Kolik je ošetřovné 2023

Od začátku roku 2025, budou mít podnikatelé (OSVČ, živnostníci) a dohodáři (DPP a DPČ), nárok na ošetřovné během OČR. Podmínky budou stejné, jako pro nárok na nemocenskou. Nárok bude až od 1. 1. 2025. Nyní (v roce 2023 a v roce 2024) zatím nárok na ošetřovné není.
Na ošetřovné na dítě mají nárok především zaměstnanci. Ošetřovné je 60% z redukovaného vyměřovacího základu a maximální doba OČR je 9 (nebo 16) dní. Od 1. 1. 2024 se zvyšují redukční hranice (zvýší se ošetřovné). Nově budou mít nárok na ošetřovné o i OSVČ, nebo bude nárok i u DPP a DPČ.
Od začátku roku 2024, měl být nárok na klasické krátkodobé ošetřovné (OČR), i u dohody o pracovní činnosti (DPČ) a u dohody o provedení práce (DPP). Na ošetřovné ale nárok nebude ani v roce 2024 (není ani nyní). Ministerstvo plánovanou změnu odložilo. Nejsou peníze, musí se šetřit.
Srovnání půjček a úvěrů
V roce 2023, je nárok na ošetřovné (OČR), pouze podle běžných podmínek. Na ošetřovné je nárok pouze 9 kalendářních dní (16 dní u samoživitelů a samoživitelek). Ošetřovné je ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu (z hrubé mzdy). Nárok mají jenom zaměstnanci (nárok na OČR není u DPP. DPČ a OSVČ).
Minimální nemocenské pojištění v roce 2023 je 168 Kč. Za to OSVČ dostane jen velmi nízkou nemocenskou. Za první měsíc na neschopence, to vychází na 2288 Kč (následující měsíce je to o trochu více).
Vláda schválila znovuzavedení zvýšeného krizového ošetřovného. Při OČR by tak byl nárok na 80% (minimálně 400 Kč za den). Zvýšení by mělo platit zpětně od začátku listopadu. V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste dostali při OČR ve výši 80%.
Na „krizové“ ošetřovné (až 80%, po celou dobu uzavření škol), z důvodu epidemie COVID, byl nárok jen do 30. 6. 2021. Na podzim 2021, už je nárok jen na běžené ošetřovné – tj. 60%, maximálně po dobu 9 nebo 16 kalendářních dní.
Většina Parlamentu souhlasí se zvýšením ošetřovného na 80% během epidemie COVID-19. Pokud bude návrh schválen, nárok na zvýšené ošetřovné by byl zpětně, od 1. března 2021. V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je ošetřovné během OČR v roce 2021.
Poradna a diskuze
  • David Kocabek: Dobrý den,rád bych se zeptal na priplatky za víkendy noční,svátky odpracovane n...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Nezapočítá se to nijak = u nezabavitelné částky, se zohlední pouze manžel/man...
  • Marek Havlíček: Dobrý den,chtěl sem se zeptat,pokud žiji s přítelkyní se dvěmi dětmi,a přisp...
  • Silent Hill: Dobrý den, obávám se, že se to bude týkat jen insolvencí zahájených po 1.1.20...
  • Zdeňka: Dobrý den, od 4.5.2023 mám zažádáno o předčasný důchod bez výplaty, bude k ...