Kalkulačka čisté mzdy: Nemocenské pojištění, zvýšení daní pro zaměstnance 2024

<span>Od začátku roku 2024, začíná platit několik změn, které mohou negativně ovlivnit výpočet výplaty v zaměstnání. Nové nemocenské pojištění pro zaměstnance bude 0,6% z hrubé mzdy. Zvýšenou daň z výplaty 23% bude platit více lidí. Zruší se některé daňové slevy.</span> Od začátku roku 2024, začíná platit několik změn, které mohou negativně ovlivnit výpočet výplaty v zaměstnání. Nové nemocenské pojištění pro zaměstnance bude 0,6% z hrubé mzdy. Zvýšenou daň z výplaty 23% bude platit více lidí. Zruší se některé daňové slevy.

V polovině května 2023, představila vláda parametry navrhované důchodové reformy, daňové reformy a balíček úsporných opatření.

Změn je hodně a dá se říci, že nespokojeni jsou s nimi téměř všichni (vláda rozprostřela úsporná opatření tak, že se dotknou všech – od zaměstnanců, přes firmy až po důchodce).

O navrhovaných změnách, by se mělo jednat v Parlamentu ještě před začátkem letních prázdnin. Finálně by se změny měly schvalovat během podzimu 2023.

Vláda by ráda navržené změny prosadila tak, aby většina z nich mohla začít platit už od začátku roku 2024 (část je ale plánována tak, že budou postupně nabíhat až v následujících letech).

Výpočet čisté mzdy 2024 – změny od 1. ledna 2024

Od ledna 2024, začíná platit mnoho změn. Některé změny, mají vliv i na výpočet výplaty v zaměstnání:

Pro výpočet čisté mzdy v roce 2024, můžete použít tuto kalkulačku:

Kromě toho od 1. 1. 2024, platí i mnoho dalších změny (zvýší se daň z nemovitostí, mění se sazby DPH, a mnoho dalšího).

Snížení čisté mzdy pro zaměstnance od roku 2024

Součástí navrhovaných změn je i několik věcí, které se dotknou zaměstnanců. A většinou se nejedná o pozitivní změny:

 • Nemocenské pojištění pro zaměstnance = nová srážka 0,6% z hrubé mzdy (resp. sociální pojištění se zvýší na 7,1% ze současných 6,5%)
 • Snížení limitu pro zvýšenou daň z výplaty = daň 23% by se platila již od trojnásobku průměrné mzdy (nad cca 132 000 Kč)
 • Omezení daňové uznatelnosti pro zaměstnanecké benefity (maximálně do 21 984 Kč za rok)
 • Evidence dohodářů – placení pojištění při příjmu nad 10 500 Kč (resp. od 17 500 Kč u více dohod)
 • Zrušení a omezení některých daňových slev

Kalkulačka: Výpočet výplaty v roce 2024 po zavedení změn

V následující kalkulačce si můžete spočítat, jak by se ve výpočtu čisté mzdy projevilo nové nemocenské pojištění pro zaměstnance a snížení limitu, při kterém se platí daň 23%.

Kalkulačka čistá mzda 2024
Hrubá měsíční mzda

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Cena služebního auta
používaného k soukromým účelům:

Druh služebního auta
Výpočet

Nová srážka z výplaty – nemocenské pojištění pro zaměstnance 2024

Od začátku roku 2024, by se zaměstnancům mohla začít srážek z výplaty více peněz. Kromě běžného sociálního a zdravotního pojištění (6,5% a 4,5%), a daně (15%, resp. 23%), by se nově mohlo srazit i nemocenské pojištění.

Nemocenské pojištění pro zaměstnance by měl být 0,6% z hrubé mzdy.

Vláda si slibuje, že by takto mohla vybrat od zaměstnanců až 13 miliard korun. O tuto sumu, by se tedy všem snížila jejich čistá mzda. U zaměstnance s hrubou mzdou 35 000 Kč, to dělá 210 Kč měsíčně (2 520 Kč za rok).

Nemocenské pojištění, aktuálně platí jenom zaměstnavatel. Ten v rámci sociálního pojištění (24,8%), odvádí na nemocné pojištění 2,1% z hrubé mzdy zaměstnance.

Zvýšení daní 2024: Zvýšenou daň 23% bude platit více zaměstnanců

U některých zaměstnanců (těch kdo mají vysokou mzdu), by se zvýšila i daň z výplaty. Zvýšená daň z výplaty (23%), by se platila při nižším příjmu, než jak je tomu nyní.

Aktuálně je základní daň z výplaty 15% (to by se nakonec nemělo měnit). Zvýšená daň se platí při vysoké hrubé mzdě:

 • Zvýšená daň 23% se nyní platí nad čtyřnásobek průměrné mzdy (v roce 2023 je to nad 161 296 Kč)
 • Zvýšená daň 23% by se v roce 2024 měla platit již od trojnásobku průměrné mzdy (v roce 2024 by to vycházelo na cca 132 000 Kč)

Zrušení a omezení daňových slev v roce 2024

V roce 2024 by se měly zrušit některé daňové slevy a daňové výjimky. Rušit by se měla daňová sleva za umístění dítěte ve školce. U daňové slevy na manželku, se změní podmínky (uplatnit ji bude moci méně lidí):

 • Zruší se školkovné – aktuálně je to až 17 300 Kč, naposledy by šla tato daňová sleva použít v daňovém přiznání v roce 2024 (daně za rok 2023)
 • Zruší se sleva pro studenta – aktuálně je to 4 020 Kč za rok (335 Kč za měsíc), studenti ale budou mít i nadále nárok na základní daňovou slevu na poplatníka, takže to ve výsledku až tak moc nepocítí
 • Omezí se daňová sleva na manželku – aktuálně je to 24 840 Kč, pokud má druhý z manželů příjem do 68 000 Kč za rok; podle nových podmínek by byl nárok jen v případě péče o dítě do 3 roků (tj. například na manželku na rodičovské)

Omezení zaměstnaneckých benefitů v roce 2024

Vláda také plánuje omezení daňové uznatelnosti u zaměstnaneckých benefitů. Vláda přímo neříká, že by se měly zrušit – pokud si je ale firmy nebudou moci odečíst z daní, pak je asi většina z nich zruší. Pro různé nepeněžní příspěvky, bude od roku 2024 zaveden limit – maximálně 1/2 průměrné mzdy (v roce 2024 tedy maximálně do 21 984 Kč).

Je otázkou, jak se ke zrušení firmy postaví. Některé by mohl zrušené benefity pro zaměstnance kompenzovat zvýšením výplaty. Určitě by to ale nebylo v plném rozsahu.

Navíc by řada firem zvyšovala výplaty v roce 2024 tak jako tak (stále je vysoká inflace). Takže to pro většinu zaměstnanců zřejmě nebude žádná velká výhra. Možná dostanou přidáno „něco málo“ navíc, ale v celkovém součtu si moc nepolepší.

Nový „bič“ na dohodáře – evidence dohod u ČSSZ

Vláda také plánuje zavést evidenci lidí, co pracují na dohodu. To by se týkalo především těch, kdo pracují na dohodu DPP (dohoda o provedení práce).

Aktuálně se u dohody DPP, platí sociální a zdravotní pojištění pouze v případě, že je příjem v jednom měsíci nad 10 000 Kč.

Lidé tak mohou mít třeba i tři dohody (u tří různých zaměstnavatelů). Pokud si pohlídají, aby žádná dohoda nepřekročila limit, tak nemusí platit sociální a zdravotní pojištění (což je výhodné i pro firmy).

Nově by se všechny dohody evidovaly u ČSSZ. A byly by dva limity, od kterých by se platilo pojištění:

 • Pojištění se bude z dohody platit, pokud u jednoho zaměstnavatele bude příjem vyšší než 25% průměrné mzdy (v roce 2024 by to bylo při příjmu nad 10 500 Kč)
 • Pojištění se bude z dohody platit, pokud u více zaměstnavatelů, budou celkové příjmy vyšší než 40% průměrné mzdy (v roce 2024, by to bylo při příjmu nad 17 500 Kč)

V řadě případů, tak začnou být dohody méně výhodné. Jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele. Od roku 2024, budou muset zaměstnavatelé nově platit dohodářům i dovolenou. Práce na dohodu se tak firmám podstatně prodraží.

Neplacení sociálního pojištění pro pracující důchodce

Původně chtěla vláda, aby pracující důchodci neplatili sociální pojištění (a současně by se jim už za práci během důchodu nezvyšovaly důchody).

Aktuálně pro pracující důchodce platí stejné podmínky, jako pro další zaměstnance. I během důchodu musí platit sociální (důchodové) pojištění. Za to si následně mohou požádat o přepočítání důchodu (zvýšení důchodu je pak ale jen velmi malé).

Vláda původně chtěla, aby se pracujícím důchodcům přestalo srážet sociální pojištění (a už si nemohli žádat o přepočítání důchodu).

Tato změna ale nakonec byla odložena, a vláda se k ní chce vrátit až někdy v budoucnu.

Další změny v roce 2024

Výše uvedené změny, ale rozhodně nejsou ani zdaleka všechny, které vláda plánuje pro rok 2024. Je jich podstatně více:

 • Bude se měnit DPH – dojde ke sjednocení na dvě sazby (12% a 21%), u některých výrobků a služeb to bude znamenat zdražení, některé mohou zlevnit (pokud ovšem obchodníci opravdu zlevní)
 • Bude se zvyšovat daň z nemovitostí – v některých lokalitách může dojít ke zvýšení až na dvojnásobek
 • Omezí se státní podpora u stavebního spoření
 • Zdraží se dálniční známky na 2 300
 • Zvýší se minimální odvody pro OSVČ (minimální sociální pojištění se zvýší až o cca 11 000 Kč za rok, více ale budou platit všichni podnikatelé)
 • Zvýší se daně pro firmy (z 19% na 21%)
 • Zpřísní se podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti
 • Velké změny se plánují pro důchod (zvýšení důchodového věku, vyšší minimální odpracovaná doba, snížení důchodů a změna výpočtu, jiné podmínky a výpočet valorizace, omezení a snížení předčasných důchodů, a další změny …)
 • Měla by se zvýšit rodičovská (rodičovský příspěvek) o 50 000 Kč

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka i s exekucí na plat. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nebankovní hotovostní úvěr do 150 000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka čisté mzdy: Nemocenské pojištění, zvýšení daní pro zaměstnance 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...