Od 1. července 2024, se měnily změnit podmínky pro placení pojištění u dohody DPP. Nakonec to ale možná bude celé jinak – už nyní se jedná o novém návrhu, který by to celé změnil. Nově má být jedna hlavní dohoda s příjmem do 10 500 Kč bez placení pojištění, a k tomu vedlejší dohody s příjmem do 4000 Kč.
Skoro by se až zdálo, že podmínky práce na dohodu DPP a DPČ, jsou naprosto zásadní pro správné fungování ekonomiky v ČR. Alespoň to tak vypadá podle toho, kolik se jim věnuje času.
Od minulého roku platí větší novela zákoníku práce, která byla z části věnována právě dohodám.
Další změna platí od ledna 2024 (nárok na dovolenou u DPP a DPČ). A další změny měly začít platit od července 2024.
To „měly“ je správně – změny jsou sice schválené (účinnost od 1. 7. 2024), ale možná nakonec ani nestihnout začít platit.
Vláda nakonec uznala, že původní záměr se sčítáním dohod od různých zaměstnavatelů je ve výsledku blbost, a plánuje se změna.
Podle aktuálních informací, by nakonec měla být jedna hlavní dohoda, a k tomu vedlejší dohody s limitem do 4000 Kč měsíčně (viz níže).
Finální podmínky ještě nejsou dojednány. Začíná to ale vypadat, že původně schválené změny, ani nestihnou začít platit.
Od začátku letních prázdnin – od 1. 7. 2024 se měly měnit podmínky pro dohody DPP. Vláda ale nakonec rozhodla, že tato změna platit nezačne. A prosadila jinou změnu, která bude platit až od začátku roku 2025.
Dohody (DPP) se budou nově evidovat u ČSSZ:
První sada změn, které měnily podmínky práce na dohodu DPP a DPČ, začala platit už od října 2023, kdy vstoupila v platnost novela zákoníku práce.
Mezi hlavní změny od října 2023 patří především:
Další změna, měla odloženou účinnost až na začátek roku 2024, a týká se nároku na dovolenou u dohody DPP a DPČ.
Nárok na dovolenou u DPP a DPČ 2024:
A nakonec je zde i několik změn, které měly platit od července 2024:
Tato poslední změna je už schválená – má pouze odloženou platnost až na 1. 7. 2024. To aby měli zaměstnavatelé a ČSSZ dostatek času implantovat všechny změny. Nakonec to ale možná bude úplně jinak.
Původní záměr – omezit tzv. „řetězení“ dohod, kdy má někdo třeba i 3 nebo 4 dohody DPP, každou s příjmem do 10 000 Kč (takže neplatí ani sociální, ani zdravotní pojištění), byl možná dobrý.
Asi to není to nejzásadnější, co momentálně trápí českou ekonomiku, a určitě to není ten hlavní důvod, proč státní rozpočet trpí vysokými schodky, ale budiž.
Dohody nejsou určeny k tomu, aby nahrazovaly hlavní pracovní poměr, a tohle byla určitá „díra v zákonech“.
To, co ale nakonec vláda vymyslela, byla s prominutím blbost. Vznikla šílená konstrukce, která by pro zaměstnavatele znamenala tolik komplikací, že na rovinu řekli, že raději rovnou zruší všechny dohody.
A toho se vláda nakonec zalekla. Přece jen možnost práce na dohodu, je velmi častý způsob přivýdělku pro různé nízkopříjmové skupiny, pro studenty, pro důchodce, pro maminky na mateřské/rodičovské, …
A současně je to i velmi flexibilní možnost, jak získávat pracovní sílu na různé mimořádné výkyvy (například v létě během turistické sezóny nebo v zimě během předvánočních nákupů).
Aktuálně začíná vznikat úplně nová podoba toho, jak by se od července mohly změnit podmínky pro dohody.
Finální verze se ještě ladí, ale předběžně to vypadá takto:
Tento věcný záměr, vypadá podstatně lépe. S naší vládou a někdy až přehnaně kreativní poslaneckou sněmovnou, je ale lepší neříkat hop, dokud není Šemík bezpečně na druhé straně Vltavy. Protože i tento celkem rozumný návrh, se může v legislativním procesu opět zvrhnout v něco, co nebude v reálných podmínkách fungovat.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.