Nový zákon o povinném začíná platit od dubna 2024 – co se mění?

<span>Od začátku dubna 2024, začíná platit nový zákon o povinném ručení (zákon 30/2024 Sb.). Zvyšuje se minimální limit pojištění na 50/50. Nově bude povinné ručení povinné i pro další vozidla (včetně některých elektrokoloběžek). A mění se i další věci.</span> Od začátku dubna 2024, začíná platit nový zákon o povinném ručení (zákon 30/2024 Sb.). Zvyšuje se minimální limit pojištění na 50/50. Nově bude povinné ručení povinné i pro další vozidla (včetně některých elektrokoloběžek). A mění se i další věci.

V polovině února 2024, vyšel ve sbírce zákonů, nový zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (zákon číslo 30/2024 Sb., „zákon o povinném ručené). Konkrétně se tak stalo 13. 2. 2024.

V zákoně je nastavena účinnost, od začátku druhého měsíce, po vyhlášení. Nové podmínky, tedy začínají platit od začátku dubna 2024.

Novinek, které začnou platit u povinného ručení, nebude zrovna málo. Mění se definice toho, co je to vozidlo (které musí mít povinné ručení). Nově se to bude týkat i některých elektrokoloběžek a jiných podobných vozítek.

Zvyšují se i minimální limity (nově to je to minimálně 50/50). A mění se i pohled na to, kdo odpovídá za škody – dříve to byl majitel, nyní je to provozovatel. A jsou zde i další změny.

Minimální limity u povinného ručení se zvýšily na 50/50

Doposud bylo u povinného ručení, jako minimální limit stanoveno 35/35 (35 miliónů na škody na majetku, 35 miliónů na škody na zdraví).

Vzhledem k inflaci, zvyšujícím se cenám aut, a s přihlédnutím i ke všem dalším faktorům, už ale tyto limity nemusely být dostačující (ostatně tento minimální limit, mělo asi jen 20% všech aut, většina řidičů si už nyní sjednávala vyšší limity).

Od dubna 2024, už bude minimální povinné ručení sjednáváno na 50/50. Kdo si ještě v nedávné době pořídil povinné ručení s nižším limitem, ten si bude muset sjednat změnu (takových řidičů je ale jenom minimum).

Od dubna se mění definice toho, co je to vozidlo (pro účely povinného ručení)

Nový zákon, přináší i novou definici, co je to vozidlo (a kdo bude muset platit za povinné ručení):

  • Maximální rychlost je vyšší než 25 km/hod
  • Maximální hmotnost je vyšší než 25 kg a konstrukční rychlost vyšší než 14 km/hod

Mezi vozidla, která nově budou muset mít povinné ručení, tak budou spadat i některé elektrokoloběžky, segwaye, jednokolky, dvoukolky, tříkolky, zahradní traktůrky, golfové vozíky, pracovní stroje, sněžné skútry a různé další podobné samohyby.

Povinné ručení se i nadále netýká například elektrokol, nebo elektrických invalidních vozíků (pro ně se povinné pojištění ani neplánuje, stejně jako pro běžné cyklisty).

Za placení povinného ručení nově zodpovídá řidič (provozovatel)

Nový zákon, také od dubna mění pravidla, kdo zodpovídá za placení povinného ručení. Doposud byla hlavní povinnost na tom, kdo auto vlastnil (majitel, což ale ve výsledku mohl být i někdo jiný, než kdo s autem skutečně jezdil). Nově má hlavní zodpovědnost provozovatel (obvykle ten kdo řídí).

Neplatí to ale absolutně. Například u autopůjčoven, má zodpovědnost za placení vozidla stále majitel (resp. firma, která dané auto provozuje a půjčuje, což ve výsledku také nemusí být majitel). Ten kdo si auto jenom krátkodobě vypůjčí, nemusí povinné ručení řešit.

Povinné ručení 2024 – online srovnání pojištění

Pokud zatím nemáte vyřízené povinné ručení na rok 2024 a chtěli byste ušetřit minimálně 2000 Kč, tak se můžete podívat na tento online srovnávač povinného ručení:

Můžete ušetřit, nebo získat nejvýhodnější podmínky pro vaše auto (nebo i jiné vozidlo). V online srovnání, můžete porovnat nabídky od 15 různých pojišťoven v ČR.

Ruší se zelené karty – v ČR už nejsou potřeba vůbec

Už nějakou dobu platilo, že v ČR nebylo nutné u sebe v autě vozit zelenou kartu v papírové podobě. Stačila jen naskenovaná nebo vyfocená verze v mobilu. Nyní už nebude potřeba ani to.

Údaje o tom, které auto je pojištěné a které není, jsou nově dohledatelné online, v databázi ČKP (stačí zadat SPZ). V ČR tedy není nutné vozit zelenou kartu (při cestě do zahraničí to ale bude i nadále potřeba).

Za volant i bez řidičáku a bez techničkáku

Od začátku roku, už není nutné v autě vozit ani technický průkaz. A k řízení není potřeba ani řidičák. Stačí jen občanka (nebo jiná forma prokázání totožnosti).

Jestli máte platný ŘP, na jakou skupinu, a další údaje, si policie při kontrole dokáže zjistit sama online. Stačí jen prokázat totožnost.

Od poloviny roku 2024, by navíc měla být pro identifikaci dostačující i jenom e-občanka v mobilu. Ta byla spuštěna na začátku roku, ale celý systém teprve nabíhá.

Jak je to s povinným ručením u elektro koloběžky

Poměrně hodně lidí, co si pořídilo elektrokoloběžku, značně znejistělo, když se začala řešit nový zákon o povinném ručení. U elektrokoloběžek, je totiž poměrně hodně nejasností. A moc se to nezlepší ani poté, co začne platit nový zákon.

V tom, na které elektrokoloběžky se vztahuje nová povinnost platit povinné ručení, totiž nemají zatím jasno ani pojišťovny, ani policie, a neporadí vám ani prodejce nebo dovozce.

Poměrně velmi podrobné shrnutí celé situace, okolo povinného ručení na elektrokoloběžky můžete najít například zde.

Jak je to s povinným ručením u elektrokola?

Povinné ručení, se i nadále nebude týkat běžných cyklistů. Nebo ani těch, kdo jezdí na elektrokole.

Pro cyklisty se ale doporučuje, aby měli sjednáno alespoň individuální pojištění odpovědnosti (tzv. „pojistku na blbost“).

Některé české pojišťovny, navíc zvažují, že začnou nabízet i povinné ručení pro elektrokola.

V ČR ho sice nepotřebujete. Při cestě do zahraničí, je ale v některých zemích nutné mít povinné ručení na elektro kolo (například Německo, Rakousko, a některé další země EU).

Povinné ručení na elektrokolo, se tak může vyplatit pořídit už v ČR (krátkodobé pojištění pořízené v zahraničí, může v konečném důsledku stát i více, než celoroční povinné ručení na kolo v ČR).

Od ledna se pokuty zvýšily často až na dvojnásobek

Od začátku roku 2024, platí i řada dalších změn. Změnil se bodovací systém, a došlo k podstatnému zvýšení pokut.

Policie se nedávno pochlubila, že za leden 2024, vybrala na pokutách více než dvojnásobné množství peněz (než vloni v lednu). Loni to bylo jenom 22 miliónů, letos to bylo 49 miliónů.

A důvodem není více kontrol, nebo více dopravních přestupků. Důvodem je čistě zdražení pokut.

První dva roky je řidičák jenom na zkoušku

Od začátku roku, také platí novinka v podobně řidičáku na zkoušku. Platí to všechny, kdo poprvé získali řidičák v roce 2022 nebo 2023.

Během prvních 2 roků od získání řidičáku, budou platit trochu přísnější podmínky (při některých přestupcích bude nutné jít na praktické školení nebo na dopravně psychologický pohovor).

Řidičák na zkoušku se aktuálně týká cca 200 tisíc řidičů, a další budou postupně přibývat během roku.

Nový řidičák L17 – za volant už od 17 (pod dohledem mentora)

Od začátku roku 2024, je také možné řízení auta už od 17 roků (řidičák L17), pod dohledem mentora.

Mentorem může být kterýkoliv řidič s oprávněním B, který má řidičák alespoň 10 roků, a který za posledních 5 roků nedostal zákaz řízení (a momentálně má 0 bodů).

Tedy klidně i stará babička, která už 10 roků neseděla za volantem, ale stále má platný ŘP.

Diskuse: Nový zákon o povinném začíná platit od dubna 2024 – co se mění?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
  • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
  • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
  • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
  • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...