BMI kalkulačka podle věku pohlaví

<span>V naší online kalkulačce si nespočítáte pouze BMI, ale i celou řadu dalších užitečných údajů. Kalkulačka vám spočítá i váš bazální metabolismus</span> V naší online kalkulačce si nespočítáte pouze BMI, ale i celou řadu dalších užitečných údajů. Kalkulačka vám spočítá i váš bazální metabolismus

Máte pocit, že máte nadváhu, a měli byste zhubnout? Připravili jsme pro vás kalkulačku, která vám pomůže spočítat, jak na tom jste. Díky naší „BMI“ kalkulačce získáte lepší představu, jak moc špatně na tom jste s váhou. Zatímco u klasického výpočtu BMI se nezohledňuje vliv věku nebo pohlaví, v naší kalkulačce počítáme s využitím dalších údajů. Můžete tak získat přesnější výsledky.

Online výpočet – jaká je moje váha?

Pro výpočet v této kalkulačce zadejte tyto údaje: váha v kilogramech, výška v centimetrech, věk v letech, informaci zda jste muž nebo žena, a jak moc jste aktivní (sport, práce, jiné běžné denní činnosti). Nakonec také zadejte, kolik máte obvod boků, a pasu.

Podrobná kalkulačka BMI a další údaje
Základní údaje - výpočet BMI
Jaká je vaše váha (v kg)

Jaká je vaše výška (v cm)

Doplňující informace pro výpočet metabolismu
Muž nebo žena?
Jaký je vás věk (roky)

Jak jste aktivní?
Informace pro hodnocení typu postavy
Jaký máte obvod pasu (v cm)

Jaký máte obvod boků (v cm)

Výpočet

Co je to BMI index a jak se počítá

BMI (Body Mass index) je bezrozměrné číslo (resp. jednotkou by měl být kg na metr čtvereční, ale nepoužívá se). V zásadě se jedná o posouzení poměru hmotnosti k výšce. Jednoduchý výpočet BMI se provádí podle tohoto vzorce:

 • BMI = hmotnost (kg) / výška (m)

Výsledkem výpočtu je číslo, které se zpravidla bude pohybovat někde v rozmezí od 15 do 40. Cokoliv nad i pod tímto rozmezím by již byl opravdu velký extrém. Pro jednoduché vyhodnocení vypočítaného BMI je možné použít tuto tabulku:

Kategorie Rozsah BMI – kg/m2 Hmotnost osoby vysoké 180 cm
těžká podvýživa < 16,5 méně než 53,5 kg
podváha 16,5 – 18,5 od 53,5 do 60 kg
ideální váha 18,5 – 25 od 60 do 81 kg
nadváha 25 – 30 od 81 do 97 kg
mírná obezita 30 – 35 od 97 do 113 kg
střední obezita 35 – 40 od 113 do 130 kg
morbidní obezita > 40 nad 130 kg

Zdroj: BMI, wikipedie.org

Proč je BMI hloupé číslo

BMI je velmi „hloupé“ číslo. Své využití má ve statistice. Pokud potřebujete zjistit, kolik procent dospělé populace v České republice trpí nadváhou, pak je BMI ideální metoda, jak se to dozvědět.

Pokud ale chcete vědět, jak jste na tom s postavou a nadváhou konkrétně vy, pak je BMI velmi zavádějící číslo. To proto, že neumí zohlednit vliv věku, pohlaví, množství svalové hmoty apod.

Takže zatímco třeba takový aktivní sportovec, který má hodně svalové hmoty, může mít výsledné BMI třeba 31 (a podle tabulky tedy mírnou obezitu), přitom bude „štíhlý“ a bude mít hezkou postavu. To je dáno tím, že svalová hmota je těžší než tuk.

Naopak třeba starší člověk v důchodu, bude mít BMI třeba 24, tedy v rozmezí pro ideální váhu a přitom bude mít nadměrné množství tělesného tuku. Opět je to dáno tím, jak se fyzicky mění naše tělo v průběhu věku.

Stejně zavádějící je i interpretace výsledků výpočtu BMI pro děti. Pro děti výše uvedená tabulka BMI neplatí, ale používá se jiná metoda hodnocení – viz Kalkulačka BMI pro děti.

Online kalkulačka – potřebujete zhubnout?

V naší online kalkulačce si nespočítáte pouze BMI, ale i celou řadu dalších užitečných údajů. Kalkulačka vám spočítá váš bazální metabolismus (více informací o výpočtu bazálního metabolismu) nebo doporučený denní kalorický příjem (více informací k tomu, jak se počítá doporučený denní kalorický příjem).

Kromě toho je v kalkulačce stanoven typ postavy – i dva lidé se stejnou váhou a výškou mohou mít úplně jiný vzhled postavy. To je dáno tím, že každý má geneticky trochu jinak naprogramováno ukládání tělesného tuku. Někdo bude vypadat spíše jako „jablko“ (tedy hodně tuku v oblasti břicha), jiný třeba zase jako hruška (tj. trochu širší bříško a hlavně mohutné boky a zadek). Více o různých typech postavy najdete zde.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčím vlastní peníze na směnku. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka 50000 Kč ihned na účet. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Diskuse: BMI kalkulačka podle věku pohlaví

Diskuse: 12
 • Custom avatar Tereza

  jsem obezni no a jsem jablko no a

  • Custom avatar Vaše jméno

   To nevadí, já taky :*

  • Custom avatar Lel

   Kolik ti je? 10 Nevím jak vy ale já jsem úchylák na holky >:3 Chci nějakou košišku a váhu mám v poho ale postavu rip 😀

 • zpevnění postavy

  Dotaz asi jasný… nepotřebuji hubnout, spíš bych chtěla malinko začít starat se o postavu, táhne mi ke 30 a začínám pozorovat změny na břiše a zadku… Ráda chodím, nedávno jsem si pořídila psa. Tak mě zajímá, jestli pravidelné procházky (myslím třeba 2km a víc každý den, ne procházku kolem paneláku) můžou aspoň v nějaké malé míře pomoct formování postavy?

 • Custom avatar Marta

  Dobry den ! Velmi rada by som chcela sschudnut na 58 kg, ked si pomyslim ze mam nadvahu 11-13 kg. Dakujem vam za tuto stranku.

 • Custom avatar Anna

  Nějak nechápu proč se bere v potaz pouze obvod pasu a boků.
  Neřekla bych že mám tvar hrušky pokud mám přes hrudník stejný rozměr jako přeas boky akorát mám o cca 30 cm užší pas. 🙂
  Jsem jak přesýpací hodiny velké přesýpací hodiny 🙂

 • Lida

  BMI je skutečně zavádějící. Mám silné kosti a tím i robustní postavu a lékaři mne zařadí do mírné obezity, či obézní. Lékař odborný při vyšetřování zjišťuje, kam pacienta zařadit. Mne zařadil jako jedinný do skupiny normostenyk. Pak se v tom orientujte.

 • Custom avatar Nevim

  Hm.. je mi 12 mám 170cm a 70kg a jsem tlustý ale na všech testech mi to píše že jsem v cajku 24,2 Vím že je to u dětí nějak jinak ale co myslíte vy?

 • Věra

  Dobrý den, tak jsem si nechala udělat BMI a nestačím se divit.Přesně rok mi paní doktorka léčí cukrovku.Držím dietu podle tabulek,, žij zdravě“ a první dietu jsem držela podle letáku od paní doktorky.Ta první je na1750kcal/7350kj.Nehubla jsem, jen jsem v pase ,,ztratila cca 8 cm a na váze 3kg.Za celý rok.Číslo oblečení mám o dvě velikosti menší.Začla jsem držet dietu o 1238kcal/5200kj.To znamená ještě nižší než je mi tady doporučována.Protože přes léto jsem pracovala na zahrádce tři kila šla dolů, ted už je mám opět zpátky.Tak nevím.Užívám denně 1500 glukophage a ráno na lačno mám denně v průměru ,,cukr“ 8.5,snížila jsem snídani na s 50g sacharidů na 35g a bílkoviny z 50g až 80g doporučených na 25g až 35g podle diet které jsem tady uvedla , cukr jsem níž na lačno nedostala.Za rok jsem ho dostala dvakrát pod 8 a to nepatrně.Paní doktorka říká, že to není směrodatné, že záleží na dlouhodobém cukru.Na začátku to je před rokem jsem ho měla 75.Od té doby mi ho odebrala tento týden podruhé, zítra se dozvím jak na tom sem.Snažím se ,starám se, psala jsem do několika poraden tady na PC, chtěla jsem se sama přihlásit do diabetické poradny, protože mě tam paní doktorka nevím proč neposlal.Nikde mě bez doporučení ani s průkazkou nechtějí vzít.Jestli to nebudetím, že nejsem v Praze.Jsem z libereckého kraje.Ještě bych chtěla podotknout, že jsem téměř úplně přestala používat veškeré tuky,samozřejmě i cukry.Rok to nepoužívám.Pouze modrou Perlu, a olej řepkový, slunečnicový malou lžičku pod maso, které dusím víc na vodě.Z cikrovky mám velký respekt neboli strach.Mám kamarádku, která skoro všechny problémy, které cukrovka má.Co mám ještě udělat.Děkuji za odpověd.Má někdo nápad?

  • Custom avatar Ája

   Krásný den,
   narazila jsem na Váš příspěvek ohledně cukrovky a problémů s váhou, BMI, glykémií apod. Vím, že píši se zpožděním, protože Váš příspěvek je z roku 2018, ale nedalo mi to nezareagovat.
   Dlouhodobě se léčím s cukrovkou. Užívám inzulíny i léky a dobře vím, že není snadné při této kombinaci snížit váhu. Osobně jsem nikdy žádnou extra dietu na množství sacharidů nedržela, ale začala jsem používat https://www.kaloricketabulky.cz Není dobré začít se vším najednou – t.j. ihned započítávat i množství tekutin apod. Začala jsem hodně pozvolna a postupně se propracovávala k dalšímu. Nejprve jsem potřebovala výrazně snížit inzulín a díky tomu pocit hladu, proto jsem si hned na začátku stanovila šílených 3000 kj – POZOR, NEPOČÍTALA JSEM SI ENERGII Z NÁPOJŮ. To mě naučilo dělit si i mé miniporce do několika porcí denně. Přidala jsem pohyb, který jsem si zapisovala do tabulek a díky kterému jsem potom mohla sníst jako bonus něco málo navíc. Když se mi podařilo po 2-3 týdnech snížit inzulín a přestala jsem mít vlčí hlad, zvedla jsem si postupně příjem na 5000kj. Poté jsem si začala započítávat kolik čeho vypiji a zjistila jsem, že jsem, ačkoliv mi to nepřišlo, přijímala asi 1000kj jen v tekutinách. Pomalu jsem začala nahrazovat zředěné pomerančové džusy například multivitamíny, ovocnými čaji s erythritolem apod. Podařilo se mi dát dolů asi 10 kilo za 3 měsíce než jsem šla na kontrolu. Poté jsem se s paní doktorkou domluvila, že by bylo dobré udržovat tak 6000kj a samozřejmě přidat pohyb. Od té doby jsem dala dolů další 4 kila, ale už to jde hůř. Nicméně váha není úplně nejdůležitější, protože pokud jdete s centimetry dolů znamená to, že se tuk nahrazuje svalstvem, které je těžší, ale na rozdíl od tuku za Vás pracuje i v klidu. A ještě co se týče hodnoty cukru v krvi – důležitý je glykovaný hemoglobin, který ukazuje „dlouhodobou glykémii“ , i když to není úplně přesné vyjádření. U zdravého člověka je normální hodnota do 40, ale diabetici mívají hodnoty vyšší. Držím pěsti, abyste to zvládla. Ája.

 • Custom avatar Eva

  Tak toto je pěkná ptákovina!!! Kdo to vymyslel. Zhubla jsem 7 kg od září, už začínám mít problém jíst. A vy tam ve finále napíšete, že bych měla zhubnout????
  Vím, že jíst a cvičit. Ale jen tak z hecu jsem se podívala, jestli už to není podvýživa a neměla bych to řešit.
  Asi je důležitější to cítit a ne se dívat na nějaké debilni tabulky.

 • Custom avatar Eva

  Ještě jednou Eva, pro doplnění.
  49 kg, 160 cm, 59 věk a jako jablko určitě nejsem, když mi lezou i žebra 😂

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...