Změna podmínek pro dohody od července 2024 – nakonec možná bude všechno jinak

<span>Od 1. července 2024, se měnily změnit podmínky pro placení pojištění u dohody DPP. Nakonec to ale možná bude celé jinak – už nyní se jedná o novém návrhu, který by to celé změnil. Nově má být jedna hlavní dohoda s příjmem do 10 500 Kč bez placení pojištění, a k tomu vedlejší dohody s příjmem do 4000 Kč.</span> Od 1. července 2024, se měnily změnit podmínky pro placení pojištění u dohody DPP. Nakonec to ale možná bude celé jinak – už nyní se jedná o novém návrhu, který by to celé změnil. Nově má být jedna hlavní dohoda s příjmem do 10 500 Kč bez placení pojištění, a k tomu vedlejší dohody s příjmem do 4000 Kč.

Skoro by se až zdálo, že podmínky práce na dohodu DPP a DPČ, jsou naprosto zásadní pro správné fungování ekonomiky v ČR. Alespoň to tak vypadá podle toho, kolik se jim věnuje času.

Od minulého roku platí větší novela zákoníku práce, která byla z části věnována právě dohodám.

Další změna platí od ledna 2024 (nárok na dovolenou u DPP a DPČ). A další změny měly začít platit od července 2024.

To „měly“ je správně – změny jsou sice schválené (účinnost od 1. 7. 2024), ale možná nakonec ani nestihnout začít platit.

Placení pojištění u dohody DPP – druhý pokus

Vláda nakonec uznala, že původní záměr se sčítáním dohod od různých zaměstnavatelů je ve výsledku blbost, a plánuje se změna.

Podle aktuálních informací, by nakonec měla být jedna hlavní dohoda, a k tomu vedlejší dohody s limitem do 4000 Kč měsíčně (viz níže).

Finální podmínky ještě nejsou dojednány. Začíná to ale vypadat, že původně schválené změny, ani nestihnou začít platit.

Odvody DPP – změna od 1. ledna 2025

Od začátku letních prázdnin – od 1. 7. 2024 se měly měnit podmínky pro dohody DPP. Vláda ale nakonec rozhodla, že tato změna platit nezačne. A prosadila jinou změnu, která bude platit až od začátku roku 2025.

Dohody (DPP) se budou nově evidovat u ČSSZ:

 • jedna evidovaná dohoda (u jedné firmy, v jednom měsíci) bude bez odvodů, při příjmu do 25% průměrné mzdy (tj. podobně jako nyní pří příjmu do 10 000 Kč)
 • další souběžné dohody (u stejné/jiné firmy) budou bez odvodů při příjmu do 4000 Kč
 • při příjmu nad 25% průměrné mzdy nebo z dalších souběžných dohod při příjmu nad 4000 Kč se budou platit běžné odvody

Více informací najdete zde

Změny u dohody DPP a DPČ v roce 2024

První sada změn, které měnily podmínky práce na dohodu DPP a DPČ, začala platit už od října 2023, kdy vstoupila v platnost novela zákoníku práce.

Mezi hlavní změny od října 2023 patří především:

 • Písemný rozpis směn alespoň 3 dny před výkonem práce
 • Nárok na překážky v práci (nárok na placené i neplacené volno jako mají ostatní zaměstnanci)
 • Nárok na příplatky za práci v noci, o víkendu, ve svátek, apod.
 • Nárok na písemné zdůvodnění výpovědi
 • Nárok na převedení na pracovní poměr (poloviční úvazek, doba neurčitá po minimálně 180 odpracovaných dnech)
 • Nárok na písemné vymezení všech pracovních povinností (včetně bližšího popisu sjednané práce, místo výkonu práce, předpokládaný rozsah práce za den/týden, informace o přestávce na jídlo, apod.)

Další změna, měla odloženou účinnost až na začátek roku 2024, a týká se nároku na dovolenou u dohody DPP a DPČ.

Nárok na dovolenou u DPP a DPČ 2024:

A nakonec je zde i několik změn, které měly platit od července 2024:

 • Povinná evidence dohod u ČSSZ, kvůli placení pojištění
 • Placení pojištění nad 25% průměrné mzdy (10 500 Kč v roce 2024) u jednoho zaměstnavatele
 • Placení pojištění nad 40% průměrné mzdy (17 500 Kč v roce 2024) u více firem

Tato poslední změna je už schválená – má pouze odloženou platnost až na 1. 7. 2024. To aby měli zaměstnavatelé a ČSSZ dostatek času implantovat všechny změny. Nakonec to ale možná bude úplně jinak.

Záměr byl možná dobrý, výsledkem je ale paskvil

Původní záměr – omezit tzv. „řetězení“ dohod, kdy má někdo třeba i 3 nebo 4 dohody DPP, každou s příjmem do 10 000 Kč (takže neplatí ani sociální, ani zdravotní pojištění), byl možná dobrý.

Asi to není to nejzásadnější, co momentálně trápí českou ekonomiku, a určitě to není ten hlavní důvod, proč státní rozpočet trpí vysokými schodky, ale budiž.

Dohody nejsou určeny k tomu, aby nahrazovaly hlavní pracovní poměr, a tohle byla určitá „díra v zákonech“.

To, co ale nakonec vláda vymyslela, byla s prominutím blbost. Vznikla šílená konstrukce, která by pro zaměstnavatele znamenala tolik komplikací, že na rovinu řekli, že raději rovnou zruší všechny dohody.

A toho se vláda nakonec zalekla. Přece jen možnost práce na dohodu, je velmi častý způsob přivýdělku pro různé nízkopříjmové skupiny, pro studenty, pro důchodce, pro maminky na mateřské/rodičovské, …

A současně je to i velmi flexibilní možnost, jak získávat pracovní sílu na různé mimořádné výkyvy (například v létě během turistické sezóny nebo v zimě během předvánočních nákupů).

Nově bude jedna hlavní dohoda + k tomu vedlejší dohody s omezeným příjmem

Aktuálně začíná vznikat úplně nová podoba toho, jak by se od července mohly změnit podmínky pro dohody.

Finální verze se ještě ladí, ale předběžně to vypadá takto:

 • Od července bude možné zvolit jednu „hlavní“ dohodu DPP (ta bude evidovaná)
 • K tomu budou možné další „vedlejší“ dohody DPP (bez evidence)
 • U vedlejší dohody bude omezený měsíční příjem do 4000 Kč měsíčně
 • pokud bude u vedlejší dohody příjem 4000 Kč a více, tak se budou platit standardní odvody (6,5% sociální, 4,5% zdravotní a 15% daň)
 • U hlavní dohody bude zachován původní limit do 25% průměrné mzdy (tj. do 10 500 Kč), kdy se nebude platit sociální a zdravotní pojištění (pouze srážková daň 15%)

Tento věcný záměr, vypadá podstatně lépe. S naší vládou a někdy až přehnaně kreativní poslaneckou sněmovnou, je ale lepší neříkat hop, dokud není Šemík bezpečně na druhé straně Vltavy. Protože i tento celkem rozumný návrh, se může v legislativním procesu opět zvrhnout v něco, co nebude v reálných podmínkách fungovat.

Diskuse: Změna podmínek pro dohody od července 2024 – nakonec možná bude všechno jinak

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...