Nejvyšší soud rozhodl – nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci musí být vyšší

<span>Nejvyšší soud rozhodl 8. června 2022, že nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci, by mělo být vyšší. Aktuálně (od 1. 4. 2022) by měla být nezabavitelná částka 9138,75 Kč (za manželku, manžela nebo dítě by to mělo být 3046,25 Kč). Rozhodnutí se týká exekuce i insolvence a je právně závazné.</span> Nejvyšší soud rozhodl 8. června 2022, že nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci, by mělo být vyšší. Aktuálně (od 1. 4. 2022) by měla být nezabavitelná částka 9138,75 Kč (za manželku, manžela nebo dítě by to mělo být 3046,25 Kč). Rozhodnutí se týká exekuce i insolvence a je právně závazné.

Až k Nejvyššímu soudu doputovaly nejasnosti ohledně toho, kolik by měla být nezabavitelná částka při exekuci nebo insolvenci v roce 2022. A nejvyšší soud, na začátku června 2022 rozhodl, že pro lidi v exekuci a insolvenci, by měl být nárok na vyšší nezabavitelnou částku. To je určitě dobrá zpráva pro všechny, kdo se aktuálně potýkají s exekucí anebo absolvují oddlužení.

Exekuce na mzdu 2024 – snížení nezabavitelné částky

Od 1. ledna 2024, se mění podmínky pro výpočet nezabavitelné částky při exekuci. V roce 2024, jsou snížené normativní náklady na bydlení o 1400 Kč, což má za následek i snížení nezabavitelné částky o 933 Kč.

Při exekuci na plat, se od ledna 2024 zvýší srážky (exekutor bere více peněz) a lidem zůstane méně peněz. Rozdíl může být i 500 – 1000 Kč nebo i více.

Viz: Nová kalkulačka pro výpočet exekuce od 1. ledna 2024

Kolik je nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci v roce 2022

Z rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že aktuální nezabavitelné minimum při exekuci a při oddlužení, by nyní mělo být:

 • Základní nezabavitelné minimum dlužníka od 1. 4. 2022 = 9 138,75 Kč
 • Nezabavitelná částka za manželku, manžela nebo dítě = 3 046,25 Kč

Tyto nezabavitelné částky, jsou stejné jak pro exekuci, tak pro insolvenci (oddlužení). K poslední změně došlo od 1. dubna 2022, kdy se zvýšilo životní minimum. Před tím, se od 1. 1. 2022 zvyšovaly normativní náklady na bydlení (+ během ledna bylo schváleni i další, mimořádné zvýšení).

Kalkulačka: Výpočet exekuce a nezabavitelné částky v roce 2022 (od 1. 4. 2022)

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik by měla být nezabavitelná částka při exekuci, a kolik vám mohou srazit ze mzdy (či nějakého jiného příjmu). Výpočet nezabavitelné částky, je v souladu s rozhodnutím Nejvyššího soudu (z 8. 6. 2022).

Kalkulačky pro výpočet insolvence (splátek při oddlužení) najdete zde:

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.4.2022
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Nejvyšší soud rozhodl 8. 6. 2022, že pro výpočet nezabavitelné částky, má být použito i mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení, které bylo schváleno na konci ledna 2022. Nezabavitelná částka, aktuálně vychází z životního minima 4250 Kč (platí od 1. 4. 2022) a z normativních nákladů na bydlení ve výši 7935 Kč. Nezabavitelné minimum dlužníka je 9 138,75 Kč, za manžela, manželku nebo dítě je to 3 046,25 Kč.
Výpočet

Proč musel o zvýšení nezabavitelné částky rozhodovat Nejvyšší soud?

Nezabavitelné minimum při exekuci mzdu nebo i jiný příjem (nebo i při insolvenci), je stanoveno zákonem a příslušným nařízením vlády, jako tři čtvrtiny ze součtu životního minima jednotlivce a  normativních nákladů na bydlení (pro nájemní bydlení, jednu osobu, velikost obce do 99 999 obyvatel).

Životní minimum jednotlivce v roce 2022

 • Do 31. 3. 2022 to bylo 3860 Kč
 • Od 1. 4. 2022 se zvýšilo na 4250 Kč

Normativní náklady na bydlení v roce 2022 (pro jednu osobu se stanoví pro byt užívaný na základě nájemní smlouvy v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel):

 • Od 1. 1. 2022 se zvýšily na 6815 Kč
 • Na konci ledna bylo schváleno i další, mimořádné zvýšení o 1120 Kč
 • Normativní náklady pro výpočet exekuce a insolvence celkem = 7935 Kč

Právě s mimořádným zvýšením normativních nákladů na bydlení, které bylo schváleno v roce 2022, byl problém. Kvůli tomuto zvýšení, byla přijata změna zákona. Ta byla primárně zaměřena na sociální dávky. Aby byl v roce 2022 dostupnější příspěvek na bydlení (kvůli vysoké inflaci a velkému zdražení elektřiny a plynu).

Podle doporučení Ministerstva spravedlnosti (z konce února 2022), se mělo i toto mimořádné zvýšení použít pro výpočet nezabavitelné částky. Nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci, tak mělo být v roce 2022 podstatně vyšší.

Některé soudy, ale rozhodovaly, že se mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení, nemá zohlednit při výpočtu srážek (rozhodnutí se týkalo především insolvencí).

Jasno do celé věci, vnesl až Nejvyšší soud, který 8. 6. 2022 rozhodl, že nezabavitelná částka bude vyšší.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu o výpočtu nezabavitelné částky v roce 2022

Nejvyšší soud, rozhodl 8. 6. 2022, že pro výpočet nezabavitelné částky při exekuci a insolvenci, se má v roce 2022 zohlednit i mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení.

Viz rozhodnutí Nejvyššího soud ze dne 8. 6. 2022:

Při stanovení nezabavitelné částky, která povinnému nesmí být sražena z měsíční mzdy (§ 278 o. s. ř.), se částka normativních nákladů na bydlení pro rok 2022 (vymezená nařízením vlády č. 507/2021 Sb.) zvyšuje o částku uvedenou v ustanovení § 26a odst. 2 zákona č. 117/1995 Sb. (ve znění pozdějších předpisů). To platí i při určení nezabavitelné částky pro účely určení výše splátky (insolvenčního) dlužníka při oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty (§ 398 odst. 1 a 3 insolvenčního zákona).

Rozhodnutí Nejvyššího soudu, by nyní měly respektovat všechny ostatní soudy (včetně insolvenčních). Měli by se jím řídit i všichni, kdo mají na starosti výpočet exekučních nebo insolvenčních srážek. Tedy jak zaměstnavatelé (výplata), exekutoři, tak i Česká správa sociálního zabezpečení (důchody, mateřská, nemocenské), Úřad práce (podpora v nezaměstnanosti, sociální dávky), apod.

Dlužníkům v exekuci nebo s insolvencí zůstane podstatně více peněz

Rozhodnutí Nejvyššího soudu, je velmi dobrá zpráva pro všechny lidi s exekucí nebo insolvencí. Při započítání mimořádného zvýšení normativních nákladů na bydlení, je nezabavitelné minimum podstatně vyšší. Rozdíl je 840 Kč u samotného dlužníka a 280 Kč za manželku, manžela nebo dítě dlužníka.

Pro dlužníka v exekuci (nebo insolvenci), který má manželku a dvě děti, to znamená, že má nárok na nezabavitelné minimum, které je o 1680 Kč vyšší.

Konkrétní dopad zvýšení nezabavitelné částky, na výpočet exekuce nebo insolvence, závisí na tom, kolik je čistá mzda (nebo jiný příjem), jestli má dlužník manželku, manžela nebo nějaké děti, a v případě exekuce i na tom, zda se jedná o přednostní či nepřednostní pohledávku.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka do 30 000 Kč i bez ručitele a bez zástavy. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – P2P půjčky – výhodné půjčky od soukromých investorů. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Nejvyšší soud rozhodl – nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci musí být vyšší

Diskuse: 2
 • Custom avatar paja

  A jak to bude, když mi od 1. 1. Čssz strhávala bez navýšení?

 • Custom avatar H.S.

  Dobrý den,
  Prosím co se srážkami, které byly provedeny v dubnu. Jsem mzdová účetní a Krajský soud v Č.B. , pod který spadá náš zaměstnanec, vydal opatření , kterým závazně stanovil, že se pro oddlužení nezabavitelné částky nezvyšují. Mám udělat nový výpočet a zaměstnanci rozdíl vrátit?
  Děkuji H.S.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...