Žádost o ošetřovné pro OSVČ za prosinec 2020 a leden 2021

<span>Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo možnost podávat žádost o ošetřovné pro OSVČ za prosinec 2020 a leden 2021. Celkem se jedná až o 29 kalendářních dní (celkem tedy až 11 600 Kč). Žádost je možné podat od 10. 2. 2021 od 9:00 na webu MPO.cz. Podmínky jsou stejné, jako v předchozích měsících.</span> Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo možnost podávat žádost o ošetřovné pro OSVČ za prosinec 2020 a leden 2021. Celkem se jedná až o 29 kalendářních dní (celkem tedy až 11 600 Kč). Žádost je možné podat od 10. 2. 2021 od 9:00 na webu MPO.cz. Podmínky jsou stejné, jako v předchozích měsících.

Na webu Ministerstva průmyslu a obchodu, byla zveřejněna možnost podat žádost, o ošetřovné za prosinec 2020 a leden 2021. V prosinci je možné ošetřovné žádat pouze za dva dny (21 a 22. Prosince 2020). V lednu 2021 je pak možné ošetřovné žádat od 4. 1. 2021 až do konce ledna 2021 (pokud jsou splněny podmínky). Tedy dohromady za 29 dní.

Výše ošetřovného pro OSVČ je stejná, jako v předchozích měsících. Jedná se o 400 Kč za jeden kalendářní den. Za prosinec a leden je tedy možné požádat o celkovou částku 11 600 Kč (29 dní).

Nová žádost o Ošetřovné pro OSVČ za únor 2021 – až 11 200 Kč za 28 dní. Více informací zde.

Ošetřovné pro OSVČ za prosinec a leden 2021

Podání žádosti o ošetřovné pro živnostníky za prosinec a leden, je stejná, jako v předchozích měsících. Nic významného se nemění.

Základní informace:

 • V prosinci 2020 je možné žádat ošetřovné za 21. a 22. prosinec
 • V lednu 2021 je možné žádat ošetřovné za 4. 1. 2021 až 31. 1. 2021 (s výjimkou 29. 1. 2021, kdy byly pololetní prázdniny
 • Celkem se jedná o 29 kalendářních dní
 • Nárok je n 400 Kč za jeden kalendářní den
 • Maximálně je možné žádat o částku 11 600 Kč
 • Žádost je možné podat od 10. 2. 2021 od 9:00 hod
 • Žádost je možné podat do 11. 3. 2021 do 23:59 hod
 • Podrobné informaci k žádosti o ošetřovné jsou na webu MPO zde

Kdo má nárok na ošetřovné pro OSVČ za prosinec a leden 2021

V první polovině prosince byly školy otevřené pro většinu studentů. V prosinci je tak možné žádat o ošetřovné jen za dva dny, kdy vláda vyhlásila plošné uzavření škol. Po zbytek prosince probíhala buď řádná prezenční výuka, nebo byly Vánoční prázdniny (a během prázdnin nárok na ošetřovné není).

V lednu pak může být nárok na ošetřovné od 4. ledna 2021 (do 3. 1. 2021 byly ještě Vánoční prázdniny). Nárok na dotaci ošetřovné, je pak až do konce měsíce ledna. S výjimkou pátku 29. 1. 2021, kdy byly pololetní prázdniny (a na ty se opět ošetřovné nevztahuje).

Pozor také na to, že rodiče dětí, které chodí do 1 a 2 třídy, mohou o ošetřovné žádat jen za dva dny v prosinci. V lednu pak mají nárok na ošetřovné jen v případě, že dítě nemohlo chodit do školy z důvodu karantény v konkrétní škole nebo v rodině (jinak výuka pro 1 a 2 třídy probíhala běžným způsobem).

Nárok na ošetřovné mají:

 • OSVČ, kteří jsou aktivními podnikateli (po ukončení/přerušení podnikání už není nárok na ošetřovné)
 • Nárok je při péči o dítě mladší než 10 roků
 • U starších dětí (až do 26 roků) je na ošetřovné pro OSVČ nárok jen v případě, že je dítě závislé na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I.
 • Nárok na ošetřovné je pouze v případě uzavřené školy (jiného školského zařízení)
 • Nárok na ošetřovné je v případě, že dítě nemůže chodit do školy (jiného zařízení) z důvodu karantény ve škole či ve společné domácnosti
 • Podrobné podmínky je možné najít zde

Platí i další podmínky, jako v předchozích měsících. OSVČ by neměl mít žádné nedoplatky vůči státní správě. OSVČ vedlejší, nemají na ošetřovné nárok, pokud jsou příjemcem invalidního důchodu, peněžité pomoci v mateřství, rodičovského příspěvek nebo mají příjem ze zaměstnání.

Žádost o ošetřovné pro OSVČ za prosinec 2020 a leden 2021

Žádost je možné najít v elektronické podobě na webu Ministerstva průmyslu a obchodu:

 • Žádost o ošetřovné pro OSVČ je zde (online formulář)
 • Žádost je možné podat nejpozději do 11. března 2021 (do 23:59)

K žádosti není potřeba přikládat žádné přílohy (zadává se jen adresa + další konkávní údaje školy nebo jiného uzavřeného zařízení).

Po vyplnění žádosti se vám vytvoří PDF soubor, který můžete vytisknout a odeslat písemně. Nebo jej rovnou můžete odeslat v elektronické podobě:

 • Prostřednictvím datové schránky: na adresu „wnswemb“ a do předmětu uvést „fpled21
 • Poštou na adresu:fpled21„, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15 Praha 1 – obálka musí být označena „fpled21“,
 • Emailem s elektronickým podpisem: na adresu fpmpo20@mpo.cz, do předmětu uvést „fpled21“.

Vyřízení žádosti o ošetřovné – kdy OSVČ dostane peníze?

Ošetřovné pro OSVČ, je Ministerstvem průmyslu a obchodu vyřizováno poměrně rychle. Jednotlivé žádosti jsou vyřizovány průběžně. Pokud žádost neobsahuje nějaké chyby, pak obvykle 2 – 3 týdnů, dostanete vyrozumění o schválení/zamítnutí žádosti.  Při schválení žádosti jsou pak peníze vypláceny cca do 1 týdne.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka do 5000 Kč, zdarma a bez registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka na účet zdarma i bez potvrzení o příjmu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Žádost o ošetřovné pro OSVČ za prosinec 2020 a leden 2021

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • repka@vesna.cz: Dobrý den, ptám se za řidiče, zda mají nárok od zaměstnavatele na zajištění...
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...