Kalkulačka: Výpočet nezabavitelné částky a srážek při exekuci na mzdu v roce 2024

<span>Od začátku roku 2024 (od 1. ledna 2024), se snižuje nezabavitelné minimum při exekuci na mzdu (týká se i insolvence). Nezabavitelná částka pro výpočet exekuce, je od 1. 1. 2024 ve výši 12 705 Kč. Nezabavitelné minimum při exekuci na účet v bance je 14 580 Kč.</span> Od začátku roku 2024 (od 1. ledna 2024), se snižuje nezabavitelné minimum při exekuci na mzdu (týká se i insolvence). Nezabavitelná částka pro výpočet exekuce, je od 1. 1. 2024 ve výši 12 705 Kč. Nezabavitelné minimum při exekuci na účet v bance je 14 580 Kč.

Od nového roku (od 1. 1. 2024), se mění podmínky pro výpočet nezabavitelné částky při exekuci (a insolvenci). Nezabavitelné minimum pro dlužníky s exekucí na mzdu (nebo jiný příjem) se od 1. ledna 2024 snižuje. Tato změna nezabavitelné částky asi příliš nepotěší nikoho, kdo má problémy s exekucí nebo insolvencí.

Snížení základní nezabavitelné částky o 933 Kč (u dlužníka, který má manželku a dvě děti, se celkové nezabavitelné minimum sníží dokonce o 1633 Kč), se při výpočtu srážek projeví snížením zbylé části příjmu (z výplaty nebo z důchodu zůstane méně).

Srážky na exekuci nebo insolvenci se v roce 2024 zvýší o několik stovek (rozdíl může být 300 – 1000 Kč, nebo i více – podle toho kolik je čistá mzda).

Lidé s exekucí (nebo insolvencí) tak budou mít méně peněz – u výplaty se projeví už v únoru 2024 (kdy se vyplácí mzda za leden 2024; u výplaty v lednu – což je plat za prosinec, se výpočet provádí ještě podle podmínek, které platily v předchozím roce).

V následující kalkulačce (viz níže), si můžete sami spočítat, kolik je nezabavitelná částka při exekuci (a insolvenci), a kolik peněz by vám mělo zůstat při exekuci na mzdu (nebo při exekučních srážkách i z dalších příjmů).

Exekuce na mzdu 2024 – snížení nezabavitelné částky

Od 1. ledna 2024, se mění podmínky pro výpočet nezabavitelné částky při exekuci. V roce 2024, jsou snížené normativní náklady na bydlení o 1400 Kč, což má za následek i snížení nezabavitelné částky o 933 Kč.

Při exekuci na plat, se od ledna 2024 zvýší srážky (exekutor bere více peněz) a lidem zůstane méně peněz. Rozdíl může být i 500 – 1000 Kč nebo i více.

Viz: Nová kalkulačka pro výpočet exekuce od 1. ledna 2024

Nezabavitelné minimum při exekuci se od 1. 1. 2024 snižuje o 933 Kč

Nezabavitelná částka, která se uplatní při výpočtu exekuce (nebo i při výpočtu insolvence), se poměrně pravidelně mění (a zpravidla zvyšuje). Od začátku roku 2024 je to ale jinak – nezabavitelné minimum se bude snižovat (bude to méně, než v předchozím roce).

Od ledna 2024, se totiž mění normativní náklady na bydlení (nově se pro výpočet použije částka 14 197 Kč; tj. o 1400 Kč méně, než v předchozím roce). Životní minimum jednotlivce (což je druhý údaj pro výpočet nezabavitelné částky), se v roce 2024 nemění, a je to 4 860 Kč.

Změna nezabavitelné částky od 1. ledna 2024

Od začátku roku 2024, se ale nezabavitelné minimum spočítá, jako dvě třetiny ze součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení:

 • Od 1. 1. 2024 je nové nezabavitelné minimum dlužníka = 12 705 Kč

Obdobně se mění i výpočet částky, která se při výpočtu nezabavitelné částky, zohlední za manžela/manželku nebo za každé vyživované dítě. Za každou takovou osobu se základní částka zvýší o jednu čtvrtinu:

 • Od 1. 1. 2024 je nezabavitelná částka za manžela/manželku/dítě = 3 176 Kč

Kolik je nezabavitelná částka v roce 2024

Nezabavitelné minimum, se tedy od začátku roku snižuje o 933 Kč. Do konce roku 2023, bylo nezabavitelné minimum ve výši 13 638 Kč. Od ledna 2024 to bude 12 705 Kč.

Nezabavitelné minimum 2024 2023 2024 Změna
Základní nezabavitelné minimum 13 638 Kč 12 704,67 Kč -933,33 Kč
Nezabavitelná částka za manžela/manželku 3409,50 Kč 3 176,17 Kč -233,33 Kč
Nezabavitelná částka za každé dítě 3409,50 Kč 3 176,17 Kč -233,33 Kč

Podmínky pro výpočet exekuce na mzdu (nebo jiný příjem) se v roce 2024 nemění

Ostatní podmínky, pro výpočet exekuce na mzdu (nebo exekučních srážek i z dalších příjmů, jako je například invalidní nebo starobní důchod, podpora v nezaměstnanosti, mateřská, rodičovská, nemocenská, atd.), se v roce 2024 jinak nemění.

Při exekuci je nárok, na nezabavitelnou částku (která se navyšuje za každou vyživovanou osobou), a dále pak na jednu nebo dvě třetiny ze zbylé části čisté mzdy (nebo jiného příjmu).

Přednostní x nepřednostní exekuce – kolik peněz mi zůstane v roce 2024?

Více peněz, zůstává při nepřednostní exekuci. U nepřednostních pohledávek, je nárok na nezabavitelné minimum a dvě třetiny ze zbytku výplaty (v roce 2024 je to maximálně nezabavitelné minimum + maximálně 19 056 Kč, vše co je navíc, dostává exekutor). Mezi přednostní pohledávky, patří většina běžných dluhů (pokuty za MHD, nezaplacení splátky, účty za telefon, elektřinu či plyn, apod.).

Méně peněz, zůstává u přednostní exekuce (nebo u insolvenčních srážek). U přednostních pohledávek (kam patří například i alimenty, dluhy vůči státu, náhrada škody u soudu, apod.), je nárok pouze na nezabavitelné minimum a jednu třetinu ze zbytku čisté výplaty (v roce 2024, je to maximálně nezabavitelné minimum + maximálně 9 528 Kč).

Kalkulačka: Výpočet exekučních srážek z výplaty (nebo i z dalších příjmů) od 1. 1. 2024

V následující kalkulačce si můžete sami spočítat, kolik je nezabavitelná částka, kolik jsou exekuční srážky, a kolik vám musí zůstat z výplaty, při exekuci.

Výpočet exekuce, se provádí z čisté mzdy (nebo i z dalších čistých příjmů – exekuce je možná i na invalidní důchod, starobní důchod, nemocenské dávky, z podpory v nezaměstnanosti, z mateřské, z rodičovské, příjem z brigády DPP nebo DPČ, odměna pěstouna, apod.).

Při výpočtu exekučních srážek ze mzdy, se zohledňuje i počet vyživovaných osob, mezi které patří manžel nebo manželka, nebo i každé vyživované dítě (dítě, vůči kterému má dlužník vyživovací povinnost s výjimkou dětí, vůči kterým existuje dluh na výživném).

Kalkulačka exekuce na mzdu 2024
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Exekuce na účet v bance a nezabavitelné minimum v roce 2024

Od začátku roku (od 1. 1. 2024) platí stejná nezabavitelná částka, na kterou je nárok při exekuci na účet v bance.

Pokud exekutor nařídí blokaci bankovního účtu, máte nárok na jednorázovou částku, která odpovídá trojnásobku životního minima jednotlivce.

 • Životní minimum jednotlivce v roce 2024 = 4 860 Kč
 • Nezabavitelné minimum při exekuci na účet 2024 = 14 580 Kč

Při exekuci na účet v bance, je ale na toto nezabavitelné minimum (trojnásobek životního minima), nárok pouze jednou, po celou dobu exekuce. Účet v bance, může být zablokován až 6 měsíců (nebo i déle, pokud je exekuce prodloužena).

Chráněný účet při exekuci v roce 2024

Lidé s exekucí na účet v bance, mají možnost požádat banku, o zřízení chráněného účtu. Na tento speciální účet, si mohou nechat posílat peníze, které by neměly podléhat exekuci, jako je například nezabavitelná část výplaty, důchodu, či jiného příjmu. Nebo některé sociální dávky, apod.

Chráněný účet, se vyřizuje u banky, kde je vedený bankovní účet postižený exekucí. Založení a vedení chráněného účtu je „zdarma“ (resp. banka by měl účtovat jen případné běžné poplatky, jako u běžných bankovních účtů).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčky pro OSVČ bez registru a zástavy. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá půjčka 30000 Kč bez doložení příjmů. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet nezabavitelné částky a srážek při exekuci na mzdu v roce 2024

Diskuse: 3
 • Custom avatar Pešková

  určeno exekutorem:

  plátci mzdy se nařizuje, aby prováděl srážky ze mzdy povinného tak, že základní částka bude srážena ve výši 1/2
  znamená to, že pokud je nezabavitelná částka 17.048,- Kč (1 rodinný příslušník), bude nyní 8.524,- Kč?
  Děkuji

 • Custom avatar Marek Havlíček

  Dobrý den,chtěl sem se zeptat,pokud žiji s přítelkyní se dvěmi dětmi,a přispívám na živobytí,jak se to počítá když nejsme manželé? Děkuji Marek

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Nezapočítá se to nijak = u nezabavitelné částky, se zohlední pouze manžel/manželka, nebo dítě/děti u kterých máte vyživovací povinnost (tj. vlastní/osvojené/adoptované dítě).

   Jiné osoby – partner/partnerka a jeho/její dětí se nijak nezapočítají, a to ani v případě, že s nimi sdílíte společnou domácnost

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...