Kalkulačka insolvence 2022 – kolik mi zůstane, a co je nového?

<span>Při insolvenci, oddlužení splátkovým kalendářem, jsou po dobu 3 nebo 5 roků prováděny srážky, jako u přednostní exekuce. Základní nezabavitelná částka při insolvenci je od 1. 1. 2022 částka 8006,25 Kč. K dalšímu zvýšení, může dojít i během roku 2022.</span> Při insolvenci, oddlužení splátkovým kalendářem, jsou po dobu 3 nebo 5 roků prováděny srážky, jako u přednostní exekuce. Základní nezabavitelná částka při insolvenci je od 1. 1. 2022 částka 8006,25 Kč. K dalšímu zvýšení, může dojít i během roku 2022.

Na této stránce najdete aktualizovanou kalkulačku, pro výpočet srážek a nezabavitelné částky, při insolvenci (soudním oddlužení) v roce 2022. Můžete si tak nejenom spočítat, kolik peněz by vám zůstávalo z platu nebo ze mzdy při insolvenci, ale také si můžete jednoduše ověřit, zda vzhledem k výši svého příjmu, a výši svých závazků, splňujete podmínky pro schválení osobního bankrotu.

Insolvenční kalkulačka 2022

Do kalkulačky zadávejte svoji čistou mzdu (resp. mzdu, která je očekávána v průběhu oddlužení – vysvětlení dále). A také celou výši svých dluhů. To, jak se provádí výpočet srážek při insolvenci, a jak soud hodnotí, zda vám oddlužení povolí nebo ne, si popíšeme v dalších odstavcích. Kalkulačku pro výpočet společného oddlužení manželů pak najdete zde: Kalkulačka společné oddlužení manželů 2022.

Kalkulačka splátek při oddlužení od 1. 1. 2022
Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost.
Výpočet

Co je nového u insolvence v roce 2022?

Na začátku roku 2022 došlo k drobné úpravě základní nezabavitelné částky. Díky pravidelnému zvýšení normativních nákladů na bydlení od 1.1.2022, se mírně zvyšuje i základní nezabavitelné minimum pro výpočet insolvence (nebo i exekuce):

 • Základní nezabavitelné minimum v insolvenci od 1.1.2022 =  8006,25 Kč
 • Nezabavitelná částka za manželku, manžela nebo dítě od 1.1.2022 = 2 68,75 Kč

K dalšímu zvýšení nezabavitelné částky při insolvenci (nebo i při exekuci), by mohlo dojít i v průběhu roku 2022. Vláda navrhuje další, mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení. Zvažuje se také, že by se během roku 2022, zvýšilo životní a existenční minimum. Obě tyto změny by mohly mít vliv, na případné další zvýšení nezabavitelné částky.

V roce 2021, také byla předložena novela Insolvenčního zákona, která měla mimo jiné přinést zkrácení doby oddlužení, jen na 3 roky (nyní je v základu 5 roků, 3 roky jen v některých případech). Tato novela se ale nakonec nestihla do podzimních voleb projednat. Je ale možné, že bude v nějaké podobě předložena v roce 2022.

Kolik stojí insolvence (oddlužení) v roce 2022

Žádost o oddlužení u soudu, může podávat buď samotný dlužník, nebo návrh může podávat soudní exekutor, notář nebo insolvenční správce. Ti si mohou za své služby sice účtovat poplatek, ale jeho výše je zákonem stanovena na maximálně 4000 Kč (pokud se jedná od oddlužení jednotlivce) nebo maximálně 6000 Kč (pokud se jedná o společné oddlužení manželů).

Kromě nich mohou ještě s oddlužením pomáhat tzv. „akreditované osoby“ (po dobu jednoho roku pak i bez akreditace), ale ty tak mohou činit pouze bezplatně. Jsou tím myšleny především nejrůznější neziskové organizace, které nabízí bezplatnou pomoc při řešení dluhů.

Co je to insolvence (oddlužení) a jaké jsou podmínky?

O soudní oddlužení si může požádat u Insolvenčního soudu ten, kdo má vysoké dluhy, které nezvládá splácet. Pokud soud oddlužení schválí, pak jsou následujících 5 roků prováděny srážky. V některých případech může soud schválit oddlužení jen na 3 roky. To se týká především invalidních a starobních důchodců. Nebo těch, kdo mají dluhy z doby před 18 rokem. Nebo pokud za 3 roky zaplatíte alespoň 60% svých dluhů.

Oddlužení je možné buď formou prodeje majetku (což ale u většiny dlužníků nic nevyřeší) a formou postupných splátek (pak by se měl dlužník snažit zaplatit 30% dluhů, není to ale striktní podmínka). Dlužník musí platit alespoň minimální splátku. Ta je při oddlužení jednotlivce ve výši 2 178 Kč měsíčně.

Pokud soud přijme návrh na oddlužení, pozastaví se všechny existující exekuce. Pokud soud návrh schválí, a rozhodne o oddlužení, není pak již možné další exekuce zahajovat.

Po dobu oddlužení (3 až 5 roků), na dlužníka dohlíží insolvenční správce. Po celou tuto dobu jsou prováděny srážky (viz dále). A současně musí dlužník insolvenčnímu správci „odevzdat“ i všechny ostatní, mimořádné příjmy.

Kolik mi zůstane při insolvenci v roce 2022?

Pokud se jedná o oddlužení splátkovým kalendářem, pak jsou u dlužníka po dobu 5 roků prováděny srážky ve stejném rozsahu, jako u exekuce z důvodu přednostní pohledávky. Dlužníkovi z jeho platu (nebo i jiného příjmu, jako je například důchod), tedy zůstává nezabavitelná částka a jedna třetina ze zbytku mzdy (maximálně to v roce 2022 může být 7166 Kč).

Základní nezabavitelná částka je v roce 2022 ve výši 8006,25 Kč. Oproti předchozímu roku (2021) se zvýšila o 133,5 Kč. Nezabavitelná částka je stanovena, jako tři čtvrtiny ze součtu životního minima jednotlivce (v roce 2022 je to zatím 3860 Kč) a normativních nákladů na bydlení (v roce 2022 je to zatím 6815 Kč).

Pokud má dlužník manželku (manžela) nebo nějaké děti, ke kterým má vyživovací povinnost, pak se nezabavitelná částka zvyšuje o 2668,75 Kč za manželku nebo každé dítě.

Výpočet srážek a nezabavitelné částky při insolvenci od 1.1.2022

Pro výpočet srážek během insolvence je rozhodující čistá mzda. Z ní se pak odečte nezabavitelná částka. Zbytek – pokud je nižší než 21 350 Kč se rozdělí na třetiny. Dvě třetiny dostává insolvenční správce, jedna třetina zůstává zaměstnanci. Pokud by byl zbytek mzdy (po odečtení nezabavitelného minima), vyšší než 21 350 Kč, pak vše co je nad, si „bere“ insolvenční správce, a na třetiny se dělí jen 21 350 Kč.

Příklad výpočtu insolvenčních srážek v roce 2022

Pan Novák je zaměstnaný a jeho průměrná mzda je 23 730 Kč. Pan Novák má manželku a dvě děti. Pokud by měl dluhy a řešil je formou osobního bankrotu – srážky by vypadaly takto:

 • Čistá mzda = 23 730 Kč
 • Nezabavitelná částka = 16 013 Kč (8006,25 + 3 x 2668,75)
 • Ze zbytku  po odečtení nezabavitelné částky (7 717 Kč):
 • Jednu třetinu dostává p. Novák = 2 572  Kč
 • Dvě třetiny dostává insolvenční správce = 5 144 Kč
 • Srážky na insolvenci celkem = 5 114 Kč
 • Zbytek mzdy při insolvenci = 18 586 Kč
 • Za 5 roků zaplaceno = 306 840 Kč (*)

(*) Výše uvedená částka, kolik bude při insolvenci zaplaceno za 5 roků, je pouze prostý násobek srážek za 60 měsíců (5 roků). Výše srážek se ale může měnit (třeba tím, že se v některých letech změní nezabavitelná částka, nebo třeba příjem dlužníka). Ze srážek si také bere část insolvenční správce, jako svou odměnu. Při oddlužení jednotlivce je to 900 Kč měsíčně bez DPH (tedy 1089 Kč s DPH). Za 5 roků je to celkem 54 000 Kč bez DPH. O tuto sumu by pak byla nižší celkově splacená částka.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – První půjčka do výplaty zdarma. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 50000 Kč bez registru a bez ručitele. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka insolvence 2022 – kolik mi zůstane, a co je nového?

Diskuse: 8
 • Míša

  Dobrý den, chci se optat. insolvenci platim rok a pul. nyní jsem nastoupila do nove prace a v kazde vyplatni pasce mi schazi 2070. podle vypoctu jsem ztratila narok na danovou slevu na osobu jakožto na mě. toto určuje zaměstnavatel nebo je to v zakoně pro insolvenci že to spada do splátky? dekuji za odpoved.miša

 • Custom avatar kamil

  Dobry den chci se zeptat jestli se v stahuje insolvence na dluh finančnímu úřadu.
  Děkuji za odpovědˇ.

 • Custom avatar Blanka

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, byla mi schválena insolvence a mám předěleného správce, zatím nemám dojednán splátkový kalendář, nebo´t je to cca po schválení 15 dní. Chci se ale zeptat, jak je to se srážkami ze mzdy, dle správce bych měla dostat celou výplatu bez jakýchkoliv srážek na exekuci. V měsíce 10/2017 byla srážka provedena, ale exekutor peníze vrací zpět správci, jak bude mít podklady. Jak je to tedy se srážkami ze mzdy?
  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar ema

  Dobrý den,mám v insolvenci třetím rokem, změní se pro mě rokem 2018 nezabavitelna částka?Doposud to činilo 9200kč.Mám jednu vyživovací povinnost.
  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Kája

  Dobrý den, chci se zeptat, manžel má nějaké dluhy a přemýšlíme nad Insolvenci, jenomže se bojíme, aby jsme to pak utáhli…zajímá mě toto:manžel má na výplatní pásce určitou částku a pak zvlášť pobírá z práce peníze jako diety(stravné), počítala by se insolvence z celkového platu i s dietama, nebo jen z platu, který ma přiznaný na výplatní pásce?děkuji

 • Custom avatar Dana Horčíková

  Dobrý den,
  mám dotaz. Syn platí insolvenční splátky a chtěl by se stát OSVČ.
  ZJISTIL,ŽE DANĚ,ZDRAVOTNÍ A SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ NEMŮŽE PLATIT PAUŠÁLNĚ.
  Nyní je bezradný,kde sehnat informace,ohledně těchto měsíčních plateb.Také neví,jak se mu budou počítat splátky na insolvenci. nemáte tam nějaký příklad,nebo vzor,podle kterého by vše pochopil?
  Děkuji.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   U OSVČ se zpravidla stanovuje tzv. zálohová splátka. Buď se vychází z daňového přiznání. Nebo pokud není, tak z reálných příjmů/nákladů. Výpočet splátky je pak stejný jako u běžné fyzické osoby (platí stejná pravidla pro nezabavitelnou částku atd.). Zálohová splátka se stanoví pro jedno daňové období, a na jeho konci OSVČ předloží insolvenčnímu správci účetnictví a provede se revize výše splátky. Pokud byla splátka nižší, než mohla být podle skutečného zisku, pak je povinnost uhradit nedoplatek

 • Custom avatar ivana bočková

  jsem důchodce id..splacím rok insolvenci..chci se nechat zaměstnat na zkraceny uvazek v chraněné dílně na 18 hod tydně… z vyplaty mi vezme ins.spravce kolik pěnez ? aby se mi vyplatilo vubec pracovat..díky za odpověd 🙂

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Za práci přes čas, máte nárok na náhradní volno nebo na příplatek ve výši ...
 • Irena: Dobrý den, pracuji na úvazek 40hod/týd.a dovolenou za rok 20dnů. Za měsíc má...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Podobně, jako i u předchozího KB, by měla mít nárok i spolupracující osoba, p...
 • Jan Boháč: Je možné žádat o kompenzační bonus i za osobu spolupracující ? Děkuji Jan B...
 • Martina: ne nemate protoze vam to skončilo pred schvalenim...