Kalkulačka přídavky na bydlení 2022 – Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?

<span>K vyřízení přídavků na bydlení budete potřebovat zajít na Úřad práce a vyplnit příslušný formulář.</span> K vyřízení přídavků na bydlení budete potřebovat zajít na Úřad práce a vyplnit příslušný formulář.

Na této stránce najdete online kalkulačku pro výpočet výše přídavku na bydlení v roce 2022. Podíváme se na to, jaké jsou podmínky pro získání sociální dávky „příspěvek na bydlení“, kdo si o něj může požádat, co vše je potřeba doložit, a i na další užitečné informace.

Nová kalkulačka 2023 – Výpočet příspěvku na bydlení od ledna 2023

Od začátku roku (od 1. 1. 2023), se příspěvek na bydlení mění – valorizují se normativní náklady na bydlení, platí nové podmínky, je schváleno mimořádné zvýšení.

Na přídavky na bydlení, bude mít v roce 2023 nárok více domácností. U některých dochází i ke zvýšení vyplácených dávek.

Přídavky na bydlení 2023:

Na přídavky na bydlení je nárok při bydlení v nájmu (i v podnájmu), družstevní byty, byty a domy v osobním vlastnictví (včetně věcného břemene, nebo některých rekreačních objektů). Nárok na podporu od státu je v případech, kdy jsou náklady na bydlení vyšší než 30% čistého příjmu.

Výpočet příspěvek na bydlení 2022

Kalkulačka přídavky na bydlení od 1. 7. 2022
Počet dospělých osob v bytě
Počet dětí do 6 roků
Počet dětí do 15 roků
Počet dětí do 26 roků
Průměrný čistý měsíční příjem
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte průměrný čistý měsíční příjem rodiny (všech osob ve společné domácnosti). Jako příjem se počítají především příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. A dále pak příjmy jako je podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, přídavky na děti, výživné nebo alimenty. Zadávají se průměrné příjmy za kalendářní čtvrtletí.
Celkové měsíční náklady na bydlení
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte celkové průměrné měsíční náklady na bydlení. Ty zahrnují nájemné (u nájemních bytů), částka za elektřinu, částka za plyn, částka za vodu, za odvoz odpadů, náklady na vytápění. Zadávají se průměrné náklady za kalendářní čtvrtletí.
Druh bydlení
Velikost obce / města
Výpočet

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení v roce 2022?

Sociální dávka příspěvek na bydlení je určena pro všechny rodiny nebo jednotlivce, jejichž náklady na bydlení jsou vyšší než 30% (resp. 35% v Praze) příjmu, a současně pro ty, jejichž příjmy (resp. 30% příjmu, v Praze pak 35% příjmu) jsou nižší než normativní náklady na bydlení (co jsou to normativní náklady na bydlení, viz dále).

Obecně platí, že mezi základní podmínky, abyste měli nárok na přídavky na bydlení, patří především to že:

  • Jedná se o dům nebo byt v osobním nebo družstevním vlastnictví nebo
  • V bytě nebo domě máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu nebo
  • nově (od 1. 1. 2022) je nárok i při bydlení v podnájmu (podnájem celého bytu)

Kolik jsou příspěvky na bydlení?

Výše příspěvku na bydlení se stanovuje na základě několika různých faktorů. V první řadě záleží na tom, zde se jedná o bydlení v osobním/družstevním vlastnictví nebo zda se jedná o bydlení na základě nájemní či podnájemní smlouvy.

Dále pak záleží na počtu osob, které v daném bytě/domě bydlí. Dříve záleželo na to, kde měly tyto osoby trvalé bydliště. To již ale nějakou dobu neplatí – zohledňuje se to, kde lidé skutečně bydlí. Při posuzování nároku na přídavky na bydlení se zohledňují všechny osoby, které v bytě/domě skutečně bydlí (a to i mají trvalé bydliště někde jinde). Čím více osob v bytě/domě bydlí,  tím je sociální dávka vyšší. Současně se ale započítávají příjmy všech těchto osob (s trvalým pobytem).

Normativní náklady na bydlení

Pro jednotlivé typy bydlení jsou příslušným zákonem (a dalšími předpisy) určeny jakési „maximální“ náklady na bydlení, kterým se říká tzv. „normativní náklady na bydlení. Konkrétně se jedná o zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., a dále pak příslušné nařízení vlády.

V případě, že jsou skutečné náklady na bydlení vyšší, než normativní náklady na bydlení, pak může být příspěvek na bydlení vyplacen právě jen do výše těchto normativních nákladů.

Ke zvýšení normativních nákladů na bydlení dochází pravidelně každý rok. Stejné to je i v roce 2022 (viz tabulky dále). Kromě této pravidelné valorizace, ale pro rok 2022, připravila vláda mimořádné zvýšení normativních nákladů.

Toto mimořádné zvýšení platí jen pro rok 2022 (od 1. 1. 2022 do 31. 12. 2022). Příslušná změna zákona, byla sice schválena až v průběhu ledna 2022, mimořádné zvýšení ale platí zpětně, od začátku roku (od 1. 1. 2022).

Normativní náklady na bydlení v nájmu, se  zvyšují o 1120 – 1974 Kč (podle počtu osob), normativní náklady na bydlení v družstevním bytě, nebo v osobním vlastnictví se zvyšují o 1180 – 2147 Kč.

Hlavním důvodem pro mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení v roce 2022, je především dramatický růst cen energií (elektřina a plyn) na podzim 2021. Další zvýšení cen elektřinu a plynu, se očekává na začátku roku 2022.

Jak žádat o příspěvek na bydlení

Přídavky na bydlení se podobně jako většina ostatních sociálních dávek vyřizuje na místním Úřadu práce – podle toho, kde skutečně bydlíte (kde se nachází byt/dům, pro který chcete žádat o příspěvek).

Příspěvek na bydlení je vždy na 3 měsíce (resp. vždy na kalendářní čtvrtletí). V praxi to pak funguje tak, že třeba na začátku 2 čtvrtletí 2022 (duben 2022) se dokládají náklady na bydlení a příjmy za předchozí čtvrtletí (leden – březen 2022). A příspěvek je pak vyplácen v měsících duben – červen 2022. A na začátku dalšího čtvrtletí (červenec 2022) se opět znovu musí doložit příjmy a náklady.

Tohle by se ale mohlo v roce 2022 změnit – vláda navrhuje změnu zákona o státní sociální podpoře, která by měla mimo jiné, i zjednodušit vyřizování příspěvku na bydlení.

Žádost o příspěvek na bydlení zpětně

V oprávněných případech je možné podat i zpětnou žádost o příspěvek na bydlení – vždy ale jen maximálně o 3 měsíce zpět.

Co se počítá do nákladů na bydlení

Při posuzování nároku na přídavky na bydlení musí žadatel doložit skutečné náklady na bydlení. Musí se jednat o skutečně zaplacené náklady (složenky, faktury, výpis z účtu apod.).

Některé výdaje spojené s bydlením se ale nezapočítávají jako „náklady na bydlení“. Typicky se jedná třeba o splátky hypotéky. Ty se z pohledu nároku na tuto sociální dávku nezahrnují do nákladů. Stejně tak, jako třeba platby za kabelovou televizi, nebo třeba internet.

Mezi náklady se naopak počítá třeba zaplacené nájemné, platby za vodu, elektřinu, plyn, teplo apod.

Příspěvek na bydlení a vrácení přeplatku

Často také může nastat situace, kdy pravidelně dostáváte příspěvek na bydlení, a pak je vám v některém měsíci vrácen větší přeplatek třeba za elektřinu, nebo plyn nebo jinou službu. V takovém případě se pak může stát, že v dalším čtvrtletí již pak příspěvek na bydlení nedostanete. Vrácený přeplatek se totiž zohlední ve výši nákladů na bydlení (ty jsou o něj sníženy). Na přídavky byste pak měli nárok až po uplynutí daného čtvrtletí.

Žádost o příspěvek na bydlení

K vyřízení přídavků na bydlení budete potřebovat zajít na Úřad práce a vyplnit příslušný formulář. Kromě toho je pak nutné doložit osobní doklady všech osob uvedených v žádosti (těch co mají v bytě trvalý pobyt). Dále se pak dokládají příjmy všech osob za předchozí kalendářní čtvrtletí a skutečně zaplacené výdaje na bydlení. Nakonec pak ještě dokládáte svůj vztah k domu/bytu – nájemní smlouvu, nebo doklad o vlastnictví.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka od soukromé osoby. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Pujcim penize. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka přídavky na bydlení 2022 – Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
  • David Kocabek: Dobrý den,rád bych se zeptal na priplatky za víkendy noční,svátky odpracovane n...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Nezapočítá se to nijak = u nezabavitelné částky, se zohlední pouze manžel/man...
  • Marek Havlíček: Dobrý den,chtěl sem se zeptat,pokud žiji s přítelkyní se dvěmi dětmi,a přisp...
  • Silent Hill: Dobrý den, obávám se, že se to bude týkat jen insolvencí zahájených po 1.1.20...
  • Zdeňka: Dobrý den, od 4.5.2023 mám zažádáno o předčasný důchod bez výplaty, bude k ...