Změna podmínek pro dohody od července 2024 – nakonec možná bude všechno jinak

Změna podmínek pro dohody od července 2024 – nakonec možná bude všechno jinak

Od 1. července 2024, se měnily změnit podmínky pro placení pojištění u dohody DPP. Nakonec to ale možná bude celé jinak – už nyní se jedná o novém návrhu, který by to celé změnil. Nově má být jedna hlavní dohoda s příjmem do 10 500 Kč bez placení pojištění, a k tomu vedlejší dohody s příjmem do 4000 Kč.

Skoro by se až zdálo, že podmínky práce na dohodu DPP a DPČ, jsou naprosto zásadní pro správné fungování ekonomiky v ČR. Alespoň to tak vypadá podle toho, kolik se jim věnuje času.

Od minulého roku platí větší novela zákoníku práce, která byla z části věnována právě dohodám.

Další změna platí od ledna 2024 (nárok na dovolenou u DPP a DPČ). A další změny měly začít platit od července 2024.

To „měly“ je správně – změny jsou sice schválené (účinnost od 1. 7. 2024), ale možná nakonec ani nestihnout začít platit.

Placení pojištění u dohody DPP – druhý pokus

Vláda nakonec uznala, že původní záměr se sčítáním dohod od různých zaměstnavatelů je ve výsledku blbost, a plánuje se změna.

Podle aktuálních informací, by nakonec měla být jedna hlavní dohoda, a k tomu vedlejší dohody s limitem do 4000 Kč měsíčně (viz níže).

Finální podmínky ještě nejsou dojednány. Začíná to ale vypadat, že původně schválené změny, ani nestihnou začít platit.

Změny u dohody DPP a DPČ v roce 2024

První sada změn, které měnily podmínky práce na dohodu DPP a DPČ, začala platit už od října 2023, kdy vstoupila v platnost novela zákoníku práce.

Mezi hlavní změny od října 2023 patří především:

 • Písemný rozpis směn alespoň 3 dny před výkonem práce
 • Nárok na překážky v práci (nárok na placené i neplacené volno jako mají ostatní zaměstnanci)
 • Nárok na příplatky za práci v noci, o víkendu, ve svátek, apod.
 • Nárok na písemné zdůvodnění výpovědi
 • Nárok na převedení na pracovní poměr (poloviční úvazek, doba neurčitá po minimálně 180 odpracovaných dnech)
 • Nárok na písemné vymezení všech pracovních povinností (včetně bližšího popisu sjednané práce, místo výkonu práce, předpokládaný rozsah práce za den/týden, informace o přestávce na jídlo, apod.)

Další změna, měla odloženou účinnost až na začátek roku 2024, a týká se nároku na dovolenou u dohody DPP a DPČ.

Nárok na dovolenou u DPP a DPČ 2024:

A nakonec je zde i několik změn, které měly platit od července 2024:

 • Povinná evidence dohod u ČSSZ, kvůli placení pojištění
 • Placení pojištění nad 25% průměrné mzdy (10 500 Kč v roce 2024) u jednoho zaměstnavatele
 • Placení pojištění nad 40% průměrné mzdy (17 500 Kč v roce 2024) u více firem

Tato poslední změna je už schválená – má pouze odloženou platnost až na 1. 7. 2024. To aby měli zaměstnavatelé a ČSSZ dostatek času implantovat všechny změny. Nakonec to ale možná bude úplně jinak.

Záměr byl možná dobrý, výsledkem je ale paskvil

Původní záměr – omezit tzv. „řetězení“ dohod, kdy má někdo třeba i 3 nebo 4 dohody DPP, každou s příjmem do 10 000 Kč (takže neplatí ani sociální, ani zdravotní pojištění), byl možná dobrý.

Asi to není to nejzásadnější, co momentálně trápí českou ekonomiku, a určitě to není ten hlavní důvod, proč státní rozpočet trpí vysokými schodky, ale budiž.

Dohody nejsou určeny k tomu, aby nahrazovaly hlavní pracovní poměr, a tohle byla určitá „díra v zákonech“.

To, co ale nakonec vláda vymyslela, byla s prominutím blbost. Vznikla šílená konstrukce, která by pro zaměstnavatele znamenala tolik komplikací, že na rovinu řekli, že raději rovnou zruší všechny dohody.

A toho se vláda nakonec zalekla. Přece jen možnost práce na dohodu, je velmi častý způsob přivýdělku pro různé nízkopříjmové skupiny, pro studenty, pro důchodce, pro maminky na mateřské/rodičovské, …

A současně je to i velmi flexibilní možnost, jak získávat pracovní sílu na různé mimořádné výkyvy (například v létě během turistické sezóny nebo v zimě během předvánočních nákupů).

Nově bude jedna hlavní dohoda + k tomu vedlejší dohody s omezeným příjmem

Aktuálně začíná vznikat úplně nová podoba toho, jak by se od července mohly změnit podmínky pro dohody.

Finální verze se ještě ladí, ale předběžně to vypadá takto:

 • Od července bude možné zvolit jednu „hlavní“ dohodu DPP (ta bude evidovaná)
 • K tomu budou možné další „vedlejší“ dohody DPP (bez evidence)
 • U vedlejší dohody bude omezený měsíční příjem do 4000 Kč měsíčně
 • pokud bude u vedlejší dohody příjem 4000 Kč a více, tak se budou platit standardní odvody (6,5% sociální, 4,5% zdravotní a 15% daň)
 • U hlavní dohody bude zachován původní limit do 25% průměrné mzdy (tj. do 10 500 Kč), kdy se nebude platit sociální a zdravotní pojištění (pouze srážková daň 15%)

Tento věcný záměr, vypadá podstatně lépe. S naší vládou a někdy až přehnaně kreativní poslaneckou sněmovnou, je ale lepší neříkat hop, dokud není Šemík bezpečně na druhé straně Vltavy. Protože i tento celkem rozumný návrh, se může v legislativním procesu opět zvrhnout v něco, co nebude v reálných podmínkách fungovat.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.