Kalkulačka exekuce na mzdu 2024 – kolik mi zůstane při exekuci?

<span>V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik vám zůstane v případě exekuce na mzdu v roce 2024. A kolik vám může exekutor zabavit na úhradu pohledávek. Od začátku roku 2024 se snižuje nezabavitelné minimum o 933 Kč - nově to bude 12 705 Kč (za dítě, manželku nebo manžela se připočítá dalších 3176 Kč).</span> V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik vám zůstane v případě exekuce na mzdu v roce 2024. A kolik vám může exekutor zabavit na úhradu pohledávek. Od začátku roku 2024 se snižuje nezabavitelné minimum o 933 Kč - nově to bude 12 705 Kč (za dítě, manželku nebo manžela se připočítá dalších 3176 Kč).

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik vám zůstane v případě exekuce na mzdu v roce 2024. A kolik vám může exekutor zabavit na úhradu pohledávek. Od začátku roku 2024, se poměrně výrazně snižuje nezabavitelná částka při exekuci (snížení o 933 Kč). Může za to především snížení normativních nákladů na bydlení.

Kalkulačka pro výpočet exekuce v roce 2024

Kalkulačka exekuce na mzdu 2024
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kalkulačky pro výpočet insolvence (splátek při oddlužení) najdete zde:

Jak se počítá exekuce ze mzdy?

Při výpočtu exekučních srážek (z důvodu exekuce nebo třeba insolvence), se vychází z čisté mzdy. Při výpočtu srážek se tedy nejprve spočítá čistá mzda (odečte se sociální, zdravotní pojištění, daně apod.).

Prvním krokem pro výpočet exekuce, je stanovení nezabavitelné částky. Základní nezabavitelná částka se počítá na základě toho, jaké je životní minimum a jaké jsou náklady na bydlení:

 • Náklady na bydlení od 1. 1. 2024 = 14 197 Kč
 • Životní minimum od 1. 1. 2024 = 4 860 Kč

Pro výpočet nezabavitelné částky dále platí, že v roce 2024 se jedná o 2/3 ze součtu životního minima a nákladů na bydlení.

V případě, že má zaměstnanec manželku, a/nebo dítě, ke kterému má vyživovací povinnost, pak se nezabavitelné minimum dále zvyšuje. Jedná se o 1/4 z nezabavitelné částky pro zaměstnance.

Snížení nezabavitelných částek v roce 2024

Nezabavitelné minimum při exekuci do 31.12.2023 od 1.1.2024
Životní minimum jednotlivce 4 860 Kč 4 860 Kč
Náklady na bydlení 15 597 Kč 14 197 Kč
Součet 20 457 Kč 19 057 Kč
Nezabavitelná částka za dlužníka 13 638 Kč 12 704,67 Kč
Nezabavitelná částka za dítě 3 409,50 Kč 3 176,17 Kč
Nezabavitelná částka za manželku 3 409,50 Kč 3 176,17 Kč
Rodina dva dospělí + dvě děti 23 867 Kč 22 234 Kč
Hranice plně zabavitelné částky 30 686 Kč 28 586 Kč

Postup provádění srážek při exekuci na mzdu

Jakmile je při výpočtu srážek určeno nezabavitelné minimum, je možné provést příslušné srážky.

Pokud je nezabavitelné minimum větší než čistá mzda = srážky se neprovádí.

Pokud je zbytek mzdy po odečtení nezabavitelného minima nižší než hranice plně zabavitelné částky (ta se v průběhu roku mění), pak se zbytek mzdy rozdělí na třetiny:

 • První třetina je určena na úhradu přednostních pohledávek, v případě, že zaměstnanec nemá přednostní pohledávky, pak se tato první třetina připočítá k nezabavitelné části mzdy
 • Druhá třetina je určena pro úhradu všech pohledávek, tedy těch nepřednostních, nebo i těch přednostních (v případě, že nebyly uhrazeny z první třetiny mzdy)
 • Třetí třetina zůstává zaměstnanci a připočítává se ke zbytku mzdy

Pokud je zbytek mzdy po odečtení nezabavitelného minima vyšší než hranice plně zabavitelné částky, pak se na třetiny rozděluje jen zbytek mzdy do této hranice. A vše nad hranici plně zabavitelné částky se strhne na úhradu exekucí.

Pořadí výpočtu exekučních srážek

Pořadí, v jakém jsou uspokojovány exekuční srážky ze mzdy, je určeno tím, zda se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku. A dále tím, v jakém pořadí byly doručeny zaměstnavateli.

Z první třetiny mzdy se uspokojují pouze nepřednostní pohledávky. Mezi nimi se pak přednostně uspokojují pohledávky výživného. Pokud je více přednostních pohledávek, pak o jejich pořadí rozhoduje datum doručení zaměstnavateli.

U druhé třetiny mzdy už nerozhoduje to, zda jde o přednostní nebo nepřednostní pohledávku, ale u všech pohledávek záleží pouze na pořadí.

Příklad výpočtu exekuce na mzdu od 1. 1. 2024

Pan Novák je zaměstnaný a jeho čistá mzda je 35 000 Kč. Pan Novák má dvě děti a manželku. Exekuční srážky jsou prováděny z důvodu nepřednostní pohledávky. V příkladu uvažujeme výpočet platný k 1. 1. 2024

 • Čistá mzda = 35 000 Kč
 • Nezabavitelná částka za p. Nováka 12 704,67 Kč
 • Nezabavitelná částka za manželku a děti = 9 528,51Kč (3 x 3176,17 Kč)
 • Nezabavitelné minimum celkem = 22 234 Kč

Zbytek mzdy po odečtení nezabavitelného minima je 12 766 Kč. To je méně než hranice plně zabavitelné části (ta je k 1.1.2024 ve výši 28 586 Kč). Zbytek mzdy se rozdělí na třetiny. Jedna třetina bude 4 255 Kč (pokud je částka nedělitelná 3, pak se zbylá 1 Kč nebo 2 Kč připočítá k nezabavitelnému minimu)

Protože zde nejsou přednostní pohledávky, pak první třetina zůstane dlužníkovi. Druhá třetina se strhne na úhradu exekuce (pokud je jich více, rozhoduje jejich pořadí). Poslední třetina zůstane dlužníkovi.

Kolik mi zůstane při exekuci?

Z výše uvedeného příkladu vyplývá, že při exekuci na mzdu dlužníkovi zůstane:

 • 22 234 Kč jako nezabavitelné minimum
 • Dvě třetiny ze zbytku mzdy, tj. 8 510 Kč
 • Celkem p. Novákovi při exekuci na mzdu zůstane 30 745 Kč
 • Na úhradu exekuce bude strženo 4 255 Kč

Exekuce na jiné druhy příjmu

Výše uvedený postup výpočtu exekuční srážek ze mzdy při exekuci nebo insolvenci, se netýká jen příjmu ze zaměstnání. Obdobným způsobem by se prováděl výpočet při exekuci na důchod, na podporu v nezaměstnanosti, na nemocenskou nebo jiné podobné příjmy. Postup výpočtu by se mohl vztahovat i na některé sociální dávky, které podléhají exekuci. Je ale pravda, že většina ostatních příjmů, je zpravidla poměrně nízká, a exekuce by u nich díky navyšovaní nezabavitelného minima spíše neproběhla.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlé půjčky 60000 Kč. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka na dluhy a exekuce. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka exekuce na mzdu 2024 – kolik mi zůstane při exekuci?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...