Podmínky pro dohody DPP se letos měnit nebudou (až od ledna 2025)

<span>Od července 2024, se měly změnit podmínky pro placení pojištění u dohody DPP. Změna ale bude až od 1. ledna 2025. Nově bude jedna oznámená dohoda (příjem do 10 500 Kč) bez odvodů, a pak další dohody s příjmem do 4 000 Kč, které také mohou být bez placení pojištění.</span> Od července 2024, se měly změnit podmínky pro placení pojištění u dohody DPP. Změna ale bude až od 1. ledna 2025. Nově bude jedna oznámená dohoda (příjem do 10 500 Kč) bez odvodů, a pak další dohody s příjmem do 4 000 Kč, které také mohou být bez placení pojištění.

Konsolidační balíček (který platí od začátku roku), přinesl velkou řadu změn. Jednou ze změn (která měla začít platit od 1. července 2024), se týkala dohodářů.

Pro dohody o provedení práce (zvláště pro případy, kdy má někdo více souběžných dohod), se připravovalo poměrně zásadní zpřísnění.

Změna byla schválena, a měla začít platit od začátku prázdnin. Vzhledem ke složitosti, a praktické nerealizovatelnosti toho, co bylo schváleno, se ale na poslední chvíli řešila další změna.

Podmínky pro dohody, se nakonec letos vůbec nemění. A změny budou až od ledna 2025.

Od července 2024 se pro dohody nic nemění

Změna, která již byla schválena, a která měla začít platit od 1. července 2024, se nyní zase zruší novým pozměňovacím návrhem.

Původně stát chtěl, aby se všechny dohody evidovaly u ČSSZ. A při příjmu nad 10 500 Kč nebo při příjmu nad 17 500 Kč (více souběžných dohod), se mělo povinně platit pojištění.

Za nahlášení více souběžných dohod, měl odpovídat zaměstnanec. Ten by případně musel doplácet celé pojištění, pokud by neoznámil, že má i další dohody.

Pro firmy, ale celá konstrukce, jak se měly evidovat dohody, a co z toho vyplývalo, znamenala příliš velkou zátěž (a místy téměř neřešitelné problémy). Proto řada firem plánoval dohody úplně zrušit.

Aktuálně se v parlamentu řeší pozměňovací návrh, a dohody se zřejmě od července nijak nezmění. Až do konce roku 2024 by mělo platit, že vše zůstane stejné:

 • U dohody o provedení práce (DPP) zůstane příjem do 10 000 Kč měsíčně bez odvodů (sociální a zdravotní), platí se jen případná daň (srážková/zálohová, může být případně 0 Kč)
 • U dohody o pracovní činnosti (DPČ) zůstává příjem do 3999 Kč měsíčně bez odvodů (od 4 000 Kč se platí běžné odvody na sociální, zdravotní a daň)
 • Letos nebudou žádné změny, pro více souběžných dohod

Kolik je čistá mzda a odvody na pojištění u dohody v roce 2024

V následující kalkulačce si můžete spočítat čistou mzdu na brigádě na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ):

Nové podmínky pro dohody budou platit od 1. ledna 2025

Nové podmínky pro dohody (jiné než ty původně schválené, které měly platit od července 2024), začnou platit až od 1. ledna 2025.

Podle nových pravidel, budou existovat tzv. „oznámené“ dohody (může být pouze jedna s příjmem do 25% průměrné mzdy), a dále neoznámené dohody (s limitem do 4000 Kč bez odvodů).

Změny se ale ve výsledku budou týkat jenom části dohodářů. Ten, kdo má nyní pouze jednu dohodu s příjmem do 10 000 Kč, by na tom měl být v roce 2025 v podstatě stejně (nebude platit odvody).

Ten kdo má nyní na dohodu příjem vyšší než 10 000 Kč, platí odvody už nyní (a stejné to bude i v roce 2025 – kdy se pouze mírně zvýší limit na 10 500 – 11 000 Kč, od kterého se budou povinně platit odvody).

Změna se dotkne jenom těch, kdo mají více souběžných dohod (do 10 0000 Kč a nyní tedy nemuseli platit žádné odvody):

 • Jedna dohoda s příjmem do 10 500 Kč bude bez odvodů
 • Další dohody s příjmem do 4 000 Kč budou bez odvodů

Pokud by další dohody měly mít vyšší příjem (4000 Kč a více), tak se budou platit běžné odvody na sociální (7,1%), zdravotní (4,5%) a daň (15%).

Počet případných dalších dohod, nebude nijak omezený (i nadále ale platí omezení pro DPP na maximálně 300 hodin/rok + dále i to, že daňovou slevu, je možné v jednom měsíci uplatnit jenom u jedné firmy).

Limit pro dohody bude 25% průměrné mzdy. Letos by to vycházelo na 10 500 Kč, v roce 2025 to ale může být i více. Záleží na tom, jak se bude vyvíjet průměrná mzda v ČR, je možné, že v roce 2025 to už bude limit 11 000 Kč.

Stejně tak se případně může zvýšit i limit pro další dohody na 4500 Kč (odvíjí se od částky, při které vzniká účast na nemocenském pojištění, která se v roce 2025 může zvýšit).

Příklad jak se změní dohody od 1. ledna 2024

V příkladu je srovnání, jak se platí odvody u dohody DPP nyní (platí až do konce roku 2024), a jak to bude vypadat od ledna 2025. Jedná se pouze o jeden z mnoha možných příkladů.

Zavedení nových podmínek pro placení odvodů, by pro tohoto dohodáře se 3 dohodami DPP znamenalo, že se toho až tak moc nezmění – nově by platit pojištění pouze z druhé dohody, kde je příjem nad 4000 Kč.

Příklad jak se platí odvody u dohody DPP do konce roku 2024:

 • Dohoda číslo 1 příjem 10 000 Kč měsíčně = odvody se naplatí, pouze daň 15% (může být 0 Kč, pokud je podepsáno prohlášení a uplatněna daňová sleva)
 • Dohoda číslo 2 příjem 5 000 Kč měsíčně = odvody se neplatí, pouze daň 15% (750 Kč)
 • Dohoda číslo 3 příjem 3 000 Kč měsíčně = odvody se neplatí, pouze daň 15% (450 Kč)

Příklad jak se budou platit u dohody DPP od 1. 1. 2025:

 • Dohoda číslo 1 příjem 10 000 Kč měsíčně = nic se nemění, nebudou se platit odvody, pouze daň
 • Dohoda číslo 2 příjem 5 000 Kč měsíčně = budou se platit odvody + daň
 • Dohoda číslo 3 příjem 3 000 Kč měsíčně = nic se nemění, nebudou se platit odvody, pouze daň

Diskuse: Podmínky pro dohody DPP se letos měnit nebudou (až od ledna 2025)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • repka@vesna.cz: Dobrý den, ptám se za řidiče, zda mají nárok od zaměstnavatele na zajištění...
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...