Kalkulačka exekuce na mzdu 2023 – kolik mi zůstane při exekuci?

<span>V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik vám zůstane v případě exekuce na mzdu v roce 2023. A kolik vám může exekutor zabavit na úhradu pohledávek. Od začátku roku 2023 se zvyšuje nezabavitelné minimum o 2534 Kč - nově to bude 13 683 Kč (za dítě, manželku nebo manžela se připočítá dalších 3409,50 Kč).</span> V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik vám zůstane v případě exekuce na mzdu v roce 2023. A kolik vám může exekutor zabavit na úhradu pohledávek. Od začátku roku 2023 se zvyšuje nezabavitelné minimum o 2534 Kč - nově to bude 13 683 Kč (za dítě, manželku nebo manžela se připočítá dalších 3409,50 Kč).

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik vám zůstane v případě exekuce na mzdu v roce 2023. A kolik vám může exekutor zabavit na úhradu pohledávek. Od začátku roku 2023, se poměrně výrazně zvyšuje nezabavitelná částka při exekuci (zvýšení o 2354 Kč). Může za to několik změn, které platí hned od ledna:

 • Od 1. 1. 2023 se zvyšuje životní minimum – pro výpočet exekuce je to nově 4 860 Kč
 • Od 1. 1. 2023 se zvyšují normativní náklady na bydlení – pro výpočet exekuce je to nově 15 597 Kč
 • Od ledna platí nový výpočet nezabavitelné částky – nově to jsou jenom dvě třetiny ze součtu životního minima a nákladů na bydlení

Kalkulačka pro výpočet exekuce v roce 2023

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.1.2023
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kalkulačky pro výpočet insolvence (splátek při oddlužení) najdete zde:

Jak se počítá exekuce ze mzdy?

Při výpočtu exekučních srážek (z důvodu exekuce nebo třeba insolvence), se vychází z čisté mzdy. Při výpočtu srážek se tedy nejprve spočítá čistá mzda (odečte se sociální, zdravotní pojištění, daně apod.).

Prvním krokem pro výpočet exekuce, je stanovení nezabavitelné částky. Základní nezabavitelná částka se počítá na základě toho, jaké je životní minimum a jaké jsou náklady na bydlení:

 • Náklady na bydlení od 1. 1. 2023 = 15 597 Kč
 • Životní minimum od 1. 1. 2023 = 4 860 Kč

Pro výpočet nezabavitelné částky dále platí, že v roce 2023 se jedná o 2/3 ze součtu životního minima a nákladů na bydlení (do konce minulého roku to byly 2/3).

V případě, že má zaměstnanec manželku, a/nebo dítě, ke kterému má vyživovací povinnost, pak se nezabavitelné minimum dále zvyšuje. Jedná se o 1/4 z nezabavitelné částky pro zaměstnance (do konce minulého roku to byla 1/3).

Zvýšení nezabavitelných částek v roce 2023

Nezabavitelné minimum při exekuci 2023 do 31.12.2022 od 1.1.2023
Životní minimum jednotlivce 4 620 Kč 4 860 Kč
Náklady na bydlení 10 185 Kč 15 597 Kč
Součet 14 805 Kč 20 457 Kč
Nezabavitelná částka za dlužníka 11 103,75 Kč 13 638 Kč
Nezabavitelná částka za dítě 3 701,25 Kč 3 409,50 Kč
Nezabavitelná částka za manželku 3 701,25 Kč 3 409,50 Kč
Rodina dva dospělí + dvě děti 22 208 Kč 23 867 Kč
Hranice plně zabavitelné částky 29 610 Kč 30 686 Kč

Postup provádění srážek při exekuci na mzdu

Jakmile je při výpočtu srážek určeno nezabavitelné minimum, je možné provést příslušné srážky.

Pokud je nezabavitelné minimum větší než čistá mzda = srážky se neprovádí.

Pokud je zbytek mzdy po odečtení nezabavitelného minima nižší než hranice plně zabavitelné částky (ta se v průběhu roku mění), pak se zbytek mzdy rozdělí na třetiny:

 • První třetina je určena na úhradu přednostních pohledávek, v případě, že zaměstnanec nemá přednostní pohledávky, pak se tato první třetina připočítá k nezabavitelné části mzdy
 • Druhá třetina je určena pro úhradu všech pohledávek, tedy těch nepřednostních, nebo i těch přednostních (v případě, že nebyly uhrazeny z první třetiny mzdy)
 • Třetí třetina zůstává zaměstnanci a připočítává se ke zbytku mzdy

Pokud je zbytek mzdy po odečtení nezabavitelného minima vyšší než hranice plně zabavitelné částky, pak se na třetiny rozděluje jen zbytek mzdy do této hranice. A vše nad hranici plně zabavitelné částky se strhne na úhradu exekucí.

Pořadí výpočtu exekučních srážek

Pořadí, v jakém jsou uspokojovány exekuční srážky ze mzdy, je určeno tím, zda se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku. A dále tím, v jakém pořadí byly doručeny zaměstnavateli.

Z první třetiny mzdy se uspokojují pouze nepřednostní pohledávky. Mezi nimi se pak přednostně uspokojují pohledávky výživného. Pokud je více přednostních pohledávek, pak o jejich pořadí rozhoduje datum doručení zaměstnavateli.

U druhé třetiny mzdy už nerozhoduje to, zda jde o přednostní nebo nepřednostní pohledávku, ale u všech pohledávek záleží pouze na pořadí.

Příklad výpočtu exekuce na mzdu od 1. 1. 2023

Pan Novák je zaměstnaný a jeho čistá mzda je 35 000 Kč. Pan Novák má dvě děti a manželku. Exekuční srážky jsou prováděny z důvodu nepřednostní pohledávky. V příkladu uvažujeme výpočet platný k 1. 1. 2023

 • Čistá mzda = 35 000 Kč
 • Nezabavitelná částka za p. Nováka 13 638 Kč
 • Nezabavitelná částka za manželku a děti = 10 228,50 Kč (3 x 3409,50 Kč)
 • Nezabavitelné minimum celkem = 23 867 Kč

Zbytek mzdy po odečtení nezabavitelného minima je 11 133 Kč. To je méně než hranice plně zabavitelné části (ta je k 1.1.2023 ve výši 30 686 Kč). Zbytek mzdy se rozdělí na třetiny. Jedna třetina bude 3 711 Kč (pokud je částka nedělitelná 3, pak se zbylá 1 Kč nebo 2 Kč připočítá k nezabavitelnému minimu)

Protože zde nejsou přednostní pohledávky, pak první třetina zůstane dlužníkovi. Druhá třetina se strhne na úhradu exekuce (pokud je jich více, rozhoduje jejich pořadí). Poslední třetina zůstane dlužníkovi.

Kolik mi zůstane při exekuci?

Z výše uvedeného příkladu vyplývá, že při exekuci na mzdu dlužníkovi zůstane:

 • 23 867 Kč jako nezabavitelné minimum
 • Dvě třetiny ze zbytku mzdy, tj. 7 422 Kč
 • Celkem p. Novákovi při exekuci na mzdu zůstane 31 289 Kč
 • Na úhradu exekuce bude strženo 3 711 Kč

Exekuce na jiné druhy příjmu

Výše uvedený postup výpočtu exekuční srážek ze mzdy při exekuci nebo insolvenci, se netýká jen příjmu ze zaměstnání. Obdobným způsobem by se prováděl výpočet při exekuci na důchod, na podporu v nezaměstnanosti, na nemocenskou nebo jiné podobné příjmy. Postup výpočtu by se mohl vztahovat i na některé sociální dávky, které podléhají exekuci. Je ale pravda, že většina ostatních příjmů, je zpravidla poměrně nízká, a exekuce by u nich díky navyšovaní nezabavitelného minima spíše neproběhla.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlé půjčky 60000 Kč. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka na dluhy a exekuce. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka exekuce na mzdu 2023 – kolik mi zůstane při exekuci?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Nezapočítá se to nijak = u nezabavitelné částky, se zohlední pouze manžel/man...
 • Marek Havlíček: Dobrý den,chtěl sem se zeptat,pokud žiji s přítelkyní se dvěmi dětmi,a přisp...
 • Silent Hill: Dobrý den, obávám se, že se to bude týkat jen insolvencí zahájených po 1.1.20...
 • Zdeňka: Dobrý den, od 4.5.2023 mám zažádáno o předčasný důchod bez výplaty, bude k ...
 • ROBERT LAKATOS: DOBRY DEN,CHTEL BYCH SE ZEPTAT JESTLI SE MNE TYKA NOVA MOMENTALNE NOVELA O SKRACENI...