Odpuštění dluhů – Milostivé léto III. (daně a sociální pojištění)

<span>Od 1. července 2023, začíná Milostivé léto III. Až do konce listopadu (do 30. 11. 2023), je možné vyřešit dluhy na sociálním pojištění (ČSSZ) a nezaplacené daně a jiné poplatky (Finanční úřad a Celní správa). U dluhů je možné domluvit i splátkový kalendář (1 až 5 roků).</span> Od 1. července 2023, začíná Milostivé léto III. Až do konce listopadu (do 30. 11. 2023), je možné vyřešit dluhy na sociálním pojištění (ČSSZ) a nezaplacené daně a jiné poplatky (Finanční úřad a Celní správa). U dluhů je možné domluvit i splátkový kalendář (1 až 5 roků).

Od začátku letních prázdnin (od 1. 7. 2023), začne již třetí akce, při které bude možné vyřešit některé dluhy. V polovině května 2023, schválila sněmovna finální podobu podmínek, pro odpuštění dluhů – „daňové milostivé léto“.

Podobně, jako v předchozích dvou případech (Milostivé léto I. a Milostivé léto II.), i v roce 2023 bude stačit, pokud zaplatíte původní dluh (jistinu) a dojde k odpuštění úroků, poplatků, pokut a penále.

Milostivé léto III. (od 1. července 2023), je ale jiné, než v předchozích dvou letech. Tentokrát se týká pouze dluhů na sociálním pojištění u ČSSZ (především pro živnostníky a firmy), a dluhů na daních a dalších poplatcích u Finančního úřadu a Celní správy (pouze pro fyzické osoby, není pro firmy).

Milostivé léto 2024 – dluhy na zdravotním pojištění

Podle aktuálních informací, se připravuje i další Milostivé léto (už čtvrté), které by probíhalo v roce 2024.

Zatím se jedná pouze o návrh zákona, který ještě nebyl schválen. Pokud dojde ke schválení, tak by v roce 2024, bylo možné řešit dluhy na zdravotním pojištění (exekuce podle daňového řádu).

V roce 2024, by se odpuštění dluhů (penále, úroky a další poplatky související s exekucí/vymáháním dluhu), týkalo živnostníků (OSVČ), a osob bez zdanitelných příjmů (OBZP) – těch kdo si musí platit zdravotní pojištění sami.

Milostivé léto by mohlo začít od 1. července 2024, a končilo by na konci listopadu 2024.

U dluhů nad 5 000 Kč, by byl možný i splátkový kalendář na 12 nebo 36 měsíců.

Viz: Milostivé léto 2024 – dluhy na zdravotním pojištění (OBZP, OSVČ)

Milostivé léto III. – od července do listopadu 2023

Milostivé léto III. začíná už od začátku července (od 1. 7. 2023) a končí až na konci listopadu (do 30. 11. 2023).

Během této doby, musí dojít k zaplacení původního dluhu (jistiny). Nebo je nutné se alespoň domluvit na splátkovém kalendáři (dluhy na sociálním pojištění je možné splácet až 1 rok, popř. až 5 roků).

Po zaplacení původního dluhu, je možné požádat o odpuštění úroků a dalších poplatků (z prodlení nebo spojených s vymáháním dluhu).

Pozor ale na to, že Milostivé léto se netýká všech dluhů u ČSSZ nebo u Finančních úřadů a Celní správy:

 • Milostivé léto 2023 se týká pouze dluhů, které vznikly do 30. září 2022

Dluhy na daních nebo sociálním pojištění, které vznikly od 1. října 2022, musí být zaplaceny v plné výši, včetně všech souvisejících poplatků, pokut, úroků a penále.

Milostivé léto 2023 – vyřešení dluhů na sociálním pojištění (ČSSZ)

Dluhy na sociálním pojištění, má řada podnikatelů – živnostníků a OSVČ, dlužit mohou i firmy (běžným lidem dluh na sociálním pojištění obvykle nemůže vzniknout).

Částečně je to dáno i tím, že povinností spojených se zahájením podnikání je opravdu velmi mnoho, a ne vždy se v tom lidé vyznají (takže dluh může vzniknout i neúmyslně).

Další dluhy se živnostníkům mohly nahromadit během epidemie COVID, která podnikatelům obzvláště nepřála (vláda několikrát omezovala/zakazovala podnikání, pojištění se ale muselo platit dál).

Od začátku července 2023, je možné vyřešit dluhy na sociálním pojištění, které vznikly do konce září minulého roku (do 30. 9. 2022):

 • Dluh musí být zaplacen do 30. listopadu 2023 nebo
 • Do konce listopadu je nutné oznámit ČSSZ, že původní dluh budete postupně splácet
 • U dluhů do 50 000 Kč je možnost splátkového kalendáře na 1 rok
 • U dluhů nad 50 000 Kč je možnost splátkového kalendáře až na 5 roků

Při zaplacení původního dluhu (nebo při dohodě o splátkovém kalendáři), dojde k odpuštění penále a úroků z prodlení. Bude stačit zaplatit jen původní dlužné pojistné.

Dluhy na sociálním pojištění je možné zjisti i přes internet. Stačí se přihlásit na webu ČSSZ (přihlášení datovou schránkou, bankovní identitou, apod.).

Milostivé léto 2023 – dluhy na daních a dalších poplatcích (Finanční úřad a Celní správa)

Od začátku léta (od 1. 7. 2023), bude možné řešit i dluhy na daních a na dalších poplatcích (u Finančního úřadu nebo u Celní správy) – tzv. „daňové milostivé léto“.

U dluhů do 200 Kč není potřeba nic platit, mělo by stačit jen požádat o prominutí dluhu.

U vyšších dluhů, bude nutné zaplatit celý původní dluh (dlužnou daň nebo jiné poplatky), nejpozději do 30. listopadu 2023. A následně si požádat o prominutí dlužného penále, úroků z prodlení nebo pokut.

Daňové milostivé léto, se opět týká pouze dluhů, které vznikly do 30. září 2022:

 • U dluhů do 200 Kč je možné požádat o odpuštění placení (resp. dluhy do 30 Kč u daně z nemovitostí, a do 200 Kč u ostatních daní a poplatků, by měly být prominuty „automaticky“)
 • Dluhy nad 200 Kč musí být zaplaceny nejpozději do 30. 11. 2023
 • Po zaplacení je možné požádat o odpuštění dalších poplatků

Dluhy na daních je možné zjistit i přes internet na webu MojeDaně (přihlášení přes datovou schránku, bankovní identitu, apod.). Nebo je možné se obrátit i na místní Finanční úřad a požádat o výpis z evidence nedoplatků.

Milostivé léto 2023 – mohou se přidat i některé obce

Finální podoba zákona, zahrnuje i možnost, aby se k Milostivému létu III. přidaly i některé obce. Ty mohou ve stejném období (červenec – listopad 2023), odpouštět některé místní poplatky. Podmínky by byly stejné – stačilo by zaplatit původní dluh a odpustily by se úroky a poplatky za vymáhání.

U místních samospráv (obcí), by se Milostivé léto mohlo týkat různých poplatků, jako jsou ty za odvoz odpadů („za popelnice“), pokuty za špatné parkování, apod. Zde už ale odpouštění dluhů není plošné, záleží na konkrétní obci, zda této možnosti využije nebo ne.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nebankovní půjčka i pro ženy na MD. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 20000 Kč ihned bez dokládání příjmu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Odpuštění dluhů – Milostivé léto III. (daně a sociální pojištění)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...