Zákoník práce 2024 – Výpověď bez udání důvodu, prodloužení zkušební doby

<span>MPSV připravuje další větší změny v zákoníku práce. Zvažuje se možnost výpovědi bez uvedení důvodu a prodloužení zkušební doby. Dále je připraven návrh na zvýšení minimální mzdy (na 45% průměrné mzdy) a změna u zaručené mzdy. Některé změny by mohly platit už od července 2024.</span> MPSV připravuje další větší změny v zákoníku práce. Zvažuje se možnost výpovědi bez uvedení důvodu a prodloužení zkušební doby. Dále je připraven návrh na zvýšení minimální mzdy (na 45% průměrné mzdy) a změna u zaručené mzdy. Některé změny by mohly platit už od července 2024.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, připravuje další větší změnu zákoníku práce. Jedna část změn (které se týkají valorizace minimální mzdy), se už projednává. Další změny se připravují.

Mezi připravované změny, patří například nová možnost výpovědi bez uvedení důvodu nebo prodloužení zkušební doby.

Finální podobu, jak by se měl změnit zákoník práce, by chtělo MPSV představit do konce února 2024. Některé změny, by mohl platit už od července 2024.

Výpověď bez uvedení důvodu může dát jenom zaměstnanec

Podle aktuálně platných pravidel, může dát výpověď bez uvedení důvodu jenom zaměstnanec (nebo je případně možné „bez důvodu“, i ukončení pracovního poměru ve zkušební době).

Ve všech ostatních případech může dát zaměstnavatel výpověď jen na základě některého důvodu, uvedeného v zákoníku práce (především paragraf 52 – organizační důvody, nadbytečnost, zdravotní důvodu, apod.).

Vyhodit zaměstnance „jen tak“ je v podstatně nemožné. Pokud není výpověď dostatečně zdůvodněna, pak je možné obrátit se na soud. A soudy se v těchto případech obvykle zastanou zaměstnanců (protože je to slabší strana sporu).

Výpověď bez důvodu – nárok na vyšší odstupné

Novela zákoníku práce, která se aktuálně připravuje, by mohla přinést možnost výpovědi bez uvedení důvodu i pro zaměstnavatele. Nebylo by to ale „zadarmo“.

Při výpovědi bez uvedení důvodu, by pravděpodobně byl nárok na vyšší odstupné.

Už nyní je při výpovědi nárok na 1 až 3 měsíční platy (podle počtu roků v zaměstnání). A k tomu je zde výpovědní doba minimálně 2 měsíce.

Většina zaměstnanců tak má při ukončení zaměstnání nárok ještě na 5 výplat. A může to být i více, pokud je odstupné upraveno i v kolektivní smlouvě.

Pokud by byla možná výpověď i bez uvedení důvodu, ale zaměstnavatel by musel poskytnout dvojnásobné odstupné (jen příklad – přesné podmínky zatím nejsou stanoveny), pak by to zřejmě nemuselo nikomu vadit.

Prodloužení zkušební doby

Aktuálně může být zkušební doba v novém zaměstnání stanovena na maximálně 3 měsíce.

Současně to ale nesmí být více, než polovina předpokládané délky pracovního poměru (například u pracovního poměru na dobu určitou, na 4 měsíce, by zkušebka mohla být jenom 2 měsíce).

Delší zkušební doba (maximálně 6 měsíců), může být sjednána pouze pro zaměstnance na vedoucích pozicích.

Zkušební doba ale není povinná. Musí být sjednaná nejpozději při nástupu do práce. A nesmí se prodlužovat (kromě zákonných výjimek, které mohou souviset například s neschopenkou během zkušební doby).

Jednou ze změn, o které se nyní jedná, je i možné prodloužení maximální zkušební doby.

Valorizace minimální mzdy – zvýšení minimálky na 45% průměru

Další změnou, která již byla předložena ke schválení, je „automatická“ valorizace minimální mzdy, a změna zaručené mzdy.

Aktuálně byl předložen návrh, který zahrnuje mechanismus pravidelné valorizace. Minimální mzda, by se zvyšovala vždy od ledna na základě toho, kolik byla inflace, a jaký je vývoj průměrné mzdy.

Cílem by mělo být, aby minimální mzda byla cca 45% průměrné mzdy.

Letos se minimální plat zvýšil na 18 900 Kč. Průměrná mzda je cca 43 000 Kč. Podle nových podmínek by minimální plat vycházel na cca 19 400 Kč.

U zaručené mzdy budou nově jenom 4 úrovně

Společně s minimální mzdou, by se měla změnit i zaručená mzda. Ta má nyní 8 úrovní (od 18 900 Kč až do 37 600 Kč).

MPSV navrhuje, že by nově zaručená mzda byla stanovena tato:

  • První skupina by měla nárok na minimální mzdu (stejné jako nyní)
  • Druhá skupina by měla nárok na 1,2 násobek minimální mzdy
  • Třetí skupina by měla nárok na 1,4 násobek minimální mzdy
  • Čtvrtá skupina by měla nárok na 1,6 násobek minimální mzdy

Zrušení písemného rozpisu dovolené

MPSV také navrhuje ze zákoníku práce vypustit povinnost, aby firmy sestavovaly písmenný rozvrh dovolené. Tato povinnost, se nyní dodržuje obvykle jen čistě formálně.

Možná už od července 2024, by se rozpis dovolené mohl zrušit. Na faktické podmínky, jak se schvaluje čerpání dovolené, to ale nebude mít žádný dopad.

I nadále bude platit, že konečné slovo při schválení termínu dovolené má zaměstnavatel. Zaměstnanec si žádá o dovolenou v nějakém konkrétním termínu, a šéf mu buď vyhoví, nebo ne.

Diskuse: Zákoník práce 2024 – Výpověď bez udání důvodu, prodloužení zkušební doby

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • marcela: je my 60let,odesla sem do duchodu v zari2024 a prihlasila sem se na urade prace.kdy ...
  • Petr Havránek: Dobrý den. Dostal jsem výpověď k 31.3.2025 z důvodu konce firmy. Můžete mi ...
  • Martina: Dobrý den, je mi 49 let a výpověď z mé strany končí v prosinci. 50 let mi bud...
  • Radek: Jen pro ilustraci jednu skutečnost. Bratr mi daroval svůj čtvrtinový podíl na R...
  • Věra: Dobrý den. Prosím Vás, chci se zeptat, do konce insolvence mně zbývají čtyři ...