Kalkulačka insolvence 2017 – kolik mi zůstane, a co je nového?

<span>Při insolvenci, oddlužení splátkovým kalendářem, jsou po dobu 5 roků prováděny srážky, jako u přednostní exekuce.</span> Při insolvenci, oddlužení splátkovým kalendářem, jsou po dobu 5 roků prováděny srážky, jako u přednostní exekuce.

Na této stránce najdete aktualizovanou kalkulačku, pro výpočet srážek a nezabavitelné částky, při insolvenci (soudním oddlužení) v roce 2017. Můžete si tak nejenom spočítat, kolik peněz by vám zůstávalo z platu nebo ze mzdy při insolvenci, ale také si můžete jednoduše ověřit, zda vzhledem k výši svého příjmu, a výši svých závazků, splňujete podmínky pro schválení osobního bankrotu.

Insolvenční kalkulačka 2017

Do kalkulačky zadávejte svoji čistou mzdu (resp. mzdu, která je očekávána v průběhu oddlužení – vysvětlení dále). A také celou výši svých dluhů. To, jak se provádí výpočet srážek při insolvenci, a jak soud hodnotí, zda vám oddlužení povolí nebo ne, si popíšeme v dalších odstavcích. Kalkulačku pro výpočet společného oddlužení manželů pak najdete zde: Kalkulačka společné oddlužení manželů 2017.

Kalkulačka splátek při oddlužení
Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost.
Celkové dluhy

Výpočet

Co je nového u insolvence v roce 2017?

Na začátku roku 2017 došlo k drobné úpravě základní nezabavitelné částky. Ta se o „pár“ korun snížila, reálný dopad na výši srážek a toho, kolik vám případně zůstane při insolvenci, je ale téměř zanedbatelný.

Významnější změnou v oblasti „osobních bankrotů“, je novela Insolvenčního zákona (Zákon číslo 182/2006 Sb.). Tato novela zákona začala platit od 1. 7. 2017 a přinesla hned několik změn. Z těch nejdůležitějších, které se týkají oddlužení, je to především ta, která omezuje působnost firem, nabízejících „vyřešení oddlužení“.

Až do nedávné doby mohla v ČR působit celá řada firem, které nabízely „pomoc s oddlužením“. Tyto firmy si mohl účtovat libovolně vysokou částku (často i 10 tisíc korun, nebo i mnohem více), a přitom negarantovaly žádný výsledek (a dost často už předem věděli, že soud oddlužení zamítne).

Nově žádost o oddlužení u soudu, může podávat buď samotný dlužník, nebo návrh může podávat soudní exekutor, notář nebo insolvenční správce. Ti si mohou za své služby sice účtovat poplatek, ale jeho výše je zákonem stanovena na maximálně 4000 Kč (pokud se jedná od oddlužení jednotlivce) nebo maximálně 6000 Kč (pokud se jedná o společné oddlužení manželů).

Kromě nich mohou ještě s oddlužením pomáhat tzv. „akreditované osoby“ (po dobu jednoho roku pak i bez akreditace), ale ty tak mohou činit pouze bezplatně. Jsou tím myšleny především nejrůznější neziskové organizace, které nabízí bezplatnou pomoc při řešení dluhů.

Co je to insolvence (oddlužení) a jaké jsou podmínky?

O soudní oddlužení si může požádat u Insolvenčního soudu ten, kdo má vysoké dluhy, které nezvládá splácet. Pokud soud oddlužení schválí, pak jsou následujících 5 roků prováděny srážky. Předpokladem pro schválení oddlužení je to, že dlužník bude schopen uhradit alespoň 30% svých dluhů.

Oddlužení je možné buď formou prodeje majetku (což ale u většiny dlužníků nic nevyřeší) nebo formou postupných splátek (pak musí dlužník za 5 roků zaplatit nejméně 30% dluhů).

Pokud soud přijme návrh na oddlužení, pozastaví se všechny existující exekuce. Pokud soud návrh schválí, a rozhodne o oddlužení, není pak již možné další exekuce zahajovat.

Po dobu oddlužení (5 roků), na dlužníka dohlíží insolvenční správce. Po celou tuto dobu jsou prováděny srážky (viz dále). A současně musí dlužník insolvenčnímu správci „odevzdat“ i všechny ostatní, mimořádné příjmy.

Kolik mi zůstane při insolvenci v roce 2017?

Pokud se jedná o oddlužení splátkovým kalendářem, pak jsou u dlužníka po dobu 5 roků prováděny srážky ve stejném rozsahu, jako u exekuce z důvodu přednostní pohledávky. Dlužníkovi z jeho platu (nebo i jiného příjmu, jako je například důchod), tedy zůstává nezabavitelná částka a jedna třetina ze zbytku mzdy (maximálně ale 3077 Kč).

Základní nezabavitelná částka je v roce 2017 ve výši 6154,67 Kč. Oproti předchozímu roku (2016) se snížila o 24 Kč. To je dáno tím, že nezabavitelná částka je stanovena, jako dvě třetiny ze součtu životního minima jednotlivce (v roce 2017 je to 3410 Kč) a normativních nákladů na bydlení (v roce 2017 je to 5822 Kč, v roce 2016 to bylo 5858 Kč, z toho pochází to snížení).

Pokud má dlužník manželku (manžela) nebo nějaké děti, ke kterým má vyživovací povinnost, pak se nezabavitelná částka zvyšuje o 1538,67 Kč za manželku nebo každé dítě.

Výpočet srážek a nezabavitelné částky při insolvenci

Pro výpočet srážek je rozhodující čistá mzda. Z ní se pak odečte nezabavitelná částka. Zbytek – pokud je nižší než 9232 Kč se rozdělí na třetiny. Dvě třetiny dostává insolvenční správce, jedna třetina zůstává zaměstnanci. Pokud by byl zbytek mzdy (po odečtení nezabavitelného minima), vyšší než 9232 Kč, pak vše co je nad, si „bere“ insolvenční správce, a na třetiny se dělí jen 9232 Kč.

Příklad výpočtu: Pan Novák je zaměstnaný a jeho průměrná mzda je 22 730 Kč. Pan Novák má manželku a dvě děti. Pokud by měl dluhy a řešil je formou osobního bankrotu – srážky by vypadaly takto:

 • Čistá mzda = 22 730 Kč
 • Nezabavitelná částka = 10 771 Kč (6154,67+3×1538,67)
 • Zbytek mzdy je vyšší než 9232 Kč = 2727 si bere insolvenční správce
 • Ze zbytku (9232 Kč):
  • Jednu třetinu dostává p. Novák = 3077 Kč
  • Dvě třetiny dostává insolvenční správce = 6154 Kč
 • Srážky na insolvenci celkem = 8881 Kč
 • Zbytek mzdy při insolvenci = 13 849 Kč
 • Za 5 roků zaplaceno = 532 860 Kč (*)

(*) Výše uvedená částka, kolik bude při insolvenci zaplaceno za 5 roků, je pouze prostý násobek srážek za 60 měsíců (5 roků). Výše srážek se ale může měnit (třeba tím, že se v některých letech změní nezabavitelná částka, nebo třeba příjem dlužníka). Ze srážek si také bere část insolvenční správce, jako svou odměnu. Při oddlužení jednotlivce je to 900 Kč měsíčně bez DPH (tedy 1089 Kč s DPH). Za 5 roků je to celkem 54 000 Kč bez DPH. O tuto sumu by pak byla nižší celkově splacená částka.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – První půjčka do výplaty zdarma. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 50000 Kč bez registru a bez ručitele. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka insolvence 2017 – kolik mi zůstane, a co je nového?

komentářů 5
 • Míša

  Dobrý den, chci se optat. insolvenci platim rok a pul. nyní jsem nastoupila do nove prace a v kazde vyplatni pasce mi schazi 2070. podle vypoctu jsem ztratila narok na danovou slevu na osobu jakožto na mě. toto určuje zaměstnavatel nebo je to v zakoně pro insolvenci že to spada do splátky? dekuji za odpoved.miša

 • Custom avatar kamil

  Dobry den chci se zeptat jestli se v stahuje insolvence na dluh finančnímu úřadu.
  Děkuji za odpovědˇ.

 • Custom avatar Blanka

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, byla mi schválena insolvence a mám předěleného správce, zatím nemám dojednán splátkový kalendář, nebo´t je to cca po schválení 15 dní. Chci se ale zeptat, jak je to se srážkami ze mzdy, dle správce bych měla dostat celou výplatu bez jakýchkoliv srážek na exekuci. V měsíce 10/2017 byla srážka provedena, ale exekutor peníze vrací zpět správci, jak bude mít podklady. Jak je to tedy se srážkami ze mzdy?
  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar ema

  Dobrý den,mám v insolvenci třetím rokem, změní se pro mě rokem 2018 nezabavitelna částka?Doposud to činilo 9200kč.Mám jednu vyživovací povinnost.
  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Kája

  Dobrý den, chci se zeptat, manžel má nějaké dluhy a přemýšlíme nad Insolvenci, jenomže se bojíme, aby jsme to pak utáhli…zajímá mě toto:manžel má na výplatní pásce určitou částku a pak zvlášť pobírá z práce peníze jako diety(stravné), počítala by se insolvence z celkového platu i s dietama, nebo jen z platu, který ma přiznaný na výplatní pásce?děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze