 2021

Vyplnění žádosti se v ničem neliší od předchozích měsíců. Žádost se vyplňuje prostřednictvím online aplikace na webu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Po vyplnění žádosti se vytvoří PDF soubor žádosti, který je následně nutné odeslat na Ministerstvo:

 • Elektronicky přes datovou schránku – prostřednictvím datové schránky wnswemb, do předmětu uvést fpuno21
 • Elektronicky emailem (s elektronickým podpisem) – na adresu fpmpo20@mpo.cz, do předmětu uvést „fpuno21“
 • Klasicky poštou – na adresu Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15, Praha 1, obálka musí být označena „fpuno21“

Vyřízení žádosti o Ošetřovné pro živnostníky, je poměrně rychlé – pokud je žádost podána elektronicky, přes datovou schránku, a pokud žádost navazuje na předchozí měsíce. Žádost je zpravidla vyřízena do 14 dnů a peníze jsou vyplaceny na účet žadatele již cca do 3 týdnů od podání žádosti.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka do 20000 Kč – nyní bez úroků a bez poplatků (zcela zdarma). Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka před výplatou každému 5000 Kč ihned na ruku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Žádost o Ošetřovné pro OSVČ za únor 2021 – až 11 200 Kč

Diskuse: 2
 • Custom avatar Míla

  Dobrý den, manžel pracuje jako OSVČ zedník využívám 80 % paušální výdaje a příjmy nepřesahují 1000000,- Kč. Platbu za vystavené faktury přijímá v hotovosti jak doložím částku vydělanou za srovnávacího období. Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   V žádosti o kompenzační bonus, zadáváte pouze příslušné údaje, a potvrzujete čestné prohlášení. Nepotřebujete dokládat nějaké přílohy apod. To by bylo nutné až případně při požadavku ze strany FÚ. Předpokládám, že si vedete alespoň daňovou evidenci nebo něco podobného.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...