Milostivé léto 2024 – dluhy na zdravotním pojištění u VZP a dalších pojišťoven

<span>V roce 2024, by mohlo být další Milostivé léto (už čtvrté). Týkalo by se jenom dluhů na zdravotním pojištění (u VZP a dalších zdravotních pojišťoven). Odpuštění dluhů by bylo možné jenom pro živnostníky (OSVČ) nebo pro samoplátce (OBZP).</span> V roce 2024, by mohlo být další Milostivé léto (už čtvrté). Týkalo by se jenom dluhů na zdravotním pojištění (u VZP a dalších zdravotních pojišťoven). Odpuštění dluhů by bylo možné jenom pro živnostníky (OSVČ) nebo pro samoplátce (OBZP).

Na konci minulého roku, předložila skupina poslanců návrh zákona, který by přinesl možnost „oddlužení“ pro živnostníky (OSVČ) nebo samoplátce (OBZP) s dluhy na zdravotním pojištění.

Jednalo by se už o v pořadí čtvrté Milostivé léto. V roce 2024, by se to ale týkalo jenom dluhů u VZP (a u dalších zdravotních pojišťoven). Měla by být i možnost splátkového kalendáře, pro dluhy nad 5 000 Kč.

Milostivé léto 2024 – dluhy na zdravotním pojištění

Pokud bude návrh zákona schválen (zatím proběhlo jenom úvodní připomínkové řízení), pak by od začátku července (od 1. 7. 2024) až do konce listopadu (do 30. 11. 2024), mělo být možné vyřešit dluhy na zdravotním pojištění.

Milostivé léto v roce 2024 by se vztahovalo pouze na dluhy:

 • dluhy na zdravotním pojištění vzniklé do 31. 12. 2023
 • pro živnostníky (OSVČ)
 • pro samoplátce (OBZP)

„Odpuštění“ dluhů na zdravotním pojištění by se netýkalo firem (zaměstnavatelů, právnických osob).

Postup pro vyřešení dluhů na zdravotním pojištění v roce 2024

Bude-li Milostivé léto na zdravotní pojištění schváleno, pak by byl princip řešení dluhů podobný, jako tomu bylo i u dalších dluhů v předchozích letech (Milostivé léto I., II. a III.).

 • Bude nutné zaplatit celý původní dluh (dlužné pojištění)
 • Bude možné požádat o splátkový kalendář
 • U dluhů nad 5 000 Kč by to bylo 12 splátek
 • U dluhů nad 50 000 Kč by to bylo 36 splátek
 • Penále (úroky z prodlení nebo i další poplatky za vymáhání dluhu v exekuci) by byly odpuštěny

Aby bylo možné odpuštění penále, tak bude nutné zdravotní pojišťovnu (VZP nebo jinou pojišťovnu) informovat nejpozději do 30. Listopadu 2024. A uhradit celý původní dluh, nebo požádat o splátkový kalendář.

V případě splátkového kalendáře, by musela být první splátka zaplacena nejpozději do 31. 12. 2024.

Jak je to s placením zdravotního pojištění – kdo si musí platit „zdravotko“ sám?

Placení zdravotního pojištění, je na rozdíl od sociálního pojištění, docela „hodně“ povinné (sociální pojištění se platí jenom během zaměstnání nebo během podnikání, jinak je to dobrovolné).

 • Za zaměstnance platí zdravotní pojištění zaměstnavatel (je pouze několik výjimek, kdy firma „zdravotko neplatí“)
 • Podnikatelé (OSVČ, živnostníci) si musí platit zdravotní pojištění sami (v roce 2024 je to minimálně 2968 Kč, OSVČ vedlejší ale v řadě případů minimální zdravotní pojištění platit nemusí)
 • Stát platí zdravotní pojištění za děti, za studenty, za důchodce (starobní nebo invalidní), za nezaměstnané na Úřadu práce, za maminky na mateřské nebo rodičovské, za pečující osoby, při péči o dítě (až do 7 nebo do 15 roků), za dobrovolníky, za vězně ve výkonu trestu nebo ve vazbě, a i v některých dalších případech
 • Někdy si ale lidé musí platit zdravotní pojištění sami – minimální „zdravotko“ pro samoplátce (OBZP) je v roce 2024 zvýšené na 2552 Kč

Milostivé léto – odpuštění dluhů a exekucí

S termínem „milostivé léto“ jsme se mohli poprvé setkat v roce 2021. Během epidemie COVID, tehdy byla poprvé možnost požádat o odpuštění části dluhu a ukončení exekuce.

První a druhé milostivé léto, se vztahovala skoro na všechny dluhy v exekuci (dluhy vůči státu nebo státním firmám/organizacím + přidala se i řada soukromých firem).

Princip milostivého léta byl v tom, že dlužník zaplatil původní dlužnou částku (někdy byla i možnost splátkového kalendáře). A úroky, penále nebo i další poplatky za exekuce byly odpuštěny. Kromě základního dluhu, bylo nutné zaplatit i poplatek za ukončení exekuce.

Důvodem pro první a druhé milostivé léto, bylo „vyrovnání se“ s historickými „divokými“ exekucemi.

Dříve totiž nebylo až tak velkou výjimkou, že z původního dluhu 5 – 10 tisíc korun, se v exekuci stal dluh i 100 tisíc korun nebo i více.

Podmínky pro exekuce, se od té doby značně zpřísnily, a dnes by už nemělo být možné, aby dluhy takto exponenciálně rostly.

Stále ale zůstávala poměrně velká část „historických“ exekucí, které byly pro řadu dlužníků prakticky neřešitelné (úroky často rostly rychleji, než dlužník stíhal splácet).

Na první dvě milostivá léta, navázalo ještě třetí milostivé léto v roce 2023. To se už týkalo pouze dluhů na sociálním pojištění a na daních, na které se před tím trochu zapomnělo.

Podobné je to i s dluhy na zdravotním pojištění, které se v předchozích letech také nedaly příliš dobře vyřešit.

Z hlediska toho, že podobné „odpouštění dluhů“ by měla být spíše jenom velmi výjimečná věc, se pravděpodobně letos jedná už o úplně poslední možnost nějakého „zjednodušeného“ řešení dluhů.

V roce 2024, se to navíc týká jenom dluhů na zdravotním pojištění, a vztahuje se jenom na živnostníky a samoplátce).

Diskuse: Milostivé léto 2024 – dluhy na zdravotním pojištění u VZP a dalších pojišťoven

Diskuse: 1
 • Custom avatar Silva

  Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztahovat milostivé léto 2024 ?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • repka@vesna.cz: Dobrý den, ptám se za řidiče, zda mají nárok od zaměstnavatele na zajištění...
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...