Kalkulačka – výpočet ošetřovné 2017

<span>Na ošetřovné mají nárok především zaměstnanci, za které platí nemocenské pojištění zaměstnavatel. Podnikatel, OSVČ na ošetřovné nárok nemá. </span> Na ošetřovné mají nárok především zaměstnanci, za které platí nemocenské pojištění zaměstnavatel. Podnikatel, OSVČ na ošetřovné nárok nemá.

V případě, že jste zaměstnáni, a onemocní vám dítě, nebo případně i jiný člen rodiny, máte právo na placenou pracovní neschopnost, abyste se mohli postarat o nemocného. Jedná se o nemocenskou dávku „ošetřovné“. Na této stránce jsme pro vás připravili aktuální verzi kalkulačky pro výpočet výše OČR v roce 2017. Můžete si tak snadno spočítat, co pro vás z finančního hlediska bude znamenat, pokud v roce 2017 zůstanete doma s nemocným dítětem.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka ošetřovné na dítě v roce 2020.

Kalkulačka OČR na dítě 2017

Kalkulačka ošetřovné 2017
Počet dní v pracovní neschopnosti *

(*) Zadejte počet kalendářních dní v pracovní neschopnosti při ošetřování člena rodiny.
Na ošetřovné je nárok maximálně za 9 dní, pro samoživitelku/samoživitele pak maximálně 16 kalendářních dní.
Vyměřovací základ
Zadejte výši vyměřovacího základu
(denní nebo měsíční)

Výpočet

Kdo má nárok na ošetřovné (OČR)

Podobně, jako i u jiných nemocenských dávek (jako je například nemocenská nebo třeba peněžitá pomoc v mateřství), mají na ošetřovné nárok především zaměstnanci (resp. účastníci nemocenského pojištění).

Na rozdíl od klasické nemocenské (dávky vyplácené v době pracovní neschopnosti), na kterou mohou mít nárok i OSVČ, kteří si hradí dobrovolné nemocenské pojištění, na OČR mají nárok pouze zaměstnanci.

Mezi hlavní podmínky nároku na ošetřovné patří především to že:

 • Musíte být zaměstnanec (musí se jednat o zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění)
 • Onemocní vám dítě do 10 roků, nebo
 • Dítě do 10 roků je sice zdravé, ale nemůže chodit do školy/školky/jeslí třeba z důvodu chřipkové epidemie, nebo z jiného důvodu, pro který jsou tato zařízení uzavřena), nebo
 • Onemocní vám dítě nad 10 roků nebo jiný člen rodiny, a jeho zdravotní stav vyžaduje nezbytnou péči jiné osoby, nebo
 • Musíte pečovat o dítě, které je sice zdravé, ale jeho matka, která o něj běžně pečuje, onemocněla (typicky se může jednat třeba o ženu, která porodila, jejíž zdravotní stav po porodu neumožňuje, aby se starala o své dítě)

Kolik je ošetřovné na dítě nebo jiného člena rodiny v roce 2017?

Podobně, jako i u ostatních nemocenských dávek, i u ošetřovného se výše vyplácené dávky odvíjí od toho, jaký je váš vyměřovací základ. Ten se stanovuje na základě vašeho příjmu ze zaměstnání. Obvykle se posuzuje příjem za posledních 12 měsíců. Pokud ale poslední zaměstnání (poslední činnost, která vám zakládala účast na nemocenském pojištění), trvalo kratší dobu, pak se vyměřovací základ počítá z tohoto posledního zaměstnání.

Takto určený vyměřovací základ (velmi zjednodušeně se dá spočítat jako součet všech příjmů za posledních 12 měsíců (hrubá mzda), který se vydělá počtem kalendářních dní (365)), se pak redukuje. Tedy pro účely stanovení výše ošetřovného se započítá jen určitá část. Pro rok 2017 jsou aktuálně platné tyto redukční hranice:

 • 1 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2017 = 942 Kč (zvýšení o 41 Kč)
 • 2 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2017 = 1412 Kč (zvýšení o 61 Kč)
 • 3 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2017 = 2842 Kč (zvýšení o 123 Kč)

Výsledkem provedené redukce je pak číslo, které se nazývá redukovaný vyměřovací základ. Výše ošetřovného je pak stanovena jako 60% z tohoto redukovaného vyměřovacího základu.

Jak dlouho mohu zůstat doma s nemocným dítětem?

V případě, že vám onemocní dítě (nebo případně i jiný člen rodiny) a vy s ním potřebujete zůstat doma, tak na ošetřovné máte nárok v tomto rozsahu:

 • 9 kalendářních dní (tj. včetně víkendů nebo státních svátků)
 • 16 kalendářních dní, pokud se jedná o osamělého rodiče (matka samoživitelka, otec samoživitel)

Ošetřovné a vycházky

Zatímco u „klasické“ pracovní neschopnosti musíte dodržovat léčebný režim stanovený lékařem a také režim povolených vycházek, u ošetřovného se žádné vycházky nestanovují. To vyplývá z logiky věci, že vy sami jste zdraví. Máte tedy „neomezené“ vycházky. Současně ale při tom musí být splněna podmínka ošetřovného – že pečujete, resp. ošetřujete nemocné dítě nebo jiného člena rodiny.

Z toho vyplývá, že pokud byste byli v pracovní neschopnosti z důvodu ošetřování nemocného dítěte nebo jiného člena rodiny, a při tom odjeli na týdenní dovolenou do zahraničí, tak by to pochopitelně bylo porušení podmínek. Pokud ale máte doma nemocné dítě a jdete na nákup, nebo kamkoliv jinam tak je vše v pořádku.

Kontroly během OČR

Zatímco kontroly během pracovní neschopnosti z důvodu nemoci či úrazu jsou poměrně běžné, a mohou přijít v zásadě kdykoliv, u ošetřovného kontroly nejsou příliš časté. To ale neznamená, že žádná kontrola nemůže proběhnout.

Je zde totiž ustanovení paragrafu 72, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

Zaměstnavatel je oprávněn dát příslušnému orgánu nemocenského pojištění podnět ke kontrole důvodnosti potřeby ošetřování, je-li pojištěnec, který pobírá ošetřovné, jeho zaměstnancem. Dal-li zaměstnavatel podle věty první podnět ke kontrole, je povinen na žádost orgánu nemocenského pojištění sdělit mu údaje potřebné pro provedení této kontroly.

Takže ve výjimečných případech může proběhnout kontrola i v době, kdy jste doma s nemocným dítětem. V praxi se to ale opravdu příliš často nestává.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka bez doložení příjmů ihned. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Pujcka ihned na bankovni ucet. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka – výpočet ošetřovné 2017

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Pokud vyplňujete klasický papírový formulář, pak se jedná opravdu o 3 samostat...
 • Dagmar Zbránková: Prosím o radu. Jsem kosmetička OSVČ, svůj salon jsem musela 22.10. dle nařízen...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Hledat logiku ve vládních opatřeních proti epidemii je poměrně zbytečně vynal...
 • Dagmara: Jsem kadeřnice OSVČ na hlavní činnost. Služby provádím doma nebo u zákazníka...
 • Jana: Jak je možné, že lidé v insolvenci nemají nárok na výplatu kompenzač. přísp...