Kalkulačka insolvence 2021 – kolik mi zůstane, a co je nového?

<span>Při insolvenci, oddlužení splátkovým kalendářem, jsou po dobu 3 nebo 5 roků prováděny srážky, jako u přednostní exekuce. Základní nezabavitelná částka při insolvenci je od 1.1.2021 částka 7873 Kč. Od poloviny roku 2021, by se měla insolvence zkrátit všem jen na 3 roky.</span> Při insolvenci, oddlužení splátkovým kalendářem, jsou po dobu 3 nebo 5 roků prováděny srážky, jako u přednostní exekuce. Základní nezabavitelná částka při insolvenci je od 1.1.2021 částka 7873 Kč. Od poloviny roku 2021, by se měla insolvence zkrátit všem jen na 3 roky.

Na této stránce najdete aktualizovanou kalkulačku, pro výpočet srážek a nezabavitelné částky, při insolvenci (soudním oddlužení) v roce 2021. Můžete si tak nejenom spočítat, kolik peněz by vám zůstávalo z platu nebo ze mzdy při insolvenci, ale také si můžete jednoduše ověřit, zda vzhledem k výši svého příjmu, a výši svých závazků, splňujete podmínky pro schválení osobního bankrotu.

Insolvenční kalkulačka 2021

Do kalkulačky zadávejte svoji čistou mzdu (resp. mzdu, která je očekávána v průběhu oddlužení – vysvětlení dále). A také celou výši svých dluhů. To, jak se provádí výpočet srážek při insolvenci, a jak soud hodnotí, zda vám oddlužení povolí nebo ne, si popíšeme v dalších odstavcích. Kalkulačku pro výpočet společného oddlužení manželů pak najdete zde: Kalkulačka společné oddlužení manželů 2021.

Kalkulačka splátek při oddlužení od 1. 1. 2021
Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost.
Výpočet

Co je nového u insolvence v roce 2021?

Na začátku roku 2021 došlo k drobné úpravě základní nezabavitelné částky. Díky pravidelnému zvýšení normativních nákladů na bydlení od 1.1.2021, se mírně zvyšuje i základní nezabavitelné minimum pro výpočet insolvence (nebo i exekuce):

 • Základní nezabavitelné minimum v insolvenci od 1.1.2021 =  7 873 Kč
 • Nezabavitelná částka za manželku, manžela nebo dítě od 1.1.2021 = 2 624,3 Kč

Významnější změnou v oblasti „osobních bankrotů“, je novela Insolvenčního zákona (Zákon číslo 182/2006 Sb.). Tato novela zákona by měla začít platit od 1. 7. 2021. Díky přijetí této novely, by se v roce 2021 měla zkrátit doba oddlužení jen na 3 roky (aktuálně je to většinou na 5 roků, jen u některých skupin dlužníků je to na 3 roky).

Kolik stojí insolvence (oddlužení) v roce 2021

Až do nedávné doby mohla v ČR působit celá řada firem, které nabízely „pomoc s oddlužením“. Tyto firmy si mohl účtovat libovolně vysokou částku (často i 10 tisíc korun, nebo i mnohem více), a přitom negarantovaly žádný výsledek (a dost často už předem věděli, že soud oddlužení zamítne).

Nově žádost o oddlužení u soudu, může podávat buď samotný dlužník, nebo návrh může podávat soudní exekutor, notář nebo insolvenční správce. Ti si mohou za své služby sice účtovat poplatek, ale jeho výše je zákonem stanovena na maximálně 4000 Kč (pokud se jedná od oddlužení jednotlivce) nebo maximálně 6000 Kč (pokud se jedná o společné oddlužení manželů).

Kromě nich mohou ještě s oddlužením pomáhat tzv. „akreditované osoby“ (po dobu jednoho roku pak i bez akreditace), ale ty tak mohou činit pouze bezplatně. Jsou tím myšleny především nejrůznější neziskové organizace, které nabízí bezplatnou pomoc při řešení dluhů.

Co je to insolvence (oddlužení) a jaké jsou podmínky?

O soudní oddlužení si může požádat u Insolvenčního soudu ten, kdo má vysoké dluhy, které nezvládá splácet. Pokud soud oddlužení schválí, pak jsou následujících 5 roků prováděny srážky. V některých případech může soud schválit oddlužení jen na 3 roky. To se týká především invalidních a starobních důchodců. Nebo těch, kdo mají dluhy z doby před 18 rokem. Nebo pokud za 3 roky zaplatíte alespoň 60% svých dluhů. Od poloviny roku 2021, by se ale mohla zkrátit insolvence na 3 roky všem.

Oddlužení je možné buď formou prodeje majetku (což ale u většiny dlužníků nic nevyřeší) a formou postupných splátek (pak by se měl dlužník snažit zaplatit 30% dluhů, není to ale striktní podmínka). Dlužník musí platit alespoň minimální splátku. Ta je při oddlužení jednotlivce ve výši 2 178 Kč měsíčně.

Pokud soud přijme návrh na oddlužení, pozastaví se všechny existující exekuce. Pokud soud návrh schválí, a rozhodne o oddlužení, není pak již možné další exekuce zahajovat.

Po dobu oddlužení (3 až 5 roků), na dlužníka dohlíží insolvenční správce. Po celou tuto dobu jsou prováděny srážky (viz dále). A současně musí dlužník insolvenčnímu správci „odevzdat“ i všechny ostatní, mimořádné příjmy.

Kolik mi zůstane při insolvenci v roce 2021?

Pokud se jedná o oddlužení splátkovým kalendářem, pak jsou u dlužníka po dobu 5 roků prováděny srážky ve stejném rozsahu, jako u exekuce z důvodu přednostní pohledávky. Dlužníkovi z jeho platu (nebo i jiného příjmu, jako je například důchod), tedy zůstává nezabavitelná částka a jedna třetina ze zbytku mzdy (maximálně to v roce 2021 může být 6 998 Kč).

Základní nezabavitelná částka je v roce 2021 ve výši 7873 Kč. Oproti předchozímu roku (2020) se snížila o 102 Kč. Nezabavitelná částka je stanovena, jako dvě třetiny ze součtu životního minima jednotlivce (v roce 2021 je to 6830 Kč) a normativních nákladů na bydlení (v roce 2021 je to 6637 Kč).

Pokud má dlužník manželku (manžela) nebo nějaké děti, ke kterým má vyživovací povinnost, pak se nezabavitelná částka zvyšuje o 2624,3 Kč za manželku nebo každé dítě.

Výpočet srážek a nezabavitelné částky při insolvenci od 1.1.2021

Pro výpočet srážek během insolvence je rozhodující čistá mzda. Z ní se pak odečte nezabavitelná částka. Zbytek – pokud je nižší než 20 994 Kč se rozdělí na třetiny. Dvě třetiny dostává insolvenční správce, jedna třetina zůstává zaměstnanci. Pokud by byl zbytek mzdy (po odečtení nezabavitelného minima), vyšší než 20 994 Kč, pak vše co je nad, si „bere“ insolvenční správce, a na třetiny se dělí jen 20 994 Kč.

Příklad výpočtu insolvenčních srážek v roce 2021

Pan Novák je zaměstnaný a jeho průměrná mzda je 22 730 Kč. Pan Novák má manželku a dvě děti. Pokud by měl dluhy a řešil je formou osobního bankrotu – srážky by vypadaly takto:

 • Čistá mzda = 23 730 Kč
 • Nezabavitelná částka = 15 746 Kč (7873 + 3 x 2624,3)
 • Ze zbytku  po odečtení nezabavitelné částky (7 984 Kč):
  • Jednu třetinu dostává p. Novák = 2 661 Kč
  • Dvě třetiny dostává insolvenční správce = 5322 Kč
 • Srážky na insolvenci celkem = 5322 Kč
 • Zbytek mzdy při insolvenci = 18 408 Kč
 • Za 5 roků zaplaceno = 319 320 Kč (*)

(*) Výše uvedená částka, kolik bude při insolvenci zaplaceno za 5 roků, je pouze prostý násobek srážek za 60 měsíců (5 roků). Výše srážek se ale může měnit (třeba tím, že se v některých letech změní nezabavitelná částka, nebo třeba příjem dlužníka). Ze srážek si také bere část insolvenční správce, jako svou odměnu. Při oddlužení jednotlivce je to 900 Kč měsíčně bez DPH (tedy 1089 Kč s DPH). Za 5 roků je to celkem 54 000 Kč bez DPH. O tuto sumu by pak byla nižší celkově splacená částka.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – První půjčka do výplaty zdarma. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 50000 Kč bez registru a bez ručitele. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka insolvence 2021 – kolik mi zůstane, a co je nového?

Diskuse: 8
 • Míša

  Dobrý den, chci se optat. insolvenci platim rok a pul. nyní jsem nastoupila do nove prace a v kazde vyplatni pasce mi schazi 2070. podle vypoctu jsem ztratila narok na danovou slevu na osobu jakožto na mě. toto určuje zaměstnavatel nebo je to v zakoně pro insolvenci že to spada do splátky? dekuji za odpoved.miša

 • Custom avatar kamil

  Dobry den chci se zeptat jestli se v stahuje insolvence na dluh finančnímu úřadu.
  Děkuji za odpovědˇ.

 • Custom avatar Blanka

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, byla mi schválena insolvence a mám předěleného správce, zatím nemám dojednán splátkový kalendář, nebo´t je to cca po schválení 15 dní. Chci se ale zeptat, jak je to se srážkami ze mzdy, dle správce bych měla dostat celou výplatu bez jakýchkoliv srážek na exekuci. V měsíce 10/2017 byla srážka provedena, ale exekutor peníze vrací zpět správci, jak bude mít podklady. Jak je to tedy se srážkami ze mzdy?
  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar ema

  Dobrý den,mám v insolvenci třetím rokem, změní se pro mě rokem 2018 nezabavitelna částka?Doposud to činilo 9200kč.Mám jednu vyživovací povinnost.
  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Kája

  Dobrý den, chci se zeptat, manžel má nějaké dluhy a přemýšlíme nad Insolvenci, jenomže se bojíme, aby jsme to pak utáhli…zajímá mě toto:manžel má na výplatní pásce určitou částku a pak zvlášť pobírá z práce peníze jako diety(stravné), počítala by se insolvence z celkového platu i s dietama, nebo jen z platu, který ma přiznaný na výplatní pásce?děkuji

 • Custom avatar Dana Horčíková

  Dobrý den,
  mám dotaz. Syn platí insolvenční splátky a chtěl by se stát OSVČ.
  ZJISTIL,ŽE DANĚ,ZDRAVOTNÍ A SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ NEMŮŽE PLATIT PAUŠÁLNĚ.
  Nyní je bezradný,kde sehnat informace,ohledně těchto měsíčních plateb.Také neví,jak se mu budou počítat splátky na insolvenci. nemáte tam nějaký příklad,nebo vzor,podle kterého by vše pochopil?
  Děkuji.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   U OSVČ se zpravidla stanovuje tzv. zálohová splátka. Buď se vychází z daňového přiznání. Nebo pokud není, tak z reálných příjmů/nákladů. Výpočet splátky je pak stejný jako u běžné fyzické osoby (platí stejná pravidla pro nezabavitelnou částku atd.). Zálohová splátka se stanoví pro jedno daňové období, a na jeho konci OSVČ předloží insolvenčnímu správci účetnictví a provede se revize výše splátky. Pokud byla splátka nižší, než mohla být podle skutečného zisku, pak je povinnost uhradit nedoplatek

 • Custom avatar ivana bočková

  jsem důchodce id..splacím rok insolvenci..chci se nechat zaměstnat na zkraceny uvazek v chraněné dílně na 18 hod tydně… z vyplaty mi vezme ins.spravce kolik pěnez ? aby se mi vyplatilo vubec pracovat..díky za odpověd 🙂

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Karel: Dobrý den, notářka che po mě přinést peníze v hotovosti hned na nařízené je...
 • zdenka L: Dobrý den, zajímá mě jestli se počíta pro doložení k dávce na bydlení platb...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Od 1.1.2022, bude platit novela zákona o důchodovém pojištění, podle které se ...
 • Perková Drahomíra: Jak se budou vypočítávat dny před lednovou splátkou důchodu....
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Ano, máte pravdu, poslední řádek (celkový součet) ve vzorovém příkladu byl c...