Novela zákoníku práce 2023 je schválena – změna začne platit již brzy!

<span>V Parlamentu byla schválena novela zákoníku práce 2023. Nyní musí změnu schválit ještě Senát a podepsat prezident. Změny by mohly platit už na podzim 2023. Pouze část změn (nárok na dovolenou u dohody), bude platit až od roku 2024.</span> V Parlamentu byla schválena novela zákoníku práce 2023. Nyní musí změnu schválit ještě Senát a podepsat prezident. Změny by mohly platit už na podzim 2023. Pouze část změn (nárok na dovolenou u dohody), bude platit až od roku 2024.

Před začátkem letních prázdnin (ve středu 28. června 2023), schválil Parlament novelu zákoníku práce 2023. Změna zákona, nyní čeká ještě na potvrzení v Senátu a na podpis prezidenta. Jakmile proběhnou i tyto poslední legislativní kroky, a novela bude zveřejněna ve sbírce zákonů, a změny začnou platit (už na podzim 2023).

Novela zákoníku práce 2023, přináší velké změny (údajně je to největší změna za posledních 30 roků).

Hodně se toho změní u práce na dohodu DPP a DPČ. Nově bude nárok na dovolenou, na příplatky za práci v noci, o víkendu nebo ve státní svátek, a další změny.

Budou také nové podmínky pro práci na dálku (home-office). Mění se podmínky pro doručování dokumentů (včetně výpovědi emailem).

Poslanci také schválili prodloužené přesčasy ve zdravotnictví. Ale jenom do konce roku 2028.

Novela zákoníku práce – změny začnou platit již v roce 2023 (jen některé až od 1. 1. 2024)

Účinnost zákona (platnost změn), je naplánována hned od začátku následujícího měsíce (po zveřejnění ve sbírce zákonů). Senát má na jednání lhůtu do začátku 2. srpna 2023. Změny by tedy mohl platit již od září 2023.

Pouze některé změny (především se jedná o nárok na dovolenou pro dohody), budou platit až od začátku roku 2024. A několik výjimek, bude platit pouze do konce roku 2028.

Nárok na dovolenou u dohody DPP a DPČ od 1. 1. 2024

Dohodáři (lidé s dohodou DPP nebo DPČ), budou mít od začátku roku 2024, nárok na placenou dovolenou.

Na dovolenou u dohody bude nárok, po odpracování minimálně 80 hodin (dohoda musí být minimálně na 28 dní, je nutné odpracovat čtyři „týdny“ – čtyřnásobek fiktivní týdenní pracovní doby).

Za každých 20 odpracovaných hodin, bude nárok minimálně na 1,54 hodiny dovolené:

Pokud by vás zajímalo, na kolik dovolené můžete mít nárok v roce 2024, pak si to můžete sami spočítat – Kalkulačka: Výpočet dovolené u dohody DPP a DPČ od roku 2024.

Další změny u dohody DPP a DPČ začnou platit již v roce 2023

Nárok na dovolenou, ale není to jediné, co se má změnit pro dohodáře. Změn pro dohody je podstatně více:

  • Bude nárok na příplatek za práci o víkendu, ve státní svátek, v noci nebo ve ztíženém prostředí
  • Po 180 odpracovaných dnech, bude nárok požádat o standardní pracovní poměr na dobu neurčitou (převedení z dohody do pracovního poměru)
  • Nově bude nárok na písemné zdůvodnění výpovědi (nyní je výpověď dohody bez důvodu, s výpovědí dobou 15 dní)
  • Bude nárok na písemný rozpis směn – alespoň 3 dny předem

Zpřísnění podmínek pro dohody v roce 2024 (změny mimo novelu ZP)

Kromě změn v novele zákoníku práce 2023, se ale pro dohody připravují i další změny.

V konsolidačním balíčku (úsporná opatření, daňová reforma, důchodová reforma) nezapomněla vláda ani na dohodáře.

Od ledna 2024, by se měly všechny dohody povinně evidovat na ČSSZ. Od určité výše měsíčního příjmu, bude vznikat povinnost platit pojištění:

  • Příjem nad 25% průměrné mzdy (cca 10 000 Kč) u jednoho zaměstnavatele
  • Příjem nad 40% průměrné mzdy (cca 16 000 Kč) u více zaměstnavatelů

Pokud by zaměstnanec neoznámil další sjednané dohody (u jiných zaměstnavatelů), pak mu může hrozit, že bude vše platit sám (cca 36,5% ze mzdy by šlo na povinné sociální pojištění, a k tomu i zdravotní a daně, tj. více než polovina výplaty).

Podmínky pro práci přesčas ve zdravotnictví – delší přesčasy až do roku 2028

Novela zákoníku práce 2023, znamenala riziko pro zdravotnictví. Prostřednictvím práce na dohodu, se v nemocnicích (a v jiných zdravotnických zařízeních), obchází limity pro práci přesčas. Zrušení této přesčasové práce, by ale mohlo způsobit vážný nedostatek potřebného personálu.

Poslanci tedy schválili výjimku, kdy ve zdravotnictví bude dočasně zavedena možnost delší přesčasové práce. Tato výjimka má ale platit jen do konce roku 2028. Od začátku roku 2029, by i ve zdravotnictví mělo platit maximálně 150 hodin práce přesčas za rok (maximálně 8 hodin za týden).

Dočasná výjimka umožní ve zdravotnických zařízeních v průměru až 8 hodin dalších přesčasů týdně (u záchranné služby je to až 12 hodin přesčasů týdně navíc). Za tyto přesčasy navíc, bude nárok na čtvrtinový příplatek za práci přes čas.

Nárok na zkrácení pracovní doby (kratší úvazek) pro těhotné a rodiče dětí do 15 roků

Pro těhotné ženy, nebo pro rodiče s dětmi do 15 roků, byla schválena možnost zkrácení pracovní doby.

Už v roce 2023 (pravděpodobně na začátku podzimu), bude možné v zaměstnání požadovat zkrácení úvazku během těhotenství, nebo když máte malé dítě. Stejně tak ale bude nárok, i na opětovné prodloužení zkráceného úvazku.

Zaměstnavatel bude moci zkrácení zamítnout, je při vážných provozních důvodech, a své rozhodnutí bude muset písemně zdůvodnit.

Nárok na práci z domu (home-office) pro těhotné a rodiče dětí do 9 roků

Podobně, jako u zkrácení úvazku, budou mít těhotné ženy, a rodiče dětí (tentokrát do 9 roků), nárok pracovat i na dálku (práce z domu, home-office).

Zaměstnavatel bude opět moci home-office zamítnout, jen při vážných provozních důvodech, a své rozhodnutí bude muset písemně zdůvodnit.

Zákaz práce přesčas pro těhotné ženy a rodiče malých dětí

Novela zákoníku práce 2023, také zakazuje přesčasovou práci pro těhotné ženy, nebo pro rodiče malých dětí.

Zaměstnavatel jim nesmí nařídit práci navíc (u běžných zaměstnanců může i nadále nařídit až 8 hodin přesčasů týdně – maximálně 150 hodin za rok).

Nové podmínky pro práci z domu (home-office) – bude nárok i na příplatek za práci na dálku

Novela zákoníku práce 2023, přináší nové podmínky pro práci na dálku (podmínky budou platit již na podzim 2023).

Na možnosti pracovat z domu (na dálku), se musí zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnout:

  • Zaměstnavatel může nařídit povinný home-office, jen při specifických situacích (například pokud by byla další epidemie COVID, nebo epidemie nějakého jiného „neřádu“)
  • Zaměstnanec si může o home-office požádat (na práci z domu ale není nárok automaticky)

Za práci z domu, může být nárok na kompenzaci. Není to ale povinné (záleží na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem).

Kompenzace za homeoffice, může mít podobu paušální náhrady (příplatek za práci z domu). Aktuálně by se mělo jednat o necelé 3 koruny za hodinu (což by údajně mělo pokrýt například vyšší náklady na elektřinu, apod.).

Nově bude možná výpověď ze zaměstnání emailem (nebo do datové schránky, apod.)

Novela zákoníku práce 2023, mění podmínky pro doručování písemností v zaměstnání. Týká se to i výpovědi.

Pokud bude v pracovní smlouvě domluveno doručování písemností i formou emailu, pak bude moci zaměstnavatel poslat výpověď na soukromý email zaměstnance. Doručení výpovědi (nebo jiných písemností), může být i do datové schránky nebo i jinou formou.

Výpověď zaslaná emailem, se bude považovat za doručenou po uplynutí určené doby (15 dní), i když zaměstnanec nepotvrdí převzetí výpovědi.

Obdobná „fikce doručení“ bude platit i pro případy, kdy zaměstnanec odmítne převzít výpověď na pracovišti. Pak by se výpověď považovala za doručenou ihned.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Konsolidace půjček bez ručitele a bez zástavy. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nebankovní půjčka bez nahlížení do registru. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Novela zákoníku práce 2023 je schválena – změna začne platit již brzy!

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
  • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...
  • milka58@seznam.cz: Manžel je odkázán na plnou péči zdravotníků v LDN.Má myotonickou disfunkci sv...
  • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
  • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...