Kalkulačka: Výpočet nezabavitelné částky a srážek při exekuci na mzdu v roce 2023

<span>Od začátku roku 2023 (od 1. ledna 2023), se zvyšuje nezabavitelné minimum při exekuci na mzdu (týká se i insolvence). Nezabavitelná částka pro výpočet exekuce, je od 1. 1. 2023 ve výši 13 638 Kč. Zvyšuje se i nezabavitelné minimum při exekuci na účet v bance na 14 580 Kč.</span> Od začátku roku 2023 (od 1. ledna 2023), se zvyšuje nezabavitelné minimum při exekuci na mzdu (týká se i insolvence). Nezabavitelná částka pro výpočet exekuce, je od 1. 1. 2023 ve výši 13 638 Kč. Zvyšuje se i nezabavitelné minimum při exekuci na účet v bance na 14 580 Kč.

Od nového roku (od 1. 1. 2023), se mění podmínky pro výpočet nezabavitelné částky při exekuci (a insolvenci). Nezabavitelné minimum pro dlužníky s exekucí na mzdu (nebo jiný příjem) se od 1. ledna 2023 zvyšuje. Zvýšení nezabavitelné částky, je ale ve výsledku nižší, než jak tomu mohlo být, pokud by se nezměnily podmínky výpočtu.

V následující kalkulačce (viz níže), si můžete sami spočítat, kolik je nezabavitelná částka při exekuci (a insolvenci), a kolik peněz by vám mělo zůstat při exekuci na mzdu (nebo při exekučních srážkách i z dalších příjmů).

Nezabavitelné minimum při exekuci se od 1. 1. 2023 zvyšuje – ale méně než by mohlo

Nezabavitelná částka, která se uplatní při výpočtu exekuce (nebo i při výpočtu insolvence), se poměrně pravidelně mění (a zpravidla zvyšuje). Nejinak je tomu i od začátku roku 2023.

Od ledna 2023, se totiž zvyšuje jak životní minimum (nově to bude 4860 Kč), tak i normativní náklady na bydlení (nově se pro výpočet použije částka 15 597 Kč). Což jsou dva základní údaje, pro výpočet nezabavitelné částky.

Zvýšení nezabavitelné částky (které platí od 1. 1. 2023), ale mohlo být i vyšší. Až do konce roku 2022, se nezabavitelné minimum dlužníka v exekuci (nebo insolvenci), počítalo jako tři čtvrtiny ze součtu životního minima jednotlivce, a z normativních nákladů na bydlení.

Zvýšení nezabavitelní částky od 1. ledna 2023

Od začátku roku 2023, se ale nezabavitelné minimum spočítá, jako dvě třetiny ze součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení:

 • Od 1. 1. 2023 je nové nezabavitelné minimum dlužníka = 13 638 Kč

Obdobně se mění i výpočet částky, která se při výpočtu nezabavitelné částky, zohlední za manžela/manželku nebo za každé vyživované dítě. Dříve (do konce roku 2022), to byla jedna třetina z nezabavitelné částky dlužníka. Nově (od 1. 1. 2023) to ale bude už jenom jedna čtvrtina:

 • Od 1. 1. 2023 je nezabavitelná částka za manžela/manželku/dítě = 3 409,50 Kč

Poznámka: Změna ve výpočtu nezabavitelné částky, mohla být ještě větší, jedním z návrhů bylo i to, aby nezabavitelné minimum, bylo jen 11/20 ze součtu životního minima a normativu na bydlení. Důvodem je to, že především normativ na bydlení, se během roku 2022 velmi výrazně zvýšil, což vede k neadekvátnímu navyšování nezabavitelné částky. A to pak může komplikovat třeba insolvence (oddlužení).

Kolik je nezabavitelná částka v roce 2023

Nezabavitelné minimum, se tedy od začátku roku zvyšuje o 2534 Kč. Do konce roku 2022, bylo nezabavitelné minimum ve výši 11 103,75 Kč. Od ledna 2023 to bude 13 638 Kč.

Nezabavitelné minimum 2023 2022 2023 Změna
Základní nezabavitelné minimum 11103,75 Kč 13638,00 Kč +2534,25 Kč
Nezabavitelná částka za manžela/manželku 3701,25 Kč 3409,50 Kč -291,75 Kč
Nezabavitelná částka za každé dítě 3701,25 Kč 3409,50 Kč -291,75 Kč

Podmínky pro výpočet exekuce na mzdu (nebo jiný příjem) se v roce 2023 nemění

Ostatní podmínky, pro výpočet exekuce na mzdu (nebo exekučních srážek i z dalších příjmů, jako je například invalidní nebo starobní důchod, podpora v nezaměstnanosti, mateřská, rodičovská, nemocenská, atd.), se v roce 2023 jinak nemění.

Při exekuci je nárok, na nezabavitelnou částku (která se navyšuje za každou vyživovanou osobou), a dále pak na jednu nebo dvě třetiny ze zbylé části čisté mzdy (nebo jiného příjmu).

Přednostní x nepřednostní exekuce – kolik peněz mi zůstane v roce 2023?

Více peněz, zůstává při nepřednostní exekuci. U nepřednostních pohledávek, je nárok na nezabavitelné minimum a dvě třetiny ze zbytku výplaty (v roce 2023 je to maximálně nezabavitelné minimum + 20 458 Kč, vše co je navíc, dostává exekutor). Mezi přednostní pohledávky, patří většina běžných dluhů (pokuty za MHD, nezaplacení splátky, účty za telefon, elektřinu či plyn, apod.).

Méně peněz, zůstává u přednostní exekuce (nebo u insolvenčních srážek). U přednostních pohledávek (kam patří například i alimenty, dluhy vůči státu, náhrada škody u soudu, apod.), je nárok pouze na nezabavitelné minimum a jednu třetinu ze zbytku čisté výplaty (v roce 2023, je to maximálně nezabavitelné minimum + 10 230 Kč).

Kalkulačka: Výpočet exekučních srážek z výplaty (nebo i z dalších příjmů) od 1. 1. 2023

V následující kalkulačce si můžete sami spočítat, kolik je nezabavitelná částka, kolik jsou exekuční srážky, a kolik vám musí zůstat z výplaty, při exekuci.

Výpočet exekuce, se provádí z čisté mzdy (nebo i z dalších čistých příjmů – exekuce je možná i na invalidní důchod, starobní důchod, nemocenské dávky, z podpory v nezaměstnanosti, z mateřské, z rodičovské, příjem z brigády DPP nebo DPČ, odměna pěstouna, apod.).

Při výpočtu exekučních srážek ze mzdy, se zohledňuje i počet vyživovaných osob, mezi které patří manžel nebo manželka, nebo i každé vyživované dítě (dítě, vůči kterému má dlužník vyživovací povinnost s výjimkou dětí, vůči kterým existuje dluh na výživném).

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.1.2023
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Exekuce na účet v bance a nezabavitelné minimum v roce 2023

Od začátku roku (od 1. 1. 2023) se mírně zvyšuje i nezabavitelná částka, na kterou je nárok při exekuci na účet v bance.

Pokud exekutor nařídí blokaci bankovního účtu, máte nárok na jednorázovou částku, která odpovídá trojnásobku životního minima jednotlivce.

Životní minimum jednotlivce se od 1. 1. 2023 zvyšuje na 4860 Kč (do konce roku 2022 to bylo 4620 Kč). Díky tomu, se adekvátně zvyšuje i nezabavitelné minimum při exekuci na účet v bance. V roce 2023 je to nově 14 580 Kč.

Nezabavitelné minimum 2023 2022 2023 Zvýšení
Životní minimum jednotlivce 4620 Kč 4860 Kč +240 Kč
Nezabavitelná částka exekuce na účet 13860 Kč 14580 Kč +720 Kč

Při exekuci na účet v bance, je ale na toto nezabavitelné minimum (trojnásobek životního minima), nárok pouze jednou, po celou dobu exekuce. Účet v bance, může být zablokován až 6 měsíců (nebo i déle, pokud je exekuce prodloužena).

Chráněný účet při exekuci v roce 2023

Lidé s exekucí na účet v bance, mají možnost požádat banku, o zřízení chráněného účtu. Na tento speciální účet, si mohou nechat posílat peníze, které by neměly podléhat exekuci, jako je například nezabavitelná část výplaty, důchodu, či jiného příjmu. Nebo některé sociální dávky, apod.

Chráněný účet, se vyřizuje u banky, kde je vedený bankovní účet postižený exekucí. Založení a vedení chráněného účtu je „zdarma“ (resp. banka by měl účtovat jen případné běžné poplatky, jako u běžných bankovních účtů).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčky pro OSVČ bez registru a zástavy. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá půjčka 30000 Kč bez doložení příjmů. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet nezabavitelné částky a srážek při exekuci na mzdu v roce 2023

Diskuse: 3
 • Custom avatar Pešková

  určeno exekutorem:

  plátci mzdy se nařizuje, aby prováděl srážky ze mzdy povinného tak, že základní částka bude srážena ve výši 1/2
  znamená to, že pokud je nezabavitelná částka 17.048,- Kč (1 rodinný příslušník), bude nyní 8.524,- Kč?
  Děkuji

 • Custom avatar Marek Havlíček

  Dobrý den,chtěl sem se zeptat,pokud žiji s přítelkyní se dvěmi dětmi,a přispívám na živobytí,jak se to počítá když nejsme manželé? Děkuji Marek

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Nezapočítá se to nijak = u nezabavitelné částky, se zohlední pouze manžel/manželka, nebo dítě/děti u kterých máte vyživovací povinnost (tj. vlastní/osvojené/adoptované dítě).

   Jiné osoby – partner/partnerka a jeho/její dětí se nijak nezapočítají, a to ani v případě, že s nimi sdílíte společnou domácnost

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Nezapočítá se to nijak = u nezabavitelné částky, se zohlední pouze manžel/man...
 • Marek Havlíček: Dobrý den,chtěl sem se zeptat,pokud žiji s přítelkyní se dvěmi dětmi,a přisp...
 • Silent Hill: Dobrý den, obávám se, že se to bude týkat jen insolvencí zahájených po 1.1.20...
 • Zdeňka: Dobrý den, od 4.5.2023 mám zažádáno o předčasný důchod bez výplaty, bude k ...
 • ROBERT LAKATOS: DOBRY DEN,CHTEL BYCH SE ZEPTAT JESTLI SE MNE TYKA NOVA MOMENTALNE NOVELA O SKRACENI...