Novela zákoníku práce – náhrada za home-office bude 4,50 Kč za hodinu v roce 2024

<span>Od 1. října 2023, platí novela zákoníku práce – nové podmínky pro home-office. Za práci z domu bude v roce 2024 nárok na příplatek 4,50 Kč za hodinu. Mění se podmínky pro dohody DPP a DPČ. Nově je možné dostat výpověď ze zaměstnání i jenom v emailu.</span> Od 1. října 2023, platí novela zákoníku práce – nové podmínky pro home-office. Za práci z domu bude v roce 2024 nárok na příplatek 4,50 Kč za hodinu. Mění se podmínky pro dohody DPP a DPČ. Nově je možné dostat výpověď ze zaměstnání i jenom v emailu.

Definitivní schválení novely zákoníku práce, se sice trochu zdrželo (Senát vracel novelu zpět do Parlamentu, mimo jiné i kvůli přesčasům ve zdravotnictví). Nyní je už ale vše vyřešeno, a většina změn začíná platit už od začátku října 2023.

Pouze dohodáři, si budou muset počkat s nárokem na dovolenou až na začátek nového roku (na dovolenou, bude u dohody DPP a DPČ nárok až od 1. 1. 2024).

Od 1. 1. 2023, se tedy mění podmínky pro home-office (práce z domu), podmínky u práce na dohodu DPP a DPČ, podmínky pro doručení výpovědi, a mnoho dalších věcí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, již také připravilo vyhlášku, která stanoví, kolik bude paušální náhrada nákladů, při práci z domu. Za home-office může být nárok na 4,50 Kč za hodinu (příplatek „navíc“ k běžné mzdě).

Nová pravidla pro práci z domu (home-office) od 1. října 2023

Novela zákoníku práce, která začíná platit od 1. 10. 2023, přináší změnu pravidel pro práci na dálku (z domu). Režim home-office, tak vystupuje ze „šedé zóny“ a má jasně stanovené podmínky v zákoníku práce.

Podle nových pravidel, musí být práce z domu sjednána v písemné podobě mezi firmou a zaměstnancem. Předpokladem je souhlas obou stran. Na home-office není nárok. Zaměstnanec si práci z domu nemůže nijak vynutit.

A zaměstnavatel nemůže home-office nařídit, bez souhlasu zaměstnance (s jedinou výjimkou, která se týká situací, jako byla epidemie COVID – tj. pokud by „povinný“ home-office nařídila vláda nebo jiný státní orgán).

Podle původního návrhu, sice měli mít například rodiče malých dětí nárok na home-office téměř „automaticky“. To se ale při projednávání změnilo, a nyní se už nedá mluvit o nějakém „nároku“.

Kdo má nárok na home-office podle nových podmínek?

Obecně platí, že možnost pracovat z domu, může požadovat jakýkoliv zaměstnanec. A firma mu vůbec nemusí vyhovět a nemusí to ani nijak zdůvodňovat.

Pouze pro rodiče malých dětí (do 9 roků), nebo u těch zaměstnanců, kteří pečují o někoho, kdo je podle příslušného zákona závislý na péči ve II. až IV. stupni (viz příspěvek na péči), jsou trochu odlišné podmínky.

Rodiče malých dětí nebo pečující osoby, si mohou požádat o možnost pracovat na dálku. A firma by jim měla vyhovět. Resp., může, ale také nemusí.

Pokud zaměstnavatel žádosti o home-office nevyhoví, pak to musí písemně zdůvodnit. A to je celé – „vynutit“ si home-office, tedy nepůjde u žádné skupiny zaměstnanců.

Příplatek za práci z domu 2024 – paušální náhrada nákladů 4,50 Kč za hodinu

Za práci z domu, bude nárok na příplatek ve výši 4,50 Kč za hodinu. Nárok na tento příplatek (náhradu paušálních nákladů) ale nebude automaticky. Záleží na tom, co si firma a zaměstnanec dohodnou.

Firma může platit paušální náhradu (4,50 Kč za hodinu). Nebo může proplácet skutečné náklady. Nebo nemusí za home-office platit nic navíc. Vždy je ale pochopitelně nárok na běžnou mzdu za odvedenou práci.

Nové podmínky pro dohody DPP a DPČ od října 2023 (a od 1. ledna 2024)

Poměrně hodně změn v novele zákoníku práce, která začíná platit od 1. října 2023, se týká práce na dohodu.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) a dohoda o provedení práce (DPP), se tak v některých ohledech začnou více podobat klasickému pracovnímu poměru. Bude to jakási „light“ verze pracovního poměru:

 • U dohody je nárok na placenou dovolenou (až od 1. 1. 2024)
 • U dohody je nárok na písemný rozpis směn (alespoň 3 dny předem)
 • U dohody je nárok na příplatek za práci v noci, za práci o víkendu nebo ve státní svátek
 • U dohody je nárok požádat o přechod na pracovní poměr (po 180 odpracovaných dnech)
 • U dohody je nárok na písemné zdůvodnění výpovědi (i nadále je ale výpovědní doba jenom 15 dní)
 • U dohody je nárok na pracovní volno (při návštěvě lékaře, z důvodu darování krve, při svatbě nebo i v dalších případech …)

Od 1. října 2023 je možné dostat výpověď ze zaměstnání emailem

Novela zákoníku práce, mění i některé podmínky pro výpověď ze zaměstnání. Pokud to bude předem dojednáno v pracovní smlouvě, tak bude možno doručovat všechny písemnosti i elektronickou formou. Tedy například do datové schránky, nebo i do emailu.

Od října 2023 tedy bude možné, aby firma poslala zaměstnanci výpověď jenom do emailu (na soukromý email zaměstnance).

Pokud by zaměstnanec výpověď poslanou na email do 15 dní nepotvrdil, pak se výpověď považuje za doručenou (fikce doručení po 15 dnech).

Stejná fikce doručení, platí i pro výpověď zaslanou poštou, nebo předanou osobně. Nebude již tedy možné „odmítnout převzít výpověď“, jak tomu bylo doposud.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka 10000 ihned. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 5000 bez dokládání příjmu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Novela zákoníku práce – náhrada za home-office bude 4,50 Kč za hodinu v roce 2024

Diskuse: 1
 • Custom avatar David Kocabek

  Dobrý den,rád bych se zeptal na priplatky za víkendy noční,svátky odpracovane na smlouvu DPP,jestli už budou proplacene v listopadu 2023 ( za měsíc říjen 2023) .Po pravdě do dnešního dne nás zaměstnavatel, nam neposkytuje žádné informace. DEKUJI D.K

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • repka@vesna.cz: Dobrý den, ptám se za řidiče, zda mají nárok od zaměstnavatele na zajištění...
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...