Kalkulačka přídavky na bydlení 2024 – kdo má nárok na sociální dávky na bydlení?

<span>Na této stránce najdete online kalkulačku pro výpočet výše přídavku na bydlení v roce 2024. Podíváme se na to, jaké jsou podmínky pro získání sociální dávky „příspěvek na bydlení“, kdo si o něj může požádat, co vše je potřeba doložit, a i na další užitečné informace.</span> Na této stránce najdete online kalkulačku pro výpočet výše přídavku na bydlení v roce 2024. Podíváme se na to, jaké jsou podmínky pro získání sociální dávky „příspěvek na bydlení“, kdo si o něj může požádat, co vše je potřeba doložit, a i na další užitečné informace.

Na této stránce najdete online kalkulačku pro výpočet výše přídavku na bydlení v roce 2024. Podíváme se na to, jaké jsou podmínky pro získání sociální dávky „příspěvek na bydlení“, kdo si o něj může požádat, co vše je potřeba doložit, a i na další užitečné informace.

Kolik bude příspěvek na bydlení v roce 2024?

Od 1. ledna 2024, se mění podmínky pro přídavky na bydlení. A platí i nové tabulky – normativní náklady na bydlení. Což bude mít velký vliv na výpočet příspěvků na bydlení.

Od ledna 2024, se pro některé rodiny mohou snížit dávky na bydlení (zbytek domácností bude mít stejně, někdo i více peněz, než v minulém roce).

Na přídavky na bydlení je nárok při bydlení v nájmu (i v podnájmu), družstevní byty, byty a domy v osobním vlastnictví (včetně věcného břemene, nebo některých rekreačních objektů). Nárok na podporu od státu je v případech, kdy jsou náklady na bydlení vyšší než 30% čistého příjmu.

Výpočet příspěvek na bydlení 2024

Kalkulačka přídavky na bydlení od 1. 1. 2024
Počet osob v domácnosti
Druh bydlení
Velikost obce / města
Zaplacené nájemné

Pouze pro nájemní (podnájemní) bydlení, pokud bydlíte ve vlastním nebo v družstevním bytě, tak ponechte 0 Kč. Zadávají se průměrné náklady za kalendářní čtvrtletí.
Topení - pevná paliva
Zadejte ANO, pouze pokud k topení používáte uhlí, dřevo, peletky, apod. Vytápění plynem, elektřinou, dálkové topení se zahrnuje do ostatních nákladů na bydlení - pak zde ponechte NE.
Ostatní náklady (služby a energie)

Zaplacené výdaje za elektřinu, plyn, teplou/studenou vodu, dálkové vytápění, služby (odvoz odpadu, úklid společných prostor, společná televize/rozhlas, úklid společných prostor, atd.) Zadávají se průměrné náklady za kalendářní čtvrtletí.
Průměrný čistý měsíční příjem
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte průměrný čistý měsíční příjem rodiny (všech osob ve společné domácnosti). Jako příjem se počítají především příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. A dále pak příjmy jako je podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, přídavky na děti, výživné nebo alimenty. Zadávají se průměrné příjmy za kalendářní čtvrtletí.
Výpočet

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení v roce 2024?

Sociální dávka příspěvek na bydlení je určena pro všechny rodiny nebo jednotlivce, jejichž náklady na bydlení jsou vyšší než 30% příjmu, a současně pro ty, jejichž příjmy (resp. 30% příjmu) jsou nižší než normativní náklady na bydlení (co jsou to normativní náklady na bydlení, viz dále).

Obecně platí, že mezi základní podmínky, abyste měli nárok na přídavky na bydlení, patří především to že:

  • Jedná se o dům nebo byt v osobním nebo družstevním vlastnictví nebo
  • V bytě nebo domě máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu nebo
  •  je nárok i při bydlení v podnájmu (podnájem celého bytu)

Kolik jsou příspěvky na bydlení?

Výše příspěvku na bydlení se stanovuje na základě několika různých faktorů. V první řadě záleží na tom, zde se jedná o bydlení v osobním/družstevním vlastnictví nebo zda se jedná o bydlení na základě nájemní či podnájemní smlouvy.

Dále pak záleží na počtu osob, které v daném bytě/domě bydlí. Dříve záleželo na to, kde měly tyto osoby trvalé bydliště. To již ale nějakou dobu neplatí – zohledňuje se to, kde lidé skutečně bydlí.

Při posuzování nároku na přídavky na bydlení se zohledňují všechny osoby, které v bytě/domě skutečně bydlí (a to i mají trvalé bydliště někde jinde). Čím více osob v bytě/domě bydlí,  tím je sociální dávka vyšší. Současně se ale započítávají příjmy všech těchto osob (s trvalým pobytem).

Normativní náklady na bydlení 2024

Pro jednotlivé typy bydlení jsou příslušným zákonem (a dalšími předpisy) určeny jakési „maximální“ náklady na bydlení, kterým se říká tzv. „normativní náklady na bydlení. Konkrétně se jedná o zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., a dále pak příslušné nařízení vlády.

V případě, že jsou skutečné náklady na bydlení vyšší, než normativní náklady na bydlení, pak může být příspěvek na bydlení vyplacen právě jen do výše těchto normativních nákladů.

Ke změnám normativních nákladů na bydlení dochází pravidelně každý rok. Stejné to je i v roce 2024 (viz tabulky dále).

Jak žádat o příspěvek na bydlení

Přídavky na bydlení se podobně jako většina ostatních sociálních dávek vyřizuje na místním Úřadu práce – podle toho, kde skutečně bydlíte (kde se nachází byt/dům, pro který chcete žádat o příspěvek).

Žádost o příspěvek na bydlení se vyřizuje jednou, a následně je nutné ještě 2x za rok doložit aktuální příjmy a náklady na bydlení (nebo se to dokládá i při nějakých změnách).

Žádost o příspěvek na bydlení zpětně

V oprávněných případech je možné podat i zpětnou žádost o příspěvek na bydlení – vždy ale jen maximálně o 3 měsíce zpět.

Co se počítá do nákladů na bydlení

Při posuzování nároku na přídavky na bydlení musí žadatel doložit skutečné náklady na bydlení. Musí se jednat o skutečně zaplacené náklady (složenky, faktury, výpis z účtu apod.).

Některé výdaje spojené s bydlením se ale nezapočítávají jako „náklady na bydlení“. Typicky se jedná třeba o splátky hypotéky. Ty se z pohledu nároku na tuto sociální dávku nezahrnují do nákladů. Stejně tak, jako třeba platby za kabelovou televizi, nebo třeba internet.

Mezi náklady se naopak počítá třeba zaplacené nájemné, platby za vodu, elektřinu, plyn, teplo apod.

Příspěvek na bydlení a vrácení přeplatku

Často také může nastat situace, kdy pravidelně dostáváte příspěvek na bydlení, a pak je vám v některém měsíci vrácen větší přeplatek třeba za elektřinu, nebo plyn nebo jinou službu. V takovém případě se pak může stát, že v dalším čtvrtletí již pak příspěvek na bydlení nedostanete. Vrácený přeplatek se totiž zohlední ve výši nákladů na bydlení (ty jsou o něj sníženy). Na přídavky byste pak měli nárok až po uplynutí daného čtvrtletí.

Žádost o příspěvek na bydlení

K vyřízení přídavků na bydlení budete potřebovat zajít na Úřad práce a vyplnit příslušný formulář. Kromě toho je pak nutné doložit osobní doklady všech osob uvedených v žádosti (těch co mají v bytě trvalý pobyt). Dále se pak dokládají příjmy všech osob za předchozí kalendářní čtvrtletí a skutečně zaplacené výdaje na bydlení. Nakonec pak ještě dokládáte svůj vztah k domu/bytu – nájemní smlouvu, nebo doklad o vlastnictví.

Žádost o příspěvek na bydlení, se dá vyřídit i bez návštěvy na Úřadu práce – vše se dá zařídit i jenom přes internet. Na webu MPSV je k dispozici nová online aplikace, kde je možné velmi jednoduše podat žádat (je ale nutné mít pro přihlášení bankovní identitu, nebo datovou schránku).

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka od soukromé osoby. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Pujcim penize. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka přídavky na bydlení 2024 – kdo má nárok na sociální dávky na bydlení?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
  • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...
  • milka58@seznam.cz: Manžel je odkázán na plnou péči zdravotníků v LDN.Má myotonickou disfunkci sv...
  • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
  • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...