Kalkulačka exekuce na plat – výpočet exekuce na mzdu ze zaměstnání (i na DPP a DPČ)

<span>V roce 2017 se základní nezabavitelná částka snižuje o 24 Kč (díky snížení normativních nákladů na bydlení). Od 1. 1. 2017 je to 6154,67 Kč.</span> V roce 2017 se základní nezabavitelná částka snižuje o 24 Kč (díky snížení normativních nákladů na bydlení). Od 1. 1. 2017 je to 6154,67 Kč.

Kolik peněz vám zůstane z platu v roce 2017, pokud vám exekutor nařídí srážky? Kolik je nezabavitelné minimum u exekuce ze mzdy? Jak se provádí výpočet nezabavitelného minima a srážek z platu, pokud máte více exekucí? To vše najdete v tomto článku. V naší nové online kalkulačce pro výpočet výše exekuci si pak můžete sami spočítat, kolik vám zůstanete z platu v roce 2017.

Exekuce na mzdu 2024 – snížení nezabavitelné částky

Od 1. ledna 2024, se mění podmínky pro výpočet nezabavitelné částky při exekuci. V roce 2024, jsou snížené normativní náklady na bydlení o 1400 Kč, což má za následek i snížení nezabavitelné částky o 933 Kč.

Při exekuci na plat, se od ledna 2024 zvýší srážky (exekutor bere více peněz) a lidem zůstane méně peněz. Rozdíl může být i 500 – 1000 Kč nebo i více.

Viz: Nová kalkulačka pro výpočet exekuce od 1. ledna 2024

Výpočet exekuce na plat v roce 2017

Kalkulačka exekuce na mzdu 2017
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kolik je nezabavitelné minimum 2017

Podobně jako každý rok, i od 1. 1. 2017 dochází k drobným změnám v tom, jaká je základní nezabavitelná částka při exekuci. Pokud jsou nařízeny srážky z platu kvůli exekuci nebo insolvenci, pak dlužníkovi (povinnému) musí zůstat určitá část platu jako nezabavitelné minimum.

Nezabavitelná částka je určena, jako dvě třetiny ze součtu toho, jaké je životní minimum jednotlivce, a jaké jsou normativní náklady na bydlení pro jednu osobu v nájemním bytě (ve městě 50 000 do 99 999 obyvatel)

 • Životní minimum jednotlivce v roce 2017 = 3410 Kč (stejné jako v roce 2016, a i předchozích letech)
 • Normativní náklady na bydlení v roce 2017 = 5822 Kč (v roce 2016 to bylo 5858 Kč, snižují se tedy o 36 Kč)
 • Základní nezabavitelná částka 2017 = 6154,67 Kč

V roce 2017 se tedy základní nezabavitelná částka o něco málo snižuje (díky snížení normativních nákladů na bydlení). V roce 2016 bylo toto minium ve výši 6178,67 Kč, nyní v roce 2017 je to tedy o 24 Kč méně.

Výpočet nezabavitelné částky v roce 2017

Základní nezabavitelná částka uvedená v předchozím odstavci je ale pouze jenom dílčí výsledek. Celková nezabavitelná částka je pak i podstatně vyšší. Platí, že za každou vyživovanou osobu (na dítě (*) nebo na manželku) se nezabavitelné minimum zvyšuje o 1/4, tedy o 1538,67  Kč. Pokud by měl zaměstnanec dvě děti a manželku, pak je nezabavitelné minimum v roce 2017 ve výši 10 771 Kč (v roce 2016 to bylo 10 813 Kč).

(*) Pokud by se ale jednalo o exekuci z důvodu dluhu na alimentech, pak se nezabavitelné minimum o částku za dané dítě nezvyšuje

Ani toto celkové nezabavitelné minimum, pokud má zaměstnanec manželku nebo děti, ještě není vše, co vám musí zůstat při exekuci na plat. Zbytek mzdy se dále dělí mezi vás, a jednotlivé typy pohledávek, resp. mezi jednotlivé věřitele. Pro přesnost, takto se rozděluje zbytek mzdy, který nepřesáhne 9232 Kč. Cokoliv je nad tuto částku se již zabavuje bez omezení.

Exekuční srážky ze mzdy – příklad výpočtu

Jak by tedy vypadal konkrétní příklad výpočtu exekuční srážky ze mzdy u zaměstnance s průměrnou čistou mzdou 28000 Kč měsíčně, který má dvě děti a jsou u něj prováděny srážky ze mzdy:

 • Z celkové nezabavitelné minimum bude 10 771 Kč (6154,67 Kč + 1538,67 Kč + 1538,67 Kč + 1538,67 Kč)
 • Zbytek mzdy je 17 229 Kč
 • Vše nad 9232 Kč se zabaví pro exekuce = 7997 Kč
 • Částka 9232 se dělí na třetiny
 • První třetina jde zaměstnanci
 • Druhá třetina jde na přednostní pohledávky, pokud nejsou, jde zaměstnanci
 • Třetí třetina jde na nepřednostní pohledávky

Ve výsledku pak ze mzdy 28000 Kč zůstane 13 849 Kč (pokud je přednostní pohledávka) nebo 16 929 Kč (pokud se jedná o přednostní pohledávky)

Exekuce na plat a minimální mzda

Minimální mzda se v roce 2017 zvyšuje na částku 11 000 Kč. Jak by to vypadalo s exekucí na tuto minimální mzdu? Opět budeme uvažovat případ zaměstnance se dvěma dětmi a manželkou.

V tomto případě známe hrubou mzdu a je nejprve nutné vypočítat čistou mzdu. Pokud si zaměstnanec uplatňuje slevu na poplatníka a děti (má podepsaný „růžový“ papír u svého zaměstnavatele), tak při hrubé mzdě 11 000 Kč bude mít v roce 2017 čistou mzdu 12 174.

Nezabavitelné minimum při dvou dětech a manželce je 10 771 Kč. Zbytek mzdy je tedy pouze 1403 Kč. Třetina je pak 467 Kč (rozdíl 2 Kč jde zaměstnanci). V případě přednostní pohledávky tak může být zabaveno 934 Kč. V případě nepředností pohledávky je z minimální mzdy zabaveno jen 467 Kč.

Exekuce na sociální dávky

Výše uvedené postupy při exekučních srážkách ze mzdy pak platí i při exekuci na jiné typy příjmu. Pokud je prováděna práce na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti) nebo pokud má zaměstnanec nárok na nemocenské dávky či nějakou náhradu mzdy, tak se exekuce počítá obdobně.

Stejný postup se použije při výpočtu exekuce na důchod nebo i na některé sociální dávky, jako je třeba rodičovská nebo mateřská. Exekuce na sociální dávky je možná jen u některých. Není možná třeba exekuce na příspěvek na bydlení, což je účelově vázaná sociální dávka (jen na bydlení).

Srážky ze mzdy při insolvenci v roce 2017

Stejně tak se podobný způsob výpočtu použije i pro určení srážek z důvodu insolvence. Pokud někdo požádá o oddlužení (osobní bankrot) formou splátkového kalendáře, jsou u něj prováděny srážky ze mzdy. V takovém případě se postupuje podobně jako v případě přednostní pohledávky. Zůstává tedy základní nezabavitelné minimum + maximálně jedna třetina z 9232 Kč.

Exekuce na plat a bankovní účet současně

Někdy nastává situace, kdy jsou u zaměstnance nařízeny exekuční srážky ze mzdy. Zaměstnavatel tedy provede příslušné srážky a zbytek mzdy pošle na bankovní účet zaměstnance. Ten je ale také od exekutora zablokovaný a zaměstnanec tak reálně nedostane nic. Bohužel tento případ stále není nijak rozumně ošetřen. V případě exekuce na účet v bance je aktuálně povolen pouze jednorázový výběr sumy ve výši dvojnásobku životního minima. V případě současné exekuce na účet v bance i na plat, je tedy nutné požádat zaměstnavatele o výplatu mzdy v hotovosti.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Pujcka 5000. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Kde sehnat peníze. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka exekuce na plat – výpočet exekuce na mzdu ze zaměstnání (i na DPP a DPČ)

Diskuse: 9
 • Custom avatar SergeJan

  V údaji na vyživovanou osobu máte chybu. Uveřejňujete tam částku na rok 2016, 1544,67Kč.
  Správná částka částka na rok 2017 je 1538,67 Kč.

 • Custom avatar Josef

  Dobrý den chtěl bych se zeptat když mám exekuci na plat i na účet zůstane mi nějaká částka na živobytí nájem cestovné a jídlo děkuji.

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den,

  zajímalo by mě jak vypočítám poměr ze tří exekucí, jedna nabyla právní moci.

  Děkuji

  Martina

 • Custom avatar Karel

  Dobrý den,chtěl jsem Vás požádat,jestli mi můžete poradit,jsem muž je mi 27 let jsem sám žadné dětí,žadný majetek, asi 7 let jsem dělal na DPP.Teď némám práci ale přijmou mě do firmy na HPP.Mám asi 70 000 dluh u pojištovny a dalších 70 000 u dopravního podniku ostrava.Je na mě uvaléná exekuce přes více exekucních firem.Vím že zaplatit to musím a bude to trvat dlouho.Ale otazka zní firma mi da cca 17150,-KČ hrůbého,Čisteho asi 13 884 Kč Kolik si exekuční firmy strnou peněz?Kolik mi nechají na život a zaplacení bytu? Dekují za odpoveď Karel

 • Custom avatar zuzana

  Dobry den chtela jsem se zeptat mam exekuci na plat mam napsanou minimalni mzdu co mi chodi na ucet a zbytek co dostavam mi chodi na ruky strhava se mi exekuce z minimalni mzdy co mi chodi na ucet a nebo z tech penez co mi dava zamestnavatel.Priklad na ucet mi prislo 12000 kc a od zamestnavatele jsem dostal 12000 a ztech si strhnul exekuci jde mi jen o to jestli mi nestrhavaji penize jak z uctu tak i zamestnavatel dekuji moc za odpoved

  • Custom avatar Valda

   Zaměstnavatel posílá exekutorovi peníze z částky co máte uvedenou ve smlouvě.Jestli vám dává zaměstnavatel peníze bokem,tak o tom exekutor neví a nic se nestrhává.

 • Romana

  Ráda bych se zeptala jaký je výpočet při pracovním poměru jen za půl měsíce.. Mohu počítat jen s 50% nezabavitelné částky nebo zaměstnanci musím nechat celou i když tvrdí že nyní již pracuje u jiného zaměstnavatele?

 • Custom avatar Jitka

  Dobrý den, prosím o objasnění té jedné třetiny po stržení nezabavitelného minima, při insolvenci.Vyplatí se dlužníkovi s nezabavitelným minimem? Podle zdejší kalkulačky mi to pak nevychází. Dekuji Jitka

 • macka

  Dobrý den já bych se chtěla zeptat . Mám in. důchod ll stupne 4196kč jsem na nemocenské tu mám cca12000kč . 1 dítě . Kolik mi zůstane po exekuci ČSSZ my to zatím nezďelila .

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...